Uvoľní aj nabudí: Damiána (Turnera diffusa)

damiana zensky orgazmus

Damiána je jedno z najznámejších afrodiziák na svete. Ide o 2-3 metrový krík so žltými kvetmi, ktorý rastie v Strednej Amerike. Vňať z neho sa používa na výrobu čajov, tinktúr alebo výživových doplnkov zvyšujúcich chuť na sex.

Obľúbená je najmä u žien, ktorým okrem libida pomáha zvýšiť aj pôžitok zo sexuálneho styku.

Okrem svojich účinkov na zvýšenie libida však skrýva viacero liečivých účinkov pre naše telo.

damiana prirodne afrodiziakum
Damiána je jedno z najznámejších prírodných afrodiziák.

Damiána: História a zaujímavosti

🌼 Indiáni v Mexiku listy damiány namáčali do ocukrenej vody, tomuto nápoju pripisovali afrodiziakálne účinky.

🌼 Niektorí ľudia inhalujú prášok z damiány pre jeho údajné účinky na náladu. Pridáva sa aj do zmesí na fajčenie, ktoré majú simulovať účinky marihuany.

🌼 Likér z damiány je v Strednej Amerike niečo, ako u nás slivovica 🙂 Miestni ho v malých množstvách popíjajú na zmiernenie stresu, nespavosti, bolesti. Likér pijú buď čistý, alebo ho primiešavajú do rôznych koktejlov.

🌼 Je tradíciou, že novomanželom sa ako svadobný dar dáva fľaša likéru s damiánou, aby si viac užili svadobnú cestu a zvýšili svoje šance na počatie.

🌼 Predtým ako sa John Stith Pemberton preslávil uvedením Coca-Coly na trh, predával víno namiešané z koky, kolového orecha a damiány.

damiana prirodne afrodiziakum

Kde rastie / Kde kúpiť kvalitnú damiánu?

Ako pri každom výživovom doplnku, aj pri kúpe produktu s damiánou by ste mali zvážiť niekoľko vecí:

V akej forme chcete damiánu užívať?

Čaj: Čaj z listov damiány má trpkú a nepríjemnú chuť, preto sa väčšinou listy damiány primiešajú k iným, príjemnejším bylinám ako je napríklad zázvor. Pre dosiahnutie žiadaných účinkov sa užíva dlhodobo, prvé efekty sa prejavia približne po týždni až dvoch. Čaj sa zalieva teplou vodou a lúhuje sa aspoň 10 minút.

Tinktúra: Na trhu nájdete alkoholickú aj nealkoholickú. Produkt od produktu sa líši, preto vždy postupujte podľa pokynov výrobcu. Môžete si ju nakvapkať priamo na jazyk alebo ju pridať do nápojov.

Prášok: Niekoľko lyžičiek prášku pridajte do pohára s vodou alebo s iným nápojom a zamiešajte. Odporúča sa užívať každé ráno.

Kapsule: Sú najobľúbenejšie, pretože majú veľa naj – najjednoduchšie užívanie, najvyššia koncentrácia aktívnej látky, najvyššia bioaktivita. Stačí 1-2 kapsuly denne zapiť primeraným množstvom vody.

damiana prirodne afrodiziakum

Výživové doplnky s listami damiány

• kupujte iba produkty, ktoré sú testované a schválené príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  

• najkvalitnejšie produkty pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva;

• venujte pozornosť zloženiu na etikete – pre viditeľný účinok potrebujete výťažok alebo extrakt z listov, ktorý má byť čo najčistejší.

• Nesiahajte preto automaticky po najlacnejšom produkte – môže sa stať, že síce zaplatíte menej, ale budú to vyhodené peniaze, pretože sa žiadaný účinok nedostaví.

V lekárni bývajú produkty drahšie ako na internete. Ak chcete ušetriť a objednávať z internetu, zvoľte výrobcu, ktorý vie kvalitu svojho produktu preukázať certifikátmi.   

• Ak vás zaujíma damiána ako afrodiziakum, jej účinok bude silnejší, ak ju skombinujete s inými bylinnými preparátmi, ktoré majú rovnaký účinok – výborne funguje napríklad ashwagandha, senovka grécka alebo všehoj – panax ginseng.

damiana vyzivovy doplnok

Aké látky damiána obsahuje?

Flavonoidy: Vďaka týmto látkam s antioxidačným účinkom je ovocie aj zelenina taká prospešná pre naše telo. Damiána ich obsahuje až 22, pričom pôsobia protizápalovo, protivírusovo a podporujú imunitný systém vo svojej činnosti.

Antioxidanty (x)

  • Sú jedny z najdôležitejších látok, ktoré do tela vieme dostať aj z externých zdrojov (napr. strava). 
  • Ich dôležitosť spočíva v tom, že chránia bunky tela pred oxidantmi = voľnými radikálmi (ROS), ktoré stoja za degeneratívnymi ochoreniami ako je rakovina, srdcovo-cievne choroby, hypertenzia, oslabenie imunitného systému, dysfunkcia mozgu a šedý zákal – katarakta.
  • Voľným radikálom sa nedá úplne vyhnúť – tvoria sa v organizme ako vedľajší produkt pri činnosti aj zdravého metabolizmu. Ich hladinu v tele ovplyvňuje najmä životný štýl – ak fajčíte, konzumujete alkohol, jete nepravidelne, vo vašej strave nie je dostatok ovocia a zeleniny (5 porcií denne), tak je viac než možné, že máte v tele viac voľných radikálov ako antioxidantov a teda ste vo vyššom riziku rozvinutia degeneratívneho ochorenia.  (x)
  • Antioxidanty podporujú zdravú funkciu orgánov a predlžujú ich životnosť. 

