Šalvia lekárska (Salvia officinalis): bojuje so zápalmi aj baktériami

salvia

Šalvia je aromatická rastlina, ktorá sa u nás najčastejšie užíva vo forme čaju alebo pastiliek, prípadne ako korenie do mäsitých jedál.

Používali ju už starí Rimania, ktorí jej názov odvodili od latinského slova salvare, čo znamená liečiť. Fialová bylinka totiž obsahuje látky, ktoré ozdravujú dýchacie cesty a trávenie, povzbudzujú obranyschopnosť.

Dobre známa je aj medzi ženami, ktoré už v antike pili odvar zo šalvie, ktorý miernil príznaky predmenštruačného syndrómu a prechodu. Fytoestrogény v šalvii pomáhajú nastoliť hormonálnu rovnováhu.

Avšak využitie šalvie ako liečivky je omnoho širšie.

salvia lekarska

Šalvia lekárska: história, popis, výskyt a zaujímavosti

Šalvia je polokrík, ktorý sa vyskytuje prevažne v teplejších kútoch južnej Európy. Dobre sa jej rastie na slnečných lúkach alebo na pasienkoch. Táto viacročnica (6-10 rokov) sa dorastá do maximálnej výšky 75 cm, no jej korene dorastajú do dĺžky aj jedného metra. Po celý čas si zachováva zelenú farbu.

Špecifické sú jej strieborno-zelené lístky, podľa ktorých ju ľahko spoznáte a kvôli ktorým sa často pestuje ako okrasná rastlina.

🌿 Šalvia sa používa ako repelent proti hlodavcom.

🌿 Rimania používali šalviu pri obradoch a ceremóniách, pretože verili, že prináša dlhovekosť.

🌿 Vo feng-šuej je šalvia jeden z najvzácnejších kvetov – dokáže priestor vyčistiť od negatívnej energie.

🌿 Šalviový med je považovaný za najzdravší na svete, čo odráža aj jeho cena. Za najkvalitnejší a tým pádom aj najliečivejší sa považuje ten chorvátsky.

🌿 Počas moru čiernej smrti doktori nosili desivé masky pripomínajúce zobák. Práve tento zobák slúžil na to, aby doň mohli uložiť liečivé rastliny – verili totiž, že nákaza sa šírila ,,zlým vzduchom“, pred ktorým mali bylinky v zobáku doktorov ochrániť. Šalvia sa často používala na tento účel.

salvia lekarska med

2 Ako pestovať šalviu lekársku

V kvetináči aj v záhrade

Keďže sa dorastá do výšky 70 cm, väčšinou sa pestuje vonku, no bude sa jej dariť aj v dostatočne veľkom kvetináči. Dôležité je umiestniť ju na svetlé miesto, kde jej bude teplo. Kvetináč teda umiestnite napríklad na okenný parapet do kyprej a priedušnej pôdy, ktorá je bohatá na vápnik a dusík.

Sadenici alebo semienku bude najviac vyhovovať teplé a vlhké sadenisko zbavené buriny, aby sa ker mal kde rozpínať. Sadí sa ideálne na jar, pričom semeno sa klasicky zatlačí do vlhkej zeminy a pravidelne sa prvé 2 až tri týždne zalieva. Po tejto dobe by ste už mali zahliadnuť ako si rastlinka razí cestu z pôdy. Čím je rastlinka vyššia, tým lepšie znáša aj suchšiu pôdu.

Starostlivosť

Vyžaduje si pozornosť v každom ročnom období. Na jar treba pozrezávať drevnaté stonky. V lete začína kvitnúť, vtedy je ideálny čas na hnojenie a zber kvetov. Na začiatku jesene treba opäť pozrezávať drevnaté stonky a počas celého upršaného obdobia ju treba chrániť pred prudkým vetrom. Keďže pochádza z teplých južných krajín, mrazy v našich končinách by nemusela prežiť. Preto ju treba počas chladnejšieho počasia v zime zakryť.

Pri správnej starostlivosti vám liečivka s fialovými kvetmi vydrží 4-5 rokov.

Zber listov a vňate

Listy sa zberajú pred kvitnutím, teda na jar. Poukladajte ich napríklad na noviny alebo látku, ktorá vstrebe dodatočnú vlhkosť. Tie umiestnite do tmavej a teplej miestnosti, ktorá je ale vzdušná. Ideálna je napríklad povala. Vysušené lístky sú krehké, no nestrácajú svoju zelenú farbu a vôňu. Uskladnite ich do vákuovo uzatvoriteľných nádob, aby k ním neprenikla vlhkosť zo vzduchu.

salvia lekarska pestovanie

3 Kde kúpiť kvalitnú šalviu?

Šalvia sa predáva sušená na čaj alebo vo forme tabliet, či piluliek. V tých je koncentrácia liečivých látok vyššia. Obľúbené sú aj rôzne bylinné zmesi, kde pridané byliny umocňujú zdravotný efekt šalvie.

Pri kúpe tabliet sa orientujte podľa overených rád:

• Nekupujte produkty, ktoré nie sú testované a schválené príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  

• najkvalitnejšie produkty pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva;

• venujte pozornosť zloženiu na etikete – výťažok alebo extrakt z listov má byť 100% čistý.

• Zvyčajne platí, že kvalita nie je zadarmo. Nesiahajte preto automaticky po najlacnejšom produkte – môže sa stať, že síce zaplatíte menej, ale budú to vyhodené peniaze, pretože žiadaný účinok sa nedostaví.

• Ak chcete ušetriť, objednávajte z internetu a nekupujte v lekárni. Poštovné vás často vyjde lacnejšie ako ,,lekárenská prirážka“. V lekárni sa ale môžete poradiť o možných kontraindikáciách, najmä ak beriete nejaké lieky alebo iné výživové doplnky.

• Ak vás zaujíma šalvia najmä z hľadiska podpory prekrvenia organizmu, jej účinok bude silnejší, ak ju skombinujete s inými bylinnými preparátmi, ktoré majú rovnaký účinok – výborne funguje napríklad kotvičník zemný alebo čínsky ,,všeliek“ – ženšen pravý

Tip:

Objavte silu prírody vo výživových doplnkoch, ktoré kombinujú šalviu, kotvičník, ženšen + ďalšie rastliny, vitamíny a minerály. Zloženie na mieru pre aktívnych moderných a vitálnych mužov.

 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH
 • Force X VITAL
  Force X VITAL
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

4 Látky, ktoré šalvia obsahuje

Ako už vyplýva z vyšších riadkov, šalvia má svoje významné zastúpenie v ľudovom liečiteľstve. Obsahuje totiž vo vysokej miere látky, ktoré pozitívne vplývajú na chod organizmu.

Fytoestrogény: Tieto látky sa v tele správajú ako ľudské hormóny. Pôsobia teda na reprodukčnú sústavu a intímne zdravie. Zvyšujú plodnosť a potenciu, ženám pomáhajú pri bolestivej alebo problémovej menštruácii. Šalvia sa uplatní aj pri prechode – pomáha mierniť niektoré prejavy menopauzy. Pomáha aj redukovať nadmernú tvorbu materského mlieka. Významným zdrojom fytoestrogénov je aj čínsky ženšen, ktorý obsahuje špeciálny druh týchto látok, ktoré sa nedajú nájsť niekde inde na planéte.

Flavonoidy: Sú bioaktívne látky, ktoré sa nachádzajú iba v rastlinách a v produktoch z nich. Sú hviezdou medzi antioxidantmi – ich antioxidačný účinok je mimoriadne silný. Preto je dostatočný príjem flavonoidov významný ako prevencia ochorení srdca a ciev, diabetu, neurologických a nádorových ochorení. Chránia bunky pred oxidačným stresom a predlžujú tak ich životnosť. Majú protizápalový účinok a povzbudzujú činnosť imunitného systému. Veľmi veľa ich obsahuje napríklad aj krpčiarka šípolistá.

Saponíny: Zabraňujú zvyšovaniu hladiny ,,zlého“ cholesterolu a tým bránia upchávaniu ciev. Zlepšujú krvný obeh a chránia zdravie srdca a ciev. Významným zdrojom saponínov je okrem šalvie aj kotvičník zemný. Indická ashwagandha zase obsahuje špeciálny druh saponínov, ktoré znižujú úzkosť a bojujú s hypertenziou. Chránia organizmus pred baktériami, plesňovými ochoreniami a pomáhajú modulovať imunitný systém.

Vitamíny a minerály: V šalvii sú najviac zastúpené vitamíny B (1,2,3,6). Okrem toho obsahuje aj vitamín C, E a K. Šalvia je pomerne bohatá na rôzne druhy a typy vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Nájdete tu napríklad vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, E alebo vitamín K. Strieborno-zelené lístky obsahujú aj pomerne veľké množstvo minerálov: vápnik, draslík, železo, betakarotén, horčík, meď, antioxidant luteín, mangán, zinok a selén.

salvia lekarska ucinky

5 Účinky šalvie lekárskej na zdravie

🌿 protizápalové a antibakteriálne vlastnosti,

🌿 pomáha pri zápale močových ciest,

🌿 užíva sa orálne alebo ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla,

🌿 redukuje nadmerné potenie,

🌿 posilňuje imunitný systém,

🌿 prekrvuje organizmus, vďaka čomu pomáha riešiť problémy súvisiace s krvným obehom – napríklad erektilnú dysfunkciu;

🌿 zvonku sa prikladá na poranenia a popáleniny aby sa rýchlejšie hojili,

🌿 prispieva k psychickej pohode, posilňuje organizmus proti stresu a chráni pred vyčerpaním,

🌿 zlepšuje potenciu – zvyšuje libido a spevňuje erekciu;

🌿 priaznivo pôsobí pri ženských problémoch ako PMS a symptómy menopauzy,

🌿 rozpúšťa hlien,

🌿 skrášľuje a čistí pleť, posilňuje vlasy.

salvia lekarska afrodiziakum

6 S čím je prospešné šalviu kombinovať?

Šalvia lekárska a maca peruánska

Maca sa vďaka svojim výrazným účinkom na zdravie človeka rozšírila z peruánskych Ánd do celého sveta, známou začína byť už aj na Slovensku. Reďkovke podobný koreň macy obsahuje všetky potrebné živiny na dodanie sily, vitality, imunity a v neposlednom rade aj potencie. Preto sa so šalviou vhodne dopĺňajú – obe posilňujú imunitu, pôsobia protizápalovo a antibakteriálne, významne zlepšujú prietok krvi do periférii vrátane mikrocirkulácie – tým bojujú s erektilnou dysfunkciou, garantujú tvrdú a dlhotrvajúcu erekciu. Sex vedia spríjemniť aj pre ženy – lepšie prekrvenie uvoľňuje svaly a robí pohlavné orgány citlivejšími na stimuláciu, čo znamená ľahšie dosiahnutie orgazmu.

Šalvia lekárska a kotvičník

Kotvičník taktiež obsahuje fytoestrogény, preto ho ocenia najmä dámy, ktoré majú problém s hormonálnou nerovnováhou. Tá sa prejavuje napríklad akné, bolestivou menštruáciou, zmenami nálad počas PMS. Určite ocenia aj to, že kotvičník pomáha spaľovať tuk.

Páni zas ocenia, že im kotvičník dvihne hladinu testosterónu, dodá energiu, a stimuluje rast svalov. Zvyšuje sexuálnu túžbu a pretože pôsobí na kardiovaskulárny systém a prietok krvi, tiež dopomáha pánom dosiahnuť tvrdšiu a dlhotrvajúcejšiu erekciu.

Šalvia lekárska a ginko biloba

Ginko je asi najznámejšia bylina, ktorá sa užíva na prekrvenie. Vyzdvihuje sa najmä pre účinky na kognitívne funkcie – pamäť, sústredenie, učenie sa. Avšak, páni, priaznivo vplýva aj na váš druhý najdôležitejší orgán 🙂

Šalvia lekárska a goji

Goji, prezývané aj ovocie dlhovekosti, taktiež vplýva na cholesterol. V kombinácii so šalviou tak prispieva k udržovaniu čistých a priechodných ciev, zlepšuje ich pružnosť. Zásobujú organizmus vitamínmi a stopovými prvkami, posilňujú imunitný systém. Dokopy teda tvoria skvelú zbraň proti rôznym ochoreniam a keďže goji je navyše aj prírodné afrodiziakum, táto kombinácia pozitívne vplýva na sexuálny život mužov aj žien.

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...