Nepodceňujte problémy s prostatou: takto zistíte, či ste v ohrození

prostata

Problémami s prostatou trpí polovica ľudí nad 50 rokov. Čo robiť, aby vás táto žľaza nepriviedla na operačný stôl?


Kde sa prostata nachádza


Nachádza sa medzi močovým mechúrom a rektom. Prechádza cez ňu močová trubica, cez ktorú sa okrem moču vylučuje aj ejakulát. Hlavná úloha prostaty súvisí práve s ejakulátom – tvorí tekutinu, ktorá je ideálnym prostredím pre spermie.

Ako zistím, či je prostata zväčšená?

Pri narodení má veľkosť hrášku, prirodzene sa zväčšuje s pribúdajúcim vekom. Zväčšuje sa delením buniek tkaniva – ide o nezhubný nádor. Preto sa ochorenie nazýva benígna (nezhubná) hyperplázia prostaty (BHP). Lekári predpokladajú, že zväčšovanie prostaty súvisí najmä s hormonálnymi zmenami pri starnutí.

Aj keď ide o prirodzený proces, stále ho sprevádza množstvo nepríjemných príznakov. Čím sa prostata viac zväčšuje, tým viac tlačí na močovú trubicu. To spôsobuje problémy s močením – začína byť časté, v niektorých prípadoch bolestivé a muž musí vyvíjať tlak aby sa moč dostal von z močovej trubice. Časté močenie pritom znamená minimálne 8x denne a aspoň 2x počas noci. Pridružia sa aj problémy v sexuálnej oblasti, najmä slabšia erekcia a klesajúca chuť na sex. To môže viesť aj k zhoršenému psychickému stavu – zníženému sebavedomiu a pocitu menejcennosti.

Prejavy zväčšenej prostaty:

 • Zvýšená frekvencia močenia v noci, cez deň sa to dá ešte zvládať
 • Pocit, nedostatočného vymočenia sa
 • Slabší a pomalší prúd moču
 • Spomalený začiatok močenia
prostata problemy s mocenim

Ak sa zväčšená prostata nelieči, pridružia sa závažnejšie prejavy choroby, ako:

 • Časté močenie cez deň aj v noci, pričom prúd je prerušovaný, treba ho siliť, niekedy ide len o odkvapkávanie
 • Infekcie močových ciest spôsobené zadržiavaním moču
 • Inkontinencia – neschopnosť udržať moč
 • Erektilná dysfunkcia

Ako vyzerá návšteva urológa?

Vyšetrenie prostaty je pre mužov hádam ešte horší strašiak, ako zubár pre deti. Hoci nejde o bolestivé vyšetrenie, nie je ani bohvieako príjemné – lekár cez stenu rekta dokáže prstom nahmatať prostatu a určiť, či je zväčšená, prípadne určí stupeň jej zväčšenia.

K vyšetreniu prostaty však nedochádza automaticky – lekár k nej pristúpi až keď má podozrenie na ochorenie. Preventívna prehliadka u urológa spočíva v odbere krvi a moču. Doktor sa vás bude pýtať na váš sexuálny život, na prípadné problémy s močením a vypýta si aj vašu anamnézu – teda či niekto vo vašej rodine trpel napríklad cukrovkou, prípadne rakovinou prostaty alebo semenníkov a pod.

ForceX Daily

ForceX Daily obsahuje Saw Palmetto, Tribulus terrestris, Ginkgo biloba a zmes vitamínov pre zdravú prostatu.

Pozrieť v obchode >

Ďalšie ochorenia prostaty

Rakovina prostaty

Ako pri každej rakovine, aj pri tejto platí, že čím skôr sa diagnostikuje, tým lepšie. Či dostanete rakovinu prostaty, sa dá zistiť ešte pred vznikom samotného ochorenia. Určuje sa podľa zvýšených hodnôt prostatického špecifického antigénu (PSA), ktoré urológ zisťuje z krvi. Preto nečakajte na príznaky. Najlepšie je už po štyridsiatke navštíviť urológa a dať si urobiť PSA test. Ak bude pozitívny, urológ určí ďalší postup. Muži po päťdesiatke by mali absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. Keď sa objavia prvé symptómy, neignorujte ich.

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny prostaty patria:

 • problémy s močením, slabší prúd moču
 • krv v ejakuláte a bolestivá ejakulácia
 • tupá bolesť, nepohodlie v panvovej oblasti
 • bolesť kostí, v krížoch, alebo v bedrách
 • erektilná dysfunkcia
 • strata chuti do jedla a chudnutie

Nevieme presne prečo rakovina prostaty vzniká. Naisto vieme, že riziko zvyšuje genetika, obezita a hormonálne zmeny. Udržujte si primeranú hmotnosť zdravým stravovaním sa a pravidelným pohybom – pohyb je aj najlepším prirodzeným regulátorom hormónov. Z medicínskeho hľadiska rakovina prostaty začína rovnako ako iné druhy rakoviny – dochádza k neprirodzenej zmene v bunkách, ktoré sa stávajú prekarcinózne. Tie sa delia omnoho rýchlejšie ako normálne bunky, sú aj omnoho odolnejšie. Časom sa menia na rakovinové.

