priciny straty erekcie riesenia
 • by Jakub Ruman
 • 10. februára 2020
 • 1

1 Používanie kondómu

Strata erekcie s použitím kondómu je veľmi bežná a teda nemaj strach, nie si v tom sám. Fakt, pýtali sme sa báb aj chlapov. Nie, nie je to tým, že by bol pôžitok zo sexu menší ako bez kondómu. Bez ohľadu na vek, používanie kondómu mnohým mužom spúšťa mentálny blok, ktorého je mimoriadne ťažké sa zbaviť. 

Sex je predsa len o spojení, pričom kondóm predstavuje nie len fyzickú, ale aj psychickú bariéru medzi partnermi.  

Ako tento problém vyriešiť?

Kondómom by si sa nemal chcieť vyhnúť za každú cenu, práve naopak. Spôsobov, ako sa stotožniť s ich nosením je niekoľko: 

Naordinuj si “expozičnú terapiu”

Čím viac sa budeš situácii v ktorej nosíš kondóm vystavovať, tým prirodzenejšie ho budeš vnímať. Na začiatok bude lepšie ukrátiť sa o trápne situácie spôsobené stratou erekcie priamo pri súloži, takže si kúp “skúšobnú” krabičku a skús to s nimi sólo. Neskôr, keď sa budeš cítiť istejší, trochu poexperimentujte aj s frajerkou. Nech s tvojím penisom v kondóme robí to isté, čo by robila aj bez neho: nech sa s ním hrá alebo ho orálne dráždi. Jasné, nepôjde to na prvýkrát – chce to čas a trpezlivosť. Na konci tejto strastiplnej cesty je však kvalitnejší sex. To hádam stojí za to. 

Zaraď do jedálnička niečo na podporu erekcie

Voľne dostupné tabletky majú väčšinou prírodné zloženie a vedia narobiť divy. Ľudia po prírodných preparátoch na podporu erekcie siahali v každom kúte sveta už státisíce rokov. Na Slovensku sa na tento účel najčastejšie využíva kotvičník zemný, v Indii ashwagandha, v Číne napríklad ženšen.

2 Nesprávna životospráva 

Nadmerné užívanie alkoholu, fajčenie alebo chronické vyčerpanie ovplyvňujú aj tvoj intímny život. Všetky tieto zlozvyky ovplyvňujú zdravie srdca a prekrvenie periférií tela, pod čo spadá aj tvoj penis. 

Ako tento problém vyriešiť? 

Skús si odpustiť jeden piatok s kamošmi v krčme, kúp si nikotínové náplaste, spi každý deň aspoň 8 hodín.

Hej, viem, že tieto reči asi počúvaš často a otravujú ťa, ale bohužiaľ, tie varovania si doktori nevymysleli a fakt to tebe ani tvojmu penisu neprospieva. Zmeň aspoň jednu z týchto troch vecí a uvidíš výsledky. 

Zmeň stravu

Najtvrdšiu erekciu dosiahneš, keď sa tvoje telo dokáže poriadne prekrviť. Na to potrebuješ priechodné cievy. Tie môžeš mať zanesené z rôznych dôvodov, pričom najčastejšie je to kvôli vyššiemu cholesterolu, nadváhe, strave s prebytkom nezdravých tukov. Nemusí sa z teba hneď stať vegán, ale viac zeleniny, ovocia a vlákniny ti určite len prospeje. 

Najdôležitejšími látkami, ktoré potrebuješ dostať do tela na zlepšenie prekrvenia, sú aminokyseliny: L-arginín, s ním súvisiaci L-citrulín s postupným uvoľňovaním a L-lyzín. V týchto článkoch nájdeš zoznam potravín, v ktorých sú najviac zastúpené:

Pridaj aspoň nejaký pohyb

Ideálna je jóga, keďže toto cvičenie stojí na dýchacích technikách a natiahnutí celého tela – stimuluje krvný obeh a navodzuje duševnú pohodu, čo je presne to, čo potrebuješ – uvoľniť sa a dostať krv tam, kam sa jej nechce. Okrem toho jóga veľmi výrazne zvyšuje výdrž a flexibilitu. Vymysleli ju tí istí ľudia, čo Kámasútru. Mal by si im veriť. 

Výživové doplnky

Denne z každej strany počúvame odporúčania lekárov koľko makro alebo mikronutrientov by sme mali prijať. Až do takej miery, že sa v tom stráca hádam každý. Presne preto sa trhu s výživovými doplnkami tak darí. Nájdeš na ňom aj mnoho prírodných preparátov na zvýšenie potencie a podporu erekcie. Siahni po takých, ktoré sú overené regionálnym úradom verejného zdravotníctva.   

strata erekcie zivotosprava

3 Depresia, nervové vypätie a stres

Civilizačné choroby si nevyberajú. Podľa prieskumov afektívne poruchy ako úzkosť a depresia postihujú po celom svete každoročne viac a viac ľudí. Podľa niektorých zdrojov až 91% ľudí žije v chronickom strese. Neustála tenzia sa psychosomaticky prejaví aj na fyzickom zdraví, vrátane problémov v posteli. 

