kotvicnik zemny testosteron
 • by Mgr. Andrea Balážová
 • 14. augusta 2020
 • 1
 • 0

Kotvičník zemný je rastlina obľúbená najmä medzi športovcami. Pomôže zlepšiť intímny život, podporí tvorbu svalov a odbúravanie tukov, či zmierni problémy s pleťou a zápalmi.

Kotvičník zemný alebo Tribulus terrestris používali už starovekí Gréci. Svoje zastúpenie má aj v čoraz populárnejšej ajurvéde a tradičnej čínskej medicíne. Lieči sa ním neplodnosť, impotencia a erektilná dysfunkcia. V modernej medicíne vďaka svojím zložkám tvorí základ viacerých liekov. 

V článku prinášame komplexné informácie o tejto nesmierne užitočnej bylinke, ktorá patrí medzi tie najúčinnejšie dary prírody

Kde kotvičník zemný rastie a ako vyzerá?

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je jednoročná popínavá bylina z čeľade jarmovcovité, ktorá pôvodne pochádza z Ázie. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá pôvodne rástla na suchých teplých plážach Japonska a Číny, no rozšírila sa takmer do celého sveta. Vyrastie v piesku na pláži, na pasienkoch, ale aj popri cestách a v záhradách. Naše podnebie kotvičníku veľmi nepraje, no môže sa vyskytnúť i na Slovensku. Niektorí ho považujú za burinu hyzdiacu trávniky pred domom, avšak na každom kontinente sa pestuje pre svoje liečivé účinky. (x)

 • Rozoznáte ho podľa päťpočetného žltého kvetu.
 • Typická je preň málo rozvetvená „pichľavá“ byľ, ktorá môže dorásť až do výšky jedného metra.
 • Tmavozelené listy majú kopijovitý tvar.
 • Plod sa skladá z piatich menších plodov hviezdicového tvaru, ktoré po jeho stranách chránia pichliače. (x)
kotvičník zemný

Z čoho sa skladá a aké látky obsahuje?

Rastlinku je možné zužitkovať celú. Iste, v koreni sa nachádzajú iné látky ako napríklad v listoch, ale spolu sa vhodne dopĺňajú tak, že majú pre telo mimoriadne priaznivý efekt. (x)

Najdôležitejšou zložkou kotvičníka zemného sú sapogeníny, z nich konkrétne:

Diosgenín je prírodná látka s celou kopou benefitov pre zdravie, ktorá sa získava výlučne z rastlín. Má dokázateľné protirakovinové účinky – pôsobí ako prevencia voči rakovine prostaty a hrubého čreva, spomaľuje metastázy rakoviny prsníka. (x) Bojuje s infekciami, hubami, baktériami a vírusmi.  (x)

Pozitívne vplýva na hormonálnu sústavu a je prekurzorom hormónov – najmä kortizónu (pozor! Nemýliť si ho s kortizoLom – hormónom stresu!), ktorý zmierňuje zápal a progesterónu.

Fyzicky aktívni ľudia diosgenín v kotvičníku využívajú ako anabolizér na podporu rastu svalovej hmoty, zlepšenie fyzického výkonu a na lepšiu a efektívnejšiu regeneráciu po cvičení alebo fyzickej záťaži. Pridajte k dennej dávke magnézia aj pilulku s kotvičníkom a sami uvidíte, že svalovka bude kratšia a menej intenzívna. Druhá séria alebo druhé kolo už nebude problém 🙂

 • Ženy poteší, že funguje ako fytoestrogén regulujúci hladinu hormónov. Podporuje ľahší priebeh menštruácie a klimaktéria, stimuluje rast a spevnenie poprsia,
 • zvyšuje psychickú odolnosť, podporuje fyzickú a mentálnu vitalitu, znižuje mieru stresu, bojuje proti únave.

Gitigenín, chlorgenín, trogohenín sú derivátmi diosgenínu – majú pre zdravie podobné účinky ako diosgenín, no ich chemická štruktúra sa mierne líši.

Ruskogenín zlepšuje prietok krvi v celom tele vrátane periférií, čím prispieva k lepšiemu prekrveniu celého tela a funguje ako prevencia proti nedokrvovaniu končatín a trombóze žíl.

Kotvičník je bohatý aj na alkaloidy, najmä na harmin a harman – tie stimulujú centrálny nervový systém a podporujú metabolizmus serotonínu (hormónu šťastia) a noradrenalínu (pozitívne vplýva na srdcovo-cievny systém a lieči napríklad migrény). 

Bioflavonoidy (flavonoidy) majú antioxidačné účinky, blahodarne pôsobia na kardiovaskulárny systém – regenerujú a spevňujú cievy. (x) Okrem nich kotvičník obsahuje aj triesloviny (taníny), ktoré majú podobné účinky – umocňujú antioxidačný a antikarcinogénny účinok rastlinky, zlepšujú absorpciu vitamínu C, likvidujú prebytočný cholesterol v krvi, upravujú krvný tlak a posilňujú celkový imunitný systém. (x) Flavonoidy aj triesloviny sa často spomínajú v súvislosti s kvalitným červeným vínom, ktoré ich obsahuje dosť veľa. Recept na ideálny večer je teda jasný 🙂

Saponíny (glykosidy) pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu v krvi, pôsobia ako prevencia proti rakovine, pozitívne vplývajú na stavbu kostí a posilňujú imunitný systém. (x)

Nie len stromy, ale aj rastliny obsahujú živicu. Živica má výrazné antibakteriálne účinky a pôsobí protizápalovo. Okrem baktérii ničí aj vírusy, plesne a huby. V tradičnej medicíne sa využíva na hojenie rán, popálenín a kožných problémov. Živica, ktorá ešte nestvrdla na jantár, sa v mnohých častiach sveta doteraz žuje ako žuvačka pri nádche a bolestiach hrdla. (x)

Steroly ako napríklad betasitosterol pomáhajú chrániť prostatu pred zväčšením a v kombinácii so saponínmi pôsobia ako prevencia voči rakovine. (x)

Serín je aminokyselina nevyhnutná pre tvorbu zdravej štruktúry svalov a ich rast. Nezastupiteľnú úlohu má aj pri správnom metabolizovaní tukov v tele. Nachádza sa v každej bunke ľudského tela a predlžuje jej životnosť. Serín je dôležitý pre správne fungovanie mozgu a centrálneho nervového systému. (x) Pre čo najefektívnejší boost pre mozog, pamäť a odolnosť voči stresu je najlepšie príjem serínu skombinovať s ďalšou zložkou Force Xginko bilobou.

Vitamíny a minerály:

 • vitamín C je najviac zastúpeným vitamínom v kotvičníku,
 • vláknina,
 • horčík,
 • železo,
 • draslík,
 • fosfor,
 • vápnik(x)

Kotvičník zemný obsahuje látky, ktoré pôsobia ako prevencia voči rakovine hrubého čreva a prostaty, podporujú rast svalovej hmoty, stimulujú centrálny nervový systém, a najmä podporujú prekrvenie celého tela, vrátane pohlavných orgánov. Ženám uľahčujú priebeh menštruácie či menopauzy a spevňujú poprsie.  

Účinky Tribulus terrestris pre mužov aj ženy

účinky tribulus terrestris kotvičník

1. Zvýšenie libida

Štúdia z roku 2012 potvrdila efekt kotvičníka ako prírodného afrodiziaka, ktorý mu pripisuje tradičná ľudová medicína. (x)  

Podľa štúdie z roku 2015 sa výskumnej vzorke mužov, ktorí mali zníženú sexuálnu túžbu, po dvoch mesiacoch zvýšilo libido o 79%. Stačila na to dávka 750-1,500 mg kotvičníka zemného denne. (x) (x)

Taktiež 67% žien s výrazne zníženým libidom zaznamenalo nárast záujmu o sex po tom, čo brali doplnky s 500 až 1500 mg kotvičníka denne po dobu 90 dní. (x)

Aj iné štúdie hovoria o preukázateľnom zvýšení libida mužov i žien po tom, čo medzi svoje doplnky zaradili aspoň jeden, ktorý obsahoval Tribulus terrestris. (x)

2. Lepší sexuálny výkon pre mužov a pôžitok zo sexu pre ženy

Štúdia na potkanoch z roku 2012 hovorí o výrazne zvýšenom sexuálnom správaní. Frekvencia a dĺžka pohlavného styku bola vyššia pri potkanoch, ktorým podávali extrakt z kotvičníka v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá extrakt nedostala. (x)

Iné štúdie taktiež preukázali znamenité zlepšenie erekcie (tvrdosť a dlhšie trvanie) a pôžitku zo sexuálneho styku u ľudí, ktorí brali kapsule s dávkou 1500 mg Tribulus terrestris denne. (x)

3. Kotvičník môže pomôcť riešiť problémy s erektilnou dysfunkciou

Štúdie, ktoré sa venovali mužom s erektilnou dysfunkciou, priniesli rôzne výsledky. S určitosťou vieme podľa súčasných poznatkov povedať, že podávanie kapsuly s 800 mg kotvičníka denne nepriniesla väčšine mužov zapojených v štúdii želaný efekt. (x)

Avšak podľa recenzií rôznych produktov s obsahom kotvičníka a aj feedbacku našich spokojných zákazníkov môžeme povedať, že doplnok u približne 60% z nich zrýchlil priebeh modernej farmakologickej liečby a dopomohol k výraznejším výsledkom.  

Takisto je bezpečné povedať, že na prírodnú liečbu erektilnej dysfunkcie samotný kotvičník málokedy stačí a preto je lepšie siahnuť po doplnkoch, ktoré obsahujú aj iné podporné látky preukázateľne bojujúce s týmto problémom.

4. Reguluje hladinu cholesterolu

Štúdia z roku 2000 preukázala štatisticky významné zníženie cholesterolu už po mesiaci brania extraktu. (x)

Potvrdila to štúdia z roku 2016, ktorej sa zúčastnili ženy s diabetom. Brali 1-3 gramy extraktu kotvičníka denne, čo malo za výsledok výrazné zníženie cholesterolu v krvi. (x)

5. Znižuje hypertenziu a krvný tlak = lepšie uvoľnenie pre obe pohlavia (x)

6. Upravuje hladinu hormónov = zmiernenie menštruačných bolestí u žien, hladší priebeh PMS, redukuje mastnú pleť počas menštruačného cyklu

7. Posilňuje imunitu (x)

8. Pomáha zmierňovať zápaly (x)

9. Pomáha športovcom s budovaním svalovej hmoty, pri regenerácii tela po tréningu a odbúrava tuk

10. V kombinácii so zinkom zlepšuje stav pleti

11. Obsahuje látky s protikarcinogénnymi účinkami

12. Kotvičník pomáha odbúravať alkohol v krvi a podporuje činnosť pečene

Negatívne vedľajšie účinky a interakcie

Laboratórne testy nepreukázali žiadnu toxicitu pre ľudský organizmus alebo negatívne vedľajšie účinky. Avšak aj s prírodným liekom je lepšie narábať opatrne. 

Preto pozor na lieky, ktoré:

 • znižujú cukor v krvi.

Kotvičník môže zvýšiť produkciu inzulínu, čo v kombinácii s liekmi na cukrovku môže spôsobiť významný pokles cukru v krvi. (x) (x) (x)

 • znižujú krvný tlak a tep.

Pomáha pri hypertenzii a teda znižuje krvný tlak. Ak však máte tlak v poriadku, alebo ho dokonca máte nízky, prípravky z kotvičníka by vám ho mohli ešte znížiť. (x)

 • znižujú cholesterol.

Reguluje hladiny cholesterolu a triglyceridov, čo však v kombinácii s liekmi na vysoký cholesterol môže ich hladinu v krvi ešte znížiť. (x, x, x, x)

 • sú diuretiká.

Tribulus pôsobí močopudne, teda môže spôsobiť vyplavenie minerálov z tela, čo v kombinácii s diuretikami môže viesť k minerálnej nerovnováhe. (x)

Čaj, kvapky, tinktúra či kapsule?

Sušenú vňať z kotvičníka zemného kúpite v každej lekárni a to buď porciovanú vo vrecúškach na čaj alebo neporciovanú vňať na odvar. Čaj nemá výraznú chuť ani arómu, pri jeho pití sa teda sústreďte na zdravotné účinky, nie na gurmánsky zážitok. Čaj netreba nejako špeciálne pripravovať, stačí lyžičku kotvičníkovej vňate zaliať horúcou vodou a nechať bylinku 10 minút lúhovať. Najväčšou výhodou čaju je jeho nízka cena. 

Tinktúra z kotvičníka sa teší veľkej obľube, pretože obsahuje cenné látky z kotvičníka v koncentrovanej forme. Je obľúbená medzi ľuďmi, ktorí nefandia čajom a medzi tými, čo potrebujú vyššie dávky Tribulus terrestris na dosiahnutie požadovaného efektu – iba pár kvapiek tinktúry v sebe skrýva rovnaké množstvo prospešných látok ako liter čaju alebo odvaru z kotvičníka. 

Kapsule sú najpopulárnejšie jednak kvôli jednoduchosti užívania ako aj kvôli ich všestrannosti – do piluliek viete vložiť aj iné látky, ktoré umocňujú účinky kotvičníka. Takisto pri spracovaní zložiek byliniek na kapsule sa žiadna zložka nezhodnocuje a neničí – napríklad pri varení čaju z kotvičníka sa znehodnotí viac ako polovica vitamínu C, ktorý obsahujú jeho listy. 

Pri tabletách stále naisto viete, akú dávku užívate a hlavne je pohodlné ich nakupovať: väčšina online obchodov s výživovými doplnkami ponúka svoje produkty prevažne vo forme kapsúl, nájsť tinktúry a čaje vo väčších a významnejších e-shopoch býva celkom pracné. Navyše, keďže väčšina doplnkov je v kapsulách, aj ľudia so zvykom brať ich každé ráno automaticky siahajú najskôr po kotvičníku v kapsulách.

 

forcex softgel

Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka nie je stanovená, no neodporúča sa kotvičník užívať dlhšie ako tri týždne. Po troch týždňoch každodenného užívania je vhodná aspoň týždňová pauza. Potom môžete kotvičník opäť zaradiť do jedálnička. 

Kotvičník zemný – skúsenosti a recenzie

Pravidelne od vás prostredníctvom e-mailu zbierame vaše názory a postrehy, keďže nám záleží na vašej spokojnosti.

,,S frajerkou sme sa zoznámili, keď som robil v kancli a rok bolo všetko v pohode, všetci spokojní. Potom som ale zmenil robotu kvôli peniazom, začal som makať fyzicky. Prvé týždne úplné sucho, chodil dom domov mŕtvy. Po čase som si kus zvysok, ale furt som chodil unavený a nemal som na sex chuť ani energiu. S tým frajerka samozrejme mala problém – myslela si, že mám inú a že sa mi už nepáči a pod.  Začal som piť čaj z kotvičníka, cítil som rozdiel, ale stále nič moc oproti tomu jak to bolo dakedy. Až potom som si kúpil kapsule, hoci boli dosť drahé, ale neľutujem. Sex je super, zvládnem podávať výkony aj cez týždeň. Všimol som si aj že som schudol z brucha a som svalnatejší a vyrysovanejší. Odporúčam aj kolegom a hocikomu.”

Miro F. 

,,Dostal som ako “vtipný” darček od kamošov. Žena to začala brať tiež a keďže jej to pomohlo s pleťou a bolesťami pri menzese, kúpil som aj ďalšie balenie. Po prvé dni som nejaké extra účinky nevidel, ale po pár týždňoch som sa začal cítiť lepšie. Sex trvá dlhšie, dávame viacero opakovaní a frajerka aj ja si ho omnoho viac užívame.”

Jaromír M.

,,Mám problém s kolenom a nadváha ho zhoršovala, tak som kotvičník začal suplementovať primárne kvôli tomu, že pomáha odbúravať tuk. Beriem ho tri týždne každý deň, potom týždeň pauza a znovu tri týždne. Ako doplnok ku cvičeniu a strave je super, schudol som 12 kíl za menej ako polroka a celkovo sa mi zmenila postava na svalnatejšiu, hoci robím skôr cardio (chôdza, plávanie, bicykel, etc). Je super aj na vitalitu, mám omnoho viac energie ale zároveň dobre spím, čiže ak mi treba niečo dokončiť, radšej si dám večer pilulu ako kávu, po ktorej by som bol do rána hore. Čo sa týka sexu tak tam problém nebol, túžba je stále rovnaká (veľká) :)”

Štefan K.

,,Bral som predtým ine kapsule, s iným zložením a aj fungovali, ale pri týchto sa mi zdá efekt o dosť silnejší.”

Karol H.

,,Pracujem ako spoločníčka a odkedy beriem doplnky s kotvičníkom, tak ma práca baví ešte viac :)))”

Patrícia H. 

,,Pred časom som sa rozhodol celkovo zmeniť svoj životný štýl, lebo som nebol spokojný… no a keďže som chcel brať čo najmenej chémie, hľadal som skôr prírodné alternatívy. Poskúšal som mnoho doplnkov, keďže som nemal prehľad a každý odporúča ten produkt, za promo ktorého mu firma platí. Ale tento považujem za správnu voľbu a odporúčam ho aj ďalej. Pre ľudí čo začínajú cvičiť je super v tom, že budú mať viac energie, zmierni svalovky a teda nebude človek tak rýchlo demotivovaný. Takisto ostatné účinky sú fajn… rozdiel je viditeľný a citeľný :)” 

Peter G. 

,,Fakt to funguje na pevnejšiu a dlhšiu erekciu a celkovo sa potom človek cíti super. Ako nie je to nijaký zázrak, ale aspoň fakt vidím výsledok a cítim rozdiel, nie jak pri iných doplnkoch.”

Štefan Š. 

,,No ja som si to kúpil, lebo som veľa tých byliniek kupoval samostatne a vyšlo ma to o dosť drahšie na mesiac. Kotvičník medzi nimi nebol a ani som neveril, že to niečo spraví (fakt som nepotreboval doplnok na lepšiu erekciu, lol). Ale spravilo – viac myslím na sex a keď ho už mám, som viac animálnejší alebo ako to nazvať…proste otvorený experimentom. Mám pocit, že som viac “in the moment” a viac viem sex precítiť a vychutnať si ho… čo oceňuje aj partnerka.”

Tomáš K. 

Author

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne.

👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení.

🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *