Ženšen (Panax ginseng): prírodné afrodiziakum a životabudič

zensen panax ginseng

Rastlina s viacerými menami – Panax ginseng, všehoj ázijský alebo ženšen – zažíva v posledných rokoch obrovský boom a doplnky s ňou nájdeme pomaly v každej domácnosti.   

Niet sa čomu čudovať, keď koreň tejto byliny obsahuje neuveriteľné množstvo antioxidantov – látok, ktoré ochraňujú bunky vo vašom tele pred oxidačným stresom = predlžujú ich životnosť a v konečnom dôsledku tak vplývajú na celé telo: zlepšujú pamäť a sústredenie, chránia pokožku aj telo pred starnutím, zlepšujú prekrvenie orgánov, fungujú ako prevencia proti civilizačným chorobám – fyzickým aj psychickým. 

Skrátka, ženšen doslova prospeje každej jednej bunke vášho tela. 

Pôsobí aj ako životabudič, instantne dodáva energiu. Využívajú ho napríklad olympionici ako povolený doping, v Číne je obľúbený medzi vysokoškolákmi pred skúškovým a keďže efektívne bojuje s mikrospánkom, je skvelou vzpruhou pre vodičov na dlhých cestách. 

Je jedným z najvýznamnejších adaptogénov využívaných v prírodnej medicíne. 

Na vysvetlenie:

Adaptogen – pojem, ktorý označuje rastlinný produkt zvyšujúci odolnosť organizmu proti stresovým situáciám, ako je zranenie, úzkosť alebo telesná únava; zlepšuje schopnosť odolávať zmeneným podmienkam. (x)

V neposlednom rade pôsobí ako prírodné afrodiziakum – preto vám ho v Ázii ponúknu v každom druhom nočnom klube alebo bare. 

Koreň ženšenu (Panax ginseng)

1 Kde rastie / Kde kúpiť kvalitný ženšen (Panax ginseng)?

Najznámejšími odrodami sú:

 • Panax ginseng (čínsky ženšen, alebo ženšen pravý)
 • Panax quinquefolius (americký ženšen)
 • Eleutherococcus senticosus (sibírsky ženšen)

Na stránkach venujúcim sa liečivým bylinkám nájdete aj ženšen peruánsky ženšen a mnohé iné odrody. V tomto článku sa však budeme sústrediť na najviac preskúmaný a celosvetovo najhojnejšie užívaný Panax ginseng, čiže čínsky ženšen. 

Ako už napovedajú mená, ide o rastlinu prirodzene sa vyskytujúcu v Ázii, rastie najmä v zmiešaných lesoch na severe Číny a ojedinele v horách. 

Ako čínsky ženšen vyzerá:

• Táto vytrvalá bylina dorastá do výšky jedného metra, jej byľ sa nevetví a z jej vrcholu vyrastajú listy a kvety

• Listy sú oválne s pretiahnutou špicou, na rube riedko chlpaté a z vrchnej strany lysé, zvyčajne ich z byle vyrastie 3 až 7. 

• Obojpohlavné kvety majú zelenobielu farbu a tvarom pripomínajú kalich, v ktorom nájdeme päť tyčiniek.

• Plody sú červené kôstkovice v tvare sploštenej gule.

• Biely koreň je najdôležitejšou časťou rastliny. Je mrkvovitý, občas pripomína ľudskú postavu. 

Je niekoľko indikátorov, na ktoré si treba dať pozor, keď chcete kúpiť naozaj kvalitný ženšen 

Nie je ženšen ako ženšen

vyhnite sa produktom, na ktorých výrobca presne neuvádza ktorú časť Panax ginseng obsahujú. Koreň rastliny, ktorý obsahuje najviac prospešných látok a má najvýznamnejší fytochemický profil je najvzácnejší a teda aj drahší. Mnoho výrobcov teda v snahe znížiť cenu svojho produktu spracuje nadzemnú časť rastliny. Tá síce tiež obsahuje prospešné látky, ale z hľadiska účinku na zdravie a telo je oproti koreňu bezcenná. Jedinou výnimkou sú bobule ženšenu, ktoré sa v klinických testoch preukázali ako alternatívny prírodný liek na erektilnú dysfunkciu. (x)

Kontaminanty

Koreň sa zbiera po 4 až 6 rokov v zemi, počas ktorých si z nej neberie len živiny, ale aj škodlivé látky. Treba preto dbať na to, aby váš ženšen pochádzal z čo najviac kvalitnej pôdy, ideálne z udržateľného poľnohospodárstva

Biely alebo červený

Surový koreň ženšenu má bielu farbu. Ak sa uvarí na pare, mení sa jeho chemická štruktúra a sfarbí sa na červeno. Molekuly v koreni reagujú s teplom a vytvárajú sa nové, tiež zdraviu prospešné látky. Uvarený červený koreň má teda niekoľko odlišných účinkov na zdravie ako surový koreň. To, ktorý je pre vás vhodnejší, teda závisí na vašich potrebách a očakávanom prínose ženšenu pre vaše zdravie. Je preto dobré vedieť o rozdieloch a vybrať si ten správny. 

2 Ako ho pestovať a ako ženšen rozmnožiť

Ako pestovať?

 • Zasiať ho môžete počas celého roka, najlepšie obdobie je však od jesene do skorej zimy.
 • Pripravte si výsevnú misku s malým množstvom voľného a mierne vlhkého substrátu bohatého na humus a bez obsahu vápnika. Doň následne jemne vtlačte semená a misku položte na parapetu alebo na stôl, kde bude mať dostatočne veľa svetla a kde jej nebude ani zima alebo príliš teplo – na mieste s teplotou cca 20°C. Substrát neprelejte, ale udržiavajte ho mierne vlhký.
 • Po 2 – 4 týždňoch misku premiestnite na miesto, kde bude okolo 5°C. Začína chladné obdobie trvajúce najmenej dva týždne. Na jeho konci vám semienko začne klíčiť. Dá sa pestovať v črepníku aj v záhrade – ženšen je mrazuvzdorný. 

Kde ho umiestniť?

Priame slnečné svetlo spáli rastlinke listy a tá následne celá odumrie. Zachovajte jej prirodzený habitat – umiestnite ju do polotieňa. 

Ako sa oň starať?

Cez leto sa odporúča ženšen pohnojiť organickým hnojivom, aby vyrástol čo najmohutnejší koreň a aby sa správne sformoval. Červené súkvetia plodov začnú rásť po treťom roku a po štyroch až šiestich rokoch môžete začať zber koreňov – najlepšie v jeseni.   

Čo s ním v zime?

Ženšen v zime hibernuje. Ak ho máte v črepníku, bude vám vďačný za suchú chladnú miestnosť s približne 8 °C. Pôdu počas celého roka udržujte vlhkú. Ak ženšen pestujete vonku na záhrade, počas mrazov treba jeho korene chrániť silnou vrstvou mulču a slamy. 

Ako ženšen rozmnožiť?

Ženšen možno množiť semenami alebo odrezkami rastliny. 

zensen
Ženšen (Panax ginseng): jednotlivé časti rastliny

3 Aké látky Panax ginseng obsahuje?

Koreň Panax ginseng je obrovskou zásobárňou celého radu rôznorodých zdraviu prospešných látok. 

Antioxidanty (x)

Majú v tele nezastupiteľnú úlohu a veľmi široké využitie. 

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že chránia bunky pred predčasným starnutím a podporujú zdravú funkciu orgánov. 

