6 najčastejších príčin straty erekcie a ich riešenie

najcastejsie priciny straty erekcie

Erekcia – čo to vlastne je?

Pevná erekcia je to, čo z teba robí muža. Tak to aspoň často vnímame. Avšak, nie je to celkom pravda. Každému mužovi sa občas stane, že v tejto oblasti čelí nejakým problémom. Príčin môže byť veľké množstvo a žiadna z nich nie je dôvodom cítiť sa zahanbene. Čím skôr začneš tento problém aktívne riešiť, tým lepšie pre teba aj pre tvoj vzťah.

Erekcia je úplne stoporenie penisu, ktoré je nevyhnutné pre plnohodnotný pohlavný styk a následnú ejakuláciu, teda výron semena. Pevná erekcia je teda dôležitá aj z hľadiska plodenia potomstva.

Dosiahnutie erekcie je podmienené tromi vecami:

 • Funkčné periférne nervy – centrálna nervová sústava je s organizmom spojená prostredníctvom periférnych nervov,
 • bezproblémový prietok krvi do kavernózneho tkaniva v erektilných telesách,
 • venookluzívny mechanizmus – toto slovo by sme mohli voľne preložiť ako ,,stláčajúci žily“. Toporivé telesá, ktoré sú naliate krvou, zužujú žily a zabraňujú odtoku krvi z penisu. Krv sa v ňom hromadí a napína toporivé telesá, čo spôsobuje erekciu. [1]

Bolo by chybou myslieť si, že erekcia je len o mechanickom dráždení penisu. Nemalú úlohu zohráva aj nervový systém a psychika. Erekcia ako reakcia na sexuálnu stimuláciu sa dostaví len vtedy, keď je táto stimulácia v mozgu pochopená a spracovaná, na čo následne mozog vysiela podnet na aktivovanie prekrvenia toporivých telies. [2]

Erekcia môže byť aj reflex. Dobrým príkladom je nočná erekcia, ku ktorej dochádza počas REM fázy spánku. Je prirodzeným dôkazom toho, že u teba ,,tam dole“ fyziologicky všetko funguje správne. [3]

Erektilná dysfunkcia - ako ju riešiť. Najčastejšie príčiny straty erekcie a ich riešenie

Problémy a ochorenia súvisiace s erekciou

Nedostatočná (slabá erekcia): Súvisí s erektilnou dysfunkciou, ktorá je medzi mužmi veľkým strašiakom. Ide o stav, keď muž nedokáže dosiahnuť plnohodnotnú pevnú erekciu v dôsledku čoho nie je možné penetrovať vagínu. Hoci sa táto porucha spája najmä s pokročilým vekom, podľa štatistík začína trápiť čoraz mladšie ročníky. [4] Príčinou sú choroby kardiovaskulárneho alebo neurologického systému.

Krátka erekcia: Erekciu síce dosiahneš, no veľmi rýchlo ochabne alebo predčasne ejakuluješ. Ak je problém fyziologický, pravdepodobne súvisí s toporivými telieskami. Príčinou však môže byť aj psychika, ktorej vplyv na sexuálne zdravie sa často opomína.

O tomto probléme sme sa podrobnejšie rozpísali tu:

Permanentná erekcia: Možno to na prvý pohľad znie super, avšak nič nie je ďalej od pravdy. Ide o mimoriadne bolestivý stav, ktorý vzniká ako symptóm nesprávne fungujúceho krvného obehu. Príčinou môže byť aj pochybný prípravok na posilnenie erekcie. Prípadne predávkovanie sa overeným liekom na predpis. Preto vždy voľte produkt, ktorý je overený regionálnym úradom verejného zdravotníctva a dodržiavajte odporúčané/predpísané dávky.

Bolestivá erekcia: Okrem vyššie uvedenej permanentnej erekcie sa bolesť dostavuje aj pri iných ochoreniach. Najčastejšou príčinou je trauma, teda úraz. Ďalšími kandidátmi môžu byť nádor, fimóza, Peyroniho choroba,… Ak pri erekcii pociťuješ bolesť, prípadne ak si vo výrone semena všimneš krv, neváhaj a utekaj za doktorom. Môže ísť o stav, ktorý treba liečiť čo najskôr, aby nedošlo k trvalým následkom.

