maca peruanska ucinky
 • by Andrea Balážová
 • 4. novembra 2020
 • 586
 • 0

1 Maca peruánska alebo žerucha (Lepidium meyenii): Čo to je?

Koreň macy peruánskej (podobný reďkovke) obsahuje všetky potrebné živiny na dodanie sily, vitality, imunity a v neposlednom rade aj potencie.

Niet sa čomu čudovať, keď ju pre zvyšok sveta objavili kmene žijúce vysoko v pohorí Andy, ktoré prežívajú v nehostinných klimatických podmienkach. Podľa legiend týchto kmeňov je dokonca maca peruánska darom od bohov.

Dnes je maca vďaka svojim silným účinkom dobre známa po celom svete. Tvorí základnú zložku mnohých výživových doplnkov na podporu zdravého sexuálneho života, na uľahčenie priebehu predmenštruačného syndrómu a klimaktéria alebo ,,životabudičov”.

V neposlednom je nenahraditeľným bojovníkom proti sezónnym chorobám: obsahuje totiž až 133% odporúčanej dennej dávky vitamínu C.

Vďaka tomuto bohatému repertoáru efektov na ľudské zdravie je jedným z najpopulárnejších a najsilnejších adaptogénov.

 

Na vysvetlenie:

Adaptogén – pojem, ktorý označuje rastlinný produkt zvyšujúci odolnosť organizmu proti stresovým situáciám, ako je zranenie, úzkosť alebo telesná únava; zlepšuje schopnosť odolávať zmeneným podmienkam. (x)

 


 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa HolisticHealth. WithDestiny 🌺 (@learn.heal.grow.ascend),

 

Je vedecky dokázané, že maca dodáva energiu, má silné afrodiziakálne účinky a zvyšuje plodnosť a kvalitu spermií, efektívne pomáha pri rôznych sexuálnych dysfukciách mužov aj žien, zachováva zdravie prostaty, pomáha pri osteoporóze, zlepšuje kognitívne funkcie (pamäť, sústredenie) a podľa posledných výskumov dokonca chráni pokožku pred UV žiarením, čím zachováva jej mladosť a pružnosť.

Sexuálne dysfunkcie sú v našej spoločnosti veľmi rozšírené, pričom s pribúdajúcim vekom ich výskyt narastá. (x) Trpí nimi 20–30% mužov a 40–45% žien podľa 18 popisných štúdií z celého sveta. (x)

 

Na vysvetlenie:

Pod sexuálnou dysfunkciou u žien chápeme znížené libido, neprimeraný prah vzrušivosti, neprítomnosť alebo ojedinelosť orgazmu, vaginizmus, bolesť pri súloži. U mužov je to nízke libido, erektilná dysfunkcia, predčasná alebo naopak oneskorená ejakulácia, bolesť pri ejakulácii.


 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena (@elenabunkphotography),

2 Kde kúpiť kvalitnú macu (žeruchu)?

Pretože sa prirodzene vyskytuje v Andách, na prechádzke našimi lesmi na ňu asi nenatrafíte. Do úvahy teda prichádza lekáreň alebo internet, kde doplnkov z macy nájdete neúrekom.

 

Ako si vybrať produkt s rozumným pomerom cena : kvalita?

 

