Najlepšia bylina na chrípku a imunitu: maca peruánska (Lepidium meyenii)

maca peruanska

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

1 Maca peruánska alebo žerucha (Lepidium meyenii): Čo to je?

Koreň macy peruánskej (podobný reďkovke) obsahuje všetky potrebné živiny na dodanie sily, vitality, imunity a v neposlednom rade aj potencie.

Niet sa čomu čudovať, keď ju pre zvyšok sveta objavili kmene žijúce vysoko v pohorí Andy, ktoré prežívajú v nehostinných klimatických podmienkach. Podľa legiend týchto kmeňov je dokonca maca peruánska darom od bohov.

Dnes je maca vďaka svojim silným účinkom dobre známa po celom svete. Tvorí základnú zložku mnohých výživových doplnkov na podporu zdravého sexuálneho života, na uľahčenie priebehu predmenštruačného syndrómu a klimaktéria alebo ,,životabudičov“.

V neposlednom je nenahraditeľným bojovníkom proti sezónnym chorobám: obsahuje totiž až 133% odporúčanej dennej dávky vitamínu C.

Vďaka tomuto bohatému repertoáru efektov na ľudské zdravie je jedným z najpopulárnejších a najsilnejších adaptogénov.

 

Na vysvetlenie:

Adaptogén – pojem, ktorý označuje rastlinný produkt zvyšujúci odolnosť organizmu proti stresovým situáciám, ako je zranenie, úzkosť alebo telesná únava; zlepšuje schopnosť odolávať zmeneným podmienkam. (x)

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa HolisticHealth. WithDestiny 🌺 (@learn.heal.grow.ascend),

 

Je vedecky dokázané, že maca dodáva energiu, má silné afrodiziakálne účinky a zvyšuje plodnosť a kvalitu spermií, efektívne pomáha pri rôznych sexuálnych dysfukciách mužov aj žien, zachováva zdravie prostaty, pomáha pri osteoporóze, zlepšuje kognitívne funkcie (pamäť, sústredenie) a podľa posledných výskumov dokonca chráni pokožku pred UV žiarením, čím zachováva jej mladosť a pružnosť.

Sexuálne dysfunkcie sú v našej spoločnosti veľmi rozšírené, pričom s pribúdajúcim vekom ich výskyt narastá. (x) Trpí nimi 20–30% mužov a 40–45% žien podľa 18 popisných štúdií z celého sveta. (x)

 

Na vysvetlenie:

Pod sexuálnou dysfunkciou u žien chápeme znížené libido, neprimeraný prah vzrušivosti, neprítomnosť alebo ojedinelosť orgazmu, vaginizmus, bolesť pri súloži. U mužov je to nízke libido, erektilná dysfunkcia, predčasná alebo naopak oneskorená ejakulácia, bolesť pri ejakulácii.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena (@elenabunkphotography),

2 Kde kúpiť kvalitnú macu (žeruchu)?

Pretože sa prirodzene vyskytuje v Andách, na prechádzke našimi lesmi na ňu asi nenatrafíte. Do úvahy teda prichádza lekáreň alebo internet, kde doplnkov z macy nájdete neúrekom.

 

Ako si vybrať produkt s rozumným pomerom cena : kvalita?

 

 • uistite sa, že produkt má osvedčenie regionálneho úradu verejného zdravotníctva a teda je bezpečný;
 • do rastlín sa z pôdy dostávajú škodlivé kontaminanty, preto dbajte na to, aby váš produkt bol z udržateľného a ekologického hospodárstva;
 • vo výťažku z vareného koreňa žeruchy je najviac aktívnych látok. Dôležitá je nadmorská výška, v ktorej sa maca pestuje – najviac zdraviu prospešných látok sa v nej tvorí, keď rastie v horách. Preto v produktoch Force X nájdete len výťažok zo žeruchy pestovanej v presne napodobnených prirodzených podmienkach;
 • pestovanie v kvalitnom hospodárstve a dovoz niečo stojí. Zvážte preto, či siahnete po najlacnejšom produkte. Kapsule na mesiac, ktoré stoja menej ako 15 eur, asi nebudú veľmi kvalitné.
 • Najrýchlejšou voľbou je kúpa v lekárni, kde sa prípadne môžete poradiť s lekárnikom. Rátajte však s ,,lekárenskou prirážkou“, kvôli ktorej sú produkty v lekárni väčšinou drahšie ako tie na internete.
 • Ak sa rozhodnete objednať si produkt z internetu, spoľahnite sa na osvedčeného, certifikovaného výrobcu. Dobrým ukazovateľom funkčnosti doplnku sú aj používateľské recenzie.
 • Ak vás maca zaujíma najmä ako afrodiziakum – skombinujte ju s inými rastlinami, ktoré taktiež výrazne vplývajú na lidibo mužov aj žien pre mnohonásobne lepší efekt – vyššie libido, rýchlejšie a intenzívnejšie vyvrcholenia. Výborne funguje napríklad kotvičník zemný, ženšen pravý, ashwagandha alebo krpčiarka šípolistá.

 

TIP:

Skúste výživové doplnky Force X, ktoré obsahujú macu, kotvičník, ashwagandhu aj ženšen + mnoho iných liečiviek, vitamínov a minerálov.

 

 • Force X LOVE
  Force X LOVE
  39.90  s DPH
 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH
 • Force X VITAL
  Force X VITAL
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

 

 

3 Ako macu pestovať

Na pestovanie macy doma potrebujete:

• živnú pôdu s kyslosťou pH pod 5, ktorá je zbavená buriny a úlomkov;

• hnojivo s vysokým obsahom fosforu a draslíka.

Vysievajte do vlhkej pôdy v neskorej zime alebo skoro na jar. Dôležité je udržiavať pôdu vlhkú, preto najlepšie dozrieva v období dažďov. Zberať môžete kedykoľvek medzi šiestym až deviatym mesiacom po zasiatí, pričom najlepší čas je práve v ôsmom a deviatom mesiaci. Následne dajte celú rastlinu vysušiť, čo môže trvať niekoľko dní. Po vysušení je pripravená na predaj alebo ďalšie spracovanie – koreň pred konzumáciou varí.

 

4 Aké látky žerucha obsahuje?

 

nutričné hodnoty maca peruánska

Koreň macy je bohatý na esenciálne aminokyseliny:

Leucín: podieľa sa na tvorbe svalov.

L-Arginín: zlepšuje prietok krvi a stimuluje vylučovanie mužského rastového hormónu.

Fenylalanín: nevyhnutná na tvorbu svalovej hmoty, adrenalínu a dopamínu.

Lyzín: účinne stimuluje imunitu, čím pomáha chrániť organizmus pred vírusovými ochoreniami a zápalmi, podieľa sa na tvorbe kolagénu.

Glycín: hlavná stavebná zložka kolagénu, ktorý predlžuje životnosť kĺbov a šliach. Je nevyhnutný pre udržanie a rast svalov.

Alanín: ma stimulujúci účinok, dodáva organizmu energiu.

Valín: okamžitý zdroj energie.

Izoleucín: okamžitý zdroj energie, urýchľuje regeneráciu svalov po fyzickej námahe.

Kyselina glutámová: antioxidant, ktorý sa podieľa na metabolizme tukov.

Kyselina asparágová: zlepšuje fyzický aj psychický výkon – posilňuje vitalitu a dodáva energiu, zlepšuje pamäť a sústredenie.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Organics NZ 🌱 (@organicsnz),

 

5 Na čo je maca peruánska dobrá a prečo ju užívať? Účinky pre zdravie

 

 1. Podporuje imunitu (x)
 2. Polyfenoly v červenej mace môžu redukovať zväčšenú prostatu. (x) (x)
 3. Štúdia, v ktorej zdraví muži konzumovali macu po dobu 4 mesiacov, preukázala zvýšený počet a pohyblivosť spermií. (x) (x)
 4. Chráni zdravie svalového tkaniva a prispieva k jeho rastu. (x)
 5. Obsahuje nosné zložky kolagénu, čím chráni kĺby a šľachy.
 6. Viacero štúdii preukázalo, že maca (najmä čierna) zlepšuje kognitívne funkcie ako sústredenie a pamäť, čím zrýchľuje a zefektívňuje proces učenia sa. (x)
 7. Maca nie je mutagénna, naopak, obsahuje niekoľko blahodarných zlúčenín, z ktorých niektoré majú prirakovinové vlastnosti. (x) (x)
 8. Má výrazný pozitívny efekt na všetky sexuálne dysfunkcie mužov aj žien. (x)
 9. Zvyšuje libido mužov aj žien, vrátanie žien v prechode alebo po prechode. (x) (x) (x)
 10. Pozitívne pôsobí na symptómy prechodu: migrény a bolesti hlavy, zmeny nálad, vysoký tlak, nepravidelný spánok, návaly tepla, nadmerné potenie, nevoľnosť,… (x)
 11. Mierni symptómy depresie a úzkosti. (x) (x) (x)
 12. Vďaka vysokému obsahu draslíka znižuje hypertenziu. Draslík je aj prevenciou jej vzniku. (x)
 13. Štúdie ukázali, že zdraví muži užívajúci macu majú značne viac energie, pôsobí teda ako životabudič. (x) (x) (x)
 14. Chráni zdravie pokožky pred škodlivým slnečným UV žiarením a prispieva k zachovaniu jej pružnosti a mladistvosti. (x)
 15. Výrazne redukuje hormonálne akné.
 16. Je bohatou zásobárňou antioxidantov, účinne bojuje proti voľným radikálom. (x)

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kallpayux Organic Foods (@kallpayux.organicfoods),

6 Maca pre ženy a maca pre mužov

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...