Ashwagandha: posilní intímne, fyzické aj psychické zdravie

ashwagandha

1 Withania opojná (Withania somnifera), známejšia ako ashwagandha: Čo to je?  

Rastlina dobre známa vďaka svojím afrodiziakálnym, omladzujúcim a uvoľňujúcim účinkom na Blízkom východe už od čias Mezopotámie, alebo v Indii už od čias vzniku tradičnej indickej ľudovej medicíny – ájurvédy. 

Ashwagandha – Ašvaganda, známa aj ako indický ženšen, zimná čerešňa alebo Withania opojná (somnifera)  – sú názvy označujúce ten istý druh kríka. S ohľadom na naše zdravie je pre nás najzaujímavejší jeho koreň, ktorý obsahuje najviac účinných látok. 

V Indii ľudia pijú odvar z tohto nastrúhaného koreňa alebo ho surový žujú, prípadne ho berú ako prášok či tinktúru už vyše 3000 rokov. Nezastupiteľné miesto v ajurvéde má vďaka širokej škále benefitov nie len pre telo, ale i myseľ. 

Je účinným a mocným adaptogénom, ktorý má významné miesto v prírodnej medicíne.  

Na vysvetlenie:

Adaptogén – pojem, ktorý označuje rastlinný produkt zvyšujúci odolnosť organizmu proti stresovým situáciám, ako je zranenie, úzkosť alebo telesná únava; zlepšuje schopnosť odolávať zmeneným podmienkam. (x)

2 Kde rastie / Kde kúpiť kvalitnú ashwagandhu?

Po ceste do práce či školy ju asi nenazbierate, pretože tento tropický až subtropický ker rastie najmä v Indii.

Odporúčame preto spoľahnúť sa skôr na širokú ponuku doplnkov obsahujúcich výťažok z koreňa ašvagandy. Pretože existuje toľko možností, vybrať produkt s rozumným pomerom kvalita: cena môže byť pomerne problematické.

Odporúčame riadiť sa základnými pravidlami: 
 • ktorý je testovaný a schválený príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  
 • ak si vyberáte produkt s obsahom akejkoľvek byliny, myslite na to, že musela vyrásť v nejakej pôde. Preto je dôležité, aby nebola kontaminovaná alebo nekvalitná, pretože rastlina z pôdy neberie len živiny, ale aj škodlivé látky. Najlepšie výrobky sú od výrobcov, ktoré pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva;
 • dajte pozor na zloženie – hľadajte na etikete výťažok z koreňa ashwagandhy – práve výťažky obsahujú najviac účinných, zdraviu prospešných látok; 
 • najistejšou voľbou je lekáreň, kde vám lekárnik môže aj poradiť. Ak však chcete ušetriť za ,,lekárenskú prirážku” a objednávať z internetu, voľte osvedčeného výrobcu, ktorý nemá problém ukázať všetky certifikáty potvrdzujúce kvalitu a ktorého produkty už priniesli výsledky – o čom sa presvedčíte v recenziách;  
 • ak je v centre vášho záujmu najmä ašvaganda ako indický ženšen – teda afrodiziakum – účinok znásobíte, ak rastlinku skombinujete s inými bylinami, ktoré tiež zlepšujú intímny život. Výborne funguje napríklad kotvičník zemný alebo ženšen pravý.  

3 Ako ho pestovať a ako ashwagandhu rozmnožiť

Ako pestovať? 

Ideálne v črepníku – so svojimi hustými zelenými listami a červenými bobuľami skvelo zapadne medzi vaše ostatné trvalky. Na starostlivosť je pomerne nenáročná.  zasejte ju koncom marca. V izbovej teplote bez problémov vyklíči. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu zeminu ani hnojivo. 

Kde ju umiestniť? 

V lete ju vyložte vonku vyhrievať sa na slnko a v zime v pohode prežije na slnečnej parapete. Pestovať ju môžete aj na záhrade, ale našu zimu by táto subtropická rastlina neprežila. 

