Krpčiarka šípolistá – Horny Goat (Epimedium sagittatum) – afrodiziakum tak silné, že zabudnete na modrú pilulku

krpciarka prirodne afrodiziakum

Počuli ste už slovné spojenie „nadržaný ako stepná koza“?

Podobným spôsobom, ako vzniklo toto prirovnanie, vznikol aj ľudový názov tejto rastliny: horny goat – v preklade nadržaný cap. Názov teda jasne napovedá o účinkoch tejto byliny: krpčiarka šípolistá pôsobí ako veľmi silné prírodné afrodiziakum a v tradičnej čínskej medicíne sa tisíce rokov používa na liečbu erektilnej dysfunkcie.

Na vysvetlenie:

Erektilná dysfunkcia – stav, keď muž nemôže dosiahnuť erekciu a pohlavný styk teda nie je možný. Postihne v nejakom období života väčšinu mužov, no zhoršuje sa s pribúdajúcim vekom.

Čo krpčiarka je?  

Epimedium sagittatum je menšia trvalka prirodzene sa vyskytujúca v Číne a v Japonsku. V oboch krajinách má svoje čestné zastúpenie v ľudovej medicíne. Spomína sa už v jednom z prvých herbárov na svete – v herbári čínskeho cisára Šen-nunga. V Číne odvar z listov tejto rastliny pili ženy pred pohlavným stykom, aby si privodili väčší pôžitok.

Nepestuje sa len kvôli svojim účinkom, ale aj kvôli svojmu vzhľadu – charakteristické sú pre ňu drobné farebné kvietky, srdcovité listy. Nedorastá do väčšej výšky ako 30 cm, preto je obľúbená aj ako dekoratívna skalnička.

Krpčiarka je účinným adaptogénom, ktorý má významné miesto v prírodnej medicíne.  

Na vysvetlenie:

Adaptogén – pojem, ktorý označuje rastlinný produkt zvyšujúci odolnosť organizmu proti stresovým situáciám, ako je zranenie, úzkosť alebo telesná únava; zlepšuje schopnosť odolávať zmeneným podmienkam. (x)

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Matthew McGrane (@mattmcphotography),

Kde kúpiť kvalitnú krpčiarku?

Na prechádzke v prírode na túto nenápadnú rastlinku asi nenarazíte, hoci okrem pôvodnej Číny a Japonska sa už pestuje po celom svete. Je skôr výsadou skaliek alebo skleníkov, kde sa pestuje buď na okrasu alebo kvôli zdravotným účinkom.

Preto skôr odporúčame spoľahnúť sa na bohatý repertoár doplnkov obsahujúcich výťažok z krpčiarky.

Ako si vybrať produkt s rozumným pomerom cena : kvalita?  

• Siahnite po produkte, ktorý schválil regionálny úrad verejného zdravotníctva a môžete sa teda spoľahnúť na jeho bezpečnosť;


• myslite na to, že akákoľvek rastlina musela niekde vyrásť zo zeme. Aby ste mali zaručené, že nepochádza z kontaminovanej pôdy a teda neobsahuje toxické alebo jedovaté látky, hľadajte výrobky z udržateľného a ekologického hospodárstva;


• v prípade krpčiarky celá rastliny obsahuje zdraviu prospešné látky. Aby však bola najkvalitnejšia, musí rásť vo vyššej nadmorskej výške. (x) Preto v produktoch Force X nájdete len výťažok z rastlín pestovaných na úbočiach hôr.


• vypestovať kvalitnú krpčiarku v ekologickom hospodárstve za prísnych hygienických podmienok na druhej strane sveta niečo stojí. Zvážte preto, či siahnete po najlacnejšom produkte. Kapsule na mesiac, ktoré stoja menej ako 15 eur, asi nebudú veľmi kvalitné.  


• Dobrou voľbou je aj lekáreň, kde môžete prípadne aj využiť rady lekárnika. Avšak produkty v lekárni sú mnohonásobne drahšie ako tie isté na internete, a to len kvôli „lekárenskej prirážke“.


• Najlepšie je teda objednávať z internetu. Voľte však osvedčeného výrobcu, ktorý sa vie preukázať certifikátmi a ktorého produkty už priniesli výsledky – o čom sa presvedčíte v recenziách;  


• ak vás krpčiarka zaujíma pre svoje účinky silného prírodného afrodiziaka – jej účinok znásobíte, ak rastlinku skombinujete s inými bylinami, ktoré taktiež výrazne vplývajú na lidibo mužov aj žien, dokonca privodzujú rýchlejšie a intenzívnejšie vyvrcholenia. Výborne funguje napríklad kotvičník zemný alebo ženšen pravý.  

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hanane Meziouni (@parvatiyogamalaga),

Ako krpčiarku pestovať a ako rozmnožiť

Ako pestovať? 

Krpčiarka potrebuje dobre priepustnú humusovú pôdu, ktorá je trvalo mierne vlhká. Pestuje sa väčšinou v tieni – ako podrast pod stromy a kríky, alebo na skalkách.

Vysieva sa po dozretí do črepníka v studenom parenisku.

 

Aké látky krpčiarka obsahuje?

Ikarín: Najdôležitejšia a najvýznamnejšia aktívna látka v krpčiarke. Už pri veľmi malých dávkach pomáha roztiahnuť cievy, čím zvyšuje ich prechodnosť. Keďže práve nepriechodnosť ciev je najčastejšou príčinou erektilnej dysfunkcie, ikarín pomáha predchádzať jej rozvoju. Taktiež podporuje pevnejšiu a tvrdšiu erekciu. (x) (x)

Flavonoidy: Patria k najpozoruhodnejším rastlinným zlúčeninám, aké sa v prírode bežne vyskytujú. Ich obrovský potenciál spočíva najmä v prevencii a doplnkovej liečbe civilizačných ochorení (vysoký krvný tlak, depresia, cukrovka, rakovina,…), preto do ich výskumu odborníci vkladajú veľkú nádej. Flavonoidy sú známymi antioxidantmi.

V Krpčiarke šípolistej sa celkovo nachádza okrem Ikarínu až 37 zlúčenín flavonoidného charakteru. Celkovo sú flavonoidy dôležité pre svoje antioxidačné účinky a najmä pre účinky na zlepšenie cirkulácie krvi a prekrvenia aj periférnych tkanív v dostatočnom množstve.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stef | Endometriosis Dietitian (@endo.dietitian),

Kyseliny: Krpčiarka šípolistá je bohatá napríklad na nasýtené mastné kyseliny, omega 6 a 9 alebo kyselinu linolovú, ktorá podporuje spaľovanie tukov a teda podporuje chudnutie.

Fytosteroly:  Tieto látky, prirodzene sa vyskytujúce v rastlinách, ovocí a zelenine blahodárne pôsobia na kardiovaskulárny systém. Chránia srdce a cievy, bránia zvyšovaniu cholesterolu v krvi. Sú tak účinné, že v USA Národný vzdelávací program pre cholesterol odporúča ľuďom s vysokým cholesterolom brať dva gramy fytosterolov denne.

Triesloviny (taníny): Najznámejšie sú najmä medzi ľuďmi obľubujúcimi víno, keďže kvalitné červené obsahuje tanínov dosť veľa. Práve preto sa pohár červeného nepovažuje za prehrešok, ale za (v rozumnej miere) zdravý nápoj pre srdce. Taníny umocňujú antioxidačný účinok rastlinky, zlepšujú absorpciu vitamínu C, likvidujú prebytočný cholesterol v krvi, upravujú krvný tlak a posilňujú celkový imunitný systém. (x)

Vitamín E: Hoci dnes sa častejšie spomína vitamín C a D, vitamín E je jeden z najvýznamnejších antioxidantov, ktorý čistí telo od škodlivých látok. Jeho úlohou je zabezpečovať zdravý vývin svalov, funkčný krvný obeh. Posilňuje obranyschopnosť organizmu a pôsobí aj proti stresu. Zaručuje zdravé trávenie, metabolizmus polynenasýtených mastných kyselín a syntézu bilelkovín.

