Goji: plod dlhovekosti obsahuje 500 x viac Céčka ako pomaranč

goji kustovnica cinska

Podľa jednej z najstarších čínskych básni je dokonca aj voda zo studne, v ktorej blízkosti rastú kríky goji, elixírom dlhovekosti.

Tieto oranžovo-červené plody sú v sušenej forme už pomerne bežné aj na Slovensku. Dajú sa kúpiť v rôznych zmesiach orechov a iných sušených plodov.

Okrem toho, že sú chutné, majú aj nemálo zdravotných účinkov. Tie sú v Číne známe už stáročia, keďže plody goji majú pevné miesto v tradičnej čínskej medicíne. Pravidelná konzumácia tohto ,,ovocia šťastia“ mala zaručiť dlhovekosť, plodnosť, dodať energiu, v starobe navrátiť vitalitu alebo aj podporiť chudnutie.

Dôvodom je vysoký obsah antioxidantov, vďaka čomu naozaj môže odďaľovať príznaky starnutia. Vplýva však aj na trávenie, cholesterol a kardiovaskulárny systém.

Goji sú bohaté na bielkoviny, obsahujú 18 aminokyselín, z toho 8 esenciálnych. Okrem toho sa v jednej bobuľke skrýva 21 stopových prvkov a sú bohatým zdrojom karotenoidov. Spolu s nimi prijímame vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Z minerálov najmä železo, zinok, meď, vápnik, fosfor, selén a germánium. 

Kustovnica čínska (goji): Čo to je? Výskyt a zaujímavosti

Tento ker so žiarivými červenými plodmi dorastá do výšky 30 cm a pestuje sa najmä v Ázii. Plody pripomínajúce červené hrozienka rastú na dlhých stopkách. Oberajú sa pomocou hrebeňa alebo jemným potrasením kríka, pretože dozreté plody sú veľmi mäkké.

Keďže je tento krík pomerne odolný, je možné vypestovať si kustovnicu aj doma v záhrade.

🧉 V minulosti mladé dievčatá v Číne z najznámejších rodín pili čaj z goji aby vyzerali mladšie a boli krásnejšie.

🧉 Muži v Číne zase užívali goji na podporu svojho sexuálneho apetítu. V Číne dokonca existuje príslovie: ,,Muž, ktorý ide na dlho ďaleko od domova, by so sebou nemal brať goji“.

🧉 Pridáva sa do mnohých nápojov, vrátane bylinkových čajov, instantnej kávy, vína a v poslednej dobe aj do rôznych druhov piva.

🧉 Hovorí sa, že Číňan Li Qing Yuen sa dožil 252 rokov práve vďaka pravidelnej dávke goji.

goji

Ako goji pestovať

Dôležité je zvoliť správne stanovisko

Tejto rastline najviac vyhovuje slnečné miesto, kde naň bude svietiť priame slnečné svetlo aspoň 5 hodín denne. V závislosti od odrody môže dorásť až do výšky troch metrov, preto ho umiestnite tak, aby mal dostatok priestoru. Dozreté plody z vetiev kríka ľahko odpadnú napríklad aj pri silnejšom vetre, preto je dobré umiestniť ho do závetria.

Rastlina je mrazuvzdorná a prežije aj zimu do -30°C.

Výsadzba

Pôdu pred sadením prevzdušnite a odstráňte korene burín, ktoré môžu ohroziť sadenicu. Sadenicu (alebo semienko) vysádzajte v období od marca do mája. Ide o prispôsobivú rastlinu, ktorá sa ujme v takmer každom type pôdy.

Zasadenému kríku doprajte dostatočnú zálievku.

Zálievka, hnojenie, starostlivosť

Zalievame najmä počas prvých týždňov, kým sa krík poriadne zakorení. Potom si goji vystačí aj s dažďom. Hnojí sa začiatkom jari tekutým hnojivom s prímesou dusičnanov.

Goji je odolné proti škodcom aj chorobám, starostlivosť je teda nenáročná.

