Predčasná ejakulácia – 7 rád ako mať dlhší sex

predcasna ejakulacia ilustracny obrazok k clanku

Pamätáte si na pesničku Jizz in my pants? Ak zažívate to, čo protagonista v klipe, máte problém s predčasnou ejakuláciou. Dokáže naštrbiť, či dokonca úplne pochovať vzťah, prípadne sebavedomie muža.

Našťastie, tento problém sa dá efektívne riešiť.

Ejakulácia alebo výron semena

Mužský orgazmus je spojený s ejakuláciou, teda výronom semena. Nedochádza k nej len počas pohlavného styku, ale tiež pri masturbácii alebo spontánne pri tzv. ,,mokrých snoch“ (polúcia). Tie sú bežné najmä v puberte v dôsledku hormonálnej búrky, ktorou dospievajúce telo prechádza. S narastajúcim vekom by mali tieto situácie ustupovať.

Ejakulácia si bežne vyžaduje päť až sedem minút sexuálnej stimulácie aby došlo k orgazmu. Značnú časť ejakulátu tvorí semeno so spermiami, ktoré pri styku oplodňuje ženské vaječníky a dochádza k otehotneniu. Ejakulácia je teda nevyhnutne dôležitá pre potenciu a plodnosť.

infografika o ejakulacii, co ovplyvnuje kvalitu spermii a plodnost
O ejakulácii sa vo verejnom i online priestore šíri veľa mýtov.

Trpím predčasnou ejakuláciou?

Predčasnej ejakulácii sa nevenuje toľko pozornosti, ako si zaslúži, hoci tento problém vie spôsobiť značný diskomfort a frustráciu zo sexuálneho života. Trpí ňou podľa odhadu 30% mužskej populácie v každom veku, pričom príčiny aj trvanie tohto stavu sa rôznia. [1]

Prejavuje sa príliš skorou ejakuláciou, maximálne do jednej-dvoch minút od vniknutia penisu do pošvy. Muž pritom nie je schopný ejakuláciu kontrolovať. Táto situácia pretrváva dlhodobo – od prvého sexu – alebo dočasne v dôsledku iného ochorenia (napríklad zápal žaluďa) alebo psychologických faktorov. [2]

Predčasná ejakulácia sa prejavuje viacerými spôsobmi:

  1. K výronu semena dochádza ešte pred vniknutím penisu do vagíny
  2. K ejakulácii dochádza hneď pri preniknutí do pošvy
  3. Do 1-2 minút sexuálnej stimulácie po vniknutí do vagíny [3]

Predčasnú ejakuláciu často sprevádzajú iné sexuálne problémy:

Hypersenzitivita na sexuálnu stimuláciu – teda zvýšená citlivosť na sexuálne podnety.

Príliš rýchly nástup erekcie – je typická najmä v mladšom veku pre ľudí, ktorí nemajú mnoho sexuálnych skúseností. Ak tento problém pretrváva aj v dospelosti, môže ísť o problematický stav. Je veľmi ťažké rozpoznať ju od zdravej erekcie, navyše často nespôsobuje výrazné problémy. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že predčasná erekcia nastupuje ešte pred pohlavným stykom, dokonca nastupuje mimovoľne bez akejkoľvek stimulácie.

Náhle zvýšené libido – zvýšená chuť na sex môže byť spôsobená výkyvmi hormónov, dlhodobou abstinenciou od sexuálnej aktivity, ako vedľajší účinok niektorých liekov alebo výživových doplnkov. Nahromadená sexuálna túžba (až frustrácia) spôsobuje vnútornú tenziu, ktorú telo potrebuje uvoľniť hneď, ako sa naskytne príležitosť.

Skrátená uzdička – nachádza sa na spodnej strane penisu. Z fyziologického hľadiska uzdička slúži na to, aby sa predkožka dokázala ľahšie pretiahnuť cez žaluď. Avšak ak je skrátená, môže spôsobovať predčasnú ejakuláciu a bolesti pri pohlavnom styku.

Ochabnutie PC svalu – tento sval je pre kvalitu pohlavného styku veľmi dôležitý. Nachádza sa v panvovom dne a stimuluje mužskú prostatu, zároveň ovláda činnosť pohlavných orgánov – ovplyvňuje napríklad kvalitu a tvrdosť erekcie.