Retrográdna erekcia: Takzvaný ,,suchý orgazmus“. Ide o stav, keď muž ejakuluje smerom dovnútra – semeno je vystrekované do močového mechúra. Tento stav je obzvlášť nepríjemný, keď sa snažíš o dieťa. Príčinou môžu byť zväčšená prostata alebo niektoré druhy liekov, najčastejšie antidepresíva. Menej často sa vyskytujúcou príčinou je poškodenie nervov v dôsledku nejakého ochorenia.

Oneskorená erekcia:  Keď na erekciu čakáš dlhšie, ako je žiadúce. Aj napriek sexuálnej stimulácii sa penis nechce plne stoporiť. Často ide o úmysel, no niekedy sú príčinou aj fyziologické faktory: môže nastať problém v spracovaní stimulácie v nervovom systéme alebo v cievach.

Erektilná dysfunkcia - ako ju riešiť. Najčastejšie príčiny straty erekcie a ich riešenie

Najčastejšie príčiny slabej erekcie a ich riešenie

1 Používanie kondómu

Strata erekcie s použitím kondómu je veľmi bežná a teda nemaj strach, nie si v tom sám. Fakt, pýtali sme sa báb aj chlapov. Nie, nie je to tým, že by bol pôžitok zo sexu menší ako bez kondómu. Bez ohľadu na vek, používanie kondómu mnohým mužom spúšťa mentálny blok, ktorého je mimoriadne ťažké sa zbaviť.

Sex je predsa len o spojení, pričom kondóm predstavuje nie len fyzickú, ale aj psychologickú bariéru medzi partnermi.

Ako tento problém vyriešiť?

Kondómom by si sa nemal chcieť vyhnúť za každú cenu, práve naopak. Spôsobov, ako sa stotožniť s ich nosením, je niekoľko:

Naordinuj si “expozičnú terapiu”

Čím viac sa budeš situácii v ktorej nosíš kondóm vystavovať, tým prirodzenejšie ho budeš vnímať. Na začiatok bude lepšie ukrátiť sa o trápne situácie spôsobené stratou erekcie priamo pri súloži, takže si kúp “skúšobnú” krabičku a skús to s nimi sólo. Neskôr, keď sa budeš cítiť istejší, trochu poexperimentujte aj s frajerkou. Nech s tvojím penisom v kondóme robí to isté, čo by robila aj bez neho: nech sa s ním hrá alebo ho orálne dráždi. Jasné, nepôjde to na prvýkrát – chce to čas a trpezlivosť. Na konci tejto strastiplnej cesty je však kvalitnejší sex. To hádam stojí za to.

Zaraď do jedálnička niečo na podporu erekcie

Voľne dostupné tabletky majú väčšinou prírodné zloženie a vedia narobiť divy. Ľudia po bylinách na podporu erekcie siahali v každom kúte sveta už státisíce rokov.

Na Slovensku sa na podporu tvrdej erekcie z bylín využíva najmä kotvičník zemný, v Ázii je to ashwagandha, v Amerike saw palmetto alebo maca peruánska.

Objav kombinovanú silu kotvičníka, macy a saw palmetto v novinke na slovenskom trhu: Pilulky FORCE X READY s unikátnym prírodným zložením.
– podporuje vznik dlhotrvajúcej a pevnej erekcie
– zvyšuje chuť na sex
– potláča stres
– dodáva energiu

forceX ready

2 Nesprávna životospráva

Nadmerné užívanie alkoholu, fajčenie, chronické vyčerpanie a najmä sedavý spôsob života ovplyvňujú aj tvoj intímny život. [5] Všetky tieto faktory ovplyvňujú zdravie srdca a prekrvenie periférií tela, pod čo spadá aj tvoj penis.

Ako tento problém vyriešiť?

Skús si odpustiť jeden piatok s kamošmi v bare, kúp si nikotínové náplasti, spi každý deň aspoň 8 hodín.

Hej, viem, že tieto reči asi počúvaš často a otravujú ťa, ale bohužiaľ, tie varovania si doktori nevymysleli a fakt to tebe ani tvojmu penisu neprospieva. Zmeň aspoň jednu z týchto troch vecí a uvidíš výsledky.