 • uistite sa, že produkt má osvedčenie regionálneho úradu verejného zdravotníctva a teda je bezpečný;
 • do rastlín sa z pôdy dostávajú škodlivé kontaminanty, preto dbajte na to, aby váš produkt bol z udržateľného a ekologického hospodárstva;
 • vo výťažku z vareného koreňa žeruchy je najviac aktívnych látok. Dôležitá je nadmorská výška, v ktorej sa maca pestuje – najviac zdraviu prospešných látok sa v nej tvorí, keď rastie v horách. Preto v produktoch Force X nájdete len výťažok zo žeruchy pestovanej v presne napodobnených prirodzených podmienkach;
 • pestovanie v kvalitnom hospodárstve a dovoz niečo stojí. Zvážte preto, či siahnete po najlacnejšom produkte. Kapsule na mesiac, ktoré stoja menej ako 15 eur, asi nebudú veľmi kvalitné.
 • Najrýchlejšou voľbou je kúpa v lekárni, kde sa prípadne môžete poradiť s lekárnikom. Rátajte však s ,,lekárenskou prirážkou”, kvôli ktorej sú produkty v lekárni väčšinou drahšie ako tie na internete.
 • Ak sa rozhodnete objednať si produkt z internetu, spoľahnite sa na osvedčeného, certifikovaného výrobcu. Dobrým ukazovateľom funkčnosti doplnku sú aj používateľské recenzie.
 • Ak vás maca zaujíma najmä ako afrodiziakum – skombinujte ju s inými rastlinami, ktoré taktiež výrazne vplývajú na lidibo mužov aj žien pre mnohonásobne lepší efekt – vyššie libido, rýchlejšie a intenzívnejšie vyvrcholenia. Výborne funguje napríklad kotvičník zemný, ženšen pravý, ashwagandha alebo krpčiarka šípolistá.

 

TIP:

Skúste výživové doplnky Force X, ktoré obsahujú macu, kotvičník, ashwagandhu aj ženšen + mnoho iných liečiviek, vitamínov a minerálov.

 

 

 

3 Ako macu pestovať

Na pestovanie macy doma potrebujete:

• živnú pôdu s kyslosťou pH pod 5, ktorá je zbavená buriny a úlomkov;

• hnojivo s vysokým obsahom fosforu a draslíka.

Vysievajte do vlhkej pôdy v neskorej zime alebo skoro na jar. Dôležité je udržiavať pôdu vlhkú, preto najlepšie dozrieva v období dažďov. Zberať môžete kedykoľvek medzi šiestym až deviatym mesiacom po zasiatí, pričom najlepší čas je práve v ôsmom a deviatom mesiaci. Následne dajte celú rastlinu vysušiť, čo môže trvať niekoľko dní. Po vysušení je pripravená na predaj alebo ďalšie spracovanie – koreň pred konzumáciou varí.

 

4 Aké látky žerucha obsahuje?

 

nutričné hodnoty maca peruánska

Koreň macy je bohatý na esenciálne aminokyseliny:

Leucín: podieľa sa na tvorbe svalov.

L-Arginín: zlepšuje prietok krvi a stimuluje vylučovanie mužského rastového hormónu.

Fenylalanín: nevyhnutná na tvorbu svalovej hmoty, adrenalínu a dopamínu.

Lyzín: účinne stimuluje imunitu, čím pomáha chrániť organizmus pred vírusovými ochoreniami a zápalmi, podieľa sa na tvorbe kolagénu.

Glycín: hlavná stavebná zložka kolagénu, ktorý predlžuje životnosť kĺbov a šliach. Je nevyhnutný pre udržanie a rast svalov.

Alanín: ma stimulujúci účinok, dodáva organizmu energiu.

Valín: okamžitý zdroj energie.

Izoleucín: okamžitý zdroj energie, urýchľuje regeneráciu svalov po fyzickej námahe.

Kyselina glutámová: antioxidant, ktorý sa podieľa na metabolizme tukov.

Kyselina asparágová: zlepšuje fyzický aj psychický výkon – posilňuje vitalitu a dodáva energiu, zlepšuje pamäť a sústredenie.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Organics NZ 🌱 (@organicsnz),

 

5 Na čo je maca peruánska dobrá a prečo ju užívať? Účinky pre zdravie

 