Ako napovedá názov, pomáhajú likvidovať oxidanty = voľné radikály (ROS) – škodlivé látky, ktoré spôsobujú rozsiahle poškodenie dôležitých látok v organizme, najmä proteínov a lipidov (tukov). To v preklade znamená, že stoja za degeneratívnymi ochoreniami ako je rakovina, srdcovo-cievne choroby, oslabenie imunitného systému, dysfunkcia mozgu a šedý zákal – katarakta. Do tela sa dostanú ako vedľajší produkt pri činnosti inak zdravého metabolizmu. Tvoria sa vo väčšej miere pri nezdravom jedálničku a nevyváženej strave, pri zlozvykoch ako je fajčenie alebo nadmerná konzumácia alkoholu, prípadne aj pri obyčajnom dýchaní, ak nebývate na opustenom ostrove, kde je minimum znečistenia. (x)

Najcennejšie antioxidanty v ženšene sú ginsenosidy (saponíny typické pre ženšen), pretože sa nevyskytujú v žiadnej inej rastline na Zemi a vďaka nim má bylinka svoje klinické uplatnenie. 
 • Celkovo zvyšujú obranyschopnosť organizmu a podporujú imunitný systém. (x) (x)
 • Priaznivo pôsobia na mozog a centrálnu nervovú sústavu. Pomáhajú prekonať únavu a zvyšujú vitalitu. Zlepšujú kognitívne funkcie, pamäť a schopnosť učiť sa. Zároveň pôsobia ako prevencia voči Alzhaimerovej chorobe a demencii. (x) (x)
 • Chránia bunky pečene, podporujú jej činnosť a pomáhajú jej rýchlejšie sa regenerovať. Je užitočný aj ako doplnková liečba pri cirhóze, fibróze a toxickej choroby pečene. (x) (x)
 • Zmierňujú horúčku, bojujú proti zápalom, mierne tlmia bolesť. (x) (x)
 • Znižujú hladinu cukru v krvi a pomáhajú vyrovnávať krvný tlak. 
 • Podporujú syntézu lipidov, proteínov a buniek kostnej drene.
 • Regulujú zrážanlivosť krvi, zaisťujú vyššiu odolnosť voči koronárnej skleróze a iným srdcovo-cievnym ochoreniam. (x)
 • Zabraňujú degenerácií buniek, pôsobia preventívne voči karcinómom. Spolu s klinickou liečbou pomáhajú spomaliť šírenie rakoviny a onkologickým pacientom pomáha prekonať vyčerpanosť sprevádzajúcu liečbu. (x) (x)
 • Zlepšujú stav pokožky a podporujú elasticitu a pevnosť kože. (x)
 • Pomáhajú rýchlejšie odbúrať alkohol z krvi. (x)

Prečo sú antioxidanty dôležité a koľko ich denne musím prijať? 

Antioxidanty chránia organizmus pred oxidačným stresom. Ten spôsobujú odpadové látky – voľné radikály – ktoré sa tvoria popri činnosti metabolizmu a spôsobujú celý rad ochorení od srdcovo-cievnych chorôb až po rakovinu. Antioxidanty voľné radikály likvidujú alebo regulujú enzýmy, ktoré voľné radikály tvoria tak, aby v tele ani nevznikli.  A preto je pre vaše zdravie nevyhnutné, aby antioxidanty boli vo vašom tele takpovediac v presile – ideálne je mať ich viac ako voľných radikálov.   

Po správnosti by ste mali denne prijať 8000 až 11000 jednotiek antioxidantov. (x)

Aby ste denne prijali aspoň minimálnu dávku, nestačí vždy len jesť ovocie a zeleninu, keďže hoci ide o zdravé jedlá, obsah antioxidantov v každom druhu sa radikálne líši. Odhadom by ste museli napríklad zjesť 16 banánov aby ste dosiahli rovnaké množstvo antioxidantov aké je v menšej kompótovej miske čučoriedok. (x)

No a keďže podľa odporúčaných denných dávok (DRI) máte prijať aj 25-38 gramov vlákniny, 14-16 mg niacínu a plno miligramov/gramov iných makro a mikroživín, zakrátko zistíte, že potrebujete jesť niekoľko kíl jedla vkuse celý deň. 

