Ako zvýšiť libido?

ako zvysit libido

Libido – čo to je?

Libido je iný názov pre sexuálnu túžbu, respektíve chuť na sex. Nie je to stabilná hodnota, vplyvom rôznych fyziologických alebo psychologických faktorov kolísa – niekedy je vyššie, niekedy nižšie. Problém nastáva, keď je dlhodobo nízke – to dokáže naštrbiť vzťah a značne znížiť kvalitu života.

Na tvoje libido vplývajú:

biologické faktory: najmä hladina hormónov, u žien estrogénu a u mužov testosterónu, vedľajší účinok niektorých liekov, rôzne ochorenia

psychologické faktory: najčastejšie stres.

sociálne faktory: problémy vo vzťahu, problémy s intimitou.

Pomaly začíname chápať, že nie je dôležité len naše fyzické zdravie, ale aj mentálne. Avšak, pre naše spokojné prežívanie je rovnako dôležité aj sexuálne zdravie – zdravý sex má pozitívny vplyv na naše sebavedomie, redukuje stres a úzkosť, zlepšuje náš vzťah s blízkou osobou. Dochádza pri ňom k vylučovaniu hormónov, ktoré nám zlepšujú náladu a môže predstavovať celkom intenzívny work-out.

Týmto všetkým pozitívne vplýva na naše mentálne aj fyzické zdravie – teda ak chceš byť zdravý ty, potrebuješ aj zdravý sexuálny život. Na to potrebuješ optimálne libido.

Nedá sa pritom povedať, či problémom s nízkym libidom čelia viac ženy alebo muži. Hoci ženám hladina hormónov kolísa celý život podľa toho, v akej fáze menštruačného cyklu sa nachádzajú, mužom zas hladina testosterónu s narastajúcim vekom prirodzene klesá. Dnes však naše libido viac ovplyvňuje spôsob života ako hormóny. Súčasný rýchly spôsob života vytvára vhodné podhubie pre rozvinutie problémov s chronickým stresom a tým aj nízkym libidom, čo postihuje v rovnakej miere ženy aj mužov.

pár v posteli - nízke libido

Prírodné spôsoby ako zvýšiť libido

1 Jedz viac niektorých jedál

Hoci na to neexistujú žiadne relevantné vedecké dôkazy, hovorí sa, že niektoré jedlá pôsobia ako afrodiziakum. Určite si počul napríklad o čokoláde. Sladkosť stimuluje tvorbu hormónu šťastia sérotonínu, ktorého hladina priamo súvisí s libidom. Taktiež figy, mušle, banány či avokádo sa považujú za jedlá s afrodiziakálnymi účinkami. Asi to neurobí žiadne zázraky, no za pokus nič nedáš a aspoň do seba vpravíš vitamíny a antioxidanty, čo nikdy nie je na škodu.

2 Bojujte s nízkym libidom silou prírody

Naši predkovia používali na liečenie rastliny, z ktorých sme neskôr začali vyrábať lieky. Ako sa hovorí, príroda má liek na všetko a znížené libido nie je výnimkou. Najužitočnejšími rastlinami v tomto smere sú:

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Tento nenápadný žltý kvietok toho dokáže skutočne veľa pre obe pohlavia. Obľúbenejší je však u mužov kvôli tomu, že okrem nízkeho libida rieši aj erektilnú dysfunkciu a stimuluje telo k vyšším fyzickým výkonom.

Ashwagandha

Veľmi silné afrodiziakum s uvoľňujúcimi účinkami vhodné pre mužov aj ženy.

ashwagandha withania opojna

Maca peruánska

Juhoamerický zázrak sa v minulosti používal ako prísada do nápojov lásky určený mužom aj ženám. Ide asi o najsilnejšie prírodné afrodiziakum na svete.

maca peruanska

Ženšen (Panax Ginseng)

Čínsky všeliek, ktorý ozdraví celý organizmus a pomôže obom pohlaviam so zvýšeným libidom.

Ginkgo biloba

Zrejme si vedel, že čaj z listov tohto stromu pomáha na pamäť, no v skutočnosti má omnoho širšie využitie.

Keby napríklad čaj z ginkga výrazne zvyšoval libido, asi by sa vysokoškolákom, ktorí ho pijú kvôli jeho posilňujúcim účinkom na pamäť, ťažko sústredilo na skúšky. Skutočne silný efekt na libido majú čisté extrakty z týchto rastlín.