Viac o antioxidantoch, ich účinkoch a tipoch ako ich jednoducho doplniť do tela nájdete tu

Arbutín: Pomáha čistiť vylučovaciu sústavu od baktérii a pôsobí aj proti pigmentovým škvrnám.

Apigenín: Vďaka nemu má damiána svoje anxiolytické účinky. Pomáha pri úzkosti, zmierňuje stres, priaznivo pôsobí na psychickú odolnosť.

Éterické oleje a silica: Mierne pomáhajú uvoľniť hlieny, zmierniť kašeľ a bojujú proti zápalom dýchacích ciest. Významnejší účinok majú na zažívaciu sústavu – upokojujú tráviacu sústavu a pomáhajú pri zápche.

Mastné kyseliny:  Udržujú cievy a srdce zdravé. Zároveň ich organizmus potrebuje na svoj vývoj, je dôležitou súčasťou buniek a veľmi dobrým zdrojom energie.

damiana prirodne afrodoziakum

Na čo je damiána dobrá a prečo ju užívať? Účinky pre zdravie

1 Je mocným prírodným afrodiziakom (x) (x)

2 Zvyšuje pôžitok žien zo sexuálneho styku (x)

3 Zvyšuje šancu na počatie (x)

4 Zlepšuje náladu, pomáha liečiť ľahkú depresiu

5 Priaznivo pôsobí na PMS a bolestivú menštruáciu

6 Pomáha na zápchu a upokojuje žalúdok

7 Zmierňuje bolesti hlavy

8 Dodáva energiu a zvyšuje psychickú odolnosť

9 Potláča stres a úzkosť (x)

10 Podporuje zdravý spánok

Tip:

Vyskúšajte Force X špeciálne pre psychicky/ fyzicky vyťažené ženy. Unikátne zloženie: damiána + 6 liečivých rastlín + Vitamín C, D + zinok je špeciálne navrhnuté tak, aby obsahovalo všetko, čo moderná žena potrebuje v jednej kapsule.

Vedľajšie účinky a interakcie, kontraindikácie s liekmi

🌱 Tehotné a dojčiace ženy by nemali užívať prípravky s damiánou, pretože nie je dostatočne preskúmaný jej vplyv.

🌱 Poraďte sa s lekárom ak užívate lieky na diabetes.

🌱 Damiána môže znižovať hladinu glukózy v krvi, preto sa jej vyhnite keď trpíte nízkym cukrom.

🌱 Damiána je kontraindikovaná s liekmi na problémy so svalstvom, preto sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

damiana diabetes

S čím je prospešné damiánu kombinovať?

Damiána a ginko

Obe rastliny majú stimulujúci účinok, popri tom však znižujú úzkosť. To, plus ginkom zlepšené prekrvenie celého tela vrátane mozgu, zlepšuje pamäť, koncentráciu. Táto kombinácia pomáha aj na lepší priebeh PMS a dopomáha ku kvalitnejšiemu sexuálnemu životu mužov aj žien.

Damiána a krpčiarka šípolistá

Krpčiarka je mimoriadne silné prírodné afrodiziakum, ktoré sa v našich končinách ešte len dostáva na výslnie. Celkovo zlepšuje náladu, no i dvíha libido. Ak vás damiána zaujíma najmä z tohto dôvodu, kombinácia týchto dvoch byliniek je ideálna najmä pre dámy – okrem zlepšenia prekrvenia a zvýšenia citlivosti v erotogénnych zónach so sebou prinesie aj zlepšenie priebehu menopauzy, ako aj PMS.

Damiána a maca peruánska

Koreň macy je malým univerzálnym zázrakom. Je nabitý liečivými látkami, ktoré dodajú energiu, posilnia imunitu, skrášlia vám pleť aj vlasy, pôsobia uvoľňujúco. Damiána podčiarkuje anxiolytický účinok macy a obe rastliny zvyšujú chuť na sex ako aj pôžitok z neho. Táto kombinácia môže byť záchranou aj pre ženy v prechode, ktoré trpia príznakmi ako návaly horúčavy, zmeny nálad, vysoký tlak, nadmerné potenie, únava,…

Damiána a ashwagandha

Podobne ako maca, aj koreň ashwagandhy obsahuje mnoho liečivých látok, ktoré pôsobia hneď sa niekoľko ústrojenstiev v tele. Damiána aj ashwagandha majú stimulujúci účinok na organizmus, spoločne zvyšujú odolnosť proti stresu a zlepšujú náladu. Pomáhajú aj pri bolestiach hlavy, čím dámam pomáhajú ľahšie sa dostať do nálady, pánom zase s dosiahnutím silnej erekcie.

Tip:

Na slovenskom trhu je len jeden výživový doplnok, ktorý obsahuje súčasne: damiánu, macu peruánsku, ashwagandhu, krpčiarku šípolistú + ďalšie liečivé rastliny + vitamín C, D + zinok.

Skúsenosti s damiánou a recenzie doplnkov

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...