To sa asi veľmi nedá. Preto je najistejšie zaradiť do jedálnička doplnok stravy, ktorý obsahuje aspoň polovicu alebo ⅔ dennej dávky antioxidantov. Kvalitné doplnky so ženšenom sú na to ideálne, keďže koreň Panax ginseng ich obsahuje veľké množstvo. 

Pridajte ženšen (Panax ginseng) k vašim obľúbeným zdrojom antioxidantov

V skratke

Voľné radikály spôsobujú v tele oxidačný stres, ktorý prirodzene vzniká pri fungovaní zdravého metabolizmu, ale aj pri zlej životospráve, nevyváženej strave, nedostatku pohybu, fajčení, pití alkoholu alebo napríklad aj dýchaní znečisteného vzduchu.
Oxidačný stres stojí za degeneratívnymi ochoreniami ako je rakovina, srdcovo-cievne choroby, oslabenie imunitného systému, dysfunkcia mozgu a šedý zákal.
Prevenciou a zbraňou proti nemu sú antioxidanty, ktoré získavame zo stravy. Podľa odhadov vedcov však 75% populácie neprijíma dostatok antioxidantov na to, aby dokázali efektívne bojovať s voľnými radikálmi. V ideálnom prípade by antioxidanty mali byť v prevahe nad voľnými radikálmi. Zaradením doplnku stravy so ženšenom do svojho jedálnička jednoduchým spôsobom zvýšite svoj denný príjem antioxidantov. Zjedzte k tomu ešte jablko, pridajte si do jogurtu pol hrnčeka čučoriedok a ste v pohode 🙂   

Polysacharidy

Podľa najnovších výskumov sú práve polysacharidy nosnými látkami, vďaka ktorým má ženšen toľko pozitívnych účinkov na zdravie. Sú zdrojom energie a hoci ide o zložené cukry, nezvyšujú inzulín v krvi. Preto sú vhodné aj pre cukrovkárov. 

Doteraz sa z Panax ginsengu podarilo izolovať asi 80 polysacharidov, z ktorých väčšina pri laboratórnych testoch vykázala sľubné zdraviu prospešné účinky. Tak sľubné, že sa v súčasnosti skúma ich využitie pri výrobe nových liekov. Preukázalo sa, že polysacharidy (zložené cukry) v ženšene: 

 • Majú protirakovinové účinky;
 • podporujú činnosť imunitného systému, bojujú proti autoimunitným ochoreniam (imunomodulácia);
 • pôsobia proti vyčerpanosti a podporujú vitalitu. (x) 

Peptidy a aminokyseliny

Ženšen obsahuje viacero aminokyselín, z ktorých väčšina sú esenciálne aminokyseliny – také, ktoré musíme sami dopĺňať, pretože si ich telo nedokáže vyrobiť samé. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu a preto je nevyhnutné prijímať potraviny, v ktorých sa nachádzajú. Ide o: 

 • histidín
 • izoleucín
 • leucín
 • lyzín
 • metionín a cysteín
 • fenylalanín a tyrozín
 • treonín
 • tryptofán
 • valín (x)

Peptidy sú najmenšie reťazce proteínov, vďaka ktorým bunky ostávajú zdravé a správne fungujú. Predstavte si ich ako najmenšiu stavebnú tehličku bunky. Ak do tela dopĺňame peptidy, tieto tehličky môžu bunky, ktoré sú poškodené alebo zostarnuté, opraviť. Dochádza k tak obnove a revitalizácii tkanív orgánov od úplného základu – od bunky. Zlepšuje sa tak celkový imunitný systém, predchádza sa predčasnému starnutiu. 