Ako tento problém vyriešiť? 

Prestaň sa stresovať

Kiež by to bolo také jednoduché, že. Internet je zahltený rôznymi antistresovými technikami, od dychových cvičení cez meditáciu až po tréning mindfulness alebo fidget spinnery. Nám sa však zdá dôležitejšie odstrániť príčiny stresu ako riešiť jeho dôsledky. Skús sa ponoriť viac do seba a sleduj svoje myšlienky a reakcie v rôznych situáciách. Následne si skús odpovedať na tieto otázky: Čo ti denne najviac okupuje myseľ? Kvôli čomu nemôžeš večer spať? A vzápätí naopak: Aká činnosť ti najviac pomáha vypnúť? Nad čím premýšľaš, keď sa cítiš príjemne? Na základe týchto informácii by si mal vedieť, akým smerom sa uberať. Možno potrebuješ viac spánku, možno ťa stresujú toxickí ľudia okolo teba, trebárs nie si spokojný vo vzťahu alebo v práci. Frustrovať ťa môže aj stereotyp alebo nesplniteľné nároky, ktoré na seba kladieš. Zamysli sa, ako by si tieto problémy mohol riešiť  – kde potrebuješ ubrať (napr. menej si zakladať na práci) a kde naopak pridať (napr. viac sa venovať koníčkom).  

Zmena životosprávy

Samozrejme, nie vždy za náš stav môžu externé faktory. Avšak: 

Zdravšia strava

Ako sme spomínali vyššie: viac vlákniny, rýb a vitamínov – či už vo forme ovocia a zeleniny, alebo výživových doplnkov.

Pravidelný pohyb

Nepredstav si hneď potenie sa vo fitku, stačila by možno aj rezkejšia prechádzka alebo práca v záhradke – fyzický pohyb uvoľňuje endorfíny.

Pobyt na slnku

Nedostatočné vystavovanie sa slnečným lúčom bolo priamo spojené s výrazným znížením hladiny serotonínu – neurotransmitter šťastia; dokážu výrazne pomôcť s vyrovnaním chemickej nerovnováhy v mozgu, ktorá je príčinou pokleslej a úzkostlivej nálady. Samozrejme, toto platí len vtedy, pokiaľ ide o stav, pri ktorom ešte nie je potrebná medikamentózna liečba a terapia. Určite nebudeme človeka s depresívnou poruchou posielať prejsť sa na slniečko.   

depresia strata erekcie

4 Vedľajší účinok liekov 

Lieky na často zastúpené ochorenia v populácii, ako sú cukrovka, hypertenzia, vysoký cholesterol, lámka, astma, depresie, artritída a rôzne alergie, dokážu ovplyvniť aj sexuálny život. Či už ide o zníženie libida alebo o stratu erekcie.

Ide konkrétne o: 

 • lieky v ktorých sa nachádza estrogén
 • psychofarmaká vplývajúce na duševný stav (SSRI antidepresíva, niektoré antipsychotiká a anxiolytiká)
 • antihistaminiká
 • lieky na zväčšenú prostatu, ktoré obsahujú účinné látky dutasterid a finasterid
 • lieky na úzkosť a proti insomnii (napr. benzodiazepíny)
 • niektoré antiepileptiká
 • lieky na krvný tlak
 • lieky na rakovinu 
 • anabolické steroidy.

Lekárnici a doktori vám o lieku povedia základné a najdôležitejšie informácie. Často nespomenú výčet vedľajších účinkov, ktoré nie sú zdraviu ohrozujúce. Pacienti sa zase hanbia opýtať, či môže byť škrípanie v posteli spôsobené liekmi a hľadajú vinu v sebe, alebo v partnerovi/partnerke. 

Ako tento problém vyriešiť?

V prvom rade sa opýtajte svojho doktora alebo lekárnika, či problémy môžu byť spôsobené liekom. Ak je jednoznačné, že medikamentózna liečba spôsobuje aj tvoje problémy v posteli, opýtaj sa ho na alternatívne liečivo. Doktori počujú každý deň rôzne veci. Fakt sa nemusíš obávať.   

