Kotvičník zemný (Tribulus terrestris): rastlina, ktorá dopomôže k lepšej imunite i kvalitnejšiemu sexu

kotvicnik zemny

Kotvičník zemný je rastlina obľúbená najmä medzi športovcami. Pomôže zlepšiť intímny život, podporí tvorbu svalov a odbúravanie tukov, či zmierni problémy s pleťou a zápalmi.

Kotvičník zemný alebo Tribulus terrestris používali už starovekí Gréci. Svoje zastúpenie má aj v čoraz populárnejšej ajurvéde a tradičnej čínskej medicíne. Lieči sa ním neplodnosť, impotencia a erektilná dysfunkcia. V modernej medicíne vďaka svojím zložkám tvorí základ viacerých liekov. 

V článku prinášame komplexné informácie o tejto nesmierne užitočnej bylinke, ktorá patrí medzi tie najúčinnejšie dary prírody

Kde kotvičník zemný rastie a ako vyzerá?

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je jednoročná popínavá bylina z čeľade jarmovcovité, ktorá pôvodne pochádza z Ázie. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá pôvodne rástla na suchých teplých plážach Japonska a Číny, no rozšírila sa takmer do celého sveta. Vyrastie v piesku na pláži, na pasienkoch, ale aj popri cestách a v záhradách. Naše podnebie kotvičníku veľmi nepraje, no môže sa vyskytnúť i na Slovensku. Niektorí ho považujú za burinu hyzdiacu trávniky pred domom, avšak na každom kontinente sa pestuje pre svoje liečivé účinky. (x)

 • Rozoznáte ho podľa päťpočetného žltého kvetu.
 • Typická je preň málo rozvetvená „pichľavá“ byľ, ktorá môže dorásť až do výšky jedného metra.
 • Tmavozelené listy majú kopijovitý tvar.
 • Plod sa skladá z piatich menších plodov hviezdicového tvaru, ktoré po jeho stranách chránia pichliače. (x)
kotvičník zemný

Z čoho sa skladá a aké látky obsahuje?

Rastlinku je možné zužitkovať celú. Iste, v koreni sa nachádzajú iné látky ako napríklad v listoch, ale spolu sa vhodne dopĺňajú tak, že majú pre telo mimoriadne priaznivý efekt. (x)

Najdôležitejšou zložkou kotvičníka zemného sú saponíny, z nich konkrétne:

Diosgenín

je prírodná látka s celou kopou benefitov pre zdravie, ktorá sa získava výlučne z rastlín. Má dokázateľné protirakovinové účinky – pôsobí ako prevencia voči rakovine prostaty a hrubého čreva, spomaľuje metastázy rakoviny prsníka. (x) Bojuje s infekciami, hubami, baktériami a vírusmi.  (x)

Pozitívne vplýva na hormonálnu sústavu a je prekurzorom hormónov – najmä kortizónu (pozor! Nemýliť si ho s kortizoLom – hormónom stresu!), ktorý zmierňuje zápal a progesterónu.

Fyzicky aktívni ľudia diosgenín v kotvičníku využívajú ako anabolizér na podporu rastu svalovej hmoty, zlepšenie fyzického výkonu a na lepšiu a efektívnejšiu regeneráciu po cvičení alebo fyzickej záťaži. Pridajte k dennej dávke magnézia aj pilulku s kotvičníkom a sami uvidíte, že svalovka bude kratšia a menej intenzívna. Druhá séria alebo druhé kolo už nebude problém 🙂

Dámy poteší, že diosgenín v kotvičníku:

 • Funguje ako fytoestrogén regulujúci hladinu hormónov. Podporuje ľahší priebeh predmenštruačného syndrómu a klimaktéria, zvyšuje pôžitok zo sexu,
 • zvyšuje psychickú odolnosť, podporuje fyzickú a mentálnu vitalitu, znižuje mieru stresu, bojuje proti únave.

Ďalšie aktívne látky, ktoré kotvičník zemný obsahuje

Gitigenín, chlorgenín, trogohenín sú derivátmi diosgenínu – majú pre zdravie podobné účinky ako diosgenín, no ich chemická štruktúra sa mierne líši.

Ruskogenín zlepšuje prietok krvi v celom tele vrátane periférií, čím prispieva k lepšiemu prekrveniu celého tela a funguje ako prevencia proti nedokrvovaniu končatín a trombóze žíl.

Kotvičník je bohatý aj na alkaloidy, najmä na harmin a harman – tie stimulujú centrálny nervový systém a podporujú metabolizmus serotonínu (hormónu šťastia) a noradrenalínu (pozitívne vplýva na srdcovo-cievny systém a zmierňuje migrény). 

Bioflavonoidy (flavonoidy) majú antioxidačné účinky, blahodarne pôsobia na kardiovaskulárny systém – regenerujú a spevňujú cievy. (x) Okrem nich kotvičník obsahuje aj triesloviny (taníny), ktoré majú podobné účinky – umocňujú antioxidačný a antikarcinogénny účinok rastlinky, zlepšujú absorpciu vitamínu C, likvidujú prebytočný cholesterol v krvi, upravujú krvný tlak a posilňujú celkový imunitný systém. (x) Flavonoidy aj triesloviny sa často spomínajú v súvislosti s kvalitným červeným vínom, ktoré ich obsahuje dosť veľa. Recept na ideálny večer je teda jasný 🙂

Saponíny (glykosidy) pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu v krvi, pôsobia ako prevencia proti rakovine, pozitívne vplývajú na stavbu kostí a posilňujú imunitný systém. (x)

Nie len stromy, ale aj rastliny obsahujú živicu. Živica má výrazné antibakteriálne účinky a pôsobí protizápalovo. Okrem baktérii ničí aj vírusy, plesne a huby. V tradičnej medicíne sa využíva na hojenie rán, popálenín a kožných problémov. Živica, ktorá ešte nestvrdla na jantár, sa v mnohých častiach sveta doteraz žuje ako žuvačka pri nádche a bolestiach hrdla. (x)

Steroly ako napríklad betasitosterol pomáhajú chrániť prostatu pred zväčšením a v kombinácii so saponínmi pôsobia ako prevencia voči rakovine. (x)

Serín je aminokyselina nevyhnutná pre tvorbu zdravej štruktúry svalov a ich rast. Nezastupiteľnú úlohu má aj pri správnom metabolizovaní tukov v tele. Nachádza sa v každej bunke ľudského tela a predlžuje jej životnosť. Serín je dôležitý pre správne fungovanie mozgu a centrálneho nervového systému. (x) Pre čo najefektívnejší boost pre mozog, pamäť a odolnosť voči stresu je najlepšie príjem serínu skombinovať s ďalšou zložkou Force Xginko bilobou.

Vitamíny a minerály v kotvičníku:

 • vitamín C je najviac zastúpeným vitamínom v kotvičníku,
 • vláknina,
 • horčík,
 • železo,
 • draslík,
 • fosfor,
 • vápnik(x)

Kotvičník zemný obsahuje látky, ktoré pôsobia ako prevencia voči rakovine hrubého čreva a prostaty, podporujú rast svalovej hmoty, stimulujú centrálny nervový systém, a najmä podporujú prekrvenie celého tela, vrátane pohlavných orgánov. Ženám uľahčujú priebeh menštruácie či menopauzy a spevňujú poprsie.  

Účinky Tribulus terrestris pre mužov aj ženy

kotvicnik zemny
Účinky kotvičníka zemného pre pánov aj dámy

1 Zvýšenie libida

Štúdia z roku 2012 potvrdila efekt kotvičníka ako prírodného afrodiziaka, ktorý mu pripisuje tradičná ľudová medicína. (x)  

Podľa štúdie z roku 2015 sa výskumnej vzorke mužov, ktorí mali zníženú sexuálnu túžbu, po dvoch mesiacoch zvýšilo libido o 79%. Stačila na to dávka 750-1,500 mg kotvičníka zemného denne. (x) (x)

Taktiež 67% žien s výrazne zníženým libidom zaznamenalo nárast záujmu o sex po tom, čo brali doplnky s 500 až 1500 mg kotvičníka denne po dobu 90 dní. (x)

Aj iné štúdie hovoria o preukázateľnom zvýšení libida mužov i žien po tom, čo medzi svoje doplnky zaradili aspoň jeden, ktorý obsahoval Tribulus terrestris. (x)

2 Lepší sexuálny výkon pre mužov a pôžitok zo sexu pre ženy

Štúdia na potkanoch z roku 2012 hovorí o výrazne zvýšenom sexuálnom správaní. Frekvencia a dĺžka pohlavného styku bola vyššia pri potkanoch, ktorým podávali extrakt z kotvičníka v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá extrakt nedostala. (x)

Iné štúdie taktiež preukázali znamenité zlepšenie erekcie (tvrdosť a dlhšie trvanie) a pôžitku zo sexuálneho styku u ľudí, ktorí brali kapsule s dávkou 1500 mg Tribulus terrestris denne. (x)

3 Kotvičník môže pomôcť riešiť problémy s erektilnou dysfunkciou

Štúdie, ktoré sa venovali mužom s erektilnou dysfunkciou, priniesli rôzne výsledky. S určitosťou vieme podľa súčasných poznatkov povedať, že podávanie kapsuly s 800 mg kotvičníka denne nepriniesla väčšine mužov zapojených v štúdii želaný efekt. (x)

Takisto je bezpečné povedať, že na prírodnú liečbu erektilnej dysfunkcie samotný kotvičník málokedy stačí a preto je lepšie siahnuť po doplnkoch, ktoré obsahujú aj iné podporné látky preukázateľne bojujúce s týmto problémom. Napríklad maca peruánska, krpčiarka šípolistá alebo saw palmetto.

4 Reguluje hladinu cholesterolu

Štúdia z roku 2000 preukázala štatisticky významné zníženie cholesterolu už po mesiaci brania extraktu. (x)

Potvrdila to štúdia z roku 2016, ktorej sa zúčastnili ženy s diabetom. Brali 1-3 gramy extraktu kotvičníka denne, čo malo za výsledok výrazné zníženie cholesterolu v krvi. (x)

5 Znižuje hypertenziu a krvný tlak = lepšie uvoľnenie pre obe pohlavia (x)

Kotvičník môže znižovať vysoký krvný tlak. Tvrdia to výsledky štúdie z roku 2003, ktoré skúmali účinky kotvičníka na potkanoch. Tým umelo zvýšili krvný tlak umiestnením svorky na renálnu (obličkovú) artériu. Systolický tlak potkanov ktoré kŕmili kotvičníkom sa výrazne znížil v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Štúdia z roku 2000 potvrdila, že kotvičník má tento efekt aj na ľudí s vysokým krvným tlakom. Po štyroch týždňoch podávania extraktu z kotvičníka účastníkom klesol diastolický aj systolický krvný tlak, pričom sa nezistili žiadne negatívne vedľajšie účinky.

6 Upravuje hladinu hormónov

Kotvičník obsahuje fytoestrogény, teda prírodne látky, ktoré sa v ľudskom organizme správajú podobne ako ľudské hormóny. Pomáhajú preto na problémy spojené s hormonálnou nerovnováhou. (x) To znamená zmiernenie menštruačných bolestí, hladší priebeh PMS a menopauzy, redukuje mastnú pleť počas menštruačného cyklu.

7 Posilňuje imunitu (x)

8 Pomáha zmierňovať zápaly (x)

9 Stimuluje tvorbu a regeneráciu svalov

Kotvičník je veľmi populárny medzi profesionálnymi športovcami aj nadšencami. Keď sa rozhodnete začať s cvičením, ľudia v posilke vám prípravky s kotvičníkom budú odporúčať ako prvé. Pre začiatočníkov sú mimoriadne vhodné, keďže pomáhajú z tréningu vyťažiť maximum – kotvičník pomáha zvýšiť fyzický výkon a stimuluje budovanie svalovej hmoty. Významne skracuje trvanie svalovej horúčky, lebo pomáha svalom s regeneráciou po tréningu.

10 Odbúrava tuk

Mechanizmus, akým prispieva k chudnutiu, zatiaľ nie je známy, tisíce ľudí po celom svete však hlási priaznivé výsledky. Odbúravanie tuku môže súvisieť s fytoestrogénmi, ktoré obsahuje, alebo s látkami, ktoré povzbudzujú tvorbu svalovej hmoty. Samozrejme, len vďaka kotvičníku neschudnete desať kíl, je však dobrým pomocníkom pri redukčnej diéte spojenej s pravidelným pohybom.

11 V kombinácii so zinkom zlepšuje stav pleti

Jeho protizápalový účinok pomáha zmierňovať aj dermatitídu a akné. V posledných rokoch sa skúma aj jeho priama aplikácia na pleť v rôznych krémoch – vykazuje sľubné výsledky v oblasti vyhladzovania vrások a zlepšovania elasticity pleti. (x)

12 Obsahuje látky s protikarcinogénnymi účinkami

V súčasnosti na túto tému prebieha výskum, avšak treba si počkať na jednoznačné výsledky a závery.

13 Kotvičník pomáha odbúravať alkohol v krvi a podporuje činnosť pečene

Kotvičník zemný blahodarne vplýva na vylučovací systém. Rastlinka obsahuje dusičnany a esenciálne oleje, ktoré povzbudzujú tvorbu a vylučovanie moči. Pomáha tam odvádzať nevyužité odpadové látky z tela. Pôsobí aj proti tvorbe močových kameňov. Tým pomáha obličkám a pečeni prečisťovať organizmus od škodlivých látok.

Vedľajšie účinky a interakcie

Laboratórne testy nepreukázali žiadnu toxicitu pre ľudský organizmus alebo negatívne vedľajšie účinky. Avšak aj s prírodným liekom je lepšie narábať opatrne. 

Preto pozor na lieky, ktoré:

Kotvičník môže zvýšiť produkciu inzulínu, čo v kombinácii s liekmi na cukrovku môže spôsobiť významný pokles cukru v krvi. (x) (x) (x)

Pomáha pri hypertenzii a teda znižuje krvný tlak. Ak však máte tlak v poriadku, alebo ho dokonca máte nízky, prípravky z kotvičníka by vám ho mohli ešte znížiť. (x)

Reguluje hladiny cholesterolu a triglyceridov, čo však v kombinácii s liekmi na vysoký cholesterol môže ich hladinu v krvi ešte znížiť. (x) (x) (x) (x)

Tribulus pôsobí močopudne, teda môže spôsobiť vyplavenie minerálov z tela, čo v kombinácii s diuretikami môže viesť k minerálnej nerovnováhe. (x)

Čaj, kvapky, tinktúra či kapsule?

Sušenú vňať z kotvičníka zemného kúpite v každej lekárni a to buď porciovanú vo vrecúškach na čaj alebo neporciovanú vňať na odvar. Čaj nemá výraznú chuť ani arómu, pri jeho pití sa teda sústreďte na zdravotné účinky, nie na gurmánsky zážitok. Čaj netreba nejako špeciálne pripravovať, stačí lyžičku kotvičníkovej vňate zaliať horúcou vodou a nechať bylinku 10 minút lúhovať. Najväčšou výhodou čaju je jeho nízka cena. 

Tinktúra z kotvičníka sa teší veľkej obľube, pretože obsahuje cenné látky z kotvičníka v koncentrovanej forme. Je obľúbená medzi ľuďmi, ktorí nefandia čajom a medzi tými, čo potrebujú vyššie dávky Tribulus terrestris na dosiahnutie požadovaného efektu – iba pár kvapiek tinktúry v sebe skrýva rovnaké množstvo prospešných látok ako liter čaju alebo odvaru z kotvičníka. 

Kapsule sú najpopulárnejšie jednak kvôli jednoduchosti užívania ako aj kvôli ich všestrannosti – do piluliek viete vložiť aj iné látky, ktoré umocňujú účinky kotvičníka. Takisto pri spracovaní zložiek byliniek na kapsule sa žiadna zložka nezhodnocuje a neničí – napríklad pri varení čaju z kotvičníka sa znehodnotí viac ako polovica vitamínu C, ktorý obsahujú jeho listy. 

Odporúčaná denná dávka nie je stanovená, no neodporúča sa kotvičník užívať dlhšie ako tri týždne. Po troch týždňoch každodenného užívania je vhodná aspoň týždňová pauza. Potom môžete kotvičník opäť zaradiť do jedálnička. 

S čím je dobré kotvičník kombinovať?

Kotvičník a maca peruánska

Maca peruánska a kotvičník sú neprekonateľná kombinácia. Popravde sú asi to najsilnejšie, čo príroda ponúka na zlepšenie sexuálneho života. Maca, alebo žerucha peruánska je rastlina z Južnej Ameriky, ktorá je prírodné afrodiziakum. Veľmi priaznivo vplýva aj na potenciu a plodnosť. Ženám pomáha viac si užiť sex, uvoľniť sa pri ňom a ľahšie dosiahnuť vyvrcholenie. Pánom zase dodáva sexuálnu vitalitu a zabezpečuje pevnú erekciu a lepší výkon. Pôsobí aj ako životabudič – znižuje stres a pôsobí stimulujúco na organizmus. Ak chcete rýchlejšie a silnejšie účinky kotvičníka, maca peruánska je tou najlepšou voľbou.

Kotvičník a ashwagandha

Ashwagandha pôsobí blahodarne na fyzické aj mentálne zdravie. Podobne ako maca, indická ahwagandha tiež patrí k najsilnejším prírodným afrodiziakám. Má s kotvičníkom mnoho spoločných účinkov, sú teda ideálna kombinácia. Zvyšujú sexuálnu vitalitu a výkon, pánom prinášajú tvrdú erekciu a celkovo priaznivo pôsobia na potenciu. Ashwagandha zlepšuje prekrvenie celého tela, zlepšuje teda citlivosť erotogénnych zón.

Kotvičník a krpčiarka

V zahraničí sa krpčiarka volá Horny Goat – teda nadržaný cap. Názov v tomto prípade asi hovorí za všetko 🙂 Táto čínska rastlina má svoje čestné miesto v tamojšej tradičnej ľudovej medicíne. Liečia sa ňou najmä problémy spojené s pohlavným životom. Je mocným prírodným afrodiziakom, obom pohlaviam pomáha zvýšiť chuť na sex. Dámam uľahčuje cestu k orgazmu, pánom pomôže dosiahnuť pevnejšiu erekciu. Účinky kotvičníka teda podčiarkuje naozaj výborne.

Vyskúšajte kombinovanú silu macy peruánskej + ashwagandhy + krpčiarky + 2 ďalších bylín, aminokyselín a vitamínov. 100% prírodné zloženie namiešané na mieru pre moderného muža, ktorý chce zo svojho sexuálneho života vyťažiť maximum.

 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

Kotvičník zemný – skúsenosti a recenzie

Vždy sa treba pýtať na skúsenosti ostatných pred tým, ako niečo dáte do svojho tela. Aby ste všetko mali na jednom mieste, pozberali som pre vás niekoľko recenzií. Opravili sme len diakritiku, interpunkciu a sem-tam nejaké to i/y 🙂

(zdroje: vaše odpovede na náš prieskum spokojnosti zákazníkov, modrykonik.sk, diva.forum.sk, reddit, FB skupina Bylinkáreň – zdravie – poraďme si,…)Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...