Silice

Viac známe ako esenciálne a éterické oleje. Najviac je v ženšene zastúpený spathulenol.antioxidačný, protizápalový, antiproliferatívny (zabraňuje rozmnožovaniu buniek a tvorbe nového tkaniva – napríklad pri tvorbe jaziev alebo pri abnormálnom bunečom raste pri rakovine) účinok. Takisto pôsobí antimykobakteriálne – pôsobí ako antibakteriálny liek, špecificky účinný proti tuberkulóze a iným mykobakteriálnym infekciám. (x)

Vitamíny

B1 (tiamín) je absolútne nevyhnutný vitamín pre všetky vekové a populačné skupiny, obzvlášť pre tehotné ženy. V tele je zodpovedný za premieňanie sacharidov na energiu. Je taktiež ,,palivom” pre srdce, svaly a priaznivo pôsobí aj na mozog a centrálny nervový systém. Jeho nedostatok sa prejavuje únavou a slabosťou. Podľa lekárov by sme denne mali prijať minimálne 1,1 mg tiamínu. To nie je taký problém, keďže kvalitný doplnok so ženšenom takmer vždy obsahuje 100% odporúčanej dennej dávky. (x)

Tip

Force X VITAL obsahuje 60 mg všehoja ázijského (Panax ginseng). Odporúčaná denná dávka vitamínu B1 je pritom obsiahnutá už v tých doplnkoch, ktoré obsahujú aspoň 30 mg kvalitného ženšenu. Čiže si dáte jednu pilulku Force X denne a máte zaobstaranú minimálnu dennú dávku B1 hneď zrána + o iné zdravotné benefity ženšenu.

B2 (riboflavín) je nezastupiteľný koenzým, zásluhou ktorého môžu bunky dýchať. Vďaka nemu telo dokáže rásť, obnovuje červené krvinky a uvoľňuje energiu zo sacharidov. Ženšen obsahuje sacharidov pomerne dosť, avšak, práve vďaka prítomnosti B2-ojky z neho nepriberiete – v tejto kombinácii pozitívne pôsobí na metabolizáciu sacharidov, čo môže mať dokonca opačný účinok = úbytok váhy, keďže B2 zo ženšenu si poradí aj so sacharidmi z inej potravy. Nebudeme to však tvrdiť s istotou, kým to nemáme podložené štúdiami. Pravdou však je, že sacharidy sú rýchly a spoľahlivý zdroj energie, preto ich správne metabolizovanie ,,nakopne” organizmus a dodá mu vitalitu. 

Nedostatok B2, spoznáte podľa zápalov slizníc, zvýšenej únavy, strate chuti do jedla a podľa zvýšenej úzkosti a hypertenzie. Odporúčaná denná dávka je 1,5 mg. Dosiahnuť túto dávku nie je problematické, nachádza sa v bežnej každodennej strave. Pozor na dostatočný príjem B2 by si mali dať dievčatá užívajúce antikoncepciu, ľudia užívajúci antidepresíva, tehotné ženy a starší ľudia.  

V skratke: 

Ženšen obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré chránia bunky tela pred oxidačným stresom a likvidujú voľné radikály. Ďalej obsahuje:
• esenciálne aminokyseliny, ktoré obnovujú a revitalizujú tkanivá orgánov od úplného základu – od buniek tela,
• antikarcinogénne látky,
• látky na podporu imunitného systému, 
• látky na podporu vitality celého organizmu, revitalizácie orgánového tkaniva,
• dôležitý vitamín B1 a nevyhnutný koenzým B2. 

 

