Bolestivá menštruácia, menopauza: pomôže senovka grécka

senovka grecka

Senovka grécka je výrazne aromatická jednoročná bylina so širokým spektrom účinkov pre zdravie.

Dorastá do výšky 30-60 cm. Jej najdôležitejšou časťou sú žlté semená, ktoré sa používajú v indickej a stredomorskej kuchyni ako korenina. Listy sa pridávajú napríklad do šalátov alebo zeleninovej oblohy, sušené sú súčasťou rôznych čajových zmesí.

Najznámejšia je pre svoje účinky na hormonálnu sústavu: mužom zvyšuje testosterón a libido. Ženám zase zmierňuje menštruačné kŕče a podporuje laktáciu. To mamičkám pomáha s kojením a ostatným dámam so zväčšením poprsia prirodzenou cestou.

senovka grecka fenugreek

Senovka grécka alebo Fenugreek: História a zaujímavosti

🌱 Kvôli svojim zdravotným účinkom sa pestuje takmer na každom kontinente. Pôvodne však pochádza z Ázie, kde sa stáročia kultivovala ako liečivá bylina. Má dokonca svoje postavenie v indickom ľudovom liečiteľstve – ajurvéde.

🌱 Ako liečivka sa dodnes používa aj v Stredomorí. V minulosti ju Gréci a Rimania pestovali ako kŕmnu rastlinu pre dobytok (odtiaľ názov senovka).

🌱 V starovekom Egypte sa olej zo semien používal na balzamovanie.

🌱 Ženy z Orientu jedli semená z tejto rastliny, pretože im pripisovali omladzujúcu moc.

🌱 Kvôli svojim antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostiam sa extrakt alebo olej z plodov používal aj navonok – namáčali sa v ňom obväzy, ktoré sa obmotávali okolo hnisavých rán alebo rôznych vyrážok. (x).

🌱 V súčasnosti sú veľmi obľúbené naklíčené semená senovky, ktoré sa pridávajú do rôznych šalátov, prípadne sa konzumujú samostatne ako pochúťka. Dôvodom je vysoký obsah vitamínov, minerálov, vlákniny a proteínu. (x)

🌱 V minulosti sa senovka podávala ženám v háremoch, aby sa im zväčšilo a spevnilo poprsie.

🌱 Tvorí neoddeliteľnú súčasť indickej kuchyne.

senovka grecka fenugreek

Kde rastie / Kde kúpiť kvalitnú senovku?

Ako pri každom výživovom doplnku, aj pri kúpe produktu so senovkou gréckou by ste mali zvážiť niekoľko vecí:

V akej forme chcete senovku užívať?

Olej: najčastejšie sa táto forma používa na zväčšenie pŕs, aplikuje sa masážou.

Výťažok zo semien: obsahuje najväčšiu koncentráciu aktívnych látok, preto sa užíva najčastejšie a to vo forme kapsúl alebo kvapiek.

Čaj zo senovky gréckej: zalieva sa prášok z podrvených semien, ktorý treba nechať lúhovať aspoň 15 minút.

Klíčky zo senovky gréckej: Tento spôsob užívania sa teší veľkej obľube, keďže v tejto forme senovka obsahuje najviac vlákniny. Semená položke na kúsok vlhkej vaty, za pár dní začnú klíčiť. Následne ich môžete pridať do šalátov, alebo jesť samostatne.

senovka grecka fenugreek

Výživové doplnky so senovkou gréckou

• nekupujte produkty, ktoré nie sú testované a schválené príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  

• najkvalitnejšie produkty pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva;

• venujte pozornosť zloženiu na etikete – pre viditeľný účinok potrebujete výťažok alebo extrakt zo semien, ktorý má byť 100% čistý.

• Zvyčajne platí, že kvalita nie je zadarmo. Nesiahajte preto automaticky po najlacnejšom produkte – môže sa stať, že síce zaplatíte menej, ale budú to vyhodené peniaze, pretože žiadaný účinok sa nedostaví.

• V lekárni bývajú produkty drahšie ako na internete. Ak chcete ušetriť a objednávať z internetu, zvoľte výrobcu, ktorý vie kvalitu svojho produktu preukázať certifikátmi.   

