Aké má kotvičník zemný účinky na sexuálne problémy? Pozrime sa na dôkazy

mlady par s kytickou v ktorej je mozno aj kotvicnik zemny

Kotvičník zemný (Tribulus Terrestris) sa teší veľkej obľube vďaka svojmu širokospektrálnemu využitiu. A to najmä medzi nadšenými športovcami a milencami. Športovcom rastlina pomáha s lepším prekrvením celého tela, čo im dodáva energiu a výdrž potrebnú na poriadny tréning. Stimuluje tvorbu svalovej hmoty a odbúrava tuk, taktiež redukuje svalovú horúčku.

Mechanizmus, akým kotvičník v tele funguje, je nemenej zaujímavý pre ľudí, ktorí si chcú užiť najlepší sex v živote. Pravidelné užívanie extraktu z rastliny dokáže výrazne zvýšiť libido (chuť na sex), znásobiť výdrž a výkon v posteli, privodiť nebetyčnú erekciu a dámam i pánom zintenzívniť orgazmus.

Predstavte si, že máte šialenú chuť na sex. Neuspokojí vás bežná rutinná rýchlovka v jednej, maximálne dvoch polohách. Namiesto nej môžete dostať vášnivý, intenzívny sex plný horúcich vzdychov a striekajúcich telesných tekutín, ktorý potrvá desiatky minút a skončí v spoločnom explozívnom orgazme, pri ktorom sa stráca vedomie a schopnosť chodiť.

Neznie to zle, nie? A to všetko dokáže kvietok? Laboratórne štúdie naznačujú, že áno.

kotvicnik zemny
Účinky kotvičníka zemného pre pánov aj dámy

Zvyšuje libido, teda sexuálnu túžbu

Samozrejme, štúdie skúmajú najmä použitie kotvičníka pri problémoch spojených s nízkym libidom. Či už je príčinou hormonálna nerovnováha, vedľajší účinok liekov, či psychologické faktory. Menšie štúdie na ľuďoch zatiaľ ukázali, že kotvičník je efektívny pri nízkom libide mužov i žien. Ženám pomáha s rôznymi sexuálnymi dysfunkciami ako aj s nízkym libidom spôsobeným menopauzou. Pánom pomáha s andropauzou, teda poklesom libida v dôsledku úbytku testosterónu spôsobeného pribúdajúcim vekom. [1] [2] [3] [4] [5]

Jedna štúdia skúmala vplyv kotvičníka (750 mg extraktu denne) na ženy, ktoré mali problém s nízkym libidom. Trvala 90 dní a na jej konci 88% účastníčok hlásilo zvýšené libido ako aj celkovú spokojnosť so svojim sexuálnym životom. [6]

V ďalšej štúdii, ktorá trvala 2 mesiace, vedci skúmali účinok kotvičníka (750-1500 mg extraktu) na mužov s nízkym záujmom o sex. Na konci experimentu 79% z nich hlásilo výrazné zlepšenie. [7]

Aj keď s libidom žiadny problém nemáte, kotvičník ho stále dokáže znásobiť a posunúť tak sex na úplne inú úroveň.

Pomáha na erektilnú dysfunckiu

Strašiak, ktorý má mnoho príčin – fyziologických aj psychologických. Krátkodobo alebo dlhodobo postihne každého muža. [5] Podľa niekoľkých štúdií kotvičník pomáha zlepšovať stav erekcie, a to aj keď je dysfunckia spôsobená diabetom. [6] [8] Kotvičník obsahuje látku ruskogenín, ktorý funguje ako vazodiletát – rozširuje cievy, čím zlepšuje prekrvenie celého tela, vrátane penisu. Erekciu tak budete mať častejšie.

Kotvičník teda spôsobí to, že pri vzrušení, ktoré bude vďaka zvýšenému libidu opantávajúce, bude vaša erekcia ešte pevnejšia. [9] [10]

Zvyšuje lubrikáciu

Ako človek starne, tkanivo vagíny sa stenčuje. Počas a po menopauze telo produkuje menej estrogénu, ktorý je okrem iného zodpovedný aj za produkciu zvlhčujúcich vaginálnych sekrétov. Menšie množstvo estrogénu teda znamená menej lubrikácie, čo spôsobuje vaginálnu suchosť a bolesti pri styku. Vaginálna suchosť sa však týka aj omnoho mladších ročníkov, môže byť spôsobená viacerými faktormi – fyzickými aj psychologickými.

Dámy, ktoré sa potýkajú s vaginálnou suchosťou počas sexu poteší, že kotvičník vďaka obsahu fytoestrogénov pomáha stimulovať prirodzenú sekréciu vaginálnych tekutín. Vaša vagína teda bude viac než dostatočne vlhká a sex tak bude omnoho príjemnejší pre oboch, možno aj bez lubrikantov. [2] [11]

Mierni bolesti

Väčšie či menšie bolesti pri pohlavnom styku nie sú až také neobvyklé. Kotvičník má mierne analgetické účinky, dokáže teda uľaviť od menej intenzívnych bolestí. [2] Samozrejme, záleží aj na ich pôvode – ženy napríklad často zažívajú bolesti v dôsledku nedoliečenej infekcie. Hoci kotvičník toho dokáže mnoho, na infekciu je krátky. Je však veľmi efektívny proti bolestiam spôsobeným nedostatočnou lubrikáciou.

Intenzívnejší orgazmus

Tento problém sa bude týkať najmä dám, keďže orgazmus pri styku pre nich bohužiaľ nie je takou samozrejmosťou, ako pre pánov. Kotvičník, samozrejme, sám o sebe na dosiahnutie orgazmu nestačí, no spúšťa v tele reakcie, vďaka ktorým je ľahšie dosiahnuteľný. V prvom rade preukázateľne zvyšuje sexuálnu túžbu, čo dámam pomôže vypustiť z hlavy iné starosti a zamerať sa len na sex samotný. Vychutnáte si teda každý dotyk intenzívnejšie, plne precítite každý záchvev vzrušenia. Vďaka riskogenínu kotvičník prekrví ženské lono, čo spôsobí, že pohlavné orgány – klitoris a vagína – budú citlivejšie na stimuláciu. Pripravte sa na skutočne elektrizujúce pocity. Vagína navyše bude dostatočne vlhká na to, aby bol prienik bezbolestný a plynulý.

Kotvičník má sľubné výsledky aj u pánov. Ak si prečítate fóra, kde užívatelia píšu svoje skúsenosti s kotvičníkom, uvidíte, že páni hlásia intenzívnejšie orgazmy s väčším množstvom ejakulátu. Kotvičník zaleje penis krvou až do prasknutia, čím výrazne zvyšuje pôžitok z orálneho aj vaginálneho styku. Zaujímavé pritom je, že hoci zvyšuje citlivosť, zároveň vďaka obsahu saponínov predlžuje výdrž.

Sľubný efekt na plodnosť

Ak sa vám nedarí počať vytúžene bábätko, obráťte sa v prvom rade na doktorov, ktorí majú vašu anamnézu, najlepšie poznajú váš aj partnerov/partnerkin zdravotný stav, majú adekvátne vzdelanie a skúsenosti. Určite neužívajte žiadne výživové doplnky ani iné prírodné preparáty či čaje ak podstupujete doktorom predpísanú liečbu na neplodnosť. Ak aj napriek tomu chcete vyskúšať aj prírodnú alternatívu, určite sa s doktorom aspoň poraďte, aby ste si neuškodili.

Podľa niektorých štúdii je kotvičník nápomocný pri spermatogenéze, výrazne pomáha zvyšovať pohyblivosť spermií a môže tak zvyšovať šancu na počatie. [12]

Existuje aj niekoľko štúdií, v ktorých vedci skúmali efekt bulharského kotvičníka vyslovene na plodnosť žien.

V jednej z nich bolo zapojených 36 neplodných žien, ktoré dostávali kotvičník počas 5. až 14. dňa menštruačného cyklu po dobu 2-3 mesiacov. Výsledky sú nasledovné:

6% ženám sa znormalizovala ovulácia, v dôsledku čoho následne otehotneli.

61% sa znormalizovala ovulácia, no neotehotneli počas realizovania štúdie.

U 33% žien sa nepreukázal žiaden účinok.

V ďalšej štúdii sa skúmal spoločný vplyv kotvičníka a farmakologickou liečbou – konkrétne liekom epimestrol (steroidný estrogén), ktorého úlohou je stimulovať aktivitu vaječníkov. Štúdie sa zúčastnilo 62 žien, spomedzi ktorých:

39% dosiahlo normalizovanú ovuláciu a následné tehotenstvo v rozmedzí od 2-3 mesiacov.

35% dosiahlo normalizovanú ovuláciu bez tehotenstva.

26% žien nezareagovalo na kombinovanú liečbu.

Ukázalo sa aj to, že kombinácia epimestrolu a kotvičníka bola účinnejšia v porovnaní s kontrolnou skupinou žien, ktoré užívali iba syntetický liek. [13]

Zdravá prostata

Kotvičník pomáha chrániť zdravie prostaty. Obsahuje saponín Terrestrosin D, ktorý zabraňuje rastu a angiogenéze karcinómu prostaty. [14] V súčasnosti sa skúma využitie kotvičníka v modernej medicíne a farmakologickej liečbe. Vedci predpokladajú, že užívanie extraktu z kotvičníka môže pomôcť ako prevencia rozvoja rakoviny prostaty. Avšak potrebujeme rozsiahlejšie štúdie, aby sme to mohli tvrdiť s určitosťou.

Ak vás kotvičník zaujal, prečítajte si rozsiahlejší článok:Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping
Loading...