Rez goji vám zaberie najviac času

Goji je ker, ktorý sa počas plodného obdobia veľmi rozrastá. Preto je potrebné urobiť hlboký rez, ktorý ker presvetlí. Tým sa stane aj úrodnejším. Bočné konáre skracujte približne o polovicu.

goji kustovnica

Kde kúpiť kvalitné goji?

Goji sa predáva sušené alebo vo forme džúsov. Obľúbené sú aj tablety alebo pilulky, v ktorých je koncentrácia liečivých látok vyššia a nehrozí z nich nevoľnosť – ako v prípade, keď zjete príliš veľa goji.

Pri kúpe tabliet sa orientujte podľa overených rád:

👍 Nekupujte produkty, ktoré nie sú testované a schválené príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  

👍 najkvalitnejšie produkty pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva;

👍 venujte pozornosť zloženiu na etikete – výťažok alebo extrakt z plodu má byť 100% čistý.

👍 Zvyčajne platí, že kvalita nie je zadarmo. Nesiahajte preto automaticky po najlacnejšom produkte – môže sa stať, že síce zaplatíte menej, ale budú to vyhodené peniaze, pretože žiadaný účinok sa nedostaví.

👍 Ak chcete ušetriť, objednávajte z internetu a nekupujte v lekárni. Poštovné vás často vyjde lacnejšie ako ,,lekárenská prirážka“. V lekárni sa ale môžete poradiť o možných kontraindikáciách, najmä ak beriete nejaké lieky alebo iné výživové doplnky.

👍 Ak vás zaujíma goji najmä z hľadiska podpory sexuálnej aj fyzickej vitality, jeho účinok bude silnejší, ak ho skombinujete s inými bylinnými preparátmi, ktoré majú rovnaký účinok – výborne funguje napríklad kotvičník zemný alebo druhý čínsky zázrak – ženšen pravý

Tip:

Objavte silu prírody vo výživových doplnkoch, ktoré kombinujú goji, kotvičník, ženšen + ďalšie rastliny, vitamíny a minerály. Zloženie na mieru pre aktívnych moderných a vitálnych mužov.

 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH
 • Force X VITAL
  Force X VITAL
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

Aké látky kustovnica obsahuje?

Plody goji sú najznámejšie najmä obsahom antioxidantov a vitamínov, no v malom hrozienku pripomínajúcom plode sa toho nachádza omnoho viac.

Aminokyseliny: Sú základnou stavebnou jednotkou bielkovín. V goji sa nachádza až 18 druhov aminokyselín, pričom dôležité je, že obahuje všetky esenciálne. Najvýznamnejšie z pohľadu účinkov na zdravie sú arginín, histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, taurín, treonín, tryptofán a valín.

Karotenoidy: Ako napovedá názov tejto skupiny látok, nachádzajú sa v červenom a oranžovom ovocí a zelenine. V goji ich je pravdepodobne najviac zo všetkých. Spomenieme napríklad betakarotén, zeaxatín, kryptoxyntín. Pomáhajú zachovať zdravý zrak a pokožku, posilňujú imunitu a bojujú s predčasným starnutím.

Polysacharidy: Polysacharidy sa nachádzajú takmer všade, no tie v goji sú výnimočné tým, že ide o aktívny typ – lycium polysacharidy. Tie podporujú imunitný systém a povzbudzujú obranyschopnosť tela, likvidujú toxické voľné radikály spôsobujúce v tele zápaly. Vďaka tejto schopnosti vedia aj obnoviť poškodené DNA a podporujú rast nových, zdravých buniek.

Stopové prvky: Podľa odhadov lekárov má tretina populácie nedostatok jedného zo stopových prvkov, ktoré pritom náš organizmus nekompromisne potrebuje na správne fungovanie. V plodoch goji ich je pritom hneď 12, z najvýznamnejších zinok, železo, vápnik, forsor, meď, selén. Ak neznášate špenát, poteší vás, že v goji sa nachádza ešte viac železa ako v zelenom postrachu školských jedální.