Účinky pre zdravie

1 Zvyšuje libido mužov aj žien (x)

2 Pomáha s erektilnou dysfunkciou (x)

3 Zmierňuje symptómy spojené s menopauzou (x)

4 Upravuje vysoký krvný tlak a pomáha chrániť srdce (x)

5 Pomáha predchádzať ateroskleróze – kôrnateniu tepien (x)

6 Pomáha na sennú nádchu (x)

7 Zmierňuje vyčerpanosť (x)

8 Pravdepodobne znižuje riziko vzniku osteoporózy (x)

9 Zlepšuje náladu (x)

krpčiarka šípolistá účinky

Vedľajšie účinky a interakcie

Krpčiarka je pomerne bezpečná, ale podobne, ako pri každej rastline, aj táto má vedľajšie účinky:

• arytmia,

• nízky krvný tlak,

• zmeny nálad,

• krvácanie z nosa.

Krpčiarka šípolistá a tehotenstvo

Tehotné a dojčiace ženy nesmú užívať krpčiarku alebo doplnky s krpčiarkou, pretože môže ovplyvniť hladinu hormónov.

Krpčiarka šípolistá a rakovina

Ľudia s rakovinou hormonálneho pôvodu sa musia krpčiarke vyhnúť. Pri ostatných typoch rakoviny by nemala spôsobovať problémy, treba sa však poradiť s lekárom.

Krpčiarka šípolistá a autoimunitné ochorenia

V súčasnosti sa skúma využitie ikarínu – aktívnej látky v krpčiarke – na liečbu autoimunitných chorôb. Preto je bezpečná, ak však beriete lieky, môže meniť ich účinok a preto by ste sa pred užívaním krpčiarky mali poradiť s lekárom.

Krpčiarka šípolistá a štítna žľaza

Krpčiarka šípolistá stabilizuje hladinu hormónov, preto sa vo východnej medicíne používa ako prevencia problémov so štítnou žľazou. Ak na štítnu žľazu beriete nejaké lieky, poraďte sa pred užívaním doplnkov z krpčiarky s lekárom. Tiež odporúčame pozornejšie sa sledovať v prvých týždňoch súčasného užívania liekov a doplnkov. 

Krpčiarka šípolistá a cukrovka

Nijako nepôsobí na hladinu cukru v krvi, preto je jej užívanie pre cukrovkárov bezpečné.

Interakcie s liekmi

Ak užívate akékoľvek lieky, pred užívaním krpčiarky by ste sa mali poradiť so svojim lekárom. Určite nevynechajte konzultáciu alebo sa pozrite do príbalového letáku svojich liekov, ak užívate:

• lieky na riedenie krvi,

• antikoncepcia,

• antidepresíva a anxiolytiká,

• hormóny,

• lieky na zníženie tlaku alebo cholesterolu.

Určite neužívajte krpčiarku súčasne s nitroglicerýnom, táto kombinácia je extrémne nebezpečná a môže viesť až k smrti spôsobenej rýchlym poklesom krvného tlaku.

S čím je prospešné krpčiarku kombinovať?

Ženšen (Panax ginseng)

Podobne ako krpčiarka, aj ženšen má veľmi podobné účinky na libido a intímne zdravie. Spoločnú majú aj tisícročnú tradíciu v ľudovej východnej medicíne. Čínsky ženšen obsahuje neuveriteľné množstvo antioxidantov – látok, ktoré ozdravujú bunky a pomáhajú udržať orgány aj telo mladé. Zlepšuje pamäť a sústredenie, redukuje známky starnutia (pleť, pokožka, vlasy), prekrvuje pohlavné orgány, predchádza civilizačným chorobám – fyzickým aj psychickým. Vďaka ženšenu pohlavná sústava funguje správne – posilní libido a zlepšuje sexuálny život mužov i žien. Mužom dopomôže k pevnejšej a dlhšej erekcii, ženy zase ľahšie dosiahnu orgazmus.  

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Pomáha na neplodnosť, impotenciu a erektilnú dysfunkciu. Výrazne znásobí účinky krpčiarky na intímny život – spoľahlivo zvyšuje libido, zlepšuje prekrvenie pohlavných orgánov a tým zaručuje väčší pôžitok zo sexu pre ženy aj mužov. Kombinácia kotvičník + krpčiarka je teda jedna z najlepších, pokiaľ hľadáte afrodiziakum alebo vás trápi erektilná dysfunkcia. Sex bude bezproblémový a ešte lepší, ako doteraz.

Žerucha peruánska (Maca root)

Každá stará kultúra mala svoju rastlinu, ktorú používala ako afrodiziakum. V Južnej Amerike to bola žerucha peruánska, ktorá zvyšuje libido a pôžitok zo sexuálneho styku, priaznivo pôsobí aj na potenciu a plodnosť. Okrem toho tiež pôsobí ako životabudič – znižuje stres a pôsobí stimulujúco na organizmus – podobne ako káva. V kombinácii s krpčiarkou teda budete nielen nadržanejší, ale aj výkonnejší v posteli.

Ginko biloba

Ginko väčšina ľudí pozná ako rasltlinu zlepšujúcu koncentráciu, pamäť a sústredenie. Tieto účinky má preto, že pomáha lepšie prekrviť mozog, čo stimuluje správne fungovanie tohto orgánu. Avšak prekrvuje celé telo vrátane periférií a pohlavného ústrojenstva. Pánom pomáha s problémami s erekciou, ženám zase zvyšuje citlivosť erotogénnych zón a teda pomáha dosiahnuť orgazmus, ktorý je intenzívnejší. V kombinácii s krpčiarkou teda ide o veľmi účinné afrodiziakum a zároveň silný prírodný prostriedok na lepší a kvalitnejší sex. 

TIP: Skúste výživový doplnok Force X VITAL, ktorý obsahuje ginko, krpčiarku, ženšen, kotvičník zemný + viacero iných rastlín.

Ako sa krpčiarka užíva? Čaj, extrakt, prášok, káva, tablety, tinktúra či kapsule?

Tablety, pilulky a gélové kapsuly

Najpopulárnejšie, najjednoduchšie. Stačí ráno zapiť dostatočným množstvom vody a hotovo – nemusíte nič zalievať, variť, rozpúšťať a podobne. Okrem toho do kapsúl sa dajú vložiť aj iné aktívne látky a vitamíny. Kombinácia viacerých rastlín alebo vitamínov umocní jej účinky. Uložením podrvenej rastliny alebo výťažku z nej do kapsule sa žiadna zložka nezhodnocuje a neničí. Na rozdiel napríklad od čaju, pri varení ktorého sa z bylín vytrácajú niektoré vitamíny a zdraviu prospešné látky.

Na čo si dať pozor: 

  • kupujte iba od overených výrobcov a predajcov, ktorí sa vedia preukázať certifikátom kvality od regionálneho úradu verejného zdravotníctva,
  • rastliny v doplnkoch majú rôznu kvalitu. Dbajte preto na to, či produkt obsahuje iba podrvenú rastlinu alebo výťažok, v ktorom je omnoho väčšie množstvo aktívnych látok.
  • Zistite si, z čoho sú kapsule vyrobené. Niektoré „obaly“ obsahujú toľko škodlivých látok, že znegujú prospešné účinky krpčiarky. Kapsula ovplyvňuje aj vstrebávanie liečivých látok v tele. Môže sa stať, že miniete peniaze na drahé výživové doplnky a väčšina prospešných látok v nich sa vám ani nedostane do tela. Nekvalitná kapsula môže spôsobiť aj to, že sa aktívne látky časom znehodnotia a výživový doplnok sa stane bezcenným. 
forcex softgel
Čaj, odvar, nálev

V lekárni aj na internete nájdete mnoho čajových zmesí s krpčiarkou. Čaj väčšinou pozostáva z vňate alebo drvených listov. 5-10 g zalejte horúcou vodou a nechajte 5-8 minút lúhovať. Nechutí práve najlepšie, preto je fajn skombinovať krpčiarku napríklad s mätou, alebo osladiť čaj medom.

Nápoj lásky

Na internete nájdete aj už hotové nápoje, ktoré sa pijú hodinu pred pohlavným stykom. Ich výhodou je, že sú zvyčajne určené obom pohlaviam.

Skúsenosti s krpčiarkou šípolistou a recenzie doplnkov, ktoré ju obsahujú

Vždy sa treba pýtať na skúsenosti ostatných pred tým, ako niečo dáte do svojho tela. Aby ste všetko mali na jednom mieste, pozberali som pre vás niekoľko recenzií z internetov. Opravili sme len diakritiku, interpunkciu a sem-tam nejaké to i/y 🙂

(zdroje: modrykonik.sk, diva.forum.sk, FB skupina Bylinkáreň – zdravie – poraďme si).

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...