Ploštičník strapcovitý – najlepší pomocník pri menopauze

plosticnik strapcovity

Pôvodní obyvatelia Ameriky koreňom ploštičníka strapcovitého liečili artritídu, reumatizmus, kašeľ a rôzne zápaly. Dnes sa ploštičník dostáva do popredia vďaka svojim blahodarným účinkom na príznaky menopauzy a iné ,,ženské problémy“.

Ide o trvalú rastlinu s bielymi kvetmi a nezvyčajnými fialovými listami, ktorá dorastá približne do výšky jedného metra. Práve kvôli svojmu exotickému vzhľadu sa pestuje aj ako okrasný kvet.

plosticnik strapcovity ucinky

Kde rastie / Kde kúpiť kvalitný ploštičník

Domovom tejto rastliny je Stredná a Severná Amerika, preto by ste ju v našich končinách mimo okrasných skaliek hľadali márne. Ploštičník sa na našom trhu najčastejšie nachádza v doplnkoch, ktoré obsahujú aj iné liečivé rastliny alebo látky.

Výživové doplnky s ploštičníkom

• kupujte len tie produkty, ktoré sú testované a schválené príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  

• najkvalitnejšie produkty pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva;

• venujte pozornosť zloženiu na etikete – pre viditeľný účinok potrebujete výťažok z koreňa, ktorý má byť 100% čistý.

• Zvyčajne platí, že kvalita nie je zadarmo. Nesiahajte preto automaticky po najlacnejšom produkte – môže sa stať, že síce zaplatíte menej, ale budú to vyhodené peniaze, pretože žiadaný účinok sa nedostaví.

• V lekárni bývajú produkty drahšie ako na internete. Ak chcete ušetriť a objednávať z internetu, zvoľte výrobcu, ktorý vie kvalitu svojho produktu preukázať certifikátmi.   

• Ak vás zaujíma ploštičník najmä kvôli zmierneniu symptómov menopauzy, jeho účinok bude silnejší, ak ho skombinujete s inými bylinnými preparátmi, ktoré majú rovnaký účinok – výborne funguje napríklad damiána alebo senovka grécka.

plosticnik strapcovity

Pestovanie ploštičníka doma

Ploštičník je obľúbenou okrasnou rastlinou. Hoci pochádza z teplejších oblastí, vydrží aj mrazy do -37 °C, preto sa mu darí aj v našich podmienkach. Kvitne koncom leta, keď už ostatné kvety strácajú na kráse. Súkvetia sú dlhé asi 60 cm, sú krémovobielej farby, svojou silnou vôňou lákajú včely a motýle.

Ide o nenáročné rastliny, ktoré si nevyžadujú veľa starostlivosti.

Vysadiť by ste ho mali na miesto, kde je dostatočne vlhko a tieň – ideálne pod stromy, do humóznej pôdy bohatej na živiny. Za suchého počasia treba ploštičník polievať, aby sa zachovala dostatočne vlhká pôda. Odporúča sa ho každý rok prihnojiť kompostom. Odkvitnuté súkvetia pravidelne zrezávajte a vášmu ploštičníku sa bude dariť.

Najlepšie je nechať ich voľne rásť. Rozrastajú sa pomaly, preto nehrozí, aby vám zabrali celú záhradu.

plosticnik strapcovity pestovanie

Aké látky ploštičník obsahuje?

Koreň ploštičníka obsahuje látky, ktoré blahodarne pôsobia na organizmus človeka. Niektoré z nich pôsobia na imunitný systém a zvyšujú obranyschopnosť tela pred chorobami. Iné pomáhajú zmierniť zápal, upokojujú a chránia nervovú sústavu.

