Ginko dvojlaločné (ginkgo biloba): lepšia pamäť aj mentálna kondícia

ginko ginkgo biloba

Ginko biloba je aj v rámci Slovenska jeden z najznámejších ázijských darov prírody.

Nemusíme ho predstavovať najmä študentom, ktorí počas skúškového alebo maturít pravidelne vykúpia všetky zásoby ginka v lekárňach. Popíjanie čaju z ginka totiž zvyšuje ich šancu na úspešné zloženie skúšok. Dokážu sa vďaka jeho účinkom lepšie sústrediť a učivo si zapamätajú rýchlejšie a na dlhšiu dobu.

V tradičnej čínskej medicíne sa tento strom využíva aj pri liečbe astmy, porúch krvného obehu (napríklad trombóza, kŕčové žily, pocit studených končatín, erektilná dysfunkcia,…), tinitu a závratov.

V Európe ginkgo bilobu doktori často odporúčajú starším pacientom ako podporu pri prevencii rozvoja demencie alebo Alzheimerovej choroby.

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba): Čo to je? Výskyt a história

Ginkgo biloba je jeden z najstarších stromov na planéte, preto sa prezýva ,,živá fosília“. Je jediný druh z triedy stromov gínk, ktorý prežil do dnešných dní. Tieto listnaté stromy dosahujú výšku 20-35 metrov, niektoré staršie stromy v Číne dokonca až 50 metrov. Niektoré stromy sú vraj staršie ako 3 a pol tisíc rokov.

Pôvodne sa vyskytoval v Číne, kde má doteraz svoje významné zastúpenie v tradičnej ľudovej medicíne. Z Číny sa rozšíril aj do Japonska. List ginkga je symbolom hlavného mesta Tokya, ako aj jednej z najdôležitejších japonských tradícií – ceremónie podávania čaju.

Strom ginka je zvyčajne hlboko zakorenený a teda odolný voči poveternostným podmienkam. Mladé stromy sú často vysoké, štíhle a riedko rozvetvené – čím je strom starší, tým viac sa jeho koruna rozrastá do šírky. Počas jesene listy zožltnú a opadajú.

Je odolný proti počasiu, chorobám a hmyzu. Navyše dokáže vytvárať vzdušné korene a výhonky, ktoré čerpajú vlhkosť zo vzduchu. Kombinácia týchto schopností robí z ginkgo biloby jeden z najodolnejších stromov na planéte, vďaka čomu tento druh prežil dodnes.

To, že ginkgo biloba odpudzuje hmyz je známe už od pradávna – knihovníci vkladali jeho listy medzi stránky kníh, aby staré texty uchránili pred švábmi a plošticami.

O húževnatosti a životaschopnosti ginka svedčí aj to, že pri výbuchu atómovej bomby v Hirošime bolo šesť týchto stromov to jediné, čo prežilo priamo v zasiahnutej zóne.

V Ázii sú jadierka z ginka považované za luxusné jedlo. V Číne sa podávajú pri špeciálnych príležitostiach ako sú svadby, alebo v rámci jedla zvaného Budhovo potešenie (Buddha’s delight) počas osláv nového roka.

ginko

Kde rastie / Kde kúpiť kvalitné ginko?

Ginkgo biloba sa pestuje v domácnostiach po celom svete ako bonsai, keďže je relatívne ľahké pestovať tento strom tak, aby nevyrástol príliš vysoký. Tiež sa pestuje v parkoch a sadoch ako ozdobná drevina – nájsť ho možno napríklad v sade Janka Kráľa v Bratislave.

Listy sa zberajú, kým sú ešte mladé – teda v mesiacoch apríl až máj, v ktorých ginko kvitne. Sušia sa v tieni.

Najobľúbenejšie sú u nás čaje z ginkga, ktoré sa dajú kúpiť v obchode s potravinami, lekárni alebo na internete. Čaj je však slabší ako extrakt z listov.

