L-lyzín: prirodzená obrana proti chorobám a opotrebovaniu kĺbov

l-lyzin

L-Lyzín, podobne ako L-citrulín a L-arginín, zohráva dôležitú úlohu pri raste, procese hojenia a správnom fungovaní pohybového aparátu. Okrem toho je nevyhnutný pri činnosti imunitného systému, metabolizmu a kardiovaskulárneho systému.

Práve preto je často súčasťou prípravkov na rýchlejšie zotavenie sa po úrazoch alebo napríklad aj pri erektilnej dysfunkcii.

L-lyzín je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že náš organizmus si ju nevie sám vyprodukovať. Preto je nevyhnutné prijímať ho z potravy alebo vo forme výživových doplnkov. V najpočetnejšom množstve sa nachádza v červenom mäse, mliečnych produktoch alebo v morských plodoch. Z potravy prijmeme také množstvo, aby to postačovalo na správny chod nášho tela. Ak chcete výraznejšie benefitovať z účinkov tejto aminokyseliny (lepšie hojenie, eliminovanie erektilnej dysfunckie), musíte ju dopĺňať vo forme doplnkov.  

Nedostatok sa prejavuje nechutenstvom, padaním vlasov, únavou a neschopnosťou sústrediť sa. Jeho dlhodobý nedostatok môže viesť až k reprodukčným problémom.

L-lyzín spúšťa v tele celý rad procesov:

1 Je skvelý na imunitu

Podporuje tvorbu protilátok v tele, čím pomáha efektívne bojovať proti bakteriálnym a vírusovým ochoreniam. Veľmi efektívny je proti klasickému aj genitálnemu herpesu, ale aj bežnému prechladnutiu.

2 Zrýchľuje hojenie úrazov a posilňuje kosti

L-lyzín napomáha k rýchlejšej absorpcii vápnika, čím priamo ovplyvňuje napríklad hojenie zlomenín. Zároveň kosti posilňuje a podľa klinických štúdií môže byť použitý ako prevencia proti osteoporóze.

3 Pôsobí blahodarne na kardiovaskulárny systém

Srdcovocievne choroby sú dnes jedny z najrozšírenejších nie len v slovenskej populácii. Príčinou je nezdravá životospráva – sedavý životný štýl a strava zvyšujúca cholesterol. Tie spôsobujú zanášanie žíl usadeninami, ktoré blokujú prietok krvi a spôsobujú nedostatočné prekrvenie a okysličenie orgánov a končatín. L-lyzín blokuje tvorbu týchto usadenín. Pomáha tak predchádzať ateroskleróze.     

l-lyzin

4 Zlepšuje prekrvenie pohlavnej sústavy

Tento bod súvisí s bodom 3. Keďže pomáha „čistiť“ usadeniny v cievach, umožňuje lepší prietok krvi aj do periférií tela – vrátane penisu. Tým pádom pomáha predchádzať vzniku erektilnej dysfunkcie, rovnako ju pomáha liečiť. Pružnosť a priechodnosť ciev zlepšuje pevnosť erekcie.

5 L-lyzín detoxikuje organizmus

L-Lyzín pomáha organizmu očistiť sa od olova. Tiež uľahčuje trávenie, vďaka čomu sa z tela rýchlejšie vylúčia toxické látky.

6 Prispieva k správnemu tráveniu

Ak L-lyzín užívate pravidelne, okrem trávenia sa vám zlepší aj peristaltika čriev, čo je spolu s vhodnou diétou a pravidelným cvičením prevenciou rakoviny hrubého čreva. Vplyv L-lyzínu na trávenie je obzvlášť dôležitý kvôli tomu, že priaznivo ovplyvňuje vstrebávanie zdraviu prospešných látok z potravy.

l-lyzin

7 Podieľa sa na tvorbe kolagénu – zlepšuje stav pleti a chrupaviek

Kolagén je bielkovina, ktorá je stavebným prvkom pevnej a zdravej pokožky, nechtov, vlasov, ale aj kĺbov a chrupaviek. Telo si ho tvorí prirodzene, no po 25. roku života sa jeho produkcia zastavuje. To sa prejavuje prvými známkami starnutia – vrásky, vypadávanie vlasov, opotrebovanie kĺbov. L-lyzín spolu s vitamínom C pomáha stimulovať jeho tvorbu, čím prispieva zvonku k vášmu mladistvému vzhľadu a zvnútra k mladistvému telu.

8 Posilňuje vlasové folikuly, čím zabraňuje vypadávaniu vlasov

Hoci vzťah medzi vypadávaním vlasov a L-lyzínom ešte nie je dostatočne preskúmaný, vedci predpokladajú, že posilnenie fotikul po užívaní L-lyzínu súvisí s jeho schopnosťou tvoriť kolagén. Takisto ženy trpiace nadmerným vypadávaním vlasov reagujú dobre na liečbu l-lyzínom a železom.

9 L-lyzín chráni zdravie svalov

L-lyzín pomáha telu lepšie využívať mastné kyseliny pri zvýšenej fyzickej záťaži. Preto ho športovci využívajú nie len na ochranu chrupaviek a kostí, ale aj na dodanie energie a rast svalovej hmoty. L-lyzín tvorí v tele proteín, z ktorého si telo vytvorí nové tkanivá, vrátane tých svalových. Je teda aj dobrou zbraňou voči svalovke, keďže unavené svaly pomáha regenerovať.  

Potraviny, v ktorých sa l-lyzín nachádza

POTRAVINAMNOŽSTVO L-LYZÍNU NA 100 G
 hovädzie a jahňacie mäso 3,582 mg
 parmezán 3,306 mg
 morčacie a kuracie mäso 3,110 mg
 bravčové mäso 2,757 mg
 pražené sójové bôby 2,634 mg
 tuniak 2,590 mg
 krevety 2,172 mg
tekvicové semienka1,386 mg
vajíčka912 mg
biela fazuľa668 mg

Zdroj: https://www.myfooddata.com/articles/high-lysine-foods.php

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...