Naše produkty si viete objednať aj cez telefón! ☎ 0948 912 013

6 najčastejších príčin straty erekcie a ich riešenie

priciny straty erekcie riesenia

Erekcia – čo to vlastne je?

Pevná erekcia je to, čo z teba robí muža. Tak to aspoň často vnímame. Avšak, nie je to celkom pravda. Každému mužovi sa občas stane, že v tejto oblasti čelí nejakým problémom. Príčin môže byť veľké množstvo a žiadna z nich nie je dôvodom cítiť sa zahanbene. Čím skôr začneš tento problém aktívne riešiť, tým lepšie pre teba aj pre tvoj vzťah.

Erekcia je úplne stoporenie penisu, ktoré je nevyhnutné pre plnohodnotný pohlavný styk a následnú ejakuláciu, teda výron semena. Pevná erekcia je teda dôležitá aj z hľadiska plodenia potomstva.

Dosiahnutie erekcie je podmienené tromi vecami:

• Funkčné periférne nervy – centrálna nervová sústava je s organizmom spojená prostredníctvom periférnych nervov,

• bezproblémový prietok krvi do kavernózneho tkaniva v erektilných telesách,

• venookluzívny mechanizmus – toto slovo by sme mohli voľne preložiť ako ,,stláčajúci žily“. Toporivé telesá, ktoré sú naliate krvou, zužujú žily a zabraňujú odtoku krvi z penisu. Krv sa v ňom hromadí a napína toporivé telesá, čo spôsobuje erekciu. (x)

Bolo by chybou myslieť si, že erekcia je len o mechanickom dráždení penisu. Nemalú úlohu zohráva aj nervový systém a psychika. Erekcia ako reakcia na sexuálnu stimuláciu sa dostaví len vtedy, keď je táto stimulácia v mozgu pochopená a spracovaná, na čo následne mozog vysiela podnet na aktivovanie prekrvenia toporivých telies. (x)

Erekcia môže byť aj reflex. Dobrým príkladom je nočná erekcia, ku ktorej dochádza počas REM fázy spánku. Je prirodzeným dôkazom toho, že u teba ,,tam dole“ fyziologicky všetko funguje správne. (x)

rychla a pevna erekcia

Problémy a ochorenia súvisiace s erekciou

Nedostatočná (slabá erekcia): Súvisí s erektilnou dysfunkciou, ktorá je medzi mužmi veľkým strašiakom. Ide o stav, keď muž nedokáže dosiahnuť plnohodnotnú pevnú erekciu v dôsledku čoho nie je možné penetrovať vagínu. Hoci sa táto porucha spája najmä s pokročilým vekom, podľa štatistík začína trápiť čoraz mladšie ročníky. (x) Príčinou sú choroby kardiovaskulárneho alebo neurologického systému.

Krátka erekcia: Erekciu síce dosiahneš, no veľmi rýchlo ochabne alebo predčasne ejakuluješ. Ak je problém fyziologický, pravdepodobne súvisí s toporivými telieskami. Príčinou však môže byť aj psychika, ktorej vplyv na sexuálne zdravie sa často opomína. O tomto probléme sme sa podrobnejšie rozpísali tu:

Permanentná erekcia: Možno to na prvý pohľad znie super, avšak nič nie je ďalej od pravdy. Ide o mimoriadne bolestivý stav, ktorý vzniká ako symptóm nesprávne fungujúceho krvného obehu. Príčinou môže byť aj pochybný prípravok na posilnenie erekcie. Prípadne predávkovanie sa overeným liekom na predpis. Preto vždy voľte produkt, ktorý je overený regionálnym úradom verejného zdravotníctva a dodržiavajte odporúčané/predpísané dávky.

Bolestivá erekcia: Okrem vyššie uvedenej permanentnej erekcie sa bolesť dostavuje aj pri iných ochoreniach. Najčastejšou príčinou je trauma, teda úraz. Ďalšími kandidátmi môžu byť nádor, fimóza, Peyroniho choroba,… Ak pri erekcii pociťujete bolesť, prípadne ak si vo výrone semena všimnete krv, neváhajte a utekajte za doktorom. Môže ísť o stav, ktorý treba liečiť čo najskôr, aby nedošlo k trvalým následkom.