Fytoestrogény

Tieto látky, prirodzene sa vyskytujúce v liečivých rastlinách, sa v našom tele správajú ako hormóny. Preto sú rastliny s ich obsahom dobrým pomocníkom pre ľudí, ktorí majú zníženú produkciu hormónov. Najčastejšie teda po doplnkoch z týchto rastlín siahajú ženy v prechode alebo počas klimaktéria, prípadne s problémovým priebehom menštruácie (kŕče, nepravidelný cyklus). Fytoestrogény zastupujú chýbajúci estrogén v tele a pomáhajú tak počas menopauzy mierniť zmeny nálad, návaly tepla, nadmerné potenie, podráždenosť. (x) Taktiež upravujú problémový priebeh menštruácie – zmierňujú kŕče, napomáhajú nastaviť cyklus tak, aby bol pravidelný, uľavujú od bolesti prsníkov.

Glykozidy

Ďalšou dôležitou skupinou látok, ktorým ploštičník vďačí za svoje liečivé účinky, sú triterpénové glykozidy, konkrétne cimicifugozid a akteín. Akteín je silným antioxidantom, pomáha s vysokým obsahom cholesterolu v krvi a v súčasnosti sa skúma jeho potenciál pri liečbe rakoviny prsníka.

Kyseliny

Ploštičník strapcovitý obsahuje hneď dva druhy: fenolové kyseliny a mastné kyseliny. Fenolové kyseliny sú silnou obranou proti oxidačnému stresu, pomáhajú teda zachovať zdravie človeka a ozdravujú celý organizmus. Pomáhajú aj čistiť cievy od uloženého cholesterolu, čím predlžujú životnosť srdca. Majú aj protizápalové účinky. Významnou fenolovou kyselinou v ploštičníku je kyselina kávová, ktorá v tele znižuje hladinu rakovinotvorného toxínu aflatoxínu až o 95%. Za zmienku stojí aj kyselina ferulová, ktorá sa dnes dostáva do popredia vďaka svojím anti-aging účinkom.

Mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zachovanie optimálneho zdravia – priaznivo pôsobia na kardiovaskulárnu sústavu a majú výrazný neuroprotektívny účinok (chránia nervovú sústavu a mozog, pomáhajú zachovať jeho správne fungovanie). (x)

Triesloviny (taníny)

Ak ste milovníci vína, pravdepodobne dobre viete, čo sú tieto látky zač. Práve kvôli vysokému obsahu trieslovín sa pohár červeného denne nepovažuje za prehrešok, ale naopak za zdravý nápoj. Taníny umocňujú antioxidačný účinok ostatných látok v ploštičníku, zlepšujú vstrebávanie vitamínu C, odstraňujú naukladaný cholesterol zo stien ciev, upravujú krvný tlak a posilňujú celkový imunitný systém(x)

Pôsobia antibakteriálne, protivírusovo a protizápalovo. Triesloviny vplývajú aj na správnu funkciu tráviaceho traktu, čistia črevá od parazitov a podporujú sekréciu žalúdočných štiav, ktoré zodpovedajú za trávenie.

plosticnik strapcovity

Prečo ploštičník užívať? Účinky pre zdravie

  1. Redukuje návaly tepla počas menopauzy
  2. Zmierňuje dopady menopauzy na náladu
  3. Znižuje nadmerné potenie
  4. Pomáha liečiť fibrózu maternice posmenopauzálnym ženám
  5. Predchádza priberaniu na váhe počas menopauzy
  6. Môže pomôcť snažilkám s otehotnenín
  7. Zvyšuje produkciu materského mlieka

Vedľajšie účinky a interakcie, kontraindikácie s liekmi

Doplnky s ploštičníkom sa neodporúča užívať dlhšie ako 6 mesiacov.

Vyššie dávky môžu poškodiť pečeň, preto ak trpíte nejakým ochorením pečene alebo beriete zároveň lieky, ktoré sú ťažké na pečeň, ploštičníku sa radšej vyhnite.

