8 bylín na ženské problémy – PMS a menopauzu

menopauza

,,Ženské problémy“, ktoré sú spôsobené hormonálnou nerovnováhou, vedia potrápiť nie jednu ženu. Jedná sa najmä o predmenštruačný syndróm (PMS) a poruchy menštruácie, ako je napríklad nepravidelný cyklus alebo menštruačné bolesti. Často však aj o problémy s chuťou na sex (libidom). Zrelším dámam zase dokážu znepríjemniť život prejavy nastupujúcej menopauzy (klimaktérium).

Ako sa prejavuje predmenštruačný syndróm (PMS)

PMS je bežný jav, ktorý sa u každej ženy prejavuje rôznym spôsobom, teda rôznou kombináciou príznakov. Máloktorá žena ich máva všetky, avšak všetky sú nepríjemné a ovplyvňujú kvalitu života.

Fyzické príznaky

 • Nafúknutý žalúdok
 • Kŕče
 • Citlivé prsia
 • Vlčí hlad
 • Bolesti hlavy
 • Bolesti svalov a kĺbov
 • Opuchnuté ruky a nohy
 • Vyrážky
 • Priberanie
 • Zápcha alebo hnačka

Psychické príznaky

 • Napätie alebo úkosť
 • Depresia
 • Zvýšená citlivosť, plač
 • Výkyvy nálad
 • Nespavosť
 • Preferovanie trávenia času osamote
 • Pocity nezvládania zvyčajnej pracovnej záťaže alebo pocit straty kontroly
 • Výbuchy hnevu

Príznaky PMS súvisiace so správaním

 • Zabúdanie
 • Horšie sústredenie
 • Zvýšená únava (x)
PMS predmenstruacny syndrom

Ako sa prejavuje menopauza

Príznaky väčšinou začínajú niekoľko mesiacov alebo rokov pred poslednou periódou a pretrvávajú nejaký čas po nej.

V priemere väčšina príznakov trvá približne 4 roky od poslednej menštruácie. Avšak, jedna z desiatich žien ich zažíva po obdobie do dvanástich rokov. (x)

Fyzické príznaky

 • návaly tepla
 • nočné potenie
 • bolesti hlavy
 • vysychanie vaginálnej sliznice
 • búšenie srdca
 • redukcia svalovej hmoty
 • opakované zápaly močových ciest
 • opuchy kĺbov, bolesť

Psychické príznaky

 • nespavosť
 • úzkosť
 • depresia
 • výkyvy nálad

Príznaky menopauzy súvisiace so správaním

 • zábudlivosť
 • podráždenosť
 • nižšia odolnosť voči stresu
 • neschopnosť sústrediť sa (x)
menopauza

Ako si s PMS a menopauzou poradiť prírodnou cestou?

Naše babičky hovorili, že na každý zdravotný problém existuje nejaká liečivá bylina. V prípade ženských problémov je to rozhodne pravda, máte dokonca na výber hneď z niekoľkých. Všetky tieto rastliny obsahujú fytoestrogény.


Fytoestrogény sú prírodné látky pochádzajúce z rastlín, ktoré naše telo spracováva ako ľudské hormóny. Pri správnom dávkovaní pomáhajú prirodzeným spôsobom nastoliť hormonálnu rovnováhu a regulovať výkyvy hormónov. (x)

Najčastejšie sa užívajú vo forme výživových doplnkov na miernejšie problémy súvisiace s hormónmi.

1 Šalvia lekárska

Táto aromatická bylina je dobre známa najmä proti zápalom, no má značne širšie využitie. Priaznivo pôsobí pri bolestivej menštruácii ale napríklad aj pri opakujúcich sa zápaloch močových ciest. Navodzuje psychickú pohodu, či už vo forme aromaterapie, alebo prostredníctvom aktívnych látok, ktoré obsahuje. To pomáha mierniť výkyvy nálad pri menopauze alebo aj nervozitu a podráždenosť pri PMS. Pomáha aj pri nadmernom potení.

Dámy určite poteší aj jej antioxidačný a protizápalový účinok – pomáha zbavovať pleť nečistôt zvnútra, lieči miernejšie formy akné. Rozžiari aj korunu vašej krásy – dodá vašim vlasom lesk a posilní ich.

