Ako často a o čom ľudia klamú na zoznamovacích appkách? Takto zistíš, či klamú aj tebe

online zoznamovanie

Zoznamovacie aplikácie si už dávno našli cestu do našich každodenných životov. A s nimi aj viac klamstiev.

Možno si o tom už počul, alebo dokonca to osobne zažil – dve osamelé duše si dohodli rande online, ktoré však nešlo podľa plánov. Dôvodom mohlo byť, že bol nižší ako uviedol v profile, ona vyzerala inak ako na fotkách, na nete bol veľmi zhovorčivý, no v realite z neho trebalo ťahať odpovede ako z chlpatej deky.

Inak povedané: profil na zoznamke, rovnako ako aj konverzácia pred prvým stretnutím, nemusí nutne prezentovať to, kým ten človek naozaj je.

Preto si dvaja vedci kládli otázky: Ako často ľudia na zoznamovacích appkách klamú? A o čom?

online zoznamovanie

,,Prepáč, vybil sa mi mobil“

Najočividnejšie lži na profiloch sú asi jasné: muži si zvyknú pridať pár centimetrov (aj výšky aj dĺžky) a prikrášľujú svoje zamestnanie. Ženy zase najviac klamú o svojej váhe a zvyčajne majú viac zavádzajúce fotky ako muži.

Ale profily nie sú jediný aspekt online randenia. Až po výmene niekoľkých správ sa rozhodneš, či sa so svojim náprotivkom aj stretneš.

Dvojica vedcov skúmala práve tieto správy predchádzajúce prvému stretnutiu, ktoré napísalo 200 účastníkov štúdie. Prečítali ich stovky a spolu s účastníkmi identifikovali tie, ktoré boli klamstvá.

Prišli na to, že klamstvá sa dajú rozdeliť do dvoch kategórií: Do prvej môžeme zaradiť klamstvá súvisiace so sebaprezentáciou. Napríklad ak účastníci chceli pôsobiť atraktívnejšie, klamali, že chodia do posilky častejšie ako zvyčajne. Sem patria aj klamstvá o záľubách: napríklad nábožensky založeným osobám účastníci klamali, že častejšie chodia do kostola alebo že aktívne čítajú Bibliu.

Druhá kategória sa týkala lží o dostupnosti, teda výhovoriek, prečo sa nemôžu stretnúť alebo prečo dlhšiu dobu neodpísali.

Tieto „drobné“ klamstvá nazvali „butler lies“ (niečo ako malé lži). To znamená, že sú relatívne slušný spôsob ako sa vyhnúť komunikácii. Navyše bez toho, aby ste s daným človekom úplne ukončili všetok kontakt. Ak si niekedy napísal ,,prepáč, že som neodpisoval, vybil sa mi mobil“ alebo „mal som veľa práce“ pričom sa ti len nechcelo komunikovať, šlo presne o tento typ klamstva.

Tieto malé lži neznamenajú, že si nutne zlý človek. Naopak, môžu dopomôcť k tomu, aby si nevyzeral príliš dostupný alebo zúfalý.

online zoznamovanie prve rande

,,Malé“ a ,,veľké“ lži?

Iba 7% všetkých správ v štúdii boli vyslovené lži.

Ako to, že ich bolo tak málo?

Väčšina ľudí klame ,,len trošku“. Aby sa vykreslili ako dobrá zhoda pre potenciálneho partnera. Sem patrí prikrášľovanie svojich záľub alebo klamanie o dostupnosti.

V skutočnosti však málo ľudí, ktorí hľadajú dlhodobého partnera, klame reálne: napríklad o tom, že milujú psy, hoci na nich majú alergiu a pod. Dôvodom je, že si obe strany uvedomujú, že klamanie podrýva dôveru a že by boli aj tak čoskoro odhalení.

Z výskumu ešte vyplynula jedna zaujímavá vec: ľudia zvykli od svojej protistrany očakávať rovnaké množstvo lží, ako sami povedali.