4 Na čo je ženšen (ginseng) dobrý a prečo ho užívať? Účinky na zdravie

Ženšen (Panax ginseng) a jeho účinky na zdravie
 1. Pomáha ľuďom s cukrovkou typu 2 regulovať cukor v krvi (x)
 2. Povzbudzuje kognitívne funkcie (x)
 3. Pomáha liečiť erektilnú dysfunkciu a spôsobuje tvrdšiu erekciu (x)
 4. Zmierňuje symptómy menopauzy a pozitívne vplýva na sexuálny život žien (x)
 5. Zlepšuje prekrvenie celého tela vrátane periférii (x) (x)
 6. Zvyšuje kvalitu spánku – nebudete sa budiť a predĺži sa REM fáza, takže na druhé ráno budete viac oddýchnutý (x)
 7. Lepšie psychické zdravie (x)
 8. Pacientom s rakovinou podstupujúcim chemoterapiu zmierňuje príznaky únavy a vyčerpania (x)
 9. Ženšen ako preworkout – na rozdiel od kávy nedochádza ku “caffeine crash”, alebo teda dojazdu po káve, keď kofeín z tela vyprcháva a začínate sa opäť cítiť unavený, podráždený a na umretie (alebo to sa stáva len mne?). Preto mnoho fitnesákov alebo rekreačných športovcov uprednostňuje doplnok alebo čaj zo ženšenu, ktorého účinok trvá dlhšie. 
V súčasnosti sa skúma ďalšie využitie ženšenu na široký záber chorôb, z ktorých najčastejšie sa vyskytujúce sú: 

Ženšen a rakovina – v čínskej medicíne sa využíva ako doplnok liečby, avšak či má preukázateľné protirakovinové účinky ešte nemôžeme s určitosťou tvrdiť. Je potrebný ďalší výskum a klinické testy. 

Ženšen a depresia a úzkosti – Existujú štúdie, podľa ktorých ľudia s depresiou zaznamenali zlepšenie stavu, keď bežnú medikamentóznu liečbu a terapiu doplnili o prípravky zo ženšenu. Zatiaľ ale s určitosťou nevieme, prečo to tak je a teda si musíme počkať na ďalšie štúdie.  

Ženšen a vysoký krvný tlak: Na mnohých weboch sa dočítate, že ginseng úspešne znižuje krvný tlak, alebo ho dokonca pomáha zvyšovať ľuďom s nízkym krvným tlakom. Pravdou však je, že účinky ženšenu na krvný tlak je potrebné viac preskúmať, keďže viacero štúdii nepreukázalo žiadny výrazný efekt. (x)

5 Negatívne vedľajšie účinky a interakcie

Ženšen v tehotenstve: Môže byť nebezpečný. Podľa jednej štúdie obsahuje látku, ktorá spôsobila vrodené defekty pri zvieratách. Preto je lepšie sa ženšenu v tehotenstve vyhnúť, kým nebudeme mať k dispozícii viac klinických testov. 

Ženšen a autoimunitné choroby: Keďže ženšen povzbudzuje činnosť imunitného systému a pri ochoreniach ako lupus, MS a reumatická artritída imunitný systém napáda sám seba, radšej doplnky so ženšenom vynechajte. Z toho istého dôvodu by si mali dať pozor aj ľudia po transplantácii! 

Ženšen a choroby citlivé na hladinu hormónov: Vynechajte ženšen ak máte rakovinu prsníka, rakovinu maternice, rakovinu vaječníkov, endometriózu alebo maternicové myómy. Ginsenosidy v ženšene pôsobia ako fytoestrogén a mohli by váš stav zhoršiť. 

Ženšen a schizofrénia: Vysoké dávky ženšenu vedú u schizofrenikov k zvýšenému nepokoju. Menšie dávky však môžu pomôcť ustáliť spánkový rytmus. 

Ženšen a kofeín: Keďže kofeín aj ginseng majú podobné účinky na nervový systém a organizmus celkovo, kombinovanie ich účinky znásobí. Môžu vyvolať zvýšený tep a zvýšiť tlak. Zvoľte teda buď jedno, alebo druhé. 

Interakcie ženšenu s liekmi

Neberte ženšen spolu s liekom imatinib, MAOI antidepresívami a warfarinom.  

Buďte opatrní, ak ste cukrovkár a beriete inzulín – ginseng znižuje hladinu cukru v krvi, preto ak chcete zaradiť do jedálnička ženšen, buďte opatrní a kontrolujte si glykémie. Iné lieky na diabetes môžu tiež reagovať so ženšenom, preto sa vždy radšej opýtajte v lekárni alebo sa poraďte s doktorom. 