• Ak vás zaujíma senovka najmä kvôli ženským problémom ako bolestivý priebeh menštruácie, PMS, menopauza, jej účinok bude silnejší, ak ju skombinujete s inými bylinnými preparátmi, ktoré majú rovnaký účinok – výborne funguje napríklad damiána.

softgel force x

Ako senovku (Fenugreek) pestovať a ako ju rozmnožiť

Senovku sa oplatí pestovať ako kvôli semenám, tak aj kvôli vňati, ktorá je veľmi populárna napríklad v indickej kuchyni.

Nevýhodou je, že ide o jednoročnú rastlinu. Inak však nie je náročná – keďže pochádza zo Stredomoria a orientu, potrebuje vlhké a teplé podmienky, dostatočné množstvo svetla.

Semená sa sadia na jar alebo na jeseň. Rastlina preferuje hlinitú vápenatú pôdu a dá sa pestovať ako vonku, tak aj v kvetináči. Pri pestovaní doma sa odporúča zasadiť ju do sklenej nádoby, aby ste videli, či má dostatočný prísun závlahy.

Rastlina je silne aromatická s vôňou pripomínajúcou kari, preto pre ňu vyberte miesto, kde vám nebude vadiť jej prenikavá vôňa.

Aké látky senovka (Fenugreek) obsahuje?

Hodnoty na 100 g semiačok:

 • Kalórie (kcal) 323
 • Tuky 6 g
 • Nasýtené tuky 1,5 g
 • Cholesterol 0 mg
 • Sodík 67 mg
 • Draslík 770 mg
 • Sacharidy 58 g
 • Vláknina 25 g
 • Bielkoviny 23 g
 • Vitamín A 60 IU
 • Kyselina L-askorbová 3 mg
 • Vápnik 176 mg
 • Železo 33,5 mg
 • Vitamín D 0 IU
 • Vitamín B6 0,6 mg
 • Kobalamín 0 µg
 • Horčík 191 mg 

Senovka obsahuje: (x)

Pyridínové alkaloidy – z tých sú najdôležitejšie:

Cholín – je prekurzorom neurotransmiteru Acetylcholín, ten sa podieľa na mnohých funkciách organizmu, od zdravej pamäti až po ovládanie svalov. Jeho nedostatok sa v tele prejavuje únavou, zmenami nálad, poruchami koncentrácie. Prispieva aj k správnej funkcii pečene.

Betaín – táto látka zvyšuje obsah kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, vďaka čomu senovka blahodarne pôsobí na pálenie záhy

Trigonelin – je derivátom vitamínu B3. Znižuje cukor v krvi, zabraňuje ukladaniu tukov na stenách ciev (aterogenéze), chráni nervovú sústavu pred poškodením, mierne upokojuje a zlepšuje pamäť. Pôsobí antibakteriálne, antivírusovo a skúmajú sa aj jeho protinádorové účinky. Naopak dokázané už sú jeho účinky na diabetickú neuropatiu a agregáciu krvných doštičiek. (x)

Flavnoidy – z tých sú najdôležitejšie:

Vitexin – antioxidačné, protirakovinové, protizápalové, antihyperalgetické a neuroprotektívne účinky (x)

Tricin – má preukazateľný antioxidačný účinok. Pomáha zachovávať mladistvý vzhľad a ozdravuje celý organizmus zvonku aj zvnútra. V súčasnosti sa skúma jeho protirakovinový a kardioprotektívny potenciál. (x)

Naringenin – Má protivirotické, antibakteriálne a antioxidatívne účinky. Pomáha liečiť hepatitídu C. Pri pokusoch v laboratóriu sa ukázal aj ako silný bojovník proti Covid-19. (x) Dá sa nájsť napríklad aj v grapefruite. Jeho deriváty sú úspešné v boji s rakovinou, ktorá je rezistentná voči tradičnej liečbe. (x)

Quercetin – nachádza sa prirodzene v citrusovým plodoch. Pomáha pri alergiách a pri vírusových ochoreniach.

