Ženský orgazmus: ako ho dosiahnuť? Daruj jej to najkrajšie

Článok: ženský orgazmus, ako ho dosiahnuť. Mladý pár v posteli pri intímnej chvíli

Prečo je ženský orgazmus špecifický?

Čo je lepšie ako orgazmus? Jedine mať ďalší. Ženský orgazmus je však o niečo zapeklitejší ako ten mužský.

Nepochybne ide o jeden z najpríjemnejších pocitov na svete – orgazmus je vyvrcholenie sexuálnej stimulácie, či vzrušenia. Prináša so sebou nekontrolovateľnú psychickú aj fyzickú reakciu – tep sa zrýchli, začne sa kontrakcia svalov pri pohlavných orgánoch a telo nám zaplaví príjemný pocit spôsobený vyplavením hormónov. Na neurologickej úrovni ho muži aj ženy prežívajú podobne, telesne je to však iný príbeh.

ženský orgazmus vs mužský orgazmus

Mužský orgazmus je pomerne priamočiary – dráždenie citlivých erotogénnych zón vyvrcholí ejakuláciou. Ženy to však majú trochu komplikovanejšie. Nestačí len stimulácia erotogénnych zón, je potrebné aj uvoľnenie a mentálne nastavenie sa na sex. Inak povedané, žena by po vás mala túžiť nielen telesne, ale aj mentálne. Prekvapivo, niekedy ani ženy samé nevedia, či orgazmus vôbec prežívajú. Jeho prežívanie, intenzita a spôsob, akým ho dosahujú je totiž individuálnou záležitosťou.

,,Mám pocit, že niektoré ženy nevedia, čo je to orgazmus. Počas pohlavného styku sa vyskytuje viacero výrazne príjemných pocitov, ženský orgazmus je však typický kontrakciami. Ak ste ich nemali, možno neviete, že existuje aj niečo lepšie.“

Nicole Prausová, neurovedkyňa zaoberajúca sa orgazmom

Či už ide o muža alebo ženu, po fyziologickej aj psychologickej stránke je orgazmus jav natoľko zložitý, že neexistuje jeho presná definícia. Zatiaľ čo doktori skúmajú procesy v mozgu, ktoré orgazmus spúšťa, psychológovia sa zaoberajú skôr jeho emočnou stránkou.

Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že orgazmus je vyvrcholenie sexuálneho vzrušenia a dráždenia. Žena cíti príjemné pocity v panve – najčastejšie opisované ako rozlievajúci sa pocit tepla, sťahovanie svalov alebo tepanie v lone. Má pocit, že chce pokračovať, že nemôže prestať a potrebuje cítiť vzrušenie stále intenzívnejšie. V priemere po 14 minútach stimulácie [1] dosahuje vyvrcholenie – orgazmus – čo je explózia nahromadených pocitov, ktorá vedie k fyzickému aj mentálnemu uvoľneniu. Intenzita sa pritom líši od extatických stavov so zúženým vedomím po jednoduché uspokojenie.

Navonok sa ženský orgazmus tiež prejavuje rôzne – medzi takmer neviditeľné patria vrcholy, prejavené jemným vlnením tela alebo tichým vzdychom, často sprevádzané výraznou senzuálnou skúsenosťou, keď telo zaleje vlna tepla. Väčšina pánov zrejme túži svoju partnerku doviesť do orgazmu, ktorý sa prejavuje intenzívnejšie. Je sprevádzaný výkrikmi a trhanými pohybmi alebo je v pravom slova zmysle extatickou skúsenosťou sprevádzanou chvíľkovou stratou vedomia.

,,Kvalita“ ženského orgazmu sa dá odvodiť od doby, počas ktorej prebiehajú kontrakcie svalov panvového dna. Platí pri tom – čím dlhšie, tým lepšie. Toto meranie je však trochu sporné, keďže podľa niektorých výskumov existujú aj ženy, ktoré pri orgazme kontrakcie nezažívajú.

Mladí atraktívni ľudia v posteli

Orgasm gap – čo to je? Ženský vs. mužský orgazmus

Keďže mužom stačí priemerne 7 minút [3] kým sa dopracujú k ejakulácii, vzniká takzvaný orgasm gaprozdiel medzi tým, ako často pri sexe orgazmus dosahujú muži a ženy. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila firma Durex, 20% heterosexuálnych žien uviedlo, že väčšinou orgazmus nedosahujú. Hetero mužov, ktorí uviedli túto možnosť, pritom bolo omnoho menej – 2%.

Zaujímavé sú aj iné zistenia, ktoré vyplynuli z tohto prieskumu:

• Tri zo štyroch žien uviedli, že počas sexu nedosahujú orgazmus vždy.

• Viac ako polovica žien označila stimuláciu klitorisu ako najlepší spôsob dosiahnutia orgazmu. [4]

Aj z iných prieskumov heterosexuálne ženy vychádzajú ako tá skupina, ktorá dosahuje orgazmus najmenej často. Podľa vedcov z časopisu Archives of Sexual Behavior 65% heterosexuálnych žien uviedlo, že zvyčajne alebo vždy dosahuje orgazmus – čo je najmenšie číslo zo všetkých študovaných demografických údajov. Pre porovnanie – 95% heterosexuálnych mužov uviedlo, že orgazmus dosahujú vždy alebo skoro vždy. [5]

Viaceré výskumy naznačujú, že dôvodom je často to, že muži jednoducho nevedia, čo ženy chcú. Podľa prieskumu Durexu 30% mužov považuje penetráciu za zaručený spôsob, ako dosiahnuť orgazmus. [6] Z iného prieskumu medzi americkými vysokoškolákmi zase vyplynulo, že 44% mužov nevie nájsť klitoris. [7] Dráždenie klitorisu je pritom pre väčšinu žien ,,to práve orechové“ – podľa prieskumu z roku 2009 na slovenských a českých ženách nadpolovičná väčšina žien masturbuje práve stimulovaním klitorisu a oblasti okolo neho. [8] Podľa ďalšieho prieskumu až 64% žien preferuje klitoridálny orgazmus, zatiaľ čo 36% vaginálny. [9]

Ako žene dopomôcť k orgazmu?

To je asi otázka, ktorú si počas svojho života položí každý muž. Aspoň v to pevne dúfam 🙂

Na to, aby sme mohli zostaviť nejaké odporúčania, potrebujeme najprv čo-to vedieť o sexuálnom živote žien na Slovensku:

Infografika so štatistikami - čo vplýva na ženský orgazmus? Aké praktiky ženy potrebujú na dosiahnutie orgazmu?

Aj z prieskumu mienky medzi slovenskými a českými ženami teda vyplynulo to, čo zo všetkých podobných prieskumov medzi ženami po celom svete: svätým grálom ženského orgazmu je klitoris. Neopomínajte teda pri sexe túto časť tela, venujte jej dostatočné množstvo pozornosti a nehy. Výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Doprajte jej maximálny pôžitok so 100% prírodným afrodiziakom namiešaným špeciálne pre ženy. Pomáha dámam uvoľniť sa, zvýši citlivosť pohlavných orgánov a tak výrazne znásobuje sexuálnu rozkoš. Vaša partnerka sa vám poďakuje.

Klitoris – kde ho nájdem?

Fyziologické výskumy ukázali, že klitoris je alfou a omegou sexuálneho pôžitku žien. Miera vzrušivosti je individuálna, teda sa líši od ženy k žene. Avšak priame dráždenie klitorisu poskytuje najintenzívnejšie podnety a stimulácia ostatných erotogénnych zón v ňom má odozvu. Preto najrýchlejšie vystupňuje sexuálne vzrušenie až k orgazmu aj u menej citlivých žien.

Pre mnoho žien je klitoris jediné miesto tela, ktorého stimulácia vedie k orgazmu. Vaginálne alebo iné druhy orgazmov sú skôr vzácne.


Dá sa spoznať, či žena predstiera orgazmus?

,,Pamätajte, že aj keď je sex príjemný, nemusí viesť k orgazmu. Je to úplne normálne. Sex môže byť o pôžitku alebo o spojení; cieľom nemusí byť dosiahnuť vrchol.“

magazín our bodies ourselves

Spoznať, či žena naozaj prežíva orgazmus, je prakticky nemožné. Existujú však niektoré náznaky, ktoré vám môžu pomôcť určiť, či ho vaša milá občas predstiera.

1 Nedotýkate sa jej klitorisu

Možno sa vaša partnerka dokáže spraviť vaginálne, ale ak pri sexe úplne ignorujete klitoris, štatisticky je väčšia pravdepodobnosť, že orgazmus predstiera.

2 Pri stimulácii klitorisu zažíva niekoľko orgazmov za sebou

Jedným z indikátorov môže byť to, že ženy po orgazme rýchlo strácajú záujem o ďalšiu sexuálnu aktivitu. Klitoris je po ňom ešte citlivejší na dotyk, jeho ďalšia stimulácia je dokonca bolestivá a nepríjemná – ak jej neprestajne triete klitoris a ona zdanlivo prežíva niekoľký orgazmus v poradí, je možné, že ich len predstiera.

3 Zrazu chce úplne iný sex ako doteraz

Nie je neobvyklé, že partnerka na začiatku vzťahu orgazmus predstiera. Nie je ľahké baviť sa o intímnych témach s novým partnerom, no zároveň vo vás nechce vzbudiť pochybnosti alebo vás chce potešiť. Ak si začne byť intimitou vo vzťahu trochu istejšia, môže začať vyžadovať nové polohy a techniky.

4 Podáva až prehnaný herecký výkon

Pre pánov je zrejme hlasné vzdychanie ženy balzam pre ego a triaška celého tela príjemný pohľad. Avšak máloktorá žena prežíva orgazmus tak intenzívne, ako ho hrajú herečky v pornofilmoch – je teda možné, že sa nimi inšpirovala aj vaša partnerka pri predstieraní.

5 Žiadne kontrakcie

Orgazmus je sprevádzaný sťahmi svalov panvového dna. Spoznáte to podľa toho, že sa vagína začne okolo vášho penisu rytmicky sťahovať.

6 Nebola žiadna predohra

Ženám trvá o niečo dlhšie kým sa ,,dostanú do nálady“, pretože im nestačí vizuálny stimul v podobe pohľadu na partnerove telo. Pre dosiahnutie orgazmu je tiež dôležité maximálne uvoľnenie, ako fyzické, tak aj mentálne. Preto dostatočne dlhá predohra zvyšuje šancu na dosiahnutie orgazmu.

7 Ide o nezáväzný sex

Prieskumy naznačujú, že počas jednorazoviek dosiahne orgazmus len 40% žien. Oproti 70% šťastne zadaných dám. [10]

Dôvody, prečo ženy predstierajú orgazmus

Podľa prieskumov najčastejšie uvádzajú:

• Mnoho z nich chce partnerovi dodať zážitok, po ktorom túži.

• Boja sa, aby partnera nezneistili alebo aby ich neopustil.

• Sú unavené a chcú to mať rýchlo za sebou.

• Majú predstavu, že sa to od nich očakáva a že ,,to tak má byť“.

Mladý pár v posteli pri vášnivom bozkávaní

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

29. apríla 2021

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...