 

4 Aké látky ashwagandha obsahuje?

Ako už napovedá odborný názov ašvagandhy – Vitánia opojná – jej koreň obsahuje komplex látok, ktoré blahodárne pôsobia na psychický aj fyzický stav organizmu. 

Antioxidanty (x)

 • Sú jedny z najdôležitejších látok, ktoré do tela vieme dostať aj z externých zdrojov (napr. strava). 
 • Ich dôležitosť spočíva v tom, že chránia bunky tela pred oxidantmi = voľnými radikálmi (ROS), ktoré stoja za degeneratívnymi ochoreniami ako je rakovina, srdcovo-cievne choroby, hypertenzia, oslabenie imunitného systému, dysfunkcia mozgu a šedý zákal – katarakta.
 • Voľným radikálom sa nedá úplne vyhnúť – tvoria sa v organizme ako vedľajší produkt pri činnosti aj zdravého metabolizmu. Ich hladinu v tele ovplyvňuje najmä zdravotný štýl – ak fajčíte, konzumujete alkohol, jete nepravidelne, vo vašej strave nie je dostatok ovocia a zeleniny (5 porcií denne), tak je viac než možné, že máte v tele viac voľných radikálov ako antioxidantov a teda ste vo vyššom riziku rozvinutia degeneratívneho ochorenia.  (x)
 • Antioxidanty podporujú zdravú funkciu orgánov a predlžujú ich životnosť. 
 • Ashwagandha obsahuje veľké množstvo katechínu, ktorý vedci považujú za najsilnejší antioxidant. Chemicky izolovaný katechín je prísadou viacerých liekov.  (x) (x) V súčasnosti sa skúma ako prevencia kardiovaskulárnych chorôb. Podľa metaanalýzy z roku znižuje aj riziko vzniku rakoviny prostaty. (x)

Viac o antioxidantoch, ich účinkoch a tipoch ako ich jednoducho doplniť do tela nájdete tu

 

Alkaloidy (x)

Tieto látky majú silný biologický vplyv na telo človeka a v drvivej väčšine sa nachádzajú iba v rastlinách. Medzi najvýznamnejšie, ktoré obsahuje ashwagandha, patria najmä  izopeletierin, anaferin, anahygrin a cuscohygrin, celkovo ich obsahuje 12. Alkaloidy v závislosti od druhu majú protizápalové, analgetické, neurofarmakologické a antimikrobiálne účinky. Taktiež fungujú ako lokálne anestetikum, ničia plesne a mnoho ďalšieho. Sú dôležité pre ďalšie chemické reakcie, ktoré prebiehajú v tele. (x)

Saponíny (x)

Najvýznamnejšie sú sitoindosidy, ktoré ashwagandhe dodávajú jej antistresové účinky. Úspešne bojujú s úzkosťou, hypertenziou. (x)

Laktóny (x)

Ashwagandha obsahuje steroidné laktóny – konkrétne withanolidy A až Y, witanosídy a witaferíny (x). Withanolidy majú širokú škálu vlastností, ktoré pozitívne vplývajú na zachovanie optimálneho zdravia organizmu. Sú klinicky dokázané ich adaptogénne, diuretické, protizápalové, sedatívnych/anxiolytické, antitusické a imunomodulačné účinky. (x) (x) (x)

Povedané ľudskou rečou, práve tieto látky spôsobujú väčšinu zdravotných benefitov ashwagandhy: 
 • zvyšujú odolnosť organizmu voči stresu, pomáhajú telu prispôsobiť sa zvýšenému fyzickému a psychickému úsiliu;
 • pôsobia močopudne, čím pomáhajú činnosti obličiek a zmierňujú rôzne opuchy, znižujú vysoký krvný tlak a bojujú proti zelenému zákalu;
 • uvoľňujú svalstvo a znižujú hladinu stresového hormónu kortizolu v tele;
 • potláčajú suchý a dráždivý kašeľ;
 • pozitívne pôsobia na imunitný systém a pomáhajú zvyšovať jeho odolnosť. (x) 

5 Na čo je ashwagandha dobrá a prečo ju užívať? Účinky pre zdravie

1 Rieši problémy s erekciou a počatím 

 

