Menopauza už v 2021 nie je tabu. Čo o nej potrebujete vedieť?

menopauza 2021

Menopauza alebo klimaktérium – čo to je?

Približne okolo štyridsiatky sa každá žena začne zaoberať otázkou menopauzy (alebo prechodu). Symbolizuje pomyselný posun do ďalšej etapy života, ktorou si raz bude musieť prejsť každá žena.

Keďže trvá niekoľko rokov a obyčajne ju sprevádza mnoho nepríjemných príznakov, je dobré mať čo najviac informácii.

Najčastejšie sa označuje tromi pojmami: menopauza, klimaktérium a prechod. Hoci pojmy menopauza a klimaktérium technicky označujú dve odlišné veci, často sa zamieňajú. Klimaktérium označuje celé obdobie prechodu, zatiaľ čo menopauza je len jedna fáza tohto obdobia – v lekárskej terminológii označuje poslednú menštruáciu. Keďže je však pojem menopauza zaužívaný ako označenie celého obdobia prechodu, budeme ho v článku používať aj my.

Menopauza je zavŕšenie pohlavného cyklu ženy, ktorý súvisí najmä s hormónmi – vaječníky prestávajú produkovať estrogén a progesterón. Dôsledkom toho sa predlžuje trvanie menštruačného cyklu, až sa úplne zastaví. Stráca sa schopnosť otehotnieť prirodzenou cestou. Tento pokles spustí v tele hormonálnu búrku, ktorá sa prejavuje mnohými nepríjemnými fyzickými aj psychickými príznakmi. V priemere nastupuje medzi 45-55 rokom života, výnimkou však nie sú skoršie alebo neskoršie nástupy menopauzy.

,,Estrogénové receptory sú v každom orgáne v tele. Nemôžeme len tak ignorovať menopauzu a povedať ženám: Kľud, zlatko. Len sa s ňou vyrovnaj.“

Lauren Streicher, americká gynekologička

Obdobie prechodu prichádza pozvoľna, nezačne sa dňom 1, kedy začnete pociťovať všetky príznaky. Činnosť vaječníkov vyhasína pomaly, preto má aj obdobie prechodu viacero fáz. Nastupuje a prebieha individuálne, v závislosti od životného štýlu, geografie, na prekonaných chronických ochoreniach, psychike a podobne. (x)

Ak máte podozrenie, že vstupujete do prechodu, môžete sa otestovať jedným z mnohých testov na menopauzu, ktoré dokážu zistiť množstvo pohlavných hormónov v tele. Nájdete ich v každej lekárni a fungujú podobne ako tehotenský test.

menopauza


Trvanie menopauzy a jej fázy

Ako sme si vysvetlili vyššie, prechod u ženy nastáva individuálne, no najčastejšie je to v období od 45-55 roku života. Ak nastáva pred štyridsiatkou, hovoríme o predčasnej menopauze. Niekedy však nastupuje aj omnoho neskôr.

Celé obdobie prechodu trvá približne 10 rokov. Delí sa na tieto fázy:

Premenopauza

Začína sa ešte pred poslednou menštruáciou. Prejavuje sa tým, že menštruačný cyklus začína byť nepravidelný – dlhšie trvá, krvácanie môže byť silnejšie. Trvá približne 5 rokov, no žiadny odborník vám s určitosťou nemôže povedať, ako dlho bude trvať u vás a ani ako sa bude prejavovať. Je to veľmi individuálne, no nemali by vás ešte trápiť výrazné príznaky.

V tomto období má žena ešte stále plodné obdobie a môže otehotnieť. Že sa perimenopauza zmenila na menopauzu môžete s istotou povedať, keď nedostanete menštruáciu aspoň 12 mesiacov po sebe.

Perimenopauza

Toto obdobie nastáva bezprostredne pred prvou menštruáciou a trvá aj rok po nej. Objavujú sa v nej prvé výraznejšie prejavy menopauzy, ako návaly horúčavy a nočné potenie, úzkosti, depresia, zmeny nálad, zmena libida.

Menopauza

Menopauza je lekársky termín pre posledný menštruačný cyklus. Ide teda o krátke obdobie, kedy je posledný menštruačný cyklus zavŕšený poslednou menštruáciou v živote. Tu sa už príznaky menopauzy prejavujú naplno – nedá sa však povedať, ktoré. Väčšina žien prechod prežije bez problémov, no nie málo z nich musí vyhľadať lekára alebo trpí značne zníženou kvalitou života.

Postmenopauza

Posledná fáza je veľmi dlhá, dochádza v nej k upokojeniu hormónov. Telo si zvyká na úbytok estrogénu, no v súvislosti s tým sa objavujú aj potenciálne zdravotné riziká, na ktoré si treba dávať pozor.

Ak však budete sledovať svoje zdravie a svojmu telu dodáte to, čo v tomto období potrebuje, menopauza vám nebude spôsobovať diskomfort.

menopauza

Ako zistím, že som v prechode – príznaky a prejavy menopauzy

Prejavy menopauzy môžu byť v niektorých prípadoch podobné, ako v tehotenstve alebo pri predmenštruačnom syndróme (PMS). Aj v týchto prípadoch ide o fyzické a psychické prejavy, ktoré sú spôsobené výkyvmi hormónov.

Fyzické príznaky menopauzy

  • návaly tepla
  • nočné potenie
  • bolesti hlavy
  • vysychanie vaginálnej sliznice
  • búšenie srdca
  • redukcia svalovej hmoty
  • opakované zápaly močových ciest
  • opuchy kĺbov, bolesť
  • osteoporóza
  • problémy s pleťou, vypadávanie vlasov, lámavé nechty
  • starnutie pokožky

Psychické príznaky

  • nespavosť
  • úzkosť
  • depresia
  • výkyvy nálad

Príznaky menopauzy súvisiace so správaním

  • zábudlivosť
  • podráždenosť
  • nižšia odolnosť voči stresu
  • neschopnosť sústrediť sa

Takmer nikdy nemá žena všetky tieto príznaky, ale skôr kombináciu z vyššie uvedeného. Najčastejšie prejavy menopauzy sú návaly tepla (70%), nadmerné potenie (55%), závrate (45%), problémy s pamäťou a sústredením (60%) , výkyvy nálad (60%) a pocity zúfalstva (65%).

Pozorujete na sebe tieto príznaky?

Ak pretrvávajú a ste vo veku okolo 40, môžete si v lekárni kúpiť test na menopauzu, ktorý funguje podobne, ako tehotenský test. Hladinu hormónov v tele vám vie zmerať aj váš gynekológ a odporučiť prípadnú liečbu, vitamíny alebo zmenu životného štýlu.

Budem mať rovnaký priebeh menopauzy ako moja mama?

Vedci a doktori sa dlho domnievali, že vek a priebeh menopauzy sa odvíja od genetiky. V roku 2021 už ale vieme, že to nie je celkom pravda a genetika nehrá až takú rolu. (x)

menopauza

Problémy spojené s menopauzou

Menopauza a menštruácia či špinenie

Menštruácia je počas prvých fáz klimaktéria (premenopauza – menopauza) prirodzená. Krvácanie sa zastavuje až po období menopauzy, teda posledného menštruačného cyklu. Na intenzite a dĺžke krvácania sa podpisujú hormonálne zmeny.

V dôsledku toho:

• môže byť krvácanie častejšie – napríklad každé dva týždne. To môže byť aj prejavom rakoviny kŕčka maternice, preto treba zvýšiť opatrnosť a navštíviť gynekológa.

• Krvácanie môže trvať dlhšie ako 4-5 dní.

• Často sa objavuje aj silné krvácanie s hrčkami.

• Objavuje sa aj niekoľkodňové (2-3) slabé krvácanie, takzvané špinenie.

• Veľmi, veľmi zriedkavo sa objavuje aj krvácanie po menopauze. Treba zvýšiť opatrnosť, môže sa jednať o cystu. (x)

Všetky tieto príznaky môžu znamenať aj vážnejší stav, preto aj keď ste v prechode, je najlepšie navštíviť gynekológa a nechať sa prezrieť.

Predčasná menopauza

Podľa prieskumov sa predčasná menopauza vyskytuje častejšie už aj medzi 20 a 30 ročnými. Častými dôvodmi je globálne sa zhoršujúce psychické zdravie, problémy s poruchami príjmu potravy (nízky pomer tukov v tele), prekonané autoimunitné ochorenia alebo lekárske zákroky (sterilizácia), dokonca niektoré formy liečby (chemoterapia). Ženy, ktoré postihla predčasná menopauza, majú väčšie riziko rozvoja osteoporózy a kardiovaskulárnych chorôb. Preto je viac než vhodné tento stav konzultovať s gynekológom. (x)

Často však príčinu predčasnej menopauzy nemožno odhaliť.

Menopauza a tehotenstvo

Pri predčasnej menopauze často dochádza k veľkému problému, pokiaľ žena túži po bábätku. Predčasná menopauza je tiež nezvratný stav a otehotnenie po poslednom menštruačnom cykle nie je bez zásahu lekárov možné. Sľubné výsledky vo svete ukazuje transplantácia vaječníkov.