 1. Podporuje imunitu (x)
 2. Polyfenoly v červenej mace môžu redukovať zväčšenú prostatu. (x) (x)
 3. Štúdia, v ktorej zdraví muži konzumovali macu po dobu 4 mesiacov, preukázala zvýšený počet a pohyblivosť spermií. (x) (x)
 4. Chráni zdravie svalového tkaniva a prispieva k jeho rastu. (x)
 5. Obsahuje nosné zložky kolagénu, čím chráni kĺby a šľachy.
 6. Viacero štúdii preukázalo, že maca (najmä čierna) zlepšuje kognitívne funkcie ako sústredenie a pamäť, čím zrýchľuje a zefektívňuje proces učenia sa. (x)
 7. Maca nie je mutagénna, naopak, obsahuje niekoľko blahodarných zlúčenín, z ktorých niektoré majú prirakovinové vlastnosti. (x) (x)
 8. Má výrazný pozitívny efekt na všetky sexuálne dysfunkcie mužov aj žien. (x)
 9. Zvyšuje libido mužov aj žien, vrátanie žien v prechode alebo po prechode. (x) (x) (x)
 10. Pozitívne pôsobí na symptómy prechodu: migrény a bolesti hlavy, zmeny nálad, vysoký tlak, nepravidelný spánok, návaly tepla, nadmerné potenie, nevoľnosť,… (x)
 11. Mierni symptómy depresie a úzkosti. (x) (x) (x)
 12. Vďaka vysokému obsahu draslíka znižuje hypertenziu. Draslík je aj prevenciou jej vzniku. (x)
 13. Štúdie ukázali, že zdraví muži užívajúci macu majú značne viac energie, pôsobí teda ako životabudič. (x) (x) (x)
 14. Chráni zdravie pokožky pred škodlivým slnečným UV žiarením a prispieva k zachovaniu jej pružnosti a mladistvosti. (x)
 15. Výrazne redukuje hormonálne akné.
 16. Je bohatou zásobárňou antioxidantov, účinne bojuje proti voľným radikálom. (x)

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kallpayux Organic Foods (@kallpayux.organicfoods),

6 Maca pre ženy a maca pre mužov

maca peruans

Účinky pre mužov:

výrazne zvyšuje libido

stimuluje väčšiu fyzickú výkonnosť

podporuje pevnú a tvrdú erekciu

zvyšuje počet spermií a ich pohyblivosť

podporuje plodnosť

chráni zdravie prostaty a redukuje jej zväčšenie

podporuje hormonálnu rovnováhu

 

Účinky pre ženy:

výrazne zvyšuje libido

zlepšuje citlivosť erotogénnych zón

podporuje ľahšie dosiahnutie vyvrcholenia

má uvoľňujúce účinky, čo zvyšuje pôžitok zo sexu

zmierňuje prejavy predmenštruačného syndrómu

redukuje prejavy menopauzy ako migrény, návaly tepla, zmeny nálad,…

podporuje hormonálnu rovnováhu

redukuje hormonálne akné

 

7 Nežiadúce účinky žeruchy a kontraindikácie

Je preukázané, že maca je bezpečná a nevytvára v tele žiadnu toxicitu.

 

Maca a hormóny

Avšak neodporúčame ju ľuďom so zdravotnými problémami, ktoré sú citlivé na hormóny: napríklad endometrióza, rakovina prsníka alebo maternicové myómy. Maca totiž pôsobí na endokrinný systém, ktorý je zodpovedný za produkciu hormónov. Hoci to nie je vedecky preukázané, je možné, že by maca mohla tieto stavy zhoršiť.

 

Maca a štítna žľaza

Opatrní by mali byť aj ľudia s hypertyreózou alebo inou poruchou funkcie štítnej žľazy.

Maca v tehotenstve a pri kojení

Maca sa stovky rokov užíva ako podpora plodnosti mužov aj žien. Zvyšuje pritom plodnosť prirodzeným spôsobom, bez nežiadúcich vedľajších účinkov. Ak chcete otehotnieť, najlepšie výsledky dosiahnete tak, že macu budú užívať obaja partneri.

Tehotné ženy, ktoré pokračovali v užívaní macy počas tehotenstva, nehlásili žiadne kontraindikácie. Štúdie a poznatky, ktoré o tejto rastline máme, taktiež naznačujú, že maca nemá na plod alebo kojenie negatívny vplyv. Aj tak je však stále lepšie poradiť sa svojím lekárom, prípadne užívať nižšie dávky macy.