Najlepšie a najsilnejšie prírodné afrodiziakum získaš tak, že zmiešaš extrakty z týchto rastlín.

Vyskúšaj FORCE X DAILY pre pánov, ktorý okrem rastlín obsahuje aj aminokyseliny a vitamíny pre zvýšenie testosterónu a zvýšenie sexuálneho výkonu. Pomôže s nízkym libidom a zlepší erekciu.

Pre dámy vyskúšaj FORCE X LOVE, namiešaný na mieru pre ženu, ktorá si to chce užiť na maximum. Príjemne uvoľní, prekrví vagínu a klitoris, uľahčí cestu k orgazmu. Posunie slasť zo sexu na novú úroveň.

 • Force X LOVE
  Force X LOVE
  39.90  s DPH
 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

3 Zapracuj na svojom sebaobraze

Psychika je mocná vec. To, ako vnímame svoje telo a samých seba je priamo spojené s libidom. Ak so sebou nie si spokojný a tento pocit sa dlhodobo prehlbuje, vedie to k rozvoju úzkosti, podceňovaniu sa a sebasabotáži. Napríklad ak chceš osloviť ženu, ktorá sa ti páči, úzkosť ťa dokáže presvedčiť o tom, že sa pred ňou akurát strápniš a že na ňu aj tak nemáš. V dôsledku toho to ani neskúsiš a rovno si tak zatváraš dvere.

Pozor, jedna vec je realistický odhad a druhá chronické podceňovanie sa.

Negatívne myšlienkové pochody sa nenápadne stupňujú, až sa môžeš prepracovať do depresie. V takomto stave strácaš záujem o všetko, čo ťa niekedy tešilo – vrátane sexu. Tvoje libido prakticky prestane existovať. Navyše liečba pomocou antidepresív má nepríjemný vedľajší účinok – stratu záujmu o sex, erektilnú dysfunkciu. Preto sleduj, čo sa ti denne preháňa hlavou a zbystri pozornosť, ak máš pocit, že negatívne myšlienky a pocity začínajú prevažovať nad tými pozitívnymi.

4 Vyhni sa veľkým množstvám alkoholu

Alkohol ti v malých množstvách dodá odvahu a sebavedomie, dokonca zrejme aj zvýši tvoju chuť na sex. Avšak príliš veľa alkoholu príliš často ovplyvňuje aj tvoj sexuálny život. V intoxikovanom stave môžeš mať problém dosiahnuť erekciu alebo orgazmus. Navyše tvoja atraktivita klesá priamo úmerne s tým, čím viac sa potácaš. často sa prehliada aj fakt, že alkohol je depresant – hoci v deň, keď piješ, sa asi cítiš vynikajúco, druhý deň je úplne iná story. Je to spôsobené tým, že alkohol vyčerpá tvoje hladiny ,,šťastných“ hormónov (sérotonín, dopamín, endorfíny), čo sa prejavuje depresívnymi stavmi, zvýšenou úzkosťou, podráždenosťou a zníženým libidom. Ak teda piješ väčšinu dní v týždni, je dosť pravdepodobné, že je to príčina tvojich problémov.

zaľúbený pár - problémy s libidom môžu narušiť vzťahy

5 Menej stresuj

Stres je dnes v našom živote všadeprítomný. Začíname ho pociťovať ráno pri zvonení budíka, pociťujeme ho v práci, o siedmej pri správach alebo plantážnikových tlačovkách dosahuje svoj celodenný vrchol a často s ním aj zaspávame. Kedy si sa naposledy cítil v pohode bez toho, aby si si musel pomôcť nejakou látkou? Keďže stres ničí naše zdravie (podľa niektorých odborníkov dokonca porovnateľne s fajčením) po fyzickej, mentálnej aj sexuálnej stránke, je v tvojom záujme nájsť metódu, ktorá ti pomôže hodiť sa do kľudu, vypnúť hlavu a oddýchnuť si. Meditácia, šport, jóga, prechádzky v prírode alebo umelecká činnosť sú len niektoré z obľúbených spôsobov ako úspešne filtrovať stres. Čo nás posúva k ďalšiemu bodu:

6 Pravidelne cvič

Nech máš akýkoľvek psychický alebo fyzický problém so zdravím, jednou z množných odpovedí je stále viac pohybu. Má to jednoduchý dôvod – evolučne pre naše telo nie je prirodzené sedieť 8 hodín denne v práci za PC a potom ďalších 8 za PC doma. Mnoho civilizačných ochorení – diabetes, depresie a úzkosti, kardiovaskulárne ochorenia, etc. – súvisí práve s nedostatkom pohybu. Nemusíš pritom tlačiť sto kíl na benchpress. Podľa odborníkov už 30 minút pohybu denne dokáže výrazne znížiť riziko rozvoja civilizačných ochorení – stačí ti pritom rezkejšia prechádzka.

Pohyb je prirodzený regulátor hormónov. Tvoje telo si naň navyše veľmi rýchlo zvykne – pretože naň bolo stvorené – a vypestuješ si návyk. Dôležité je však nájsť niečo, čo ťa bude dlhodobo baviť. Je blbosť chodiť do posilky len preto, že to robia všetci.

zaľúbený mladý párik - problémy s nízkym libidom dnes postihujú ľudí v každom veku v dôsledku stresu alebo zlej životosprávy

7 Nájdi si čas na oddych

A ty si dnes ako veľmi vyčerpaný? Únava sa stala bežným stavom, v ktorom dennodenne fungujeme. Neustále unavený alebo vyčerpaný človek nemá na sex chuť. Často ani čas.

Mnoho z nás funguje nonstop a dokonca sa cítime previnilo, keď spíme až 8 hodín. Prípadne ak nevyplníme každú hodinu nášho času niečím produktívnym, keď sme hore. Tých 8 hodín je pritom minimum, ktoré telo potrebuje na kompletnú regeneráciu organizmu a obsesívna potreba stále niečo robiť a dokazovať je výsledkom dnešnej doby, kde sa výkon a úspech cení najviac. Paradoxne, ak sa kvalitne vyspíš a dopraješ si oddych, budeš mať v konečnom dôsledku viac energie a teda toho urobíš viac. Áno, aj frajera/frajerku.

8 Možno máš problémy vo vzťahu

Nízke libido môže byť dôsledkom vzťahových problémov. Tie nemusia nutne súvisieť so sexom alebo s tým, či je pre teba tvoj partner/ka atraktívny. Časté hádky, kritika zo strany partnera/partnerky generujú stres, ktorého máš zrejme aj tak v živote dosť. Môžu naštrbiť aj svoj sebaobraz. Ako sme si povedali vyššie, stres a nízka mienka o sebe sú významnými zabijakmi libida.

Ak ste obaja dospelí ľudia (niekto nie je dospelý ani keď má 40), zrejme sa budete vedieť porozprávať a svoje problémy vyriešiť. Máločo je tak vážne, aby sa to nedalo vyriešiť efektívnou a empatickou komunikáciou, kompromisom. Najmä ak vám niekedy bolo spolu dobre, neexistuje veľa dôvodov, prečo by to tak nemohlo byť znova.

Ďalším dôvodom môže byť zabehnutá rutina v posteli. Ak sa na sex tešíš rovnako ako na umývanie riadov, asi je niečo zle. Aby bol sex znovu niečo, na čo sa tešíš, budeš musieť do riešenia problému zatiahnuť aj partnera/ku. Môžete skúsiť nové polohy, nové formy stimulácie, role-play, nové hračky, erotické hry… možností je neúrekom.

9 Možno máš iné ochorenie

Diabetes, rakovina, cirhóza pečene, srdcovo-cievne choroby, depresie a poruchy hormonálnej nerovnováhy spôsobujú stratu libida.

Strata libida môže byť aj vedľajší účinok liekov. Doktori pred nimi často nevarujú, preto si prečítaj príbalový leták. Ako sme už spomenuli vyššie, nízke libido je častým vedľajším účinkom viacerých antidepresív. Niektoré druhy antikoncepcie tiež dokážu znížiť chuť na sex. Niektoré lieky na úzkosť a na spanie, ktoré sa často predpisujú (benzodiazepamíny a hypnotiká), spôsobujú dočasnú stratu záujmu o sex – záleží však samozrejme od doby užívania a množstva.

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.

10. februára 2020

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...