2 Senovka grécka

Ak hľadáte niečo na syndróm bolestivej menštruácie (dysmenorey), ani nehľadajte ďalej – senovka grécka, známa aj ako fenugreek, je ideálnym pomocníkom na tento nepríjemný stav. Jej účinnosť pri tejto diagnóze je potvrdená aj vedeckými štúdiami – znižuje intenzitu aj trvanie bolesti. Okrem toho zlepšuje aj iné vážnejšie prejavy PMS a dysmenorey, ako je nevoľnosť, bolesti hlavy a neprekonateľná únava.

Podľa viacerých štúdií senovka dokáže výrazne pomôcť aj pri symptómoch menopauzy ako sú návaly tepla, zmeny nálad, bolesti kĺbov a svalov. (x) (x) (x)

Obľúbená je však medzi ženami vo všeobecnosti. Hovorí sa, že ženy v háremoch na Blízkom východe jedli semená senovky, aby mali plnšie poprsie. Ukázalo sa, že to nie je len povera. Látky v senovke podporujú činnosť žliaz v prsníkoch, lepšie ich vyživujú a teda prispievajú k ich zaguľateniu, spevneniu a miernemu zväčšeniu.

3 Damiána

Dámy siahajú po damiáne najmä ako po mocnom prírodnom afrodiziaku. V strednej Amerike, odkiaľ táto bylina pochádza, sa mladomanželom tradične daruje likér z damiány. Má im zaručiť tie najerotickejšie medové týždne, rovnako ako aj zvýšiť šance na počatie. (x)

Damiána teda zvýši chuť na sex, zároveň má však výrazné uvoľňujúce účinky. Kombinácia týchto dvoch účinkov dámam sľubuje väčší pôžitok zo sexuálneho styku a ľahšie dosiahnutie vyvrcholenia. (x) Niektorí ľudia listy damiány fajčia namiesto marihuany, pretože má vraj podobné upokojujúce účinky, no nepôsobí utlmujúco – naopak, dodáva energiu.

V súvislosti s PMS alebo menopauzou vám damiána pomôže najmä so zníženým libidom a výkyvmi nálad. Poradí si s podráždenosťou a úzkosťou. (x) Zvyšuje aj odolnosť voči stresu a kvalitu spánku.

4 Ploštičník strapcovitý

Ploštičník je veľmi širokospektrálnou bylinou. Pôvodní obyvatelia Ameriky jeho koreňom liečili artritídu, reumatizmus a rôzne zápaly. Dnes sa dostáva do popredia vďaka tomu, že ženy po celom svete v ňom našli úľavu od symptómov menopauzy, najmä pokiaľ ide o návaly tepla a nočné potenie.

Vedci ešte nevedia úplne vysvetliť, akým mechanizmom pomáha redukovať práve tento symptóm, no rozšíril sa z Ameriky do celého sveta. Znižuje aj nadmerné potenie počas menopauzy a oproti ostatným rastlinám sa líši tým, že je skvelým doplnkom pri redukčných diétach. Dokáže tak dámam v menopauze pomôcť nepriberať na váhe.

Taktiež upravuje problémový priebeh menštruácie zmierňuje kŕče a pomáha nastaviť cyklus tak, aby bol pravidelný.

Vraj snažilkám pomáha s otehotnením a zvyšuje produkciu materského mlieka.

Primárne sa však užíva ako úľava od návalov horúčavy počas menopauzy, pretože v tejto oblasti vykazuje najlepšie výsledky.

5 Dioskórea huňatá


Táto americká rastlina má tak mocné účinky, že ju niektoré dámy používajú ako prírodnú náhradu hormonálnej substitučnej liečby. Samozrejme však nie je až taká účinná, ako liečba pod dohľadom lekára. Pre ženu však robí všetko, čo môže potrebovať – pomáha na všetky ženské problémy.

Počas menštruácie uľavuje od kŕčov a pomáha stabilizovať náladu. Pri menopauze zmierňuje všetky fyzické aj psychické symptómy. Využíva sa aj ako afrodiziakum, keďže zvyšuje chuť na sex a zároveň uvoľňuje, zabraňuje vysychaniu vaginálnej sliznice a tlmí bolesti pri pohlavnom styku.