Ashwagandha stimuluje libido a povzbudzuje sexuálnu túžbu mužov aj žien. Vďaka tomu, že povzbudivo vplýva na krvný obeh, pomáha mužom s erektilnou dysfunkciou. Preukázaný je aj účinok ashwagandhy na intenzívnejší a ľahšie dosiahnuteľný orgazmus žien. (x) Podľa štúdií aj výrazne väčšie množstvo žien ohlásilo až o 43% zvýšený pôžitok zo sexu už po štyroch týždňoch, po ôsmych o 77% než . (x) V tradičnej indickej medicíne sa používa aj na podporu potencie a plodnosti kvôli vysokému obsahu antioxidantov. 

2 Zvyšuje odolnosť voči stresu (x)

Znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu v tele, ak je príliš vysoká. Podľa štúdií až o 30%. (x) Podľa viacerých štúdií je veľmi účinným doplnkom liečby stresových porúch (napríklad syndróm vyhorenia), pretože pomáha redukovať ich symptómy. Podľa jednej štúdie až o 69%. (x) (x) (x) Môže však ovplyvniť medikamentóznu liečbu, preto je potrebné sa poradiť s lekárom. 

3 Zlepšuje sústredenie a pamäť (x)

Podľa štúdie sa ľuďom výrazne zlepšila krátkodobá aj dlhodobá pamäť už po ôsmych týždňoch. Taktiež vedci spozorovali významné zlepšenie kognitívnych funkcií, schopnosti dlhodobo udržať pozornosť a zvýšenie rýchlosti spracovania informácií.

 

 

4 Pôsobí ako životabudič (x)

Zlepšuje odolnosť kardiovaskulárneho systému a zvyšuje výkon pri fyzickej aktivite. (x) (x) V kombinácii s tým, že redukuje stres sa považuje za účinný prostriedok na zvýšenie energie. Tieto účinky sa však dostavia iba pri dlhodobom užívaní, ako preworkout je vhodnejší ženšen.   

5 Podporuje tvorbu svalovej hmoty a spaľovanie tukov (x)

Okrem lepšieho výkonu podporuje aj rýchlejšiu regeneráciu svalov po fyzickej aktivite a odbúravanie tukov. (x)

6 Účinne zmierňuje úzkosť

Látky v ashwagandhe pôsobia na GABA receptory v mozgu, ktorých dysfunkcia spôsobuje choroby ako generalizovaná úzkostná porucha a poruchy spánku, svalové kŕče a záchvaty. (x) 

7 Znižuje cukor v krvi (x)

Vedci si myslia, že je to spôsobené tým, ako koreň pôsobí na kortizol – hormón, ktorý hrá úlohu pri regulácii cukru v krvi. (x) Ak však máte cukrovku, VŽDY sa pred zakúpením doplnku poraďte so svojím lekárom – môže znásobiť účinok lekárom predpísanej liečby a tým vám uškodiť. Je však bezpečné užívať ashwagandhu ako prevenciu.

8 Chráni srdce

Odbúrava cholesterol (LDL aj HDL) a znižuje hladinu triglyceridov v krvi.(x) Okrem toho štúdie potvrdili redukciu vysokého krvného tlaku chronicky vystresovaných ľudí. (x)

9 Zmierňuje bolesť pri artritíde (x)

Štúdia na potkanoch preukázala, že podávanie doplnkov z koreňa W. somnifera významne znížila závažnosť artritídy potlačením príznakov a zlepšením obnovy funkčnej motorickej aktivity. (x) Odvtedy sa uskutočnilo niekoľko štúdií na ľuďoch, ktoré ukazujú, že ashwagandha môže mať veľký liečebný potenciál pri liečbe artritídy. (x)

6 Vedľajšie účinky a interakcie, kontraindikácie s liekmi

Ashwagandha ľudia užívajú tisíce rokov, doplnky s ňou sú jedny z najpopulárnejších a vedci pri klinických testoch nezistili žiadnu toxicitu pre organizmus. Avšak, aj pri braní prírodného lieku treba byť opatrný, hlavne ak je tak účinný, ako ashwagandha. 

