Pozor na syndróm vyhorenia: S týmito 9 tipmi sa mu vyhnete

syndrom vyhorenia

Pozor na syndróm vyhorenia

Cítite sa byť unavený zo života a máte pocit, že už vás nič neteší? Nie ste v tom sami. Syndróm vyhorenia sa začína intenzívnym dlhotrvajúcim pracovným stresom, ktorý trvá až kým už nemôžete pokračovať ďalej. Prejavuje sa obrovskou psychickou únavou, podráždenosťou, pocitmi beznádeje. Týka sa v rovnakom pomere mužov aj žien, rovnako aj všetkých profesií.

Spôsobuje ho kombinácia veľkej pracovnej záťaže vyplývajúcej z náplne práce danej profesie a osobnostného nastavenia človeka. Vyhoreniu viac čelia ľudia s väčšou zodpovednosťou a pracovným nasedením, ktorí majú viacero úloh, no zároveň nemajú pracovnú autonómiu – nemôžu teda rozhodovať o tempe svojej práce a jej rozdelení počas dňa. Medzi rizikové osobnostné predpoklady patrí osamelý život, súťaživosť a hostilita, vysoká miera empatie spojená so slabou asertivitou, vlastné vysoké nároky na výkon spojené s nízkou sebahodnotou, úzkostné, obsedantné a perfekcionistické rysy.

syndrom vyhorenia, stres, vela uloh a povinnosti

Fázy syndrómu vyhorenia

Ako každý psychický stav, aj tento nepríde náhle, zo dňa na deň. Skôr sa plíživo a postupne vkradne do vášho života a všimnete si ho, až keď je neskoro.

  1. Prvotné nadšenie – charakterizované nadchnutím sa pre nové zamestnanie alebo konkrétny projekt, pri práci sa často preťažujete
  2. Prvé príznaky fyzického aj psychického vyčerpania – podráždenosť, bolesti hlavy, znížený výkon, zažívacie problémy, únava
  3. Dehumanizovaná percepcia okolia – ľudí v práci aj mimo nej prestávate vnímať ako ľudí, vytráca sa z vás empatia. Je to obranný mechanizmus aby ste predišli ďalšiemu stresu
  4. Totálne vyčerpanie – negativizmus, nezáujem o okolie, ľahostajnosť
vysoke pracovne nasadenie vedie k syndromu vyhorenia

Ako syndrómu vyhorenia predchádzať?

Dbajte na pravidelný oddych a žite pestrofarebný život

Či už aktívny alebo pasívny. Necíťte sa previnilo, keď preležíte jeden víkend pri telke a nič sa vám nechce. Vaše telo vám zrejme dáva najavo, že má dosť a potrebuje oddych. Nájdite si hobby a venujte sa im – ideálne takým, ktoré zapájajú iné časti mozgu ako vaša práca a pri ktorých si oddýchnete od toho, čo vás v práci unavuje. Ak často prichádzate do kontaktu s ľuďmi, vo voľnom čase možno najlepšie oceníte nejaký sólo šport alebo videohry. Ak máte sedavú prácu, najlepší spôsob, ako tráviť voľný čas, je pre vás pohyb. Ak je vaša práca skôr analytická a pracujete s veľkým množstvom dát, oddýchnete si pri kreatívnej činnosti a naopak. Nebojte sa činnosti striedať a skúšať nové veci.

Akceptujte, že nie všetko, čo robíte, musí byť perfektné

Klaďte si realistické ciele. Nie vždy sa dá urobiť všetko bez chyby a nie vždy sa vám na prvýkrát podarí splniť úlohu na výbornú. Každý robí chyby – aj vy. Je to normálna súčasť života a hoci racionálne tomu aj rozumiete, niekedy naše duševné prežívanie nie je v súlade s tým racionálnym. Svoje chyby si zapamätajte, ale nelipnite na nich. Naučte sa vnímať ich ako niečo, čo vás poučilo do budúcna a posunulo ďalej. Akceptujte aj to, že sú lepšie a horšie dni. Nie každý deň musíte mať dokonale upratanú domácnosť alebo byť dokonale upravení. Nič sa nestane, keď smietka ostane na zemi o deň dlhšie.

Obklopujte sa ľuďmi, ktorí vás posúvajú vpred

Hovorí sa, že človeka najlepšie spoznáte podľa toho, s akými ľuďmi sa stýka. Čo váš sociálny okruh vypovedá o vás? Ak vás kamaráti inšpirujú, pokladajú pred vás nové výzvy a pomáhajú vám spoznať samého seba alebo svet okolo vás, asi sa nemáte čoho obávať. Avšak, vedeli by ste vo svojom okolí identifikovať toxického človeka? A dokázali by ste ho nechať ísť?