Nemálo urobí aj pre vás vzhľad – spevní poprsie, čím ho opticky zväčší. Udržuje pokožku mladistvú a čistí pleť zvnútra.

6 Krpčiarka šípolistá

Druhé meno krpčiarky je Horny Goat – teda nadržaný cap. Tu by sme asi mohli tento odstavec aj ukončiť. 🙂
Po celom svete sa rozšírila z Číny, kde má svoje čestné miesto v tradičnej čínskej medicíne – liečia ňou problémy spojené s pohlavným ústrojenstvom. U nás a na západe je krpčiarka rozšírená ako silné prírodné afrodiziakum, ktoré je účinné rovnako pre mužov ako aj pre ženy. Táto rastlina má plno priaznivých účinkov na intímne zdravie pre obe pohlavia.

Ženám pomáha najmä so stratou libida. Výrazne zvyšuje chuť na sex a zároveň zlepšuje náladu, má mierny uvoľňujúci účinok. Rozširuje cievy a zlepšuje prekrvenie celého tela, vďaka čomu budú vaše pohlavné orgány citlivejšie. Styk si teda viac užijete a cesta k vyvrcholeniu bude hneď schodnejšia. 🙂


Poskytuje úľavu od príznakov menopauzy – najmä pokiaľ ide o psychické symptómy. Pomáha stabilizovať náladu a nabudzuje organizmus – znižuje únavu.


7 Ašvaganda – Ashwagandha

Na západe a východe túto rastlinu netreba veľmi predstavovať, no v našich končinách je stále relatívne neznáma. Bežne sa vyskytuje v Indii – kde je aj hojne využívaná v tradičnom ľudovom liečiteľstve ajurvéde. Po svete sa rozšírila ako ,,indický zázrak“ vo forme výživových doplnkov.

Má veľmi široké využitie. Obsahuje toľko zdraviu prospešných látok, že vplýva hádam na každý systém v tele. Zaujímavý je najmä jej účinok ako životabudiča – účinne potláča únavu, zvyšuje hladinu energie počas celého dňa (účinnejšie a dlhšie ako káva). Zlepšuje sústredenie a pamäť. (x) Zároveň však uvoľňuje svaly aj stres, a prispieva k zdravému a plnohodnotnému spánku. (x) Je tak účinná, že ju často odporúčajú aj západní doktori ako prírodný doplnok k liečbe stresových porúch. Vzhľadom na tieto jej účinky pôsobí najlepšie na behaviorálne a psychické príznaky menopauzy a PMS. Okrem toho zvyšuje libido a zlepšuje prekrvenie, čím zvyšuje citlivosť pohlavných orgánov – opäť teda bylina, ktorá vám pomôže viac si užiť stimuláciu pri pohlavnom styku.

Je teda užitočná pre dámy (aj pánov) v každom veku.


8 Všehoj ázijský – Ženšen – Panax Ginseng

Ženšen obsahuje neuveriteľné množstvo zdraviu prospešných látok. Nepochybne je jednou z najzdravších rastlín na planéte. Hlavná rastlina tradičnej čínskej medicíny, podobne ako ashwagandha, pôsobí na viacero systémov v tele. Pozitívne teda vplýva aj na zdravie žien.

Z priamych účinkov sa najviac vyzdvihuje ako mocné prírodné afrodiziakum, životabudič bojujúci s únavou a stresom. Tým, že je obrovskou zásobárňou antioxidantov, minerálov a vitamínov, má však aj veľa ,,nepriamych“ pozitívnych účinkov – celkovo sa po jeho užívaní budete cítiť lepšie. Omladzuje, ozdravuje všetky orgány a tkanivá v tele. Vďaka tomu pomôže zmierniť všetky psychické aj fyzické príznaky PMS aj menopauzy.

Podobne ako ashwagandha, aj ženšen je rastlinou, ktorú uznávajú aj ľudia, ktorí inak prírodnému liečiteľstvu veľmi neveria.

Tip:

Vyskúšajte kombinovanú silu ↑ týchto rastlín ↑ v novom výživovom doplnku na trhu. Revolučné sofgélové kapsuly v sebe ukrývajú výťažky z až siedmich liečivých rastlín + vitamín C, D + zinok:

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...