2 v 1: vďaka L-arginínu budete lepší športovec aj milenec

l-arginin

L-arginín je aminokyselina, ktorá je nevyhnutná pre zdravý vývoj už od útleho veku. Nemenej dôležitá je aj v dospelosti.

Ide o semi-esenciálnu aminokyselinu, ktorú si telo vie do určitej miery vyrobiť samo alebo ju syntetizovať z potravy (zoznam potravín nájdete nižšie v článku).

Ak trpíte únavou, častými zápchami, vypadávaním vlasov alebo kožnými problémami, príčinou môže byť nedostatok l-arginínu v tele. 

Nachádza sa v strave, najmä v červenom mäse, strukovinách, orechoch a niektorých semenách. V tele sa vyrába pomaly a iba v množstvách, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie procesov v organizme. L-arginín normálne predstavuje približne 5–7% obsahu aminokyselín v typickej zdravej výžive pre dospelých. (x) Preto ak chcete z tejto prírodnej látky vyťažiť maximum, je nevyhnutné dopĺňať ju formou doplnkov.

Základný mechanizmus fungovania L-arginínu je, že z neho telo vyrába oxid dusnatý – ide o signálnu molekulu, ktorá sa podieľa na chode celého ľudského organizmu, pričom najdôležitejšou funkciou je prekrvenie tela a okysličovanie orgánov.

l-arginin

L-arginín spúšťa v tele celý rad procesov:

1 Pôsobí blahodarne na kardiovaskulárny systém

Funguje ako vazodiletát – teda rozširuje cievy, čím prispieva k lepšiemu okysličeniu celého tela vrátane periférii. Zlepšuje prietok krvi, čím chráni tepny pred upchatím. Pomáha tak liečiť ochorenia, ktoré pramenia z nedostatočného prekrvenia tela. Patrí sem napríklad trombóza žíl, pľúcna embólia, kôrnatenie tepien ale aj erektilná dysfunkcia.

L-arginín teda podporuje činnosť srdca a chráni ho, rovnako ako aj celý cievny systém.

2 Upravuje hladiny inzulínu (x)

Podľa odhadov má 20-30 % ľudí na Slovensku zvýšenú inzulínovú rezistenciu, pričom tieto počty sa zvyšujú. Hormón inzulín reguluje v tele mnoho procesov. Ak sú tkanivá voči inzulínu odolné, prestávajú správne fungovať. Preto inzulínová rezistencia vedie k rozvoju jedného z najčastejších civilizačných ochorení –  cukrovky typu 2. Je tiež príčinou 42% infarktov myokardu.

S reguláciou inzulínu súvisí aj úprava soli, cukru a cholesterolu.

3 L-arginín spomaľuje starnutie

Výskum L-arginínu ako anti-aging doplnku stravy je zatiaľ v zárodku, no pilotné štúdie vyzerajú sľubne. V tejto užívanie 5g l-arginínu denne prispelo k výraznému alebo miernemu zlepšeniu psychického aj fyzického stavu účastníkov. A to už po 28 dňoch. Takmer všetci účastníci hlásili výrazne lepší a hlbší spánok, omnoho lepší fyzický výkon, zvýšenú odolnosť voči stresu a psychickému vyčerpaniu. Väčšina účastníkov si tiež na sebe všimla, že sa vedia lepšie sústrediť, zlepšila sa im pamäť, sú menej úzkostní a menej nervózni. Zlepšil sa ich sexuálny život ako aj fyzická kondícia.

L-arginín omladzuje teda nie len telo, ale aj myseľ.

l-arginin

4 Posilňuje imunitný systém

Pôsobí ako silný antioxidant. Stimuluje činnosť imunitného systému tým, že spúšťa jeho proliferáciu – bunky zodpovedné za imunitu sa viac delia, teda ich je v organizme viac a imunitný systém je silnejší. Dokazuje to veľké množstvo štúdií. Podávanie L-arginínu môže dokonca skrátiť dobu hospitalizácie po úraze alebo operácii.

L-arginín účinne bojuje s voľnými radikálmi a podnecuje imunitný systém k lepšej obranyschopnosti.  

5 Skúma sa vplyv L-arginínu na boj s rakovinou (x)

Vedci aktuálne skúmajú úlohu l-arginínu pri aktivovaní konkrétneho typu imunitných buniek, ktoré sa nazývajú T lymfocity. Pri zvýšenom príjme L-arginínu sa reorganizuje metabolizmus týchto buniek, v dôsledku čoho predlžia dlhšie a teda môžu dlhšie a efektívnejšie bojovať proti nádorovým ochoreniam.

L-arginín môže zohrávať dôležitú úlohu pri boji s rakovinou, no presný mechanizmus jeho fungovania a dávkovanie pri týchto typoch ochorení potrebuje väčšiu pozornosť vedcov. 

6 L-arginín je topkou pre športovcov

Predchádza svalovej horúčke (svalovke) a povzbudzuje k lepším fyzickým výkonom. Podieľa sa na vylučovaní rastového hormónu, čo povzbudzuje k rýchlejšiemu rastu svalovej hmoty.

Vplýva aj na tvorbu kreatínu a kolagénu, teda zároveň chráni kosti, tkanivá a svalstvo.

l-arginin

7 Udržuje zdravie žíl

L-arginín je prínosným pre zníženie rizika zápalu a zlepšenie zdravia ciev a kardiovaskulárneho systému. Pre ľudí s vysokými rizikovými faktormi koronárnej choroby srdca môžu byť L-arginínové doplnky účinným prostriedkom alebo prevenciou proti infarktu alebo mozgovej príhody.

8 Podporuje činnosť pečene a detoxikuje organizmus

Predlžuje životnosť pečene tak, že priamo urýchľuje jej regeneráciu a pomáha jej zbaviť sa škodlivých toxínov a voľných radikálov.

Je významnou prevenciou vzniku ochorení pečene, ale aj ich pomáha liečiť. (x)

9 Pomáha na stres a úzkosť

Stimuluje tvorbu dopamínu – hormónu šťastia. (x) Štúdia z roku 2005 preukázala, že kombinácia L-lyzínu a L-arginínu pomohla účastníkom znížiť symptómy úzkosti, čo dokázal simulovaný záťažový test určený na stres. Ďalšia štúdia z roku 2007 skúmala ako na stres pôsobí kombinácia L-lyzínu a L-arginínu. Výskumnú vzorku tvorilo 108 zdravých dospelých ľudí. Aj táto štúdia preukázala, že výživové doplnky s L-arginínom účinne znížili symptómy vyvolané úzkosťou.

Navyše dopĺňanie L-arginínu sa ukázalo aj ako účinná zbraň voči jednej z príčin stresom vyvolanej úzkosti: hladina kortizolu – hormónu, ktoré telo vylučuje ako reakciu na stres – sa znížila.

l-arginin

10 L-arginín je zázrakom na plodnosť a pomáha s erektilnou dysfunkciou

Viacero štúdií preukázalo, že podávanie doplnkov stravy s L-arginínom viedlo u väčšiny účastníčok k tehotenstvu s hladkým priebehom. (x)  Pri neplodných mužoch zase orálne podávanie 500 mg L-arginínu denne výrazne zvýšilo počet a pohyblivosť spermií, a to už počas 6–8 týždňov užívania. L-arginín sa taktiež nachádza v mnohých prírodných aj chemických prípravkov na podporu erekcie alebo sa používa pri liečbe erektilnej dysfunkcie spôsobenej nedostatočným prekrvením periférnych ciev.

Na vysvetlenie:

Erektilná dysfunkcia – definuje ju situácia, v ktorej muž nedokáže dosiahnuť a udržať dostatočne pevnú erekciu, ktorá je potrebná pre uspokojivý pohlavný styk

Keďže kôrnatenie a nepriechodnosť ciev je jedna z najčastejších príčin erektilnej dysfunckie, L-arginín pomôže vyriešiť aj tento problém s prekrvením.

11 Zrýchľuje hojenie rán a jaziev

L-arginín uvoľňuje rastový hormón, čo napomáha rýchlejšiemu nárastu zdravého tkaniva. Pomáha telu syntetizovať prolín a hydroxyprolín, čím tvorí kolagén. Ten je základnou stavebnou jednotkou kože, no po 25. roku si ho už telo vytvára menej – preto sa prejavujú prvé známky starnutia pleti, ale aj pomalšie a nedostatočné hojenie rán.

L-arginín teda viditeľne prispieva k obnove kožného tkaniva.

12 Pomáha pri chudnutí

Doplnky výživy s L-arginínom spôsobia to, že telo začne z prijímanej potravy namiesto tuku tvoriť svalovú hmotu a môže sa tak stať užitočným prostriedkom na zmenu metabolického profilu. Dôsledkom toho je rýchlejšie spaľovanie tukov, najmä tuku v oblasti brucha. Práve táto partia je pri diétnych redukčných programoch najviac problematická. (x)

L-arginín teda pomôže oklamať telo, aby namiesto tuku tvorilo svaly.

Zoznam potravín, ktoré obsahujú L-arginín

POTRAVINAMNOŽSTVO L-ARGINÍNU NA 100 G
 bravčové mäso 4841 mg
 vaječný bielok 4813 mg
 spirulina 4148 mg
 tekvicové semienka 4033 mg
 treska 3759 mg
 arašidy 3349 mg
 sójové bôby 3153 mg
hovädzie mäso2336 mg
kuracie mäso2159 mg
tuniak1794 mg

Zdroj: https://nutritiondata.self.com/foods-000089000000000000000-w.html

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.

19. novembra 2020

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...