Luteolin – je silný antioxidant, pomáha chrániť zdravé bunky pri rakovine pľúc. (x)

Saponíny – fenugrin, fenugreekin a trigofoenosidy A-G

Steroidné sapinogény:

Najdôležitejší je diosgenín – fytoestrogén, ktorý sa v organizme správa rovnako ako ľudské hormóny. To je obzvlášť významné pre dámy, ktoré by chceli senovku užívať kvôli problémom s menopauzou, ťažším priebehom menštruácie, PMS, s nedostatkom mlieka pri kojení a kvôli zväčšeniu a spevneniu poprsia.

senovka grecka fenugreek ucinky

Na čo je senovka dobrá a prečo ju užívať? Účinky pre zdravie

1. Pomáha tlmiť bolesť a kŕče pri bolestivej menštruácii

Štúdia z roku 2013 preukázala, že senovka výrazne znižuje intenzitu bolesti pri menštruácii, rovnako ako aj trvanie tejto bolesti. Vedci spozorovali aj redukciu ostatných príznakov bolestivej menštruácie (dysmenorey), ako je únava, bolesti hlavy, nevoľnosť, alebo synkopa. (x)

2. Zvyšuje hladinu estrogénu (x)

Senovka obsahuje fytoestrogény, ktoré telo spracováva na ženský hormón estrogén.

3. Zľahčuje priebeh menopauzy

Podľa štúdie z roku 2005 ženy, ktoré 8 týždňov brali senovku, spozorovali výraznú redukciu symptómov menopauzy, ako sú návaly tepla, zmeny nálad, bolesti kĺbov a svalov. (x) Tieto zistenia potvrdzuje viacero štúdií. (x) (x)

4. Opticky zväčšuje poprsie

Fytoestrogény v senovke majú mastogenický efekt – podporujú rast zdravého prsného tkaniva. Stimulujú aj tvorbu mlieka, čo poprsie opticky zväčší, zaguľatí a spružní.

5. Zvyšuje tvorbu mlieka

Mnoho mamičiek sa počas kojenia potýka s nedostatkom materského mlieka. Podľa štúdií, ale aj skúseností mamičiek po celom svete, senovka stimuluje činnosť mliečnych žliaz, čo výrazne zvyšuje produkciu mlieka. (x) Podľa jednej štúdie až dvojnásobne. (x) Pre ešte výraznejší účinok sa často užíva v kombinácii s benediktom lekárskym.

fenugreek senovka grecka ucinky

6. Reguluje hladinu cholesterolu

Účinky senovky na hladiny cholesterolu sú dobre známe už roky. Napriek tomu je len málo štúdií, ktoré tento efekt potvrdzujú. Doba užívania sa líšila od troch do desiatich mesiacov, no prvé účinky sa dostavili už po desiatich dňoch. Cholesterol sa celkovo znížili v priemere o 16%, pričom hladina LDL („zlého cholesterolu“) klesla približne o 10%. (x)

7. Znižuje hladinu cukru v krvi

Senovku odporúčajú doktori pri diabete typu 1 aj 2, pretože výrazne pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Je užitočná aj pre necukrovkárov – odporúča sa užívať ju spolu s jedlami bohatými na sacharidy. (x) (x) (x)

Pri jednej zo štúdií u ľudí bez cukrovky zaznamenali až 13,4% pokles cukru v krvi, a to už po štyroch hodinách po užití senovky. (x)

8. Pomáha pri trávení a účinne redukuje pálenie záhy

Okrem toho, že senovka pomáha funkcii inzulínu v tele, obsahuje aj mnoho vlákniny, čo zlepšuje trávenie. (x)

Výsledky dvojtýždňovej štúdie preukázali, že senovka zmierňuje pálenie záhy. A to s podobnou účinnosťou ako antacidá, teda lieky, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku. (x)

9. Má protizápalové účinky

Na infekcie dýchacích ciest ako je bronchitída alebo pneumónia sa v Ázii tradične podáva čaj zo senovky. Ochutený medom a citrónom bojuje proti zápalom v tele a zároveň dodáva oslabenému organizmu živiny. (x) (x)

