L-citrulín: aminokyselina, ktorá vás postaví do pozoru

l-lyzin

L-citrulín je  aminokyselina, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele. Patrí medzi semi-esenciálne aminokyseliny, čo znamená, že si ju telo dokáže v dostatočnom množstve syntetizovať samo iba za určitých podmienok.

Najčastejšie L-citrulín prijímame z potravy. Avšak, keďže v strave sa nachádza iba v malých množstvách, väčšina ľudí ho nemá dostatok.

Ak ho máte nedostatok, zrejme pociťujete únavu, pocity studených končatín, bolesti svalov. Možno trpíte hypertenziou a jeho dlhodobý nedostatok môže viesť až k poškodeniu obličiek.

Základný mechanizmus fungovania L-citrulínu je, že spolu s L-arginínom pôsobia na zvyšovanie oxidu dusnatého (NO) v ľudskom organizme, ktorý funguje ako vazodiletát a teda rozširuje cievy. Vďaka tomu sa krv ľahšie dopraví k svalovým tkanivám a efektívnejšie ich okysličí. Oxid dusnatý spúšťa v tele celý rad procesov, vďaka ktorým náš organizmus správne funguje. Hoci efekt L-citrulínu a L-arginínu (zvýšenie hladiny NO) je rovnaký, odlišujú sa v mechanizme svojho fungovania.  

L- citrulín ako doplnok stravy je využívaný najmä športovcami, keďže zvýšená fyzická námaha si vyžaduje aj viac oxidu dusnatého v tele. Často je aj zložkou liekov alebo prírodných preparátov na erektilnú dysfunkciu, keďže dokáže výrazne zlepšiť cirkuláciu krvi v penise. 

Zaujímavosť

L-citrulín a v obličkách premieňa na L-arginín. Preto pri užívaní L-citrulínu ako doplnku stravy sa môže zvýšiť aj hladina L-arginínu. A to dokonca viac, ako keby ste užívali v rovnakom množstve len L-arginín. Príčinou je spôsob, akým telo spracováva a následne absorbuje arginín a citrulín.

L-citrulín vs L-arginín

L-citrulínL-arginín
telo ho spracováva pomalšie, teda sa arginín udrží v krvi dlhšiu dobuv tele sa rozkladá rýchlejšie, teda aj účinok nastupuje rýchlejšie, no aj sa rýchlejšie z tela vylúči
pomáha znižovať krvný tlaknemá vplyv na tlak, pomáha však udržiavať zdravie žíl aj srdca
zvyšuje fyzický výkonzvyšuje fyzický výkon
z potravy sa ho nedá prijať dostatok, aj keď máte stravu bohatú na bielkovinynachádza sa najmä v bielkovinách, no i tak je problematické prijať ho dostatok z bežnej diéty
zrýchľuje obnovu ATP, čo je primárny zdroj energie pre bunkuzvyšuje tvorbu kolagénu
znižuje hladinu kyseliny močovejupravuje zvýšenú hladinu kortizolu – hormónu stresu
pomáha vylúčiť amoniakpomáha telu bojovať s voľnými radikálmi

Prečo užívať L-citrulín aj L-arginín

Tieto aminokyseliny sú dvakrát tak efektívne, ak sa užívajú spolu. (x) Suplementácia L- arginínu sa do krvi dostáva okamžite, no pri vyšších dávkach môže spôsobiť hnačky, preto je vhodnejšie dopĺňať ho L-citrulínom. L-citrulín sa najprv musí v tele premeniť na L-arginín a teda hoci tiež zvýši hladinu L-arginínu, trvá nejaký čas, kým ho telo spracuje. L-arginín vytvorený z L-citrulínu však ostáva v tele dlhšiu dobu. V doplnkoch sa teda často nachádzajú spolu aj kvôli tomu, aby sa urýchlil nástup účinkov a predĺžila sa doba ich pôsobenia.

L-citrulín vs. citrulín malát

Medzi týmito dvoma verziami citrulínu je len jediný rozdiel: Citrulín malát obsahuje molekulu kyseliny jablčej. Kyselina jablčná je soľná zlúčenina, ktorá sa často používa ako konzervant potravín. Vo výživových doplnkoch je viazaný na citrulín aby bol v tele stabilnejší.

Ďalšia aminokyselina, ktorá sa pre podobné účinky často kombinuje s L-citrulínom, je L-lyzín.

Účinky L-citrulínu na zdravie:

1 Povzbudzuje k lepšiemu fyzickému výkonu a redukuje vyčerpanie (x) (x)

L-citrulín je dobrým pomocníkom pri cvičení a regenerácii svalov po zvýšenej fyzickej aktivite. Ovplyvňuje kontrakcie svalov, oxidáciu buniek a hladký prietok v krvnom riečišti. Dôsledkom je, že človek je viac „napumpovaný“, vydrží pri tréningu odcvičiť viacero sérii bez svalovej horúčky a pomáha svalom rýchlejšie sa po tréningu zregenerovať, čím skracuje dobu svalovky. Je užitočný teda nie len pre športovcov, ale aj pre ľudí, ktorí majú fyzicky náročnú prácu. 

2 Pomáha zrážať vysoký krvný tlak

Pravidelné užívanie L-citrulínu v istej dávke dokáže znížiť systolický krvný tlak (x) aj diastolický krvný tlak. (x) Predchádza tak hypertenzii, kôrnateniu tepien, infarktu, mozgovej príhode alebo zlyhaniu obličiek, pričom podporuje lepšie fungovanie pamäte a zachováva zdravie očí. Najviac sa efekt L-citrulín v súvislosti s krvným tlakom skúma pri pľúcach. Užívanie L-citrulínu orálne znižuje krvný tlak v pľúcach a pomáha tak ľuďom s pľúcnou hypertenziou.

Na vysvetlenie:

Krvný tlak sa meria v dvoch hodnotách: systolický (horný) tlak sa meria keď sa srdce sťahuje a krv sa čerpá do ciev. Diastolický (nižší) tlak sa meria keď sa srdce znovu uvoľní a zaplní sa krvou.

3 Znižuje glykemický index pri diabete (x)

L-Citrulín zlepšuje syntézu oxidu dusnatého, glykemický index a zápal pri cukrovke.

Štyri štúdie preukázali významné zníženie hladiny glukózy v krvi po tom, čo účastníci začali užívať doplnky s L-citrulínom. Pri cukrovke 1 typu pomáha aj chrániť obličky. (x)

4 Pomáha na erektilnú dysfunkciu (x)

L-citrulín zlepšuje prekrvenie celého tela vrátane periférii. Do penisu sa teda nahrnie viac krvi, čo podporuje vznik erekcie a zároveň tvrdosť stoporenia. Práve preto sa bez L-citrulínu nezaobíde zloženie celého radu prípravkov na erektilnú dysfunkciu, alebo na podporu tvrdšej a dlhotrvajúcejšej erekcie. (x) (x)

Na vysvetlenie:

Erektilná dysfunkcia – stav pri pohlavnom styku, počas ktorého muž nedokáže dosiahnuť dostatočne pevnú erekciu na to, aby bol možný pohlavný styk. Postihne v nejakom období života väčšinu mužov, no častejšia je na jeseň života.

5 Môže zlepšovať pamäť pri Alzheimerovej chorobe (x)

Podávanie L-citrulínu pacientom s počiatočným aj pokročilým štádiom Alzheimerovej choroby preukázalo zlepšenie pamäti. Skúma sa ďalšie využitie oxidu dusnatého na stav dysfunkcie pamäte pri degeneratívnych ochoreniach. (x)

O jeho ďalších účinkoch sa dozviete v článku o L-arginíne, na ktorý sa L-citrulín v tele premieňa:

Vedľajšie a nežiaduce účinky

L-citrulín nemá žiadne preukázané vedľajšie účinky, keďže jeho prítomnosť v tele je prirodzená. Sú však situácie, kedy sa „bije“ s niektorými liekmi alebo keď sa organizmus dostane do špecifického stavu:

• L-citrulín nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy,

• vyhnite sa mu, ak trpíte nízkym krvným tlakom,

• ak užívate lieky, ktoré obsahujú dusičnany, poraďte sa pred užívaním s lekárom,

• ak beriete alebo máte v úmysle brať chemické lieky na erekciu, L-citrulínu sa vyhnite.

Jakub Ruman

Keď som skončil vysokú školu, vážil som 110 kíl, s čím bolo spojených mnoho zdravotných problémov – po fyzickej aj psychickej stránke. Trvalo mi roky, kým som sa dopracoval do stavu, v ktorom som bol so sebou fyzicky aj psychicky spokojný. Nie som síce odborník, ale chcem svoje skúsenosti a vedomosti posunúť ďalej a aspoň takto šíriť osvetu o prevencii civilizačných ochorení s dôrazom na pohyb a zdravú stravu.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...