Prehodnoť svoj jedálniček

Najtvrdšiu erekciu dosiahneš, keď sa tvoje telo dokáže poriadne prekrviť. Na to potrebuješ priechodné cievy. Tie môžeš mať zanesené z rôznych dôvodov, pričom najčastejšie je to kvôli vyššiemu cholesterolu, nadváhe, strave s prebytkom nezdravých tukov. Nemusí sa z teba hneď stať vegán, ale viac zeleniny, ovocia a vlákniny ti určite len prospeje. 

Najdôležitejšími látkami, ktoré potrebuješ dostať do tela na zlepšenie prekrvenia celého tela vrátane periférii, sú aminokyseliny: L-arginín, s ním súvisiaci L-citrulín s postupným uvoľňovaním a L-lyzín.

Pridaj aspoň nejaký pohyb

Ideálna je jóga, keďže toto cvičenie stojí na dýchacích technikách a natiahnutí celého tela – stimuluje krvný obeh, odbúrava stres a navodzuje duševnú pohodu, čo je presne to, čo potrebuješ – uvoľniť sa a dostať krv tam, kam sa jej nechce. Okrem toho jóga veľmi výrazne zvyšuje výdrž a flexibilitu. Vymysleli ju tí istí ľudia, čo Kámasútru. Mal by si im veriť.

Výživové doplnky

Denne z každej strany počúvame odporúčania lekárov koľko makro alebo mikronutrientov by sme mali prijať. Až do takej miery, že sa v tom stráca hádam každý. Presne preto sa trhu s výživovými doplnkami tak darí. Nájdeš na ňom aj mnoho prírodných preparátov na zvýšenie potencie a podporu erekcie, ktoré obsahujú prírodné extrakty aj aminokyseliny.

zdravý životný štýl ako prevencia erektilnej dysfunckie, zaberá najmä pravidelný pohyb, napríklad beh

3 Depresia, nervové vypätie a stres

Civilizačné choroby si nevyberajú. Podľa prieskumov afektívne poruchy ako úzkosť a depresia postihujú po celom svete každoročne viac a viac ľudí. Podľa niektorých zdrojov až 91% ľudí žije v chronickom strese. Neustála tenzia sa psychosomaticky prejaví aj na fyzickom zdraví, vrátane problémov v posteli.

Ako tento problém vyriešiť? 

Prestaň sa stresovať

Kiež by to bolo také jednoduché, že. Internet je zahltený rôznymi antistresovými technikami, od dychových cvičení cez meditáciu až po tréning mindfulness alebo fidget spinnery. Nám sa však zdá dôležitejšie odstrániť príčiny stresu ako riešiť jeho dôsledky. Skús sa ponoriť viac do seba a sleduj svoje myšlienky a reakcie v rôznych situáciách. Následne si skús odpovedať na tieto otázky:

Čo ti denne najviac okupuje myseľ?

Kvôli čomu nemôžeš večer spať?

A vzápätí naopak: Aká činnosť ti najviac pomáha vypnúť?

Nad čím premýšľaš, keď sa cítiš príjemne?

Na základe týchto informácii by si mal vedieť, akým smerom sa uberať. Možno potrebuješ viac spánku, možno ťa stresujú toxickí ľudia okolo teba, trebárs nie si spokojný vo vzťahu alebo v práci. Frustrovať ťa môže aj stereotyp alebo nesplniteľné nároky, ktoré na seba kladieš. Zamysli sa, ako by si tieto problémy mohol riešiť  – kde potrebuješ ubrať (napr. menej si zakladať na práci) a kde naopak pridať (napr. viac sa venovať koníčkom).

S niektorými miernejšími prejavmi úzkosti a depresie pomôže aj domáca liečba

Samozrejme, nie vždy za náš stav môžu externé faktory. Avšak:

Zdravšia strava

Vplyv mikrobiómu ktorý sa nachádza v čreve na mozog je už dokázaný a overený. Mozog a črevo sú spojené obojstrannou osou, komunikujú medzi sebou a vzájomne sa ovplyvňujú. V praxi sa to prejavuje tak, že z úzkosti a depresie máte tráviace ťažkosti. A naopak, ak máte tráviaci trakt v zlom stave, môže to spôsobiť poruchy nálad (depresie, úzkosti) súvisiace s chemickou nerovnováhou v mozgu. Najviac sérotonínu – neuroprenášača, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu – sa tvorí práve v čreve. Zdravé črevo ho produkuje dosť na to, aby ním mozog bol dostatočne zásobený a tým udržiaval našu náladu stabilnú.