Teda ak si úprimný a neklameš, podvedome to očakávaš aj od potenciálnej partnerky.

Zaujímavé zistenie vyplynulo aj z prieskumu serveru Kaspersky. Podľa nich muži aj ženy často na zoznamkách klamú ani nie tak preto, aby sa vykreslili v lepšom svetle, ale ,,len tak zo srandy“. Priznalo to 36% mužov a 31% žien.

online zoznamky

O čom ľudia na zoznamkách klamú najčastejšie?

1 Muži častejšie klamú o svojej výške

Centimetre sú asi vo všeobecnosti niečo, s čím majú muži problém. V priemere si ich k svojej reálnej výške zvyknú pridať 5. Dôvodom je predstava, že ženy nechcú nič mať s nižšími mužmi. Asi na tom niečo bude, keďže podľa iného prieskumu nižšie ženy dostávajú na zoznamkách viac správ. Asi aby neboli vyššie ako ich partneri ani v opätkoch?

O výške však klamú aj niektoré ženy, je ich však menej ako pánov.

2 ,,Jasné, aj mne ide o vážny vzťah“

A nejde. Po zdolaní finálnej méty už slečna o potenciálnom partnerovi nikdy nepočuje.

3 Ženy aj muži si zvyknú mierne poupraviť vek. A fotku.

Asi nikoho naozaj neprekvapí, že ženy si zvyknú ubrať pár rokov. Robia to kvôli dojmu, že pre mužov sú atraktívnejšie mladšie dievčatá. Majú pravdu? Asi áno, keďže vek si zvyknú uberať aj páni, aby ich mladšie dievčatá neodmietli kvôli príliš veľkému vekovému rozdielu.

Rôzne filtre na fotkách, prípadne fotka spred dvoch rokov je kapitola sama o sebe. Dámy, čo čakáte, že sa stane ak sa na seba spred pár rokov vôbec nepodobáte?

Je dosť možné, že na prvom rande budeš nemilo prekvapený, ak dáma na fotke vyzerá takto:

tinder badoo fake fotka

4 ,,Ahoj, som solventný zabezpečený podnikateľ.“

Ak chceš takto o sebe vytvoriť predstavu úspešného a bohatého alfa samca, hoci ním v skutočnosti nie si, tvoja potenciálna partnerka na to príde veľmi rýchlo. Väčšinou ešte počas chatovania.

Avšak o práci klamú aj dámy. Buď nemajú v profile uvedené nič, alebo nejaký vágny pojem ako „self-employed“. Ak sa ich opýtaš, začnú zahmlievať, až nakoniec zistíš, že sú na materskej alebo predávajú náramky na Facebooku. Čo samo o sebe nie je zlé, ale prečo o tom klamať?

Mimochodom: solventný a zabezpečený znamená to isté.

5 ,,Som slobodný/á.“

Čoskoro asi naozaj budeš.

Ak zahmlieva o tom, kde býva, má profily na sociálnych sieťach s jednou fotkou alebo žiadne, nikdy ťa nepredstaví kamarátom alebo s tebou nechce chodiť na verejné miesta, je dosť pravdepodobné, že naňho/na ňu doma čaká partner/ka.

6 Tajíš svoje reálne meno a údaje o sebe

Počkaj, ty sa nevoláš Silvia?

Podľa prieskumu, ktorý urobil server Kaspersky, o týchto veciach klamú najčastejšie ženy. Dôvodom je strach, že tieto informácie budú použité proti nim. 34% žien zámerne na zoznamkách udáva nesprávne údaje a tento strach je opodstatnený: 55% používateľov zoznamovacích appiek zažilo buď nepríjemnú konverzáciu, stalking alebo kybernetické hrozby.

Sumár: 8 tipov, ako uspieť na zoznamkách

A v čom sa neoplatí klamať.

ako uspiet na tindri a badoo infografika

Zdroje

https://theconversation.com/the-lies-we-tell-on-dating-apps-to-find-love-101061

https://www.kaspersky.com/blog/online-dating-lies/19703/

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

20. októbra 2020

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...