Unikátny je aj obsah germánia – látky, ktorá sa používa pri liečbe rakoviny, reumatickej artritídy, autoimunitných ochorení a sklerózy multiplex. Napriek svojej veľkosti obsahuje aj pomerne dosť vlákniny.

Vitamíny: Okrem až neuveriteľne veľkého vitamínu C s goji do tela dostanete provitamín A, vitamíny B1, B2 a B6, vitamín E a beta-sisterol.

goji

Prečo jesť goji? Účinky na zdravie

1. Zásobuje organizmus stopovými prvkami, vitamínmi a antioxidantmi

2. Pomáha imunitnému systému v jeho činnosti

3. Zvyšuje libido mužov aj žien a spevňuje erekciu

4. Čistí telo od škodlivých látok

5. Zabraňuje zápche a pomáha ju liečiť

6. Normalizuje hladinu cholesterolu

7. Ozdravuje kardiovaskulárny systém

8. Pôsobí ako životabudič – dodáva energiu

9. Pomáha zachovávať mladosť

10. Zlepšuje zrak a chráni oči

11. Pomáha pri chudnutí

goji

S čím je prospešné goji kombinovať?

Goji a ginko

Ginko biloba je aj v rámci Slovenska jeden z najznámejších ázijských darov prírody. V tradičnej čínskej medicíne sa tento strom využíva aj pri liečbe astmy, porúch krvného obehu (napríklad trombóza, kŕčové žily, pocit studených končatín, erektilná dysfunkcia,…), tinitu a závratov. Kombinácia s goji je teda skvelou podporou prekrvenia organizmu. V sexuálnej oblasti ginko prekrví penis a goji dodá značnú dávku libida.

Goji a ženšen

Koreň ženšenu obsahuje neuveriteľné množstvo antioxidantov. Zlepšuje pamäť a sústredenie, chráni pokožku aj telo pred starnutím, zlepšuje prekrvenie orgánov, podporuje pevnú a dlhotrvajúcu erekciu, zvyšuje libido a funguje ako prevencia proti civilizačným chorobám – fyzickým aj psychickým. S goji sa teda perfektne dopĺňa, pričom podčiarkuje jeho účinky na imunity a sexuálny život.

Goji a ashwagandha

Ashwagandha, nazývaná aj indický ženšen, má veľmi veľa priaznivých účinkov na telo aj myseľ. Dodáva energiu a vitalitu, pomáha navodzovať duševnú pohodu, zlepšuje sústredenie a pamäť, dvíha libido a bojuje proti erektilnej dysfunkcii. V kombinácii s goji ide o mocnú prírodnú zbraň, ktorá svojím účinkom v sexuálnej oblasti pripomína modrú pilulku.

Goji a maca peruánska

Zrejme najlepšia kombinácia na posilnenie imunity a povzbudenie obranyschopnosti organizmu. Maca je zásobárňou antioxidantov a iných zdraviu prospešných látok. Avšak spolu s goji nakopnú aj váš sexuálny život – kombinácia garantuje zvýšenie libida mužov aj žien, pre mužov: ochranu prostaty, zvýšený počet spermií, lepší výkon v posteli. Ženám zase prinesie redukciu symptómov PMS, redukciu hormonálneho akné, hladšie zvládanie symptómov prechodu a kvôli dodatočnému prekrveniu aj ľahšie dosiahnuteľný orgazmus.

Tip:

Dosiahnite svoj 100% potenciál s výživovými doplnkami, ktoré vás nakopnú fyzicky, mentálne aj sexuálne. Goji + ashwagandha + ženšen + maca + ďalšie potentné byliny, vitamíny a minerály vám garantujú lepšie výkony v posilke, v práci aj v posteli.

Na mieru pre mladých aktívnych aj pre starších vitálnych mužov.

 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH
 • Force X VITAL
  Force X VITAL
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...