Ashwagandha a tehotenstvo

Ak ste v očakávaní alebo kojíte, ašvagandhu si odložte na neskôr. Hoci ju v Indii už tisícročia berú snažiaci sa rodičia kvôli jej priaznivým účinkom na plodnosť, v tehotenstve už môže narobiť viac škody ako úžitku. Môže plodu ublížiť tým, že zlepšuje prekrvenie pohlavného ústrojenstva ženy. 

Ashwaganha a káva

S kávou je to ošemetnejšie – obsahuje kofeín, ktorý vo vyšších dávkach, spôsobuje úzkosť. Ak si od ashwagandhy sľubujete úľavu od úzkosti, najlepšie by pre vás bolo vynechať kávu a nahradiť ju napríklad kávou zo ženšenu bez kofeínu. Ak je vašim cieľom mať viac energie, táto kombinácia môže byť presne tým, čo hľadáte. V neposlednom rade, káva aj ashwagandha sú mocné antioxidanty – látky,  ktoré chránia bunky pred oxidatívnym stresom. Ak si ráno dáte kapsulu s výťažkom z koreňa ashwagandhy a zároveň nechcete vynechať rannú kávu,  získate účinnú zbraň proti voľným radikálom a urobíte niečo pre svoje zdravie.       

Ashwagandha a rakovina

Štúdie na zvieratách alebo in vitro naznačujú, že zložka ashwagandhy Withaferin A, má výrazné protirakovinové účinky a funguje aj ako prevencia. V súčasnosti sa skúma jej využitie pre výrobu liekov. Avšak, zatiaľ neboli vykonané žiadne rozsiahlejšie testy na ľuďoch s rakovinou, preto nemôžeme hovoriť o nejakom zázračnom lieku. Brať doplnky s ashwagandhou na prevenciu neuškodí, no pacienti s rakovinou by sa mali poradiť so svojím lekárom. 

Ashwagandha a autoimunitné ochorenia

Vyhnite sa doplnkom s ashwagandhou ak máte ochorenia ako je reumatoidná artritída, lupus, Hashimotova tyroiditída a cukrovka 1. typu.

Ashwagandha a štítna žľaza

Ak beriete lieky na štítnu žľazu, poraďte sa pred kúpou doplnku s lekárom. Pri klinickych testoch sa vyskytli prípady, keď ašvagandha zvýšila hladinu hormónov štítnej žľazy. Ak užívate liek Euthyrox, taktiež sa o užívaní ashwagandhy poraďte s lekárom alebo lekárnikom – hoci ashwagandha pozitívne vplýva na hladinu hormónov T3 a T4 v krvi, môže byť potrebné upraviť dávky. Taktiež je dobré sa v prvých týždňoch súčasného užívania pozornejšie sledovať. 

Ashwagandha a cukrovka

Môže znížiť hladinu cukru v krvi a hladinu krvného tlaku, takže sa pred zakúpením doplnku VŽDY poraďte so svojím lekárom. Môže kontraindikovať s vašimi liekmi. Preto ak ju budete užívať, bude pravdepodobne potrebné upraviť dávkovanie.

7 Interakcie s liekmi

Antidepresíva a anxiolytiká

SSRI, čo sú najviac predpisované antidepresíva (patrí tu napríklad zoloft, alebo sertralín), interagujú s ashwagandhou, keďže sama pôsobí ako prírodné antidepresívum a anxiolytikum. Preto ak máte predpísané lieky, doplnkom s ňou sa radšej vyhnite. Na liečbu depresie alebo úzkostných porúch samotná ashwagandha nestačí, ale výrazne zmierni symptómy. Keď vám lekár postupne vysadí predpísanú liečbu, môžete začať užívať ashwagandu ako prevenciu pred ďalšou epizódou.

Hypnotiká a benzodiazepíny

Ak užívate lieky ako lexaurin, xanax, frontin alebo zolpidem, určite súčasne ashwagandhu neužívajte. Ashwagandhe sa hovorí aj “prírodný xanax” pre jej silné protiúzkostné účinky. Takisto pomáha zlepšiť kvalitu spánku a zmierňuje insomniu. Odporúčam teda najprv skúsiť bezpečnú ashwagandu predtým, ako siahnete po vysoko návykových liekoch z tejto kategórie. Používa sa aj na liečbu abstinenčných príznakov po dlhodobom zneužívaní benzodiazepínov.    