Liečba rakoviny prostaty závisí od štádia, v ktorom sa ochorenie zachytí. Dobrou správou je, že tento typ rakoviny rastie veľmi pomaly. Lekár volí medzi operáciou, hormonálnou liečbou alebo rádioterapiou, prípadne kombináciu týchto metód. Má veľmi dobrú prognózu.

prostata ochorenia

Následky operácie prostaty

Čo sa udeje po odstránení časti alebo celej prostaty (radikálna prostatoktómia)? Doktori robia všetko preto, aby nemuselo dôjsť k invazívnej operácii a mnohým obávaným ,,vedľajším účinkom“ sa už dnes dá predísť. Pretože prostata ,,susedí“ s močovým mechúrom, chirurgický zákrok môže poškodiť nervy, svaly a krvné cievy, ktoré ovplyvňujú vylučovanie moču. Dnes už však iba 6-8% mužov po operácii trpí inkontinenciou, teda svojvoľným únikom moču. Tento problém sa však časom dá dostať pod kontrolu.

Ďalšou častou komplikáciou je erektilná dysfunkcia, teda impotencia. Súčasné chirurgické postupy však toto riziko minimalizujú. Ak aj dôjde k poškodeniu nervov alebo ciev, tento stav sa dá liečiť a je teda často dočasný.

Prostatitída (zápal prostaty)

Zápal prostaty spôsobujú najmä baktérie. Často vzniká aj po zavedení katétra, prípadne po operácii prostaty. Ide o veľmi bolestivé ochorenie, ktoré navyše dokáže nejedného muža vydesiť, keďže zápal a rakovina prostaty majú podobné symptómy. Keď sa objavia bolesti alebo krv v moči, netreba hneď vešať hlavu.

Medzi najčastejšie príznaky prostatitídy patria:

 • bolesť a pocit pálenia pri močení
 • problémy s močením
 • zákal v moči
 • urgentná potreba močiť
 • krv v moči
 • bolesti v oblasti brucha, triesla a spodnej časti chrbta
 • bolesť semenného mieška, konečníka, penisu a semenníkov
 • bolestivá ejakulácia
 • symptómy podobné chrípke

Zápalu je možné predísť vyhýbaním sa niektorým aktivitám, ako napríklad príliš dlhé bicyklovanie. Pomôže aj obmedzenie fajčenia, alkoholu, korenených jedál a inej stravy či nápojov, ktoré môžu dráždiť močový mechúr. Na úľavu od bolesti pomôže aj domáca liečba – ideálny je teplý kúpeľ a biolampa alebo zahrievacia podložka.

prostata urolog

Ako ,,vyčistiť prostatu“? Pomocou týchto bylín

Muži v rámci prevencie často siahajú po bylinách a prírodnej liečbe.

Zelený čaj

Ako na všetko, aj na ,,vyčistenie“ prostaty nám príroda ponúka svoje poklady – asi najpreskúmanejší je zelený čaj. Vedci si všimli, že v Ázii a v Afrike sa rakovina prostaty vyskytuje omnoho menej ako v Európe a na Západe. Ukázalo sa, že dôvodom je častá konzumácia zeleného čaju. Ten obsahuje polyfenoly, ktoré sú mocnými antioxidantmi. Pomáhajú tak udržiavať zdravé celé telo, vrátane prostaty.

Saw palmetto

Druhou rastlinou, ktorá priaznivo pôsobí na prostatu, je Serenoa plazivá, známejšia ako Saw palmetto. Pomáha zmierňovať aj príznaky benígnej hyperplázie prostaty, preto doktori často odporúčajú svojim pacientom užívať čaj alebo pilulky so Saw Palmetto. Na to, aby sme presne spoznali mechanizmus fungovania tejto rastliny na žľazu prostaty je však potrebný ďalší výskum, rovnako ako aj na potvrdenie, či môže fungovať ako prevencia alebo liečba rakoviny prostaty. Zatiaľ jej účinok na rakovinu prostaty potvrdilo len niekoľko štúdií na zvieratách. Saw Palmetto obsahuje flavonoidy a fytosteroly, ktoré spevňujú cievy a zlepšujú ich priechodnosť. Tým prispieva ku kvalitnej a pevnej erekcii a pôsobí aj ako silné prírodné afrodiziakum.

Pŕhľava dvojdomá

Nepríjemná burina má viacero benefitov pre naše zdravie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Obsahuje mnoho antioxidantov, fytosterolov, fenolov, mastných kyselín, vitamínov a minerálov. Pomáha ozdravovať cievnu sústavu a dýchací systém, podporuje činnosť srdca a obličiek, skrášľuje pokožku, vlasy a nechty, prispieva k normálnemu fungovaniu prostaty. Čaj z pŕhľavy sa užíva na zmiernenie príznakov zväčšenej prostaty. Výskum na potkanoch ukázal, že žihľava bráni premene testosterónu na jeho silnejšiu formu dihydrotestosterónu, čím pomáha znižovať veľkosť prostaty. Pretože má priaznivý vplyv na obličky a vylučovaciu sústavu, pomáha riešiť aj problémy s močením, ktoré zväčšenú prostatu sprevádzajú.