V tehotenstve ženšen (Panax ginseng) radšej vynechajte

6 S čím je prospešné ženšen kombinovať?

Ženšen a ginko

Medzi týmito dvoma látkami neexistujú žiadne kontraindikácie, naopak, veľmi vhodne sa dopĺňajú. Ginko nie je neznáme najmä pre maturantov a vysokoškolákov, chutný čaj z tejto zdravej bylinky sa pije pred skúškami na uvoľnenie stresu, zlepšenie pamäti, sústredenia a všeobecne pre väčší mentálny výkon. Avšak nie každý vie, že ginko je aj veľmi účinné afrodiziakum – podporuje tvorbu niektorých hormónov, ktoré stimulujú krvný obeh a rozširujú cievy. Práve preto sa ginko v tradičnej medicíne tiež používa ako prírodný preparát na tvrdšiu a dlhšiu erekciu.   

Ženšen a zázvor

Samozrejme, že tieto dva korene pochádzajúce z Ázie budú v kombinácii nepremožiteľné duo. Zázvor rovnako ako ginseng obsahuje veľké množstvo antioxidantov, spolu teda posilňujú imunitný systém a pomáhajú revitalizovať organizmus. Oba korene sú silnou zbraňou proti nevoľnosti, z čoho benefitujú pacienti podstupujúci chemoterapiu. Zázvor uvoľňuje bolesť svalov, čo v kombinácii s energetickým účinkom ginsengu vytvára efektívny a lacný preworkout.  Rovnako ako ženšen, aj zázvor znižuje hladinu cukru v krvi. Zázvor zmierňuje menštruačné kŕče, spolu so ženšenom tak tvoria vhodnú kombináciu na problematický priebeh menzesu. 

Ženšen a kotvičník

Kotvičník zemný obsahuje látky, ktoré môžu pôcobiť ako prevencia voči rakovine hrubého čreva a prostaty (je však potrebný ďalší výskum), podporujú rast svalovej hmoty, stimulujú centrálny nervový systém, a najmä podporujú prekrvenie celého tela, vrátane pohlavných orgánov. Výsledkom je tak pevnejšia a dlhšie trvajúca erekcia. Ženám uľahčujú priebeh menštruácie či menopauzy a spevňujú poprsie. Kotvičník so ženšenom tak vyšvihnú váš výkon i pôžitok zo sexu o niekoľko priečok vyššie. 

Ženšen a echinacea

Keď sa prejdete po svojom meste, určite pri chodníkoch, na skalkách alebo v inej mestskej zeleni nájdete vysadené krásne fialové kvety so stredom pripomínajúcim ježka. Echinacea je životabudič, jej sušená vňať sa používa najmä na podporu imunity. V kombinácii s liečivými účinkami ženšenu ide o mocnú zbraň proti nachladnutiu, chrípke a iným ,,hnusobám” – ako ich dnes voláme 🙂 

Ženšen a ashwagandha (ašvaganda)

Tento indický ženšen je taktiež výborný na celkovú vitalitu organizmu. V Indii ale aj na Západe je obľúbený najmä medzi ľuďmi, ktorí sú veľmi fyzicky alebo mentálne vyťažení – dodáva energiu a prispieva k pocitu vnútornej pohody. Pôsobí na organizmus ako celok a teda zvyšuje aj sexuálnu vitalitu. Taktiež má antioxidačné účinky, rovnako ako čínsky ženšen tak pomáha likvidovať voľné radikály a chráni telo pred predčasným starnutím. 