To, čo ješ, teda úzko súvisí s tým, ako sa cítiš. Riešením je teda udržiavať mikrobióm v dobrom stave. K rozvoju alebo prehlbovaniu depresie prispieva nepravidelná, jednotvárna strava, ktorá obsahuje konzervanty alebo iné umelé látky. Ďalšími spúšťačmi patrí alkohol, fajčenie a nadmerné dávky kofeínu a rafinovaného cukru. Naopak črevám prospieva strava bohatá na probiotiká (či už vo forme výživových doplnkov alebo v prirodzenej forme – v jogurtoch, bryndzi, kefíre, miso paste a pod.), dostatočný príjem vlákniny, zeleniny a ovocia, rýb.

Pravidelný pohyb

Nepredstav si hneď potenie sa vo fitku, stačila by aj rezkejšia prechádzka alebo práca v záhradke – fyzický pohyb uvoľňuje endorfíny, ktoré sa spolu so sérotonínom zaraďujú medzi tzv. ,,hormóny šťastia“. Pravidelný pohyb je najúčinnejšou a najjednoduchšou prevenciou stresu. Zohráva významnú rolu v prevencii mnohých telesných aj duševných ochorení.

Ideálna je chôdza, nordic walking, plávanie, beh, lyžovanie alebo bicyklovanie – skôr vytrvalostné (kardio) športy. Zapájajú veľké množstvo svalových skupín a väčšina z nich sa dá robiť v prírode, čo má tiež blahodarný vplyv na duševné zdravie a odbúravanie stresu.

Dôležitejšia je skôr pravidelnosť ako samotný výkon – vyhraďte si na pohyb čas aspoň 3x do týždňa na aspoň 30 minút. Okrem toho, že pravidelný pohyb okamžite produkuje endorfín, z dlhodobého hľadiska zase stimuluje sekréciu sérotonínu. V súvislosti s erektilnou dysfunkciou navyše pomáha udržať optimálnu telesnú váhu (obezita a ED idú ruka v ruke) a zlepšuje priechodnosť ciev – keď sú upchaté napríklad cholesterolom, niektoré časti tela sa dostatočne neprekrvujú a môže si to odniesť práve erekcia.

Začať sa hýbať je vždy ťažké – vyžaduje si to veľkú dávku odhodlania a energie, ktorá v našich životoch popri práci, koníčkoch a rodine často chýba. Vyskúšaj FORCE X DAILY, prírodný výživový doplnok obsahujúci extrakty z overených bylín a aminokyseliny, ktorý:

• znižuje únavu a potláča stres

• zvyšuje fyzický výkon a skracuje svalovú horúčku

• dlhodobo zabezpečuje pevnú a dlhotrvajúcu erekciu

• zvyšuje chuť na sex

• podporuje imunitu a detoxikuje organizmus

Jedno balenie vydrží až dva mesiace!

ForceX Daily

Pobyt na slnku

Nedostatočné vystavovanie sa slnečným lúčom bolo priamo spojené s výrazným znížením hladiny sérotonínu. S nízkou hladinou sérotonínu prichádza okrem pokleslej, úzkostnej nálady aj znížené libido a strata záujmu o sex, prípadne dočasná forma erektilnej dysfunkcie.

Samozrejme, slnko ti pomôže len vtedy, pokiaľ ide o stav, pri ktorom ešte nie je potrebná medikamentózna liečba a terapia. Určite nebudeme človeka s depresívnou poruchou posielať prejsť sa na slniečko.

depresia a nervove vypatie ako pricina psychogennej erektilnej dysfunckie

4 Vedľajší účinok liekov

Lieky na často zastúpené ochorenia v populácii, ako sú cukrovka, hypertenzia, vysoký cholesterol, lámka, astma, depresie, artritída a rôzne alergie, dokážu ovplyvniť aj sexuálny život. Či už ide o zníženie libida alebo o stratu erekcie.