 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniel Großjohann (@holdontime.photography),

8 Interakcie s liekmi

 

Maca a antidepresíva (SSRI)

Na základe viacerých štúdií možno povedať, že je bezpečné brať macu a túto skupinu antidepresív. Výsledky výskumov dokonca naznačujú, že maca efektívne pomáha riešiť sexuálnu dysfunkciu žien (nízke libido, dosahovanie orgazmu), ktoré spôsobuje väčšina SSRI. (x)

 

Maca a lieky na vysoký krvný tlak

Maca znižuje hodnoty enzýmu ACE, ktorý znižuje angiotenzín – peptidový hormón, ktorý zvyšuje krvný tlak. (x)

 

Maca a antikoncepcia

Bohužiaľ, neexistuje dostatok dôkazov o tom, či maca a antikoncepcia spolu nejako reagujú. Pretože maca priamo nepôsobí na hladiny estrogénu v tele, súbežné užívanie s antikoncepciou by malo byť bezpečné a nemalo by narúšať efekt antikoncepcie. Najlepšie je však poradiť sa so svojím gynekológom, ktorý presne vie, z čoho je vaša antikoncepcia zložená a teda vám bude najlepšie vedieť poradiť ohľadom možného rizika.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kallpayux Organic Foods (@kallpayux.organicfoods),

9 S čím je prospešné macu kombinovať?

 

Maca a káva

Odvar z podrveného koreňa macy sa často používa ako náhrada kávy. Pripomína ju farbou, chuť je však už vzdialenejšia. Keďže maca aj káva sú stimulanty, ich kombinácia je pomerne populárna. Do tradičnej kávy primiešajte za lyžičku prášku z macy pre extra minerály a vitamíny, ako aj účinky na zdravie.

 

Maca vs kotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Kotvičník je v týchto končinách asi najznámejšie prírodné afrodiziakum. Zároveň tento životabudič zvyšuje výkon a podporuje tvorbu a rast svalov. Pretože má veľmi podobné účinky ako maca, tieto dva dary prírody sa výborne dopĺňajú. Kombinácia z vás urobí lepšieho športovca aj milenca zároveň.

 

 

Maca vs matcha

Hoci majú podobné názvy, účinky týchto dvoch rastlín sú odlišné. Matcha sú pomleté listy výberových japonských zelených čajov, ktoré obsahujú neuveriteľné množstvo antioxidantov a aminokyselinu tanín, ktorá v organizme funguje ako stimulant. Spoločné teda majú to, že dodávajú energiu a obsahujú pre organizmus prospešné látky. Súbežné užívanie je pre organizmus elixírom zdravia, no matcha je sama o sebe silný stimulant. Preto radšej najprv začnite s opatrnejším dávkovaním a uvidíte, ako na vás bude pôsobiť.

 

Maca vs ashwagandha

Ashwagandha má naozaj široké využitie – pôsobí blahodárne na telo aj myseľ, mimo iného patrí medzi najsilnejšie prírodné afrodiziaká. Vďaka jej mimoriadne silným účinkom sa rozšírila z Indie do celého sveta a teší sa čím ďalej, tým väčšej obľube. Spolu s macou dopĺňajú energiu počas celého dňa, zlepšujú náladu a bojujú so stresom, omladzujú celý organizmus, posilňujú pamäť a sústredenie, podporujú väčšiu fyzickú výkonnosť a náramne zlepšujú sexuálny život mužov aj žien.

 

 

Maca vs saw palmetto

Saw palmetto má taktiež mnoho podobných účinkov ako maca. Mužom pomáha chrániť zdravie prostaty, ženám zase zmierňuje menštruačné bolesti a pomáha im bojovať so zápalmi vaječníkov. Obom pohlaviam dodáva energiu, zvyšuje libido a zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov. Navzájom teda podčiarkujú a dopĺňajú svoje účinky.

 

Pozor!

Ako vás čaká vyšetrenie na rakovinu prostaty, saw palmetto by mohla skomplikovať diagnostiku. Preto neužívajte doplnky s touto rastlinou, alebo o ich užívaní povedzte svojmu lekárovi.

 

 

Maca vs ženšen (Panax ginseng)

O ženšene ste určite minimálne počuli, keďže za posledné roky sa z Číny rozšíril do takmer každej domácnosti po celom svete. Je silným prírodným afrodiziakom, mužom pomáha s erektilnou dysfunkciou, zlepšuje pôžitok zo sexu ženám, chráni bunky tela pred oxidačným stresom, dodáva energiu, zlepšuje kognitívne funkcie a dodáva pocit duševnej pohody. Skvele sa teda s macou dopĺňajú a môžete si od kombinácie sľubovať lepší sexuálny život ako aj psychické a fyzické zdravie.