Medzi príčiny predčasnej ejakulácie patria:

Ako sme spomenuli vyššie, predčasná ejakulácia postihuje mužov v každom veku. Deje sa tak z dôvodu, že tento nežiadúci stav môže mať množstvo príčin. V mladosti sú najčastejšou príčinou hormóny a nedostatok sexuálnych skúsenosti, v dospelosti vzťahové problémy alebo rôzne ochorenia penisu.

Aby ste mohli zvoliť vhodnú metódu na vyriešenie svojho problému, musíte najprv poznať jeho príčinu.

Príčiny predčasnej ejakulácie môžeme rozdeliť podľa faktorov:

Biologický faktor – zvýšená citlivosť penisu, citlivý ejakulačný reflex, genetické predispozície, zvýšená senzitivita receptorov sérotonínu, prekonaný zápal prostaty, žaluďa alebo uzdičky.

Psychologický faktor – prvé sexuálne skúsenosti, úzkosti, nedostatok sebadôvery, depresia.

Sociálny faktor – problémy vo vzťahu, nová známosť.

Zmiešané faktory – ide o kombináciu vyššie uvedených príčin. [4]

,,Problémy s orgazmom sú často psychogénne. Predčasná ejakulácia je neraz naučená reakcia: stane sa pacientovi raz a on si rýchlo začne podvedome osvojovať vzorec, že zakaždým ejakuluje príliš rýchlo.“

– Dr. Delbert Kwan, certifikovaný urológ

Iné problémy v posteli

Chcem aby sex trval dlhšie. Existujú spôsoby, ako predĺžiť pohlavný styk?

Myslím si, že väčšina z nás chce najprv vyskúšať prirodzené a prírodné riešenia svojich zdravotných problémov. K doktorom sa vyberieme až keď tie zlyhajú, prípadne ak je problém akútny.

Spôsobov ako predĺžiť sex, je naozaj mnoho. Avšak, samozrejme, ak je príčina vášho problému fyziologická a potrebujete napríklad operáciu skrátenej uzdičky, asi ťažko vám pomôže pri sexe myslieť na svokru alebo dlhšia predohra.

Nasledujúce rady vám pomôžu skôr pri menej vážnych a prechodných stavoch.

1 Súložte vtedy, keď máte najnižší testosterón

Hladina testosterónu počas dňa a noci kolísa. Večer okolo ôsmej by ste ho mali mať najmenej. To ovplyvní libido aj mieru vašej vzrušenosti. [5]

2 Zvýšte príjem vitamínov, najmä zinku

Zinok je veľmi dôležitý pre mužské pohlavné zdravie. Zinok pomáha nastoliť a udržať optimálnu hladinu testosterónu, čo priamo vplýva na libido a potenciu. Ak je predčasná ejakulácia spôsobená hormonálnymi zmenami, zinok môže veľmi pomôcť. [6]

3 Nechajte si pomôcť prírodou

Sexuálne dysfunkcie trápili ľudí aj v minulosti, ešte predtým, ako sme mali modernú medicínu a účinné lieky. Každý kontinent mal svoju rastlinu, ktorej konzumácia povzbudzovala zdravé sexuálne fungovanie. Napríklad v Číne sa na tento účel používala krpčiarka šípolistá (alebo Horny Goat), v Južnej Amerike maca peruánska (Maca Root), v Európe kotvičník zemný (Tribulus Terrestris). Tieto rastliny sa stáročia používali na nastolenie hormonálnej rovnováhy, zvýšenie fyzického a sexuálneho výkonu a predĺženie sexu samotného. Ľudia z nich robili odvary a čaje, žuli ich korene alebo jedli ich listy. Používajú sa dodnes, najčastejšie vo forme čistých extraktov vo výživových doplnkoch.

Existuje recept na dlhší sex? Chceš v posteli podávať výkon, aký ešte nezažila? Objav Force X LONG, ktorý kombinuje silu potentných bylín + prírodných aminokyselín + zinku. 100% prírodný a overený.

Poď na to ⬇︎⬇︎⬇︎

4 Doprajte partnerke dlhšiu predohru

Asi žiadna žena nepohrdne orálnym sexom, prstovaním alebo stimuláciou pomocou hračky. Mnoho žien dokonca preferuje láskanie klitorisu pred penetratívnym stykom. Nie je to teda žiadna hanba, práve naopak – partnerka to pravdepodobne veľmi ocení. Ak najprv privediete k vyvrcholeniu ju, nebudete jej prekážať, keď sa po vniknutí do nej spravíte za menej ako minútu. Tento spôsob je ideálny ako dočasné riešenie, kým objavíte príčinu alebo kým nadíde váš termín u urológa.

5 Spomeňte si na najmenej sexi moment svojho života

Ak je vaša túžba po partnerke taká silná, že tušíte, že nevydržíte ani pár minút, môže vám pomôcť vedomé odklonenie myšlienok na niečo, čo zníži vaše vzrušenie. Neprežeňte to však, aby ste pre zmenu úplne nestratili erekciu, prípadne aby ste partnerku neozvracali.

6 Pravidelná masturbácia a/alebo pohlavný styk

Častou príčinou predčasnej ejakulácie je nahromadenie sexuálneho napätia v dôsledku sexuálnej abstinencie. Ak je to pre vás možné, majte sex častejšie. Ak ste v zložitej situácii, ako je napríklad vzťah na diaľku, masturbujte. Pokojne aj tesne pred stykom. Avšak masturbovať a byť reálne so ženou je predsa len úplne iný level zážitku, preto vám táto metóda pomôže predĺžiť sex len o pár minút. Ak chcete po dlhšej dobe ohúriť svoju alebo novú partnerku, najlepším riešením pre vás budú výživové doplnky na oddialenie ejakulácie.

7 Zapracujte na psychologických a vzťahových problémoch

Zmenila sa dynamika vo vašom vzťahu k horšiemu? Aj to môže spôsobovať problémy v posteli. Ste pred sexom nervózny a máte už dopredu obavy z toho, ako to dopadne a či nezlyháte? Týmito myšlienkami si paradoxne tento problém môžete spôsobiť sami. Najlepším liekom na predčasnú ejakuláciu spôsobenú takýmito príčinami je komunikácia. Buď s partnerkou alebo s terapeutom či psychológom. [7]

Kedy by som mal navštíviť lekára?

Pociťujete pri styku bolesť?

Trvá váš problém dlhšie a spôsobuje vám problémy vo vzťahu?

Nepomáhajú vám prirodzené metódy oddialenia ejakulácie ani prírodné výživové doplnky bez predpisu?

Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali áno, bude lepšie, ak zájdete za lekárom. Vyzerá to, že príčinou vášho problému bude fyziologický faktor, teda napríklad krátka uzdička, zápal a podobne.

Avšak vo väčšine prípadov sa tento problém dá vyriešiť aj bez zásahu doktora. Pomáha dať sa dokopy po mentálnej stránke, doplniť zásoby zinku a kúpiť si podporný výživový doplnok na predĺženie erekcie (teda oddialenie ejakulácie).

Ako prebieha vyšetrenie u urológa ak máte problém s predčasnou ejakuláciou?

Vyšetrenie nie je bolestivé ani nepríjemné, hoci sa asi budete cítiť trochu trápne. Na takéto pocity však neexistuje jediný dôvod, verte, že urológovia sa stretávajú s hocičím a nejaká predčasná ejakulácia naozaj nie je nejaký ojedinelý problém, s ktorým by ste medzi slovenskou populáciou mužov boli ako kôl v plote. Poteší vás zrejme aj to, že pri probléme s predčasnou ejakuláciou doktor nebude robiť vyšetrenie prostaty cez konečník.

Doktor najprv odoberie anamnézu – ide o rozhovor, počas ktorého sa vás bude pýtať na vaše problémy, sexuálne zvyky – napríklad preferované polohy prípadne ako často sexujete, približný čas ejakulácie po vniknutí do vagíny, či máte len jednu sexuálnu partnerku a pod. Pri tom sa vás bude pýtať, či sa liečite na nejaké ochorenia a aké lieky beriete, či nemáte niektoré iné symptómy.

Po odobraní anamnézy sa pristupuje k samotnému vyšetreniu. Doktor vám vyšetrí semenníky, aby vylúčil nádorové ochorenie. Následne sa vyšetruje penis – predkožka a uzdička. Súčasťou štandardného vyšetrenia je aj neinvazívne prezretie brucha. [8]

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.

20. mája 2021

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...