Pri kúpe produktov s ginkgom sa odporúčame riadiť základnými pravidlami: 
 • nekupujte produkty, ktoré nie sú testované a schválené príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  
 • hoci je ginko veľmi odolné, muselo čerpať živiny z nejakej pôdy a ovzdušia. Preto je najlepšie vyberať taký produkt, ktorý vyrastal v kvalitnej pôde v čistom prostredí, aby nedošlo ku kontaminácii listov a teda aj ničeniu liečivých látok. Najkvalitnejšie produkty pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva;
 • venujte pozornosť zloženiu na etikete – výťažok alebo extrakt z listov ginka má byť 100% čistý. V súčasnosti sa ginko kvôli svojej popularite mieša s rutínom, kvercetínom alebo nešpecifickými flavonoidmi. (x)
 • Zvyčajne platí, že kvalita nie je zadarmo. Nesiahajte preto automaticky po najlacnejšom produkte – môže sa stať, že síce zaplatíte menej, ale budú to vyhodené peniaze, pretože žiadaný účinok sa nedostaví.
 • Najčastejšie sa ginkgo biloba kupuje v lekárni, kde sa môžete poradiť s lekárnikom. V lekárni však bývajú produkty drahšie ako na internete. Ak chcete ušetriť a objednávať z internetu, zvoľte výrobcu, ktorý vie kvalitu svojho produktu preukázať certifikátmi. Takisto je fajn prečítať si recenzie – podľa nich spoľahlivo zistíte, či tento konkrétny produkt priniesol nejaké výsledky.   
 • Ak vás zaujíma ginko najmä ako podpora cievneho systému a prietoku krvi, jeho účinok bude silnejší, ak ho skombinujete s inými bylinnými preparátmi, ktoré majú rovnaký účinok – výborne funguje napríklad kotvičník zemný alebo ženšen pravý.  
ginkgo biloba

Ako ginko pestovať a ako ho rozmnožiť

Ginkgo biloba je nenáročný strom na pestovanie, ktorý na jeseň rozžiari každú záhradu.

Existujú aj trpasličie odrody, ktoré sa dajú pestovať v črepníku s dierou na odtok vody ako bonsaj.

Kým sa počas prvých dvoch – troch rokov zakorení, potrebuje viac starostlivosti. Po tejto dobe je už ginko prakticky nezničiteľné.

Výsadzba

Oplodnené semená ginka sa sadia v marci do nádoby s vlhkým pieskom. Mali by vyklíčiť po mesiaci až dvoch. Vyklíčené semená zasaďte do väčšieho kvetináča s dierou na odtok vody alebo do záhrady. Aby sa mladému výhonku darilo, potrebuje ľahkú pôdu alebo substrát, ktorý v pomere 1:1 tvorí piesok a humus.

Starostlivosť

Po prvé dva roky umiestnite rastlinku do tieňa a pravidelne ju zalievajte. Nepreháňajte to však, pretože priveľa vody môže spôsobiť odhnitie korienkov. Ak ginkgo bilobu pestujete v záhrade, počas tohto zraniteľného obdobia ho chráňte pred mrazom tak, že ho na jeseň prikryjete vetvičkami. Hnojiť nejako extra nepotrebuje, ale nič nepokazíte slepačím trusom.

Keď bude výhonok vysoký aspoň 30 cm, môžete stromček presunúť na svetlé miesto. Vďaka slnečným lúčom narastie rýchlejšie a do väčších rozmerov. Pri tejto veľkosti už prežije aj dlhšie obdobie sucha.

Zber listov a plodov

Listy sa zberajú keď sú ešte mladé, teda približne niekedy začiatkom mája. Sušia sa na vzduchu v tienistom mieste. Ak ginko pestujete kvôli plodom, bude asi jednoduchšie ich rovno kúpiť – plody urodia len dospelé stromy (30 rokov), navyše by ste potrebovali mať v záhrade samčiu aj samičiu rastlinu.

ginkgo biloba

Aké látky ginkgo biloba obsahuje?

Ginko je tak staré, že sa ním kŕmili ešte dinosaury. V jeho listoch sa pre nás zachovali liečivé látky z prehistorických čias.

Tieto pre ľudí prospešné látky neobsahuje žiadna iná rastlina na planéte, čo robí z ginkga nenahraditeľný zdroj zdravia.

Najviac týchto zdraviu prospešných látok obsahujú listy ginkga. Tie sa zberajú a sušia na výrobu čaju. Alebo sa ďalej spracovávajú na čistý extrakt, ktorý je v súčasnosti najviac predávaný rastlinný extrakt na svete.