V počiatočných fázach menopauzy (premenopauza, perimenopauza) je ešte otehotnenie možné, často sa to aj deje. Vtedy už síce dochádza k útlmu činnosti vaječníkov, no žena má stále dostatok vajíčok a prechádza ovuláciou. Taktiež si už dámy pri styku prestávajú dávať pozor. Ak sa napríklad menštruácia nedostaví do 6 mesiacov, žena sa už cíti bezpečne, neberie antikoncepciu a nepoužíva kondóm. Aj v tomto období však ešte môže náhle dostať menštruáciu a teda aj otehotnieť.

To, že ste prešli menopauzou, si môžete byť istí až po 12 mesiacoch od uplynutia posledného krvácania alebo na základe vyšetrenia u gynekológa.

Menopauza u mužov?

Aj muži prechádzajú obdobím, v ktorom im ubúdajú pohlavné hormóny, najmä testosterón. Nazýva sa andropauza alebo mužský prechod, a nie je to výmysel. Začína ubúdať v 30. roku života, no ubúda veľmi pomaly. Ročne ubúda o 1 -2% ročne. K výraznejšiemu úbytku dochádza až medzi 50. – 55. rokom života, kedy nastáva tzv. kríza stredného veku. Dobrou správou pre pánov je, že hoci pri menopauze sa pohlavné hormóny prestanú tvoriť úplne, pri andropauze dochádza len k poklesu tvorby testosterónu. (x)

Sprevádzajú ju pocity menejcennosti, nízka sebadôvera a nezriedka sa k nim pridružujú aj problémy v sexuálnej oblasti – erektilná dysfunkcia, sexuálne zlyhania, znížená chuť na sex, absencia orgazmu.

Tieto problémy sa dotýkajú všetkých oblastí života. Okrem sexuálnych problémov sa prejavuje únavou, podráždenosťou, depresiou, problémy s kĺbmi a svalstvom, potenie a návaly tepla. Z psychických a behaviorálnych prejavov sa často objavuje podráždenosť, nervozita, depresia, úzkosť.

Niektorí muži si tieto prejavy ani nevšimnú, u iných môžu viesť až k návšteve lekára. Ako intenzívne budú tieto prejavy, závisí na mnohých faktoroch:

  • Genetika
  • nezdravý životný štýl (fajčenie a nadmerné pitie alkoholu),
  • obezita,
  • podvýživa – strava s nedostatočnou nutričnou hodnotou alebo nevhodné diéty,
  • nedostatočná pohybová aktivita.

Čo sa s tým dá urobiť, páni?

HIIT cvičenie

Vedci potvrdili, že HIIT – teda cvičenie s vysokou intenzitou, vyplavujú testosterón už po 45 minútach. Ide o cvičenie, kde sa striedajú rýchle a intenzívne fázy cvičenia s fázami na vydýchanie a naberanie síl s krátkymi až žiadnymi prestávkami. Ide o ideálne cvičenie pre ľudí, ktorí majú málo času, ktorí chcú naštartovať metabolizmus alebo začať chudnúť. Zmyslom tohto cvičenia je dosiahnuť za 30 minút to, čo sa inak dosiahne pri hodinu trvajúcom klasickom tréningu.

Stravovanie, vitamíny a minerály, fytoterapia

Zaraďte do svojho jedálnička viac vajec, brokolice, avokáda, hovädzieho mäsa, cesnaku, špenátu, mandlí, para orechov a extra panenského olivového oleja. Tieto potraviny nepriamo vplývajú na tvorbu testosterónu – obsahujú minerály a látky, ktoré ho pomáhajú zvyšovať.

Na zvýšenie testosterónu alebo na problémy súvisiace s jeho úbytkom sa veľmi často užívajú aj prírodné preparáty alebo byliny. Medzi najznámejšie patrí kotvičník zemný (Tribulus terrestris), maca peruánska, krpčiarka šípolistá a iné.

Lepšie ako prostredníctvom jedla alebo pitia čajov je však tieto látky prijímať v koncentrovanej forme priamo vo forme výživových doplnkov.

Tip

Objavte revolučné softgélové kapsule pre mužov, ktoré obsahujú liečivé byliny na stimuláciu testosterónu + vitamíny C, D + zinok.

Prerušované hladovanie

Hit posledných rokov ohľadom stravovania sa prezentuje ako zázračný liek na takmer všetko, vykazuje však veľmi sľubné výsledky a teda určite stojí za preskúmanie. Táto téma je natoľko obšírna, že spomenieme len pár základných faktov.