 

 

Maca a L-Arginín

Ak užívate macu, kombinácii s L-Arginínom sa asi nevyhnete, keďže sa nachádza v množstve bežných potravín. Napríklad v chlebe, orechoch, kuracom a morčacom mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch, v čokoláde… Keďže v bežnej strave však nie je zastúpený tak, aby mal požadovaný efekt, dopĺňajú ho najmä športovci kvôli rastu svalovej hmoty. Taktiež sa nachádza vo väčšine doplnkov na podporu erekcie, pretože výrazne zlepšuje prietok krvi do periférii tela, a teda aj do penisu.

 

TIP:

Skúste výživové doplnky Force X, ktoré obsahujú macu, kotvičník, saw palmetto, ashwagandhu, L-arginín aj ženšen.

 

 

Maca vs spirulina

Spirulina sa za posledné roky dostala na výslnie. Keď sa pozriete na nutričné hodnoty a obsah vitamínov a minerálov v tejto riase, niet sa čomu čudovať. Najvýraznejšou prednosťou je až 60% obsah proteínu, čo je najviac zo všetkých rastlín. Obsahuje aj všetky esenciálne aminokyseliny, beta karotén, je najlepším zdrojom kyseliny gama-linolénovej (GLA), sú v nej zastúpené B vitamíny vrátane vitamínu B12. Účinky Macy na organizmus sú citeľné, zatiaľ čo spirulina je skôr zásobáreň vitamínov a stopových prvkov. Kombinovať ich nie je najvhodnejšie, keďže môže dôjsť k predávkovaniu sa meďou. Ak si však dáte pozor na dávkovanie, macou a spirulinou doplníte väčšinu odporúčanej dennej dávky viacerých látok.

 

Maca ako preworkout

Maca má pomalejší nástup účinkov, preto je lepšie skombinovať ju napríklad s kávou alebo matchou. Oplatí sa však pridať ju do vášho preworkoutu, keďže obsahuje väčšinu esenciálnych aminokyselín a pomáha nie len s energiou a rastom svalovej hmoty, ale aj regeneráciou po tréningu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Александра Кулик (@sasha_a_27),

10 Ako sa maca užíva? Čaj, prášok, tablety, či kapsule?

Prášok – Najčastejší spôsob, akým sa maca konzumuje. Ide o sušený a rozdrvený koreň, ktorý sa dá pridať do varených jedál, smoothie, ovsenej kaše alebo do kávy. Prípadne ho len zalejte vodou a vypite. Účinok prášku však býva slabší, pretože obsahuje menej koncentrovaný výťažok z rastliny, v porovnaní s napríklad kapsulami.

Čaj a odvar – Ako pri iných bylinách, aj maca sa často užíva ako čaj alebo odvar. Jednu lyžičku sušenej rastliny zalejte 2-3 dcl vody, ktorá by nemala byť vriaca, no dostatočne teplá, aby sa z nej uvoľnili prospešné látky. Lúhuje sa 10-15 minút. Odporúča sa piť najmä ráno namiesto kávy alebo čaju, keďže pomocou tejto prípravy najrýchlejšie nastupuje príval energie.

Kapsule – Na trhu nájdete veľké množstvo kapsúl, ktoré obsahujú výťažok z koreňa macy. Buď kapsule obsahujú iba macu, alebo aj iné výťažky z rastlín, ktoré macu vhodne dopĺňajú a znásobujú jej účinky. Ak hľadáte najefektívnejší spôsob ako užívať macu na podporu sexuálneho zdravia a intímneho života, kapsule s kombinovaným zložením sú pre vás najlepšou voľbou.