Ide konkrétne o:

 • lieky v ktorých sa nachádza estrogén
 • psychofarmaká vplývajúce na duševný stav (SSRI antidepresíva, niektoré antipsychotiká a anxiolytiká)
 • antihistaminiká
 • lieky na zväčšenú prostatu, ktoré obsahujú účinné látky dutasterid a finasterid
 • lieky na úzkosť a proti insomnii (napr. benzodiazepíny)
 • niektoré antiepileptiká
 • lieky na krvný tlak
 • lieky na rakovinu
 • anabolické steroidy

Lekárnici a doktori vám o lieku povedia základné a najdôležitejšie informácie. Často nespomenú výčet vedľajších účinkov, ktoré nie sú zdraviu ohrozujúce. Pacienti sa zase hanbia opýtať, či môže byť škrípanie v posteli spôsobené liekmi a hľadajú vinu v sebe, alebo v partnerovi/partnerke.

Ako tento problém vyriešiť?

V prvom rade sa opýtaj svojho doktora alebo lekárnika, či problémy môžu byť spôsobené liekom. Ak je jednoznačné, že medikamentózna liečba spôsobuje aj tvoje problémy v posteli, opýtaj sa ho na alternatívne liečivo. Doktori počujú každý deň rôzne veci. Fakt sa nemusíš hanbiť alebo obávať.   

Lieky na potenciu

Ak to tvoj stav umožňuje, doktor ti predpíše niečo, čo ťa postaví do pozoru.

Prírodné výživové doplnky

Na trhu nájdeš aj mnoho doplnkov na prírodnej báze, ktoré sú voľnopredajné. Avšak ak pravidelne berieš predpísané lieky, vždy sa najprv poraď s lekárom alebo lekárnikom. A to aj ak ide o prírodné zloženie – byliny bývajú mocné, najmä ak sú vo forme extraktov. Ich účinky by mohli narušiť alebo spomaliť tvoju liečbu, prípadne vyvolať radu nepríjemných vedľajších príznakov.

lieky vedlajsie ucinky erektilna dysfunkcia

5 Pridružené ochorenia

Niektoré ochorenia spôsobujú stratu erekcie ako nepríjemný vedľajší symptóm. Sú to:

Chronické kardiovaskulárne ochorenia

Spôsobujú nedostatočné prekrvenie periférii tela, čo môže ovplyvniť aj stoporenie penisu.

Neurologické ochorenia

Spočívajú v tom, že mozog alebo centrálna nervová sústava nedokáže poriadne rozpoznávať podnety zo sexuálneho dráždenia. Môže sa to prejavovať zvýšenou necitlivosťou pohlavných orgánov alebo nepostačujúcim uvoľňovaním príslušných hormónov v mozgu.

Urologické ochorenia

Pochopiteľne, že močová sústava bude súvisieť aj s pohlavným zdravím. Ide najmä o zápaly, cysty a nádory, zväčšenú prostatu.

Vrodené chyby a trauma

Vrodená chyba pohlavnej sústavy alebo penisu býva zväčša viditeľná na tvare penisu. Trauma znamená fyzické zranenia v tejto oblasti.

Zhoršené psychické zdravie

Chronický stres, nervozita, úzkosť a strach či depresia majú za následok veľmi často zníženie až stratu libida, ale aj slabšie stoporenie penisu či stratu erekcie.

Ako tento problém vyriešiť? 

Ako už asi tušíš, pri takto závažných ochoreniach pomôže len liečba primárneho ochorenia. Môžeš sa so svojím lekárom poradiť ohľadom symptomatickej liečby súvisiacej so stratou erekcie. Ak to tvoj stav umožňuje, predpíše ti ďalšie lieky, ktoré by si s erektilnou dysfunkciou mali poradiť. Môžeš siahnuť aj po prírodných doplnkoch stravy, no vždy sa pred ich užívaním poraď s lekárom alebo lekárnikom – aj prírodné lieky môžu mať kontraindikácie s tvojou medikamentóznou liečbou, čo môže mať veľmi zlý vplyv na tvoj zdravotný stav.

pridruzene ochorenia erektilna dysfunckia

6 Hormonálna nerovnováha

Nie len ženy, ale aj muži môžu trpieť hormonálnou nerovnováhou. Keďže hormóny ovplyvňujú všetky procesy v tele, hormonálna nerovnováha tvojej pozornosti neujde.

