Saw palmetto: posilní vlasy, vráti iskru vášmu intímnemu životu

saw palmetto

Každý kontinent má svoju rastlinu, ktorá sa odpradávna využíva v ľudovej medicíne na oživenie libida a zlepšenie sexuálneho života. V Severnej Amerike je to táto drobná palmová rastlina pripomínajúca krík. Rastie na slnečných plážach Floridy a jej plody obsahujú látky, ktoré spôsobujú všetky jej zdravotné účinky.

Užíva sa najmä na erektilnú dysfunkciu, ako pomoc pri prevencii problémov s prostatou, problémy s močovým ústrojenstvom a na dvihnutie hladiny testosterónu.

Podľa posledných výskumov je však Saw palmetto nemenej užitočná aj pre ženy, nežné pohlavie z nej dokonca môže profitovať ešte viac.

Práve vďaka svojím účinkom je Saw palmetto mocným adaptogénom.

Na vysvetlenie:

Adaptogén – pojem, ktorý označuje rastlinný produkt zvyšujúci odolnosť organizmu proti stresovým situáciám, ako je zranenie, úzkosť alebo telesná únava; zlepšuje schopnosť odolávať zmeneným podmienkam. (x)

Serenoa plazivá, známejšia ako Saw palmetto: Čo to je? Kde rastie?

Palmovitý krík z Floridy rastie tak trochu ako burina – pokrýva jednu desatinu rozlohy tohto amerického štátu. Vyskytuje sa na prériách, pri pobreží alebo na okrajoch lesov.

Avšak na rozdiel od buriny má veľký význam pre miestny ekosystém – žlté kvety lákajú včely, čierno-červené bobule zase konzumujú vtáky, jelene, líšky, medvede a mnoho iných druhov. Práve plody sú najviac užitočné aj pre ľudí.

Svoj názov serenoa plazivá dostala kvôli svojmu plazivému koreňu. Nazýva sa aj trpasličou palmou, keďže sa dorastá len do výšky 1-3 metrov. Spoľahlivo sa teda dá spoznať podľa nízkeho vzrastu a vejárovitých, špicatých listov.

Čestné miesto zastáva aj v indiánskom ľudovom liečiteľstve – plody sa používali na zvýšenie chuti na sex a zlepšenie potencie, ale aj na bežné ochorenia ako prechladnutie, bronchitída alebo chrípka. Dávno známy je aj priaznivý účinok bobúľ na močové ústrojenstvo – Indiáni plodmi Saw palmetta liečili jeho zápaly a infekcie.

Kde kúpiť kvalitné Saw palmetto?

Keďže rastie na slnečnej Floride, na rekreačnej prechádzke po smrekovom lese Saw palmetto asi nenájdeme.

Preto ak chceme benefitovať zo širokých účinkov tejto rastliny, musíme sa spoľahnúť na výživové doplnky, ktoré obsahujú výťažok z plodu Saw palmetto – práve výťažok obsahuje najviac aktívnych látok.

Vybrať produkt s rozumným pomerom kvalita: cena môže byť výzvou, preto sa odporúčame riadiť základnými pravidlami: 

 • Doplnok musí byť schválený regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  
 • najlepší efekt majú produkty, ktoré sú vyrábané podľa prísnych európskych hygienických noriem a pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva;
 • cena výživových doplnkov, ktoré obsahujú iba čisté Saw palmetto sa pohybujú približne v rozmedzí od 6 do 30 eur, pričom produkty obsahujúce extrakt sú, pochopiteľne, z tých drahších. Extrakt však obsahuje vyššiu koncentráciu aktívnych látok pochádzajúcich z plodov, pričom na cene sa odráža aj kvalita tablety/kapsule – gélové alebo softgélové kapsule majú najvyššiu vstrebateľnosť / biologickú aktivitu.
 • Doplnok môžete kúpiť v lekárni alebo na internete. Výhodou lekárne je, že vám lekárnik môže odborne poradiť, avšak okrem ceny produktu zaplatíte aj „lekárenskú prirážku“. Ak preferujete diskrétnosť, najlepšou voľbou je internet – v tom prípade voľte osvedčeného výrobcu, ktorý nemá problém ukázať všetky certifikáty potvrdzujúce kvalitu.
 • Ak je v centre vášho záujmu Saw palmetto ako afrodiziakum, ktoré zároveň bojuje proti erektilnej dysfunkcii, účinok rastliny znásobite, ak Saw palmetto skombinujete s inými liečivými rastlinami, ktoré majú ten istý efekt na pohlavné zdravie. Výborne funguje napríklad kotvičník zemnýženšen pravý alebo ashwagandha či krpčiarka šípolistá.  

Aké látky serenoa plazivá (Saw palmetto) obsahuje a ako vplývajú na ľudský organizmus?

Už od začiatku 19. storočia bola táto palmovitá rastlina skúmaná dôkladnejšie viacerými botanikmi kvôli zaujímavým účinkom u zvierat, ktoré ju konzumovali. Saw palmetto obsahuje veľmi rozmanitú škálu rôznych látok podporujúcich viaceré systémy a orgány v tele.

Toto sú najdôležitejšie látky nachádzajúce sa v rastline:

Mastné kyseliny

Saw palmetto ich obsahuje značné množstvo:

Kyselina laurová aktivuje hormóny štítnej žľazy, ktoré zrýchľujú metabolizmus, čo prispieva k redukcii váhy. Nachádza sa napríklad aj v kokosovom oleji.