Probiotiká

Probiotiká sa nachádzajú v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste, japonskom jedle kimchi, v polievke miso a podobne. Okrem lepšej produkcie testosterónu majú pre naše telá viacero významných funkcií – zlepšujú metabolizmus, zlepšujú absorpciu telu prospešných látok z výživy, posilňujú imunitný systém. Udržujú mikroflóru v črevách v zdravom stave, čo ovplyvňuje takmer každý systém v tele a napomáha k jeho zdravému fungovaniu. Vrátane produkcie testosterónu. Dámy sa však nemusia obávať, že by im konzumácia probiotík zvýšila testosterón – v ženskom tele k tomuto javu nedochádza a netreba sa preto probiotikám vyhýbať.

Studená sprcha a otužovanie

Malá zmena, ktorú určite pocítite. Studená sprcha má celkovo prospešné účinky na vaše zdravie – posilňuje imunitu.

Vyhnite sa sójovým produktom

Obsahujú fytoestrogény, ktoré sa v tele správajú ako ženský pohlavný hormón. Samozrejme, ani konzumácia veľkého množstva sóje vám výraznú búrku v hormónoch nespôsobí. No ak pociťujete príznaky krízy stredného veku, je lepšie sa im vyhnúť.

menopauza

Prípravky, vitamíny a výživové doplnky na menopauzu

S menopauzou prichádza aj mnoho pridružených ochorení. Je preto dobré postupne zmeniť svoj životný štýl tak, aby ste im predišli. Najväčšími strašiakmi sú kardiovaskulárne choroby, osteoporóza, diabetes, depresia a úzkosť.

Psychické aj fyzické prejavy menopauzy nezanedbávajte len preto, že sú v prechode bežné. Nebojte sa navštíviť lekára, ak cítite, že sa kvalita vášho života znížila.

Všeobecné rady, ktoré dokážu pomôcť zvládnuť prechod zdravo:

1 Jedzte jedlá bohaté na vápnik a vitamín D

Úbytok estrogénov znamená aj rednutie kostí, teda osteoporózu. Aby ste tento jav čo najviac pozastavili, pomôžu vám minerály a vitamíny zodpovedné za zdravé kosti.

2 Udržujte si optimálnu váhu

Môže to byť problém, keďže v menopauze mnoho žien začne priberať na váhe. Vyššia telesná váha je však riziková pre rozvoj kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky.

3 Pravidelne cvičte, aspoň 30 minút párkrát do týždňa

Pravidelné cvičenie uvoľňuje endorfíny, teda hormóny šťastia. Pomáha tak predchádzať úzkosti a depresiám, zlepšuje sebavedomie a vedie dlhodobo k lepšiemu spánku a zvyšuje odolnosť voči stresu. Ideálna môže byť napríklad hormonálna jóga.

4 Dbajte na zdravú stravu s vysokým obsahom zdravých tukov, vlákniny a minerálov

Kvalitný proteín v kombinácii s množstvom zeleniny a ovocia pomôže pri udržovaní zdravej váhy. Takáto zbraň je aj účinná prevencia proti kardiovaskulárnych chorobám, zvýšenému cholesterolu aj cukrovke. Ženy, ktoré počas menopauzy zvýšili príjem ovocia a zeleniny, netrpia rednutím kostí v takej miere ako tie, ktoré príjem nezvýšili. (x)

Zdravé tuky ako omega 3-6 mastné kyseliny sú nevyhnutné na správnu absorpciu vitamínov a minerálov z potravy. Pomáhajú aj regulovať cholesterol.

5 Obmedzte príjem cukru

Strava bohatá na rafinované cukry spôsobí náhle zvýšenie cukru v krvi, ktorý vzápätí aj rýchlo klesne, čím môže vyvolať únavu a podráždenie.

Strava s vysokým obsahom priemyselne spracovaných potravín môže tiež ovplyvniť zdravie kostí.

6 Obmedzte príjem alkoholu aj fajčenie

Fajčiarky vstupujú do menopauzy skôr. (x) Fajčenie navyše zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a zhoršuje príznaky menopauzy ako úzkosť, návaly horúčavy, výkyvy nálad, nespavosť a najmä problémy s pleťou. (x)

7 Jedzte viac prírodných fytoestrogénov

Vysoký príjem fytoestroégov v ázijských krajinách ako je napríklad Japonsko je pravdepodobne dôvodom, prečo Aziatky v omnoho nižšej miere trpia návalmi tepla. Byliniek na menopauzu je hneď niekoľko a tešia sa veľkej obľube po celom svete.

Najlepšie prírodné prípravky na menopauzu obsahujú kombináciu bylín, vitamíny a minerály. Vyskúšajte revolučné sofgélové kapsule navrhnuté špeciálne pre ženy, ktoré obsahujú fytoestrogény, vitamíny C a D, zinok:

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

3. marca 2021

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...