Spozorované vedľajšie účinky ploštičníka sú väčšinou mierne. Pretože sa kvôli obsahu fytoestrogénov v tele správa ako naše ľudské hormóny, ovplyvňuje najmä časti tela nimi ovládané. Pri užívaní sa môže vyskytnúť nepokojný žalúdok, nevoľnosť, vyrážka, infekcia, bolesť svalov, bolestivé prsníky, špinenie či krvácanie mimo menštruačný cyklus. (x)

Ploštičník nie je veľmi preskúmanou rastlinou, preto sa môže stať, že pri jeho užívaní zažijete niektoré vedľajšie účinky, pred ktorými vás výrobca nevaroval.

Spozornite, ak podstupujete hormonálnu substitučnú terapiu – ploštičník má vplyv na hladinu estrogénu v tele, súbežné užívanie môže vyvolať nečakaný efekt.

Ak užívate antikoncepciu založenú na estrogéne alebo proestrogéne, ploštičník môže narušiť účinok antikoncepcie. (x) (x) (x)

plosticnik strapcovity

S čím je prospešné ploštičník kombinovať?

Ploštičník a damiána

Damiána je jedno z najznámejších prírodných afrodiziák. Vďačí tomu svojím uvoľňujúcim účinkom, ktoré pomáhajú dámy ľahšie dostať do nálady a tiež si styk viac užiť. Má však viacero priaznivých účinkov na zdravie: pomáha pri problémovom priebehu PMS (najmä pokiaľ ide o zmeny nálad), zmierňuje dopady menopauzy na náladu, upokojuje žalúdok, priaznivo pôsobí na spánkový cyklus. Ak sú vašim problémom výkyvy nálad, ploštičník a damiána sú mocnou zbraňou, ktorá vám pomôže nájsť svoj stred aj počas PMS alebo menopauzy.

Ploštičník a krpčiarka šípolistá

Krpčiarka je mimoriadne silné prírodné afrodiziakum, ktoré sa v našich končinách ešte len dostáva na výslnie. Celkovo zlepšuje náladu, no i dvíha libido. Kombinácia týchto dvoch byliniek je ideálna, ak vás trápia problémy s hormónmi, ktoré spôsobujú menopauzu alebo PMS.

Ploštičník a maca peruánska

Maca je omnoho silnejšie afrodiziakum ako ploštičník, ktorý pomáha riešiť skôr hormonálne problémy súvisiace s prechodom. Keďže pre toto obdobie je charakteristické aj znížené libido, maca môže pomôcť práce s týmto problémom. Okrem toho je životabudičom a obsahuje veľké množstvo vitamínu C, dodá teda energiu aj imunitu. Ďalším dôvodom, prečo je maca taká populárna, sú jej omladzujúce účinky na pleť a vlasy, čo dámy v prechode taktiež iste ocenia.

Ploštičník a ashwagandha

Ashwagandha je indický ,,všeliek“, ktorý blahodarne pôsobí hneď na niekoľko systémov v tele. V tradičnej indickej medicíne sa ňou okrem iného liečila neplodnosť, úzkosť, ľahké prejavy depresie. Niektorým dámam pomáha aj uľaviť od menštruačných kŕčov. Ashwagandha sa teda hodí ako na každodenné užívanie, tak aj ako pomoc pri problémoch s menopauzou. Ploštičník ešte umocní jej účinok.

Tip:

Na slovenskom trhu je len jeden výživový doplnok, ktorý obsahuje súčasne: ploštičník, damiánu, ashwagandhu, krpčiarku šípolistú + ďalšie liečivé rastliny + vitamín C, D + zinok:

Skúsenosti s ploštičníkom a recenzie doplnkov

Vždy sa treba pútať na skúsenosti ostatných pred tým, ako niečo dáte do svojho tela. Aby ste všetko mali na jednom mieste, pozberali som pre vás niekoľko recenzií z internetov (zdroje: modrykonik.sk, diva.forum.sk, FB skupina Bylinkáreň – zdravie – poraďme si, reddit.com a iné fóra). Opravili sme len diakritiku, interpunkciu a sem tam nejaké to i/y 🙂

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...