Tip

Ak chcete maximálne zlepšiť svoj sexuálny život, no ostať pri ,,liekoch” na prírodnej báze, jednoznačnou voľbou pre vás je doplnok, ktorý liečivé látky z týchto bylín kombinuje v správnom pomere. Objavte unikátne výživové doplnky, ktoré spájajú silu overených bylín a vitamínov, či aminokyselín:

 • Force X LOVE
  Force X LOVE
  39.90  s DPH
 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH
Bylinné čaje zo ženšenu (Panax ginseng) s prímesou iných liečiviek sú výborný spôsob, ako začať ráno

7 Ako Panax ginseng užívať? Čaj, kvapky, tablety, tinktúra či kapsule? 

Tablety, pilulky a gélové kapsuly

Sú najpopulárnejšie jednak kvôli jednoduchosti užívania ako aj kvôli ich všestrannosti – do piluliek viete vložiť aj iné látky, ktoré umocňujú účinky ženšenu. Takisto pri spracovaní zložiek byliniek na kapsule sa žiadna zložka nezhodnocuje a neničí – napríklad pri varení čaju sa z byliny vytrácajú niektoré antioxidanty.

• kupovať iba od overených výrobcov;

• kľúčový je aj výber doplnku s kvalitným ženšenom. To, že koreň dozrieva a nadobúda hodnotné látky niekoľko rokov, sa odráža aj na cene = čím kvalitnejší, tým drahší a naopak čím lacnejší, tým bude mať menší alebo žiaden efekt.

• Pri kúpe si dajte pozor na zložky, ktoré produkt obsahuje (chcete výťažok z koreňa, nie iba koreň a Panax ginseng, nie nejakú inú odrodu);

• za pozornosť stojí aj zistiť, z akého materiálu sú gélové kapsule. Niektoré sú na prírodnej báze, niektoré nie. “Obal” kapsule môže ovplyvniť vstrebávanie látok v tele a v nekvalitnej kapsule sa môžu liečivé medikamenty časom znehodnotiť. 

Čaj, odvar, nálev

V lekárni aj na internete nájdete mnoho čajových zmesí a keďže je ženšen pomerne všestrannný, sú určené na podporu imunity, na vitalitu, na sezónnu depresiu, na podporu intímneho života, … Dajú sa nájsť aj produkty s nakrájaným alebo nastrúhaným koreňom, z ktorého si sami uvaríte čaj alebo odvar. Tie primárne slúžia na revitalizáciu tela a povzbudenia organizmu – v Ázii sú populárne ako náhrada kávy.  

Tinktúra, kvapky, sirup

Takisto kúpite na internete alebo v lekárni. Tinktúru si môžete zaobstarať aj domácu – sušený koreň naložte do pol litra 40%-ného alkoholu na dobu dva až tri mesiace. 

Káva

V obchodoch so zdravou výživou alebo aj v niektorých potravinových reťazcoch nájdete kávové nápoje buď z čistého ženšenu alebo zmesi kávy okorenené ženšenom pre extra šmrnc. Ak vám bežná káva nestačí na prebratie sa, práve táto zmes môže pre vás byť to pravé. Budete si však musieť zvyknúť na chuť, na ktorú si na internetoch prečítate rôzne názory. 

Ženšen pre deti

Keďže látky v ginsengu fungujú ako prírodný hormón – fytoestrogén, neodporúča sa podávať ženšen deťom pod 18 rokov. Pre posilnenie imunitného systému vášho dieťaťa siahnite radšej po vyššie spomínanej echinacei. 

Spôsobov, ako brať ženšen (Panax ginseng) je neúrekom – určite nájdete ten vhodný pre vás

8 Skúsenosti so ženšenom a recenzie doplnkov s Panax ginseng

Vždy sa treba pútať na skúsenosti ostatných pred tým, ako niečo dáte do svojho tela. Aby ste všetko mali na jednom mieste, pozberali som pre vás niekoľko recenzií z internetov (zdroje: modrykonik.sk, diva.forum.sk, reddit.com, FB skupina Bylinkáreň – zdravie – poraďme si). Opravili sme len diakritiku, interpunkciu a sem tam nejaké to i/y 🙂 

 

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...