Lieky na potenciu

Ak to tvoj stav umožňuje, doktor ti predpíše niečo, čo ťa postaví do pozoru,

Preparáty na prírodnej báze

Na trhu nájdeš aj mnoho doplnkov na prírodnej báze, ktoré sú voľnopredajné.  

strata erekcie antidepresiva lieky

5 Pridružené ochorenia

Niektoré ochorenia spôsobujú stratu erekcie ako nepríjemný vedľajší symptóm. Sú to: 

Chronické kardiovaskulárne ochorenia

Spôsobujú nedostatočné prekrvenie periférii tela, čo môže ovplyvniť aj stoporenie penisu.

Neurologické ochorenia

Spočívajú v tom, že mozog alebo centrálna nervová sústava nedokáže poriadne rozpoznávať podnety zo sexuálneho dráždenia. Môže sa to prejavovať zvýšenou necitlivosťou pohlavných orgánov alebo nepostačujúcim uvoľňovaním príslušných hormónov v mozgu.

Urologické ochorenia

Pochopiteľne, že močová sústava bude súvisieť aj s pohlavným zdravím. Ide najmä o zápaly, cysty a nádory, zväčšenú prostatu.  

Vrodené chyby a trauma

Vrodená chyba pohlavnej sústavy alebo penisu býva zväčša viditeľná na penise – na jeho tvare. Trauma znamená fyzické zranenia v tejto oblasti. 

Zhoršené psychické zdravie

Chronický stres, nervozita, úzkosť a strach či depresia majú za následok veľmi často zníženie až stratu libida, ale aj slabšie stoporenie penisu či stratu erekcie. 

Ako tento problém vyriešiť? 

Ako už asi tušíš, pri takto závažných ochoreniach pomôže len liečba primárneho ochorenia. Môžeš sa so svojím lekárom poradiť ohľadom symptomatickej liečby súvisiacej so stratou erekcie. Ak to tvoj stav umožňuje, predpíše ti ďalšie lieky, ktoré by si s erektilnou dysfunkciou mali poradiť. Môžeš siahnuť aj po prírodných doplnkoch stravy, no vždy sa pred ich užívaním poraď s lekárom alebo lekárnikom – aj prírodné lieky môžu mať kontraindikácie s tvojou medikamentóznou liečbou, čo môže mať veľmi zlý vplyv na tvoj zdravotný stav.  

strata erekcie vysoky tlak hypertenzia

6 Hormonálna nerovnováha 

Nie len ženy, ale aj muži môžu trpieť hormonálnou nerovnováhou. Keďže hormóny ovplyvňujú všetky procesy v tele, hormonálna nerovnováha tvojej pozornosti neujde. 

Základné príznaky
 • znížené libido
 • znížená plodnosť 
 • psychické zmeny – nervozita, depresia, vyčerpanie, podráždenie, úzkosť; 
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému – kolísajúci tep, 
 • problémy s kostrovou sústavou – stuhnutosť a opuchy kĺbov, strata kostnej hmoty, osteoporóza; 
 • znížená výkonnosť a vitalita – svalová slabosť, úbytok svalovej hmoty, ťažkosti s koncentráciou; 
 • kožné problémy – problematická pleť, strata vlasov
 • zažívacie problémy a problémy s látkovou výmenou – zápcha alebo naopak zvýšená aktivita čriev, častejšie močenie a pocity smädu, priberanie;
 • zvýšená citlivosť na chlad a teplo, návaly horúčavy a potenie;
 • zvýšená tvorba prsného tkaniva a citlivosť prsníkov. 

Ako tento problém vyriešiť? 

Hormonálna terapia

Ak si na sebe zaregistroval vyššie uvedené symptómy zníženej hladiny testosterónu, mal by si zájsť za špecialistom – endokrinológom – ktorý tvoje podozrenie potvrdí alebo vyvráti. Tiež ti naordinuje liečbu, ktorá väčšinou spočíva v dopĺňaní hormónov injekčne.  

Prírodná liečba

Väčšina ľudí preferuje najprv vyskúšať prírodné preparáty, ako si rovno dať pichať do tela látky, ktoré vedia spustiť celý rad vedľajších účinkov. Príroda poskytuje široké spektrum rastlín, ktorých aktívne zložky pomáhajú napraviť hormonálnu rovnováhu. Najznámejšou z nich je u nás je kotvičník zemný (tribulus terrestis). 

Na trhu nájdeš celý rad výživových doplnkov, ktoré kotvičník obsahujú. Nájdeš aj doplnky na prírodnej báze, ktoré sú určené práve na problémy s erekciou a obsahujú viacero bylín s aktívnymi zložkami, ktoré pomáhajú rýchlo dosiahnuť pevnú erekciu a potláčajú aj predčasnú ejakuláciu. 

Tip:

Objavte silu prírody vo výživových doplnkoch, ktoré kombinujú kotvičník, ženšen + ďalšie rastliny, vitamíny a minerály. Zloženie na mieru pre aktívnych moderných a vitálnych mužov.

Author

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.