Kotvičník zemný

Nenápadný žltý kvietok obsahuje saponíny, ktoré podľa doterajších dôkazov zabraňujú rastu a angiogenéze karcinómu prostaty. Skúma sa jeho využitie v modernej farmakologickej liečbe, avšak sú potrebné ďalšie vedecké dôkazy, aby sme niečo vedeli tvrdiť s určitosťou. Kotvičník je výborný pomocník aj pri problémoch v sexuálnej oblasti – močovým ústrojenstvom a poruchami erekcie – prekrvuje penis, teda prispieva k dosiahnutiu pevnej erekcie.

Ženšen

Koreňom tejto čínskej byliny, ktorý je kráľom tradičnej čínskej medicíny, liečia v Ázii takmer všetko. Obsahuje neuveriteľné množstvo antioxidantov, čím predlžuje životnosť buniek a v konečnom dôsledku tak vplývajú na celé telo. Najcennejšie antioxidanty v ženšene sú ginsenosidy (saponíny typické pre ženšen), pretože sa nevyskytujú v žiadnej inej rastline na Zemi a vďaka nim má bylinka svoje klinické uplatnenie. Štúdie na potkanoch naznačujú, že ženšen spomaľuje zväčšovanie prostaty.


Ginkgo biloba

Ginko určite poznáte, teší sa veľkej popularite najmä kvôli účinkom na kognitívne funkcie – pamäť a sústredenie sa. Vedeli ste však, že má blahodarný vplyv aj na pohlavné ústrojenstvo? Výskumy na zvieratách naznačujú, že ginkgo biloba pomáha so zväčšenou prostatou. Ginko tiež prekrvuje celé telo, vrátane mikrocirkulácie v penise – je teda dobrým pomocníkom proti erektilnej dysfunkcii.

Vitamíny na prostatu

Zinok

Zinok je stopový kov, ktorý je nevyhnutný pre množstvo biologických procesov odohrávajúcich sa v organizme. Všetky telesné bunky ho v určitých stupňoch svojho vývoja vyžadujú. Nachádza sa napríklad v mušliach alebo v červenom mäse. V bunkách prostaty sa zinok kumuluje vo vôbec najväčšom množstve zo všetkých telesných tkanív. Podľa niektorých štúdií prítomnosť zinku potláča rast tumorov, predovšetkým v prostate.

Vitamín E

Vitamín E má antioxidačné účinky a spomaľuje proces starnutia buniek. Nachádza sa v tmavej listovej zelenine, orechoch , vajíčkach, rybách a niektorých druhoch olejov. Štúdie z Fínska ukázala, že muži, ktorí dostávali vitamín E po dobu šiestich rokov, znížili riziko rakoviny prostaty o 34%. Iná štúdia však zistila, že denné užívanie vitamínu E síce zredukovalo riziko rozvoja rakoviny prostaty, ale iba pri fajčiaroch. Ešte sme teda tomu úplne neprišli na kĺb, ale je bezpečné tvrdiť, že zabezpečením príjmu dennej odporúčanej dávky vitamínu E nič nepokazíte.

Betakarotén

Betakarotén je rastlinný produkt, ktorý naše telo spracováva na vitamín A. Ide o prírodný antioxidant, ktorá sa nachádza najmä v mrkve alebo špenáte. Muži s najnižšou hladinou betakaroténu majú o 45% vyššie riziko vzniku rakoviny prostaty ako tí s najvyššou hladinou.

Čo ešte prostate pomáha?

🍷 Konzumácia červeného vína môže znížiť riziko vzniku rakoviny prostaty až o 12 percent.

🧎‍♂️ Kegelove cviky pomáhajú s inkontinenciou po operácii prostaty.

🪑 Muži so zväčšenou prostatou by mali močiť posediačky.

🚴‍♂️ Zmena polohy pri dlhom sedení môže znížiť riziko zápalu prostaty – dlhé sedenie v ofise alebo aj na bicykli vyvíja na prostatu tlak, čo časom spôsobuje zápaly. Preto je v robote dobré sa každú hodinu postaviť zo stoličky a krátko sa prejsť, napríklad do kuchynky alebo na balkón.

🍑 Masáž prostaty je podľa mnohých prevenciou rakoviny prostaty, chýbajú však jednoznačné dôkazy. Takáto masáž je však nebezpečná, keď už muž rakovinu prostaty má.

🍺 Prostata a pivo: Štúdia zahŕňajúca 3 927 mužov vo Veľkom Montreale preukázalo, že pitie piva každý deň počas dlhého obdobia je spojené so zvýšeným rizikom agresívneho karcinómu prostaty. Nepite každý deň.

🐖 Červené mäso a spracované mäso sú tiež škodlivé pre prostatu. Vedci veria, že strava s vysokým obsahom mäsa môže byť spojená so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prostaty.

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...