10. Znižuje chuť do jedla

Mnoho ľudí, ktorí užívajú doplnky so senovkou, zažíva aj redukciu apetítu. V kombinácii s vysokým obsahom vlákniny a ideálnym nutričným profilom je teda senovka vynikajúci pomocník pri redukčnej diéte. Naopak, užívanie si treba dobre premyslieť ak sa snažíte pribrať. (x)

senovka grecka fenugreek

Vedľajšie účinky a interakcie, kontraindikácie s liekmi

Ak budete dodržiavať pokyny výrobcu na obale prípravku alebo v príbalovom letáku, nehrozia vám žiadne nežiaduce alebo vedľajšie účinky.

Existujú však prípady, kedy treba byť opatrný:

Alergická reakcia

Ako pri každej rastline, aj pri senovke sa môže objaviť precitlivená alebo alergická reakcia, ktorá sa prejavuje sťaženým dýchaním, vyrážkou, začervenanými očami. V tom prípade je nutné vyhľadať lekára a prestať produkty so senovkou užívať.

Nízka hladina krvného cukru

Pretože senovka znižuje hladinu cukru v krvi, môže byť jej užívanie nebezpečné a viesť k hypoglykémii. To je stav, keď glukóza v krvi klesne pod 2,8 mmol/l, ktorý môže vyústiť v kómu alebo smrť.

Kombinácia senovka + benedikt lekársky

Táto kombinácia je veľmi častá v prípravkoch na zväčšenie poprsia prírodnou cestou, ako aj na zvýšenia laktácie. Nie je však vhodná pre tehotné ženy.

Vylučovanie tekutín z tela

Rastlina podporuje vylučovanie toxínov z tela, čo sa najčastejšie deje v podobe potenia alebo močenia. Preto ak trpíte nadmerným potením alebo močením, senovka môže spôsobiť nadmerné vylučovanie tekutín z tela, čo môže viesť k dehydratácii organizmu.

Dojčenie

Samotná senovka je veľmi obľúbená u kojacich mamičiek, keďže pomáha s produkciou materinského mlieka. Jej efekt je však veľmi rýchly – prvé zmeny zaznamenáte už po 2 až 4 dňoch, preto ju netreba užívať príliš dlho.

senovka grecka fenugreek dojcenie

S čím je prospešné senovku kombinovať?

Senovka a benedikt lekársky

Táto kombinácia je populárna najmä medzi mamičkami, ktoré potrebujú viac materinského mlieka. Senovka aj benedikt totiž stimulujú laktáciu, a to dokonca veľmi rýchlo: viditeľné účinky by ste si mali všimnúť už po 2-4 dňoch.

Senovka a ashwagandha

Ak chcete užívať senovku kvôli ženským problémom ako je napríklad bolestivá menštruácia, PMS alebo menopauza, senovka v kombinácii s ashwadandhou je pre vás výhra. Koreň aswagandhy pochádzajúcej z Indie dodáva energiu, znižuje úzkosť a stabilizuje náladu. Táto kombinácia je výborná aj pri cvičení alebo chudnutí, keďže ashwaganda podporuje spaľovanie tukov a tvorbu svalovej hmoty. V kombinácii so senovkou, ktorá znižuje chuť do jedla, ide teda o jeden z najlepších prírodných pomocníkov pri redukčnej diéte.

Tip:

Vyskúšajte jediný výživový doplnok na trhu, ktorý obsahuje kombináciu senovky gréckej a ashwagandhy + kombináciu bylín a vitamínov, ktoré v sebe kĺbia všetko, čo zdravá žena potrebuje.

Skúsenosti so senovkou a recenzie doplnkov so senovkou gréckou

Vždy sa treba pýtať na skúsenosti ostatných pred tým, ako niečo dáte do svojho tela. Aby ste všetko mali na jednom mieste, pozberali som pre vás niekoľko recenzií z internetov. Opravili sme len diakritiku, interpunkciu a sem-tam nejaké to i/y.

(zdroje: modrykonik.sk, diva.forum.sk, FB skupina Bylinkáreň – zdravie – poraďme si).

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...