Kreatín

Kreatín sa nachádza v bežnej strave a súčasne sa prirodzene tvorí v ľudskom tele. Užívanie doplnkov s kreatínom a ashwagandhy je teda bezpečné a výrazne podporí tvorbu svalovej hmoty a váš výkon.    

Hormóny

Ashwagandha priaznivo pôsobí na komunikáciu celého endokrinného systému. Preto ak užívate hormóny, poraďte sa pred zakúpením doplnku s lekárom. 

8 S čím je prospešné ashwagandhu kombinovať?

Ženšen (Panax ginseng)

Ako sme si povedali vyššie, ashwagandha sa nazýva aj indický ženšen. Je to preto, že tieto dve rastliny majú veľmi podobné účinky aj tisícročnú tradíciu v tradičnej medicíne. Čínsky ženšen obsahuje neuveriteľné množstvo antioxidantov, ktoré predlžujú životnostnosť buniek a ozdravujú orgány. Zlepšujú pamäť a sústredenie, chráni pokožku aj telo pred starnutím, zlepšujú prekrvenie orgánov, fungujú ako prevencia proti civilizačným chorobám – fyzickým aj psychickým. Takisto priaznivo pôsobí na pohlavnú sústavu – posilní libido a zlepšuje sexuálny život mužov i žien. Mužom dopomôže k pevnejšej a dlhšej erekcii, ženy zase ľahšie dosiahnú orgazmus. V kombinácii s ashwagandhou ide teda o veľmi mocné prírodné afrodiziakum, po ktorom navyše omladnete aspoň o 5 rokov. 

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Lieči sa ním neplodnosť, impotencia a erektilná dysfunkcia. Výrazne znásobí účinky ashwagandhy na pohlavné ústrojenstvo a zdravý intímny život. Zvyšuje libido, zlepšuje prekrvenie, zaručuje väčší pôžitok zo sexu pre ženy aj mužov. Okrem toho spolu s ashwagandhou stimuluje telo k lepším športovým (alebo sexuálnym) výkonom, tvorbu svalovej hmoty, regeneráciu svalov po fyzickej aktivite. Kombinácia kotvičník + ashwagandha je teda TOP pre váš intímny život – vyrieši sexuálne problémy a bezproblémový sex bude ešte lepší, ako doteraz.

Žerucha peruánska (Maca root)

Žeruchu volajú aj peruánsky ženšen. Rastlina z Južnej Ameriky priaznivo ovplyvňuje libido, potenciu a plodnosť, zdravý sexuálny život. Okrem toho tiež pôsobí ako životabudič – znižuje stres a pôsobí stimulujúco na organizmus. Ashwagandhu teda dopĺňa úžasne. Ak chcete rýchlejšie a silnejšie účinky ashwagandhy, žerucha je vhodnou voľbou. 

Ginko biloba

Zlepšuje prekrvenie celého tela vrátane periférii. Pomáha ozdravovať orgány a podporuje ich funkciu, zlepšuje pamäť a sústredenie. Preto je veľmi populárna najmä medzi vysokoškolákmi. Ashwagandha má tieto účinky tiež, navyše zvyšuje odolnosť proti stresu. Pre lepšie sústredenie, pamäť a lepšiu výkonnosť v práci je teda táto kombinácia viac než vhodná. Ginko však neprekrvuje len mozog, ale aj pohlavné ústrojenstvo. Zlepšuje tak nie len pracovný, ale aj intímny život – mužom rieši problémy s erekciou, ženám zvyšuje citlivosť intímnych miest a teda pomáha k lepšiemu orgazmu. V kombinácii s ashwagandhou je teda vynikajúce afrodiziakum a zároveň účinný prírodný prostriedok na lepší a kvalitnejší sex. 

TIP: Skúste výživový doplnok Force X VITAL, ktorý obsahuje ginko, ashwagandhu, ženšen aj kotvičník zemný:

Rozchodnica ružová (Rhidiola rosea)

Táto kvetina je sibírskym ekvivalentom ashwagandhy. Má veľmi podobné účinky a nezistila sa žiadna kontraindikácia s doplnkami s ashwagandhou, práve naopak – obe sa skvele dopĺňajú a efekt na vyššie libido, lepšiu koncentráciu a pamäť, lepšiu náladu a pod. sa ich kombináciou značne znásobí.  

Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)

Ak máte problémy so spaním a úzkosťou, kombinácia s ashwagandou vám pomôže tieto problémy zmierniť. Uvoľňujú tenziu, pri dodržiavaní spánkovej hygieny pomôžu s nespavosťou a navodzujú uvoľnený, pohodový pocit počas celého dňa.      

9 Ako sa ashwagandha užíva? Čaj, extrakt, prášok, káva, tablety, tinktúra či kapsule?

Tablety, pilulky a gélové kapsuly

Doplnky v takejto forme sú najpopulárnejšie. Je to jednak kvôli jednoduchosti užívania ako aj kvôli ich všestrannosti – do piluliek viete vložiť aj iné látky, ktoré umocňujú účinky ashwagandhy. Takisto pri spracovaní zložiek byliniek na kapsule sa žiadna zložka nezhodnocuje a neničí – napríklad pri varení čaju sa z byliny vytrácajú niektoré antioxidanty.

Na čo si dať pozor: 

 • kupujte iba od overených výrobcov a predajcov, ktorých produkty prešli kontrolou regionálneho úradu verejného zdravotníctva,
 • kľúčový je aj výber doplnku s kvalitnou ashwagandhou. Pri kúpe si dajte pozor na zložky, ktoré produkt obsahuje (chcete výťažok z koreňa, nie iba koreň)
 • venujte pozornosť aj tomu, z akého materiálu sú gélové kapsule. Niektoré sú na prírodnej báze, niektoré nie. “Obal” kapsule ovplyvňuje vstrebávanie liečivých látok v tele – za svoje peniaze si zaslúžite 100% vstrebateľnosť všetkých účinných látok, za ktoré platíte. Okrem toho nekvalitná kapsula môže mať za následok to, že sa liečivé látky časom znehodnotia aj pri správnom skladovaní, čo je pri dlhodobom užívaní (30+ dní) esenciálne.  

V lekárni aj na internete nájdete mnoho čajových zmesí, porciovaných alebo jemný prášok z nastrúhaného koreňa. 1 g prášku zalejte 500 ml vody a varte 20 minút. Preceďte a môžete piť. Odporúča sa pridať doň med, pretože odvar je extrémne horký. 

Tinktúra, kvapky, sirup

Takisto kúpite na internete alebo v lekárni. Dávkovanie sa v závislosti od kvality a sily produktu mení, preto si vždy pozrite dávkovanie na obale tinktúry, alebo v príbalovom letáku. Tinktúru si môžete zaobstarať aj domácu – sušený koreň naložte do pol litra 40%-ného alkoholu na dobu dva až tri mesiace. Keďže tinktúra obsahuje alkohol, nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, ľudí pod 18 rokov. 

Káva

V obchodoch so zdravou výživou alebo aj v niektorých potravinových reťazcoch nájdete kávu pripomínajúce nápoje buď z čistej ashwagandhy alebo zmesi kávy okorenené ashwagandhou pre lepší stimulačný účinok a oddialenie “kofeínového absťáku”. Chuť “kávy” nie je práve vábna, ale je vhodná pre ľudí, ktorí sú precitlivení na kofeín. Takisto má dlhotrvajúcejší účinok ako ranná neska.  

Ashwagandha pre deti

Ashwagandha je rastlina s minimom vedľajších účinkov, preto je vhodná pre zdravé deti, ktoré neberú žiadne lieky. Veľmi dobre funguje na podporu imunity a ako prevencia nádchy a chrípky.  

10 Skúsenosti s ashwagandhou a recenzie doplnkov s withaniou opojnou

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...