Základné príznaky
 • znížené libido
 • znížená plodnosť
 • psychické zmeny – nervozita, depresia, vyčerpanie, podráždenie, úzkosť;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému – kolísajúci tep,
 • problémy s kostrovou sústavou – stuhnutosť a opuchy kĺbov, strata kostnej hmoty, osteoporóza;
 • znížená výkonnosť a vitalita – svalová slabosť, úbytok svalovej hmoty, ťažkosti s koncentráciou;
 • kožné problémy – problematická pleť, strata vlasov
 • zažívacie problémy a problémy s látkovou výmenou – zápcha alebo naopak zvýšená aktivita čriev, častejšie močenie a pocity smädu, priberanie;
 • zvýšená citlivosť na chlad a teplo, návaly horúčavy a potenie;
 • zvýšená tvorba prsného tkaniva a citlivosť prsníkov.

Ako tento problém vyriešiť? 

Hormonálna terapia

Ak si na sebe zaregistroval vyššie uvedené symptómy zníženej hladiny testosterónu, mal by si zájsť za špecialistom – endokrinológom – ktorý tvoje podozrenie potvrdí alebo vyvráti. Tiež ti naordinuje liečbu, ktorá väčšinou spočíva v dopĺňaní hormónov injekčne.

 

Prírodná liečba

Väčšina ľudí preferuje najprv vyskúšať prírodnú cestu – rôzne čaje, pastilky alebo výživové doplnky. Príroda poskytuje široké spektrum rastlín, ktorých aktívne zložky pomáhajú napraviť hormonálnu rovnováhu. Najznámejšou z nich je u nás je kotvičník zemný (tribulus terrestis). 

 

Na trhu nájdeš celý rad výživových doplnkov, ktoré kotvičník obsahujú. Nájdeš aj doplnky na prírodnej báze, ktoré sú určené práve na problémy s erekciou a obsahujú viacero bylín s aktívnymi zložkami, ktoré pomáhajú rýchlo dosiahnuť pevnú erekciu a potláčajú aj predčasnú ejakuláciu.

 

Tip:

VO FORCE X VITAL nájdeš kombináciu kotvičníka, ženšenu + ďalších 6 rastlín + vitamínov C a D + zinku. 100% prírodné zloženie na mieru pre mužov, ktorí chcú zostať vitálni v každom veku.

• priaznivo vplýva na prostatu

• zaručuje pevnú a dlhotrvajúcu erekciu v každom veku

• zvyšuje šancu na počatie

• podporuje tvorbu spermií

• odstraňuje toxíny a omladzuje organizmus

• zvyšuje libido

Jedno balenie vydrží až dva mesiace!

produkty forcex

byliny a rastliny na erekciu

Bude vás zaujímať:

Tvrdá erekcia: 7 rastlín, ktoré ti ju zaručia

Najčastejšie otázky súvisiace s erektilnou dysfunckiou

1. Je erektilná dysfunkcia normálna súčasť života?

Odborníci sa všeobecne zhodujú, že erektilná dysfunkcia (ED) je bežná a že riziko jej vzniku sa zvyšuje s vekom. Odhad, aké má zastúpenie v populácii, sa líši v závislosti od toho, na aký prieskum sa pozrieme. V jednom prieskume z roku 2018 výskumníci odhadujú, že ED postihuje asi tretinu mužov. V ďalšom prieskume z roku 2019 uvádzajú, že globálna prevalencia ED sa pohybuje medzi 3% až 76,5%. Štatistiky sú teda nejednoznačné, no odborníci sa prikláňajú k názoru, že ED je vo väčšine prípadov bežný a dobre liečiteľný problém. [5]

2. Dá sa erektilnej dysfunkcii vyhnúť?

Väčšina mužov sa erektilnej dysfunkcii v niektorom bode svojho života nevyhne. Postihuje pritom čím ďalej, tým viac mladších ľudí, ktorí trpia psychogénnou erektilnou dysfunkciou. Tá je navodená stresom a psychickými problémami. Ide však o dočasný problém.

Najlepšou prevenciou je zdravý životný štýl – vyvážená strava s minimom tučných jedál, dostatočný pitný režim, fyzická aktivita a staranie sa o svoje psychické zdravie. Nemal by si zanedbávať ani staranie sa o prostatu – od štyridsiatky choď na pravidelné preventívne prehliadky k urológovi. U mužov v pokročilejšom veku je práve prostata príčinou problémov v sexuálnej oblasti. [6]

3. Môžem mať sex aj keď trpím erektilnou dysfunkciou?

Vo väčšine prípadov áno. Závisí od príčiny, ktorá ED vyvolala. Ak je spôsobená úrazom, pri ktorom došlo k trvalému poškodeniu nervov, pomôže jedine operácia. Väčšinou však ide o dočasný stav, ktorý sa dá zvrátiť (viď. otázku č. 2).