V akých látkach teda tkvie unikátnosť ginka?

Ginkolidy

Tieto látky sú špecifické pre ginko. Podľa viacerých štúdií majú neuroprotektívne účinky – chránia mozog a celý nervový systém. Pomáhajú prekrviť a okysličiť mozog, čím prispievajú k jeho správnej funkcii. Stimulujú prietok krvi v cievach očí, mozgu aj končatín. Zásobujú tak periférie tela (napr. chodidlá, prsty na rukách, ale aj pohlavné orgány) kyslíkom, čím vyživujú orgány a podporujú ich činnosť.

Antioxidanty

Majú v tele veľmi široké využitie, no v skratke môžeme tvrdiť, že chránia bunky pred predčasným starnutím a predlžujú životnosť orgánov.  

Ako napovedá názov, pomáhajú likvidovať oxidanty = voľné radikály (ROS) – škodlivé látky, ktoré poškodzujú stavebné jednotky ľudského tela, najmä proteíny a lipidy (tuky). To v preklade znamená, že sú to práve voľné radikály, ktoré stoja za množstvom degeneratívnych ochorení, ako napríklad rakovina, srdcovo-cievne choroby, oslabenie imunitného systému, dysfunkcia mozgu. Do tela sa dostanú ako vedľajší produkt pri činnosti inak zdravého metabolizmu alebo z vonkajšieho prostredia. (x)

Vďaka nim má ginkgo biloba ozdravné účinky na organizmus a pomáha pri prevencii týchto chorôb – napríklad Alzheimerovej choroby (x).

Po správnosti by ste mali denne prijať 8000 až 11000 jednotiek antioxidantov. (x)

Prijať takéto množstvo z bežnej – hoci pestrej – stravy, je pomerne náročné, keďže takéto množstvo sa skrýva napr. v približne 16 banánoch. Preto existuje toľko doplnkov s antioxidantmi. Takmer každý druhý človek ich totiž nemá dostatok.

Doplnky stravy s ginkgo bilobou sú na doplnenie antioxidantov ideálne, keďže ginko ich obsahuje veľké množstvo.

ginkgo biloba

Flavonoidy

Taktiež patria do skupiny antioxidantov a určite ste už o nich počuli. Spomínajú sa totiž takmer v každom článku o zdravej výžive. Nutriční terapeuti si ich cenia najmä preto, že sú hviezdou medzi antioxidantmi – sú tak silným bojovníkom proti ROR, že dokážu napríklad aj pomôcť pri vylučovaní ťažkých kovov z tela. Chránia pečeň, bojujú proti zápalom a baktériám. Skúma sa ich úloha v prevencii srdcových chorôb a karcinogénnych ochorení. Niektoré flavonoidy dokonca vykazujú potenciálne antivírusové účinky. (x) Okrem toho nemajú žiadne vedľajšie účinky. Vyskytujú sa najmä v ovocí a v zelenine – napríklad v šupkách šípok.

Terpény

Terpény vo všeobecnosti pôsobia na receptory neurotransmiterov, najmä serotonínu. Zvyšujú tiež aktivitu aktivitu dopamínu a norepinefrínu – pôsobia teda ako prírodné antidepresívum. Vďaka týmto svojim vlastnostiam sa využívajú napríklad pri aromaterapii.

V ginku je najvýznamnejší terpén bilobalid, ktorý chráni bunky nervového systému pred degeneráciou a pomáha ich regenerovať. (x)

Vitamíny a minerály

Najviac zastúpeným vitamínom v plode ginkga je vitamín A, ktorý zabezpečuje dobrý zrak. Tiež je dôležitý pre zdravie kostí a zubov, pomáha telu vo vývoji správne rásť, chráni sliznice pred infekčnými chorobami.

Obsahuje aj vitamín C, ktorý zabezpečuje správny chod imunitného systému tela. V ginkgu sa tiež nachádzajú mnohé minerálne látky, z ktorých najvýznamnejší je horčík. Tento minerál je takmer nemožné prijať v dostatočnom množstve z potravy, preto ho majú ľudia buď nedostatok, alebo ho suplementujú. Jeho dôležitosť tkvie v tom, že pomáha upraviť krvný