Retrográdna erekcia: Takzvaný ,,suchý orgazmus“. Ide o stav, keď muž ejakuluje smerom dovnútra – semeno je vystrekované do močového mechúra. Tento stav je obzvlášť nepríjemný, keď sa snažíte o dieťa. Príčinou môžu byť rôzne lieky (zväčšená prostata, antidepresíva a spod.) alebo poškodenie nervov v dôsledku nejakého ochorenia.

Oneskorená erekcia:  Keď na erekciu čakáte dlhšie, ako je žiadúce. Aj napriek sexuálnej stimulácii sa penis nechce plne stoporiť. Často ide o úmysel, no niekedy sú príčinou aj fyziologické faktory: môže nastať problém v spracovaní stimulácie v nervovom systéme alebo v cievach.

Najčastejšie príčiny slabej erekcie a ich riešenie

1 Používanie kondómu

Strata erekcie s použitím kondómu je veľmi bežná a teda nemaj strach, nie si v tom sám. Fakt, pýtali sme sa báb aj chlapov. Nie, nie je to tým, že by bol pôžitok zo sexu menší ako bez kondómu. Bez ohľadu na vek, používanie kondómu mnohým mužom spúšťa mentálny blok, ktorého je mimoriadne ťažké sa zbaviť. 

Sex je predsa len o spojení, pričom kondóm predstavuje nie len fyzickú, ale aj psychickú bariéru medzi partnermi.  

Ako tento problém vyriešiť?

Kondómom by si sa nemal chcieť vyhnúť za každú cenu, práve naopak. Spôsobov, ako sa stotožniť s ich nosením je niekoľko: 

Naordinuj si “expozičnú terapiu”

Čím viac sa budeš situácii v ktorej nosíš kondóm vystavovať, tým prirodzenejšie ho budeš vnímať. Na začiatok bude lepšie ukrátiť sa o trápne situácie spôsobené stratou erekcie priamo pri súloži, takže si kúp “skúšobnú” krabičku a skús to s nimi sólo. Neskôr, keď sa budeš cítiť istejší, trochu poexperimentujte aj s frajerkou. Nech s tvojím penisom v kondóme robí to isté, čo by robila aj bez neho: nech sa s ním hrá alebo ho orálne dráždi. Jasné, nepôjde to na prvýkrát – chce to čas a trpezlivosť. Na konci tejto strastiplnej cesty je však kvalitnejší sex. To hádam stojí za to. 

Zaraď do jedálnička niečo na podporu erekcie

Voľne dostupné tabletky majú väčšinou prírodné zloženie a vedia narobiť divy. Ľudia po prírodných preparátoch na podporu erekcie siahali v každom kúte sveta už státisíce rokov. Na Slovensku sa na tento účel najčastejšie využíva kotvičník zemný, v Indii ashwagandha, v Číne napríklad ženšen.

2 Nesprávna životospráva 

Nadmerné užívanie alkoholu, fajčenie, chronické vyčerpanie a najmä sedavý spôsob života ovplyvňujú aj tvoj intímny život. (x) Všetky tieto faktory ovplyvňujú zdravie srdca a prekrvenie periférií tela, pod čo spadá aj tvoj penis. 

Ako tento problém vyriešiť? 

Skús si odpustiť jeden piatok s kamošmi v krčme, kúp si nikotínové náplaste, spi každý deň aspoň 8 hodín.

Hej, viem, že tieto reči asi počúvaš často a otravujú ťa, ale bohužiaľ, tie varovania si doktori nevymysleli a fakt to tebe ani tvojmu penisu neprospieva. Zmeň aspoň jednu z týchto troch vecí a uvidíš výsledky. 