Kyselina palmovitá odstraňuje pigmentové škvrny z kože a pomáha udržiavať zdravú, pevnú a vláčnu pokožku.

Kyselina stearová pomáha udržiavať pokožku hydratovanú, zabraňuje odparovaniu vody.

Kyselina myristová reguluje hladiny HDL i LDL cholesterolu v krvi.

Kyselina olejová (omega 9) má zásadný vplyv na zníženie hladiny cholesterolu v tele, pomáha znižovať inzulínovú rezistenciu a celkovo povzbudzuje imunitný systém tým, že telo si vďaka nej tvorí vlastné antioxidanty. Najväčšie zastúpenie má v hroznovom a olivovom oleji, práve kvôli jej vysokému obsahu v týchto olejoch sa posledné desaťročie hovorí o ich pozitívnom vplyve na zdravie.

Kyselina linolová zachováva svalovú hmotu, takže hoci Saw palmetto môže pomôcť pri redukčnej diéte, neprídete o svalovú hmotu, ale len o nezdravý tuk. Pomáha povzbudzovať imunitu, chráni telo pred srdcovocievnymi ochoreniami a pomáha znižovať vysoký krvný tlak.

Všetky tieto kyseliny majú blahodarný vplyv na kardiovaskulárnu sústavu, teda priaznivo ovplyvňujú prietok krvi a pružnosť ciev. Aj vďaka nim má Saw palmetto tak silný efekt na pevnejšiu erekciu.

Flavonoidy

Majú antioxidačné účinky, blahodarne pôsobia na kardiovaskulárny systém – regenerujú a spevňujú cievy. (x) Flavonoidy sa často spomínajú aj v súvislosti s kvalitným červeným vínom, ktoré ich obsahuje dosť veľa. Recept na ideálny večer je teda jasný: kapsula s extraktom z plodu Saw palmetto + pohár kvalitného červeného = noc snov. 🙂

Fytosteroly

V Saw palmetto sa nachádza viacero druhov fytosterolov, čo sú látky rastlinného pôvodu, ktoré sú súčasťou tukovej zložky tkanív. Steroly sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie organizmu, no v diéte západného typu ich prijímame najmä zo živočíšnej potravy. Živočíšna potrava obsahuje veľké množstvá najznámejšieho sterolu – cholesterolu. Fytosteroly, na ktoré je Saw palmetto bohatá, znižuje cholesterol v krvi prirodzeným spôsobom. Fytosteroly tak zlepšujú priechodnosť ciev, čo podporuje prietok krvi do periférii tela – vrátane penisu. To ozdravuje nielen celú kardiovaskulárnu sústavu, ale privodzuje aj tvrdšiu a kvalitnejšiu erekciu.

Polysacharidy

Podľa najnovších výskumov sú polysacharidy užitočným a najmä zdravým zdrojom energie. Hoci ide o zložené cukry, nezvyšujú inzulín v krvi.

Triglyceridy

Pomáhajú telu skladovať energiu, chránia tkanivá aj orgány, vyživujú kožu. Vďaka nim si ľudské telo vie udržiavať stálu teplotu. Ich nedostatok je veľmi zriedkavý, keďže triglyceridy sa bežne nachádzajú v potrave. Príliš veľké množstvo zase môže viesť k obezite. Preto je ideálne, že Saw palmetto ich neobsahuje veľa, ale akurát na udržanie optimálnej hladiny v tele.

Serenoa plazivá (Saw palmetto): účinky na zdravie pánov i dám

Účinky pre mužov:

♂️ zvyšuje hladinu testosterónu

♂️ chráni zdravie prostaty

♂️ prispieva k tvrdšej erekcii

♂️ odďaľuje ejakuláciu

♂️ zvyšuje libido a sexuálnu túžbu

♂️ zabraňuje plešateniu

saw palmetto vlasy

Účinok extraktu Saw palmetto na kvalitu a hustotu vlasov: pred a po

Účinky pre ženy:

💋 upravuje hormonálnu rovnováhu

💋 zlepšuje priebeh PMS – reguluje výkyvy nálad, upravuje spánok

💋 údajne zväčšuje objem poprsia

💋 redukuje nadmerné ochlpenie – napríklad na brade, v okolí pier,…

💋 tíši bolesti pri menštruácii

💋 pomáha pri symptómoch menopauzy (zmeny nálad, návaly tepla)

💋 zlepšuje prekrvenie celého tela vrátane mikrocirkulácie – zlepšuje prekrvenie pohlavných orgánov, čím dámam uľahčuje cestu k orgazmu

Účinky pre obe pohlavia:

👍 Posilňuje vlasové folikuly – vlasy sú hustejšie, narastú dlhšie a dodá im lesk

👍 Zlepšuje priechodnosť ciev – chránia organizmus pred kardiovaskulárnymi chorobami

👍 Pomáha prečisťovať črevá od škodlivých látok a toxínov

👍 Zmierňuje zápaly, najmä močových ciest

👍 Čistí pleť od akné

Tip:

Objavte kombinovanú silu Saw palmetto a ďalších potentných bylín, minerálov a vitamínov na povzbudenie sexuálneho apetítu. Zloženie výživového doplnku je vyskladané špeciálne na podporu mužského zdravia – fyzického, mentálneho aj intímenho.

 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH
 • Force X VITAL
  Force X VITAL
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

S čím je prospešné Saw palmetto kombinovať?

Pre posilnenie libida a lepšie prekrvenie pohlavných orgánov:

Pre krajšiu pleť a vlasy + posilnenie libida a pevnejšiu erekciu:

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...