Žite svoj život podľa seba

Naozaj robíte zamestnanie, ktoré ste si vybrali vy? Alebo nim len chcete robiť dojem? Naozaj ste s partnerom/kou lebo chcete, alebo sa ním/ňou chcete len pochváliť pred okolím? Upravujete svoj názor podľa toho, aký názor prevláda v spoločnosti alebo čo hovorí vaše okolie? To, čo naozaj chcete, môže byť niekedy ťažké určiť. Celý život je proces sebapoznávania a naše priority alebo túžby sa časom môžu vyvíjať a meniť. To, čo platilo pred piatimi rokmi, dnes už môže byť úplne inak. Je to prirodzené a treba sa naučiť s tým pracovať. Dbajte však na to, aby ste veci robili najmä kvôli sebe – nie kvôli partnerovi, rodičom alebo širokej verejnosti. Takýto postoj vytvára dojem, že musíte niekomu vyhovieť, inak nikdy nebudete dosť. To však nie je pravda a sami tak dávate iným ľuďom nad sebou neprimerane veľa moci.

upokojujuce vonne sviecky na stole s napisom worry less

Plánujte si aj voľný čas a starostlivosť o domácnosť, či iné povinnosti

Miera stresu je priamo úmerná schopnosti vedieť si zorganizovať čas. Nastaviť sa na pravidelný režim vám môže pomôcť v tom, že vám z pliec uberie mnoho rozhodovania. Pri plánovaní svojho týždňa si môžete rovnomerne rozložiť čas medzi prácu, hobby, rodinu a pod. Budete tak mať istotu, že sa všetkému dôležitému vo vašom živote venujete rovným dielom a niektorú oblasť svojho života nezanedbávate. Pomôže vám to aj všetko s prehľadom stíhať.

Pochváľte sa

Samozrejme, v zdravej miere. Je dobré všímať si, ako sa v práci alebo medziľudsky zlepšujete a pochváliť sa za to. Rovnako aj za zvládnutie náročnej situácie. Nemusíte to nutne urobiť na sociálnych sieťach, skôr niekde v duchu – cieľom totiž je zbaviť sa potreby byť ocenený od okolia. Vašou motiváciou robiť veci by nemalo byť to, aby vás za ne niekto ocenil. Mali by ste v nich predovšetkým vidieť zmysel vy sami. Samozrejme, každému z nás prospeje, keď si okolie všimne nejaký náš úspech alebo zásluhu a dá nám to najavo. Avšak váš názor by nemal byť menej dôležitý, ako názor ľudí okolo vás. Dajte si pozor aj na to, kto vás chváli alebo kritizuje. Je to človek z odboru? Vie niečo o problematike, ktorú komentuje? Nemenej dôležité je aj to, akým štýlom vás chváli alebo kritizuje. Ide o konštruktívnu spätnú väzbu, alebo len prázdne slová?

Vytýčte si hranice a dodržiavajte ich

Inak povedané: naučte sa povedať nie. Nebuďte pre ľudí rohožka a nenechajte sa využívať. Ak vám niečo dlhodobo vadí na správaní kolegu alebo blízkej osoby, komunikujte to. Pokojnou a vecnou komunikáciou sa dá vyriešiť veľa. Buďte asertívny.

Delegujte

Nie všetko musíte zvládnuť sami len preto, že môžete. Teraz vám to možno nerobí problém, ale časom sa množstvo vašich úloh môže stať neúnosným. Keď pocítite, že máte dlhodobo nízku hladinu energie a že každý deň je pre vás ťažší a ťažší, je najvyšší čas trochu ubrať. V práci spolupracujte, požiadajte o pomoc menej vyťažených kolegov. Snažte sa nebrať na seba nové úlohy. Doma oddychujte, domáce práce na čas odložte alebo ich dočasne presuňte na iného člena domácnosti.

time management moze byt skvelou prevenciou syndromu vyhorenia ale aj zbavenia sa podstatnej casti uzkosti

Starajte sa o svoje zdravie

Psychické a mentálne zdravie je úzko prepojené. Keď cítite, že stresová záťaž vás príliš vyčerpáva, je čas upustiť od zlozvykov – vyhýbajte sa alkoholu, fajčite menej (ideálne vôbec). Regulovať stres vám pomôže aj pohyb a našu náladu veľmi ovplyvňuje aj strava. Počuli ste už o osi črevo-mozog? Ide o vzájomnú komunikáciu centrálnej nervovej sústavy (CNS) pozostávajúcej z mozgu a miechy s tzv. enterickou nervovou sústavou (ENS), ktorá je umiestnená v tráviacom trakte. Vedecké dôkazy posledných rokov dokazujú, že črevná mikroflóra má vplyv na kognitívne funkcie (pamäť, pozornosť). Keď je v zlom stave, môže to viesť až k neurodegeneratívnym poruchám, ako je napríklad depresia. Dbajte teda na nutrične hodnotnú stravu plnú vitamínov, živín a probiotík. Doplňte ju kvalitnými prírodnými výživovými doplnkami, ktoré zvyšujú fyzický aj psychický výkon.

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...