Ak trpíš ED a chceš mať sex, najistejšie pre teba bude siahnuť po modrej pilulke. Tá je však jedine na predpis. Na internete nájdeš jej ,,náhrady“. Tie však neobsahujú to isté liečivo, namiesto toho kombinujú prírodné extrakty z bylín a aminokyseliny, ktoré môžu mať podobný účinok. Užívajú sa rovnako – zväčša 15-60 minút pred sexom.

Vyskúšaj unikátnu prírodnú receptúru pre mužov, ktorí chcú byť vždy pripravení. Podporuje dosiahnutie pevnej erekcie + zvyšuje chuť na sex. Najrýchlejší nástup účinku už do 15 minút pred pohlavným stykom:

forcex ready reklama

4. Ako sa erektilná dysfunkcia lieči? Existuje aj prírodný spôsob?

Pretože ED môže mať mnoho príčin, aj diagnóza sa môže určovať viacerými spôsobmi, a to na základe:

 • lekárska prehliadka
 • krvné testy
 • testy moču
 • ultrazvuk
 • psychologické vyšetrenie

Liečba ústne podávanými liekmi

Lieky predpísané urológom sú často najúčinnejším spôsobom, ako ED liečiť. Patrí sem napríklad známa modrá tabletka, ale aj mnoho iných liekov. Všetky účinné a overené lieky z tejto kategórie sú na predpis, keďže môžu byť pre teba nebezpečné, ak máš niektoré ochorenia.

Nebezpečenstvo hrozí ak:
 • Užívaš lieky na základe nitrátov – zvyčajne sa predpisujú na bolesti hrudníka (angína) – napríklad nitroglycerín;
 • trpíš srdcovo-cievnou chorobou;
 • máš nízky krvný tlak.
Iné druhy liečby

Injekcie s prostanoidmi: Liečivo sa tenkou ihlou aplikuje do koreňa alebo do strany penisu. Každá injekcia obsahuje len toľko liečiva, aby erekcia netrvala dlhšie ako hodinu. Pretože ihla je tenučká, bolesť je takmer nebadateľná.

Hormonálna terapia na doplnenie testosterónu: niektorí ľudia trpia ED v dôsledku nízkej hladiny testosterónu.

Vákuová pumpa je dutá trubica s ručnou alebo batériovou pumpou. Rúrka sa umiestni na penis a pomocou pumpy sa z rúry vysaje vzduch, čím vznikne podtlak. Toto vákuum vtiahne krv do penisu. Akonáhle dosiahneš erekciu, treba okolo spodnej časti penisu obopnúť napínací krúžok, ktorý zabráni odlievaniu krvi z pohlavného údu a udrží erekciu pevnú.

Prírodná liečba je prvý krok, ku ktorému sa ľudia uchyľujú. Robia tak najmä kvôli minimálnym vedľajším účinkom a pohodlnosti – nie je nutný predpis a teda ani návšteva lekára. Existujú byliny a aminokyseliny bežne sa nachádzajúce v strave, ktoré majú podobný efekt fungovania ako niektoré lieky na liečbu ED. K doktorovi sa väčšinou náhlia tí, ktorým tento spôsob liečby nezaberie.

5. Môže mi erektilnú dysfunkciu spôsobiť časté pozeranie porna?

Výskum na túto tému prichádza s rôznymi závermi. Niektorí odborníci tvrdia, že pornografia môže znížiť spokojnosť mužov s vlastným telom a vyvolať úzkosť počas sexu. Taktiež porno môže zmeniť spôsob, akým mužský mozog reaguje na vzrušenie, čo môže spôsobiť, že ťa prestane baviť ,,bežný“ sex alebo partnerka. Autorom štúdie je Gary Wilson, ktorý je dlhoročným bojovníkom proti pornografii, takže minimálne podozrenie zo zaujatosti je namieste. V skutočnosti neexistujú žiadne priame a vedecky dokázané spojitosti medzi pozeraním porna a vznikom ED. [7]

 

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.

10. februára 2020

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...