Zmeň stravu

Najtvrdšiu erekciu dosiahneš, keď sa tvoje telo dokáže poriadne prekrviť. Na to potrebuješ priechodné cievy. Tie môžeš mať zanesené z rôznych dôvodov, pričom najčastejšie je to kvôli vyššiemu cholesterolu, nadváhe, strave s prebytkom nezdravých tukov. Nemusí sa z teba hneď stať vegán, ale viac zeleniny, ovocia a vlákniny ti určite len prospeje. 

Najdôležitejšími látkami, ktoré potrebuješ dostať do tela na zlepšenie prekrvenia, sú aminokyseliny: L-arginín, s ním súvisiaci L-citrulín s postupným uvoľňovaním a L-lyzín. V týchto článkoch nájdeš zoznam potravín, v ktorých sú najviac zastúpené:

Pridaj aspoň nejaký pohyb

Ideálna je jóga, keďže toto cvičenie stojí na dýchacích technikách a natiahnutí celého tela – stimuluje krvný obeh a navodzuje duševnú pohodu, čo je presne to, čo potrebuješ – uvoľniť sa a dostať krv tam, kam sa jej nechce. Okrem toho jóga veľmi výrazne zvyšuje výdrž a flexibilitu. Vymysleli ju tí istí ľudia, čo Kámasútru. Mal by si im veriť. 

Výživové doplnky

Denne z každej strany počúvame odporúčania lekárov koľko makro alebo mikronutrientov by sme mali prijať. Až do takej miery, že sa v tom stráca hádam každý. Presne preto sa trhu s výživovými doplnkami tak darí. Nájdeš na ňom aj mnoho prírodných preparátov na zvýšenie potencie a podporu erekcie. Siahni po takých, ktoré sú overené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva.   

strata erekcie zivotosprava

3 Depresia, nervové vypätie a stres

Civilizačné choroby si nevyberajú. Podľa prieskumov afektívne poruchy ako úzkosť a depresia postihujú po celom svete každoročne viac a viac ľudí. Podľa niektorých zdrojov až 91% ľudí žije v chronickom strese. Neustála tenzia sa psychosomaticky prejaví aj na fyzickom zdraví, vrátane problémov v posteli. 

Ako tento problém vyriešiť? 

Prestaň sa stresovať

Kiež by to bolo také jednoduché, že. Internet je zahltený rôznymi antistresovými technikami, od dychových cvičení cez meditáciu až po tréning mindfulness alebo fidget spinnery. Nám sa však zdá dôležitejšie odstrániť príčiny stresu ako riešiť jeho dôsledky. Skús sa ponoriť viac do seba a sleduj svoje myšlienky a reakcie v rôznych situáciách. Následne si skús odpovedať na tieto otázky:

Čo ti denne najviac okupuje myseľ?

Kvôli čomu nemôžeš večer spať?

A vzápätí naopak: Aká činnosť ti najviac pomáha vypnúť?

Nad čím premýšľaš, keď sa cítiš príjemne?

Na základe týchto informácii by si mal vedieť, akým smerom sa uberať. Možno potrebuješ viac spánku, možno ťa stresujú toxickí ľudia okolo teba, trebárs nie si spokojný vo vzťahu alebo v práci. Frustrovať ťa môže aj stereotyp alebo nesplniteľné nároky, ktoré na seba kladieš. Zamysli sa, ako by si tieto problémy mohol riešiť  – kde potrebuješ ubrať (napr. menej si zakladať na práci) a kde naopak pridať (napr. viac sa venovať koníčkom).  

Zmena životosprávy

Samozrejme, nie vždy za náš stav môžu externé faktory. Avšak: 

Zdravšia strava

Ako sme spomínali vyššie: viac vlákniny, rýb a vitamínov – či už vo forme ovocia a zeleniny, alebo výživových doplnkov.

Pravidelný pohyb

Nepredstav si hneď potenie sa vo fitku, stačila by možno aj rezkejšia prechádzka alebo práca v záhradke – fyzický pohyb uvoľňuje endorfíny.

Pobyt na slnku

Nedostatočné vystavovanie sa slnečným lúčom bolo priamo spojené s výrazným znížením hladiny serotonínu – neurotransmitter šťastia; dokážu výrazne pomôcť s vyrovnaním chemickej nerovnováhy v mozgu, ktorá je príčinou pokleslej a úzkostlivej nálady. Samozrejme, toto platí len vtedy, pokiaľ ide o stav, pri ktorom ešte nie je potrebná medikamentózna liečba a terapia. Určite nebudeme človeka s depresívnou poruchou posielať prejsť sa na slniečko.   

depresia strata erekcie

4 Vedľajší účinok liekov 

Lieky na často zastúpené ochorenia v populácii, ako sú cukrovka, hypertenzia, vysoký cholesterol, lámka, astma, depresie, artritída a rôzne alergie, dokážu ovplyvniť aj sexuálny život. Či už ide o zníženie libida alebo o stratu erekcie.

Ide konkrétne o: 

• lieky v ktorých sa nachádza estrogén

• psychofarmaká vplývajúce na duševný stav (SSRI antidepresíva, niektoré antipsychotiká a anxiolytiká)

• antihistaminiká

• lieky na zväčšenú prostatu, ktoré obsahujú účinné látky dutasterid a finasterid

• lieky na úzkosť a proti insomnii (napr. benzodiazepíny)

• niektoré antiepileptiká

• lieky na krvný tlak

• lieky na rakovinu 

• anabolické steroidy.

Lekárnici a doktori vám o lieku povedia základné a najdôležitejšie informácie. Často nespomenú výčet vedľajších účinkov, ktoré nie sú zdraviu ohrozujúce. Pacienti sa zase hanbia opýtať, či môže byť škrípanie v posteli spôsobené liekmi a hľadajú vinu v sebe, alebo v partnerovi/partnerke. 

Ako tento problém vyriešiť?

V prvom rade sa opýtajte svojho doktora alebo lekárnika, či problémy môžu byť spôsobené liekom. Ak je jednoznačné, že medikamentózna liečba spôsobuje aj tvoje problémy v posteli, opýtaj sa ho na alternatívne liečivo. Doktori počujú každý deň rôzne veci. Fakt sa nemusíš obávať.   

Lieky na potenciu

Ak to tvoj stav umožňuje, doktor ti predpíše niečo, čo ťa postaví do pozoru,

Preparáty na prírodnej báze

Na trhu nájdeš aj mnoho doplnkov na prírodnej báze, ktoré sú voľnopredajné.  

strata erekcie antidepresiva lieky

5 Pridružené ochorenia

Niektoré ochorenia spôsobujú stratu erekcie ako nepríjemný vedľajší symptóm. Sú to: 

Chronické kardiovaskulárne ochorenia

Spôsobujú nedostatočné prekrvenie periférii tela, čo môže ovplyvniť aj stoporenie penisu.

Neurologické ochorenia

Spočívajú v tom, že mozog alebo centrálna nervová sústava nedokáže poriadne rozpoznávať podnety zo sexuálneho dráždenia. Môže sa to prejavovať zvýšenou necitlivosťou pohlavných orgánov alebo nepostačujúcim uvoľňovaním príslušných hormónov v mozgu.

Urologické ochorenia

Pochopiteľne, že močová sústava bude súvisieť aj s pohlavným zdravím. Ide najmä o zápaly, cysty a nádory, zväčšenú prostatu.  

Vrodené chyby a trauma

Vrodená chyba pohlavnej sústavy alebo penisu býva zväčša viditeľná na penise – na jeho tvare. Trauma znamená fyzické zranenia v tejto oblasti. 

Zhoršené psychické zdravie

Chronický stres, nervozita, úzkosť a strach či depresia majú za následok veľmi často zníženie až stratu libida, ale aj slabšie stoporenie penisu či stratu erekcie. 

Ako tento problém vyriešiť? 

Ako už asi tušíš, pri takto závažných ochoreniach pomôže len liečba primárneho ochorenia. Môžeš sa so svojím lekárom poradiť ohľadom symptomatickej liečby súvisiacej so stratou erekcie. Ak to tvoj stav umožňuje, predpíše ti ďalšie lieky, ktoré by si s erektilnou dysfunkciou mali poradiť. Môžeš siahnuť aj po prírodných doplnkoch stravy, no vždy sa pred ich užívaním poraď s lekárom alebo lekárnikom – aj prírodné lieky môžu mať kontraindikácie s tvojou medikamentóznou liečbou, čo môže mať veľmi zlý vplyv na tvoj zdravotný stav.  

strata erekcie vysoky tlak hypertenzia

6 Hormonálna nerovnováha 

Nie len ženy, ale aj muži môžu trpieť hormonálnou nerovnováhou. Keďže hormóny ovplyvňujú všetky procesy v tele, hormonálna nerovnováha tvojej pozornosti neujde. 

Základné príznaky

• znížené libido

• znížená plodnosť 

• psychické zmeny – nervozita, depresia, vyčerpanie, podráždenie, úzkosť; 

• ochorenia kardiovaskulárneho systému – kolísajúci tep, 

• problémy s kostrovou sústavou – stuhnutosť a opuchy kĺbov, strata kostnej hmoty, osteoporóza; 

• znížená výkonnosť a vitalita – svalová slabosť, úbytok svalovej hmoty, ťažkosti s koncentráciou; 

• kožné problémy – problematická pleť, strata vlasov

• zažívacie problémy a problémy s látkovou výmenou – zápcha alebo naopak zvýšená aktivita čriev, častejšie močenie a pocity smädu, priberanie;

• zvýšená citlivosť na chlad a teplo, návaly horúčavy a potenie;

• zvýšená tvorba prsného tkaniva a citlivosť prsníkov. 

Ako tento problém vyriešiť? 

Hormonálna terapia

Ak si na sebe zaregistroval vyššie uvedené symptómy zníženej hladiny testosterónu, mal by si zájsť za špecialistom – endokrinológom – ktorý tvoje podozrenie potvrdí alebo vyvráti. Tiež ti naordinuje liečbu, ktorá väčšinou spočíva v dopĺňaní hormónov injekčne.  

Prírodná liečba

Väčšina ľudí preferuje najprv vyskúšať prírodné preparáty, ako si rovno dať pichať do tela látky, ktoré vedia spustiť celý rad vedľajších účinkov. Príroda poskytuje široké spektrum rastlín, ktorých aktívne zložky pomáhajú napraviť hormonálnu rovnováhu. Najznámejšou z nich je u nás je kotvičník zemný (tribulus terrestis). 

Na trhu nájdeš celý rad výživových doplnkov, ktoré kotvičník obsahujú. Nájdeš aj doplnky na prírodnej báze, ktoré sú určené práve na problémy s erekciou a obsahujú viacero bylín s aktívnymi zložkami, ktoré pomáhajú rýchlo dosiahnuť pevnú erekciu a potláčajú aj predčasnú ejakuláciu. 

Tip:

Objav silu prírody vo výživových doplnkoch, ktoré kombinujú kotvičník, ženšen + ďalšie rastliny, vitamíny a minerály. Zloženie na mieru pre aktívnych moderných a vitálnych mužov.

Najčastejšie otázky súvisiace s erektilnou dysfunckiou

1. Je erektilná dysfunkcia normálna súčasť života?

Odborníci sa všeobecne zhodujú, že erektilná dysfunkcia (ED) je bežná a že riziko vzniku ED sa zvyšuje s vekom. Odhad, aká bežná je ED, sa líši v závislosti od štúdie. V jednom prieskume z roku 2018 vedci odhadujú, že ED postihuje asi tretinu mužov. V ďalšom prieskume z roku 2019 zistili, že globálna prevalencia ED sa pohybuje medzi 3% a 76,5%. Štatistiky sú teda nejednoznačné, no odborníci sa prikláňajú k názoru, že ED je bežná. (x)

2. Dá sa erektilnej dysfunkcii vyhnúť?

Zdravý životný štýl – vyvážená strava s minimom tučných jedál, dostatočný pitný režim, fyzická aktivita a staranie sa o svoje psychické zdravie – je účinnou prevenciou, resp. oddialením erektilnej dysfunkcie. (x)

3. Môžem mať sex aj keď trpím erektilnou dysfunkciou?

Áno. ED nie je konečný stav, dá sa zvrátiť (pozri otázku č. 2).

Existuje aj mnoho prírodných preparátov a liekov na predpis s okamžitým účinkom, ktoré sa užívajú hodinu – polhodinu pred sexom.

Vyskúšajte unikátnu prírodnú receptúru pre mužov, ktorí chcú byť vždy pripravení:

4. Ako sa erektilná dysfunkcia lieči? Existuje aj prírodný spôsob?

Pretože ED môže mať mnoho príčin, aj diagnóza sa môže určovať viacerými spôsobmi, a to na základe:

• lekárska prehliadka

• krvné testy

• testy moču

• ultrazvuk

• psychologické vyšetrenie

Liečba ústne podávanými liekmi

Tabletky sú často účinné pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Patrí sem napríklad známa modrá tabletka, ale aj mnoho iných. Všetky účinné a overené lieky z tejto kategórie sú na predpis, keďže môžu byť pre teba nebezpečné, ak máš niektoré ochorenia.

Nebezpečenstvo hrozí ak:
  • Užívaš lieky na základe nitrátov – zvyčajne sa predpisujú na bolesti hrudníka (angína) – napríklad nitroglycerín;
  • trpíš srdcovo-cievnou chorobou;
  • máš nízky krvný tlak.
Iné druhy liečby

Injekcie s prostanoidmi. Liečivo sa tenkou ihlou aplikuje do koreňa alebo do strany penisu. Každá injekcia obsahuje len toľko liečiva, aby erekcia netrvala dlhšie ako hodinu. Pretože ihla je tenučká, bolesť je takmer nebadateľná.

Hormonálna terapia na doplnenie testosterónu. Niektorí ľudia trpia ED v dôsledku nízkej hladiny testosterónu.

Vákuová pumpa je dutá trubica s ručnou alebo batériovou pumpou. Rúrka sa umiestni na penis a pomocou pumpy sa z rúry vysaje vzduch, čím vznikne podtlak. Toto vákuum vtiahne krv do penisu. Akonáhle dosiahneš erekciu, treba okolo spodnej časti penisu obopnúť napínací krúžok, ktorý zabráni odlievaniu krvi z pohlavného údu a udrží erekciu pevnú.

Prírodná liečba je prvý krok, ku ktorému sa ľudia uchyľujú. Robia tak najmä kvôli minimálnym vedľajším účinkom a bezpečnosti. Existujú byliny a aminokyseliny bežne sa nachádzajúce v strave, ktoré majú podobný efekt fungovania ako niektoré lieky na liečbu ED. K doktorovi sa väčšinou náhlia tí, ktorým tento spôsob liečby nezaberie. Výhodou je, že tieto prírodné preparáty nie sú na predpis.

Tip:

Objav kombinovanú silu aminokyselín, ženšenu, ginka, ashwagandhy a ďalších potentných bylín. Zloženie je vyskladané špeciálne na podporu mužského sexuálneho zdravia. Efektívne eliminuje príznaky ED.

5. Môže mi erektilnú dysfunkciu spôsobiť časté pozeranie porna?

Výskum na túto tému prichádza s rôznymi závermi. Niektorí tvrdia, že pornografia môže znížiť spokojnosť mužov s vlastným telom a vyvolať úzkosť počas sexu. Taktiež porno môže zmeniť spôsob, akým mužský mozog reaguje na vzrušenie, v dôsledku čoho ho nebude vzrušovať partnerka. Autorom štúdie je Gary Wilson, ktorý je dlhoročným bojovníkom proti pornografii, takže minimálne podozrenie zo zaujatosti je namieste. V skutočnosti neexistujú žiadne priame a vedecky dokázané spojitosti medzi pozeraním porna a ED. (x)

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.

10. februára 2020

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0

Váš košík je prázdny.

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...