 

 

forcex softgel
Na čo si dať pozor:

 

 • dajte si záležať, na tom, aby ste nakupovali od overených výrobcov a predajcov. Spoznáte ich podľa toho, že ich produkty sú overené regionálnym úradom verejného zdravotníctva a vedia sa preukázať certifikátmi kvality.
 • Byliny a rastliny v produktoch majú rôznu kvalitu. Najkvalitnejšie produkty sú z ekologického hospodárstva a obsahujú výťažky z tej časti rastliny, v ktorej je najviac aktívnych látok – čo je pri mace koreň.
 • Na ľahkú váhu by ste nemali brať ani to, z čoho sú kapsule vyrobené, pretože priamo ovplyvňujú vstrebateľnosť do organizmu. Môže sa stať, že miniete peniaze na drahé výživové doplnky a väčšina prospešných látok v nich sa vám ani nedostane do tela. Preto sa o niektorých výživových doplnkoch hovorí, že ich akurát vycikáte. Okrem toho, niektoré kapsule sú vyrobené z toľkých farbív a Ečiek, že znegujú prospešné účinky bylín. Liečivé látky v nekvalitnej kapsule sa môžu časom znehodnotiť aj pri správnom skladovaní a výživový doplnok sa stane skôr toxickým ako prospešným. Ideálnou možnosťou je gélová kapsula alebo modernejší softgel.

 

11 Skúsenosti s macou peruánskou a recenzie doplnkov, ktoré ju obsahujú

Vždy sa treba pýtať na skúsenosti ostatných pred tým, ako niečo dáte do svojho tela. Aby ste všetko mali na jednom mieste, pozberali som pre vás niekoľko recenzií z internetov. Opravili sme len diakritiku, interpunkciu a sem-tam nejaké to i/y 🙂

(zdroje: modrykonik.sk, diva.forum.sk, FB skupina Bylinkáreň – zdravie – poraďme si).

 

Slide ,,Mám doma prváčku, škôlka, najmladšie dieťa doma, domácnosť... Od rána v jednom kole, mala som pocit, že mi vybuchne hlava. Maca spolu so ženšenom mi pomohli to zvládať, neuveriteľné, koľko energie vedia dodať obyčajné rastliny..." Slide ,,Začala som brať macu pri hroznom PMS a následne hrozne bolestivej menštruácii. Nevládala som ani žiť, na gyn. vyšetrení všetko v poriadku, ale ja som bola 10 dni z mesiaca indisponovaná... Maca mi veľmo pomohla zmierniť tie najhoršie bolesti, nedám na ňu dopustiť." Slide ,,Väčšia citlivosť, aj chuť na sex. Ale aj viac energie... som prekvapený z výsledkov." Slide ,,Bral som tablety kvôli problémom v posteli, túžba bola slabá, tým padom aj erekcia.. proste trapas za trapasom, sex skôr z povinnosti. Tablety neurobili nič moc, ale kvalitnejšie kapsule pomohli. Teraz ich už vôbec nemusím brať, no v tej dobe veľmi pomohli." Slide ,,U nás macu berie celá rodina pravidelne, možno s výnimkou leta. Nemusím s malým furt behať po doktoroch na jeseň a celkovo sa lepšie cítime počas dňa aj v posteli :)" Slide ,,Asi 2 mesiace vkuse som bola hrozne unavená, ráno som sa zobudila, a som unavená, ako keby som vôbec nespala. Bola som úplne bez energie. Potom asi mesiac som mala upchatý nos a hlieny, vôbec som sa ich nevedela zbaviť, ešte to dostala aj dcéra. Babina nám poradila odvar z koreňa macy a fakt sa to zlepšilo, najmä tá únava. Teraz užívame preventívne kapsule." Slide ,,Žerucha + ashwagandha, či ako sa to píše, a sex nabral úplne iný rozmer." Slide ,,Na sex sú podľa mňa aj lepšie veci, ako kotvičník alebo ženšen čínsky alebo indický...Toto je super na energiu a na imunitu. Chodil som domov rozbitý z roboty a teraz v pohode vládzem ešte ísť behať, zaplávať si, porobiť veci doma." Slide ,,Užívame s manželkou kapsule, v ktorých je viac bylín na lepší sex. Prvý týždeň nič moc, ale potom nastúpili účinky. Super bolo, že naraz nastúpili aj žene aj mne, inak neviem, čo by som robil s toľkým libidom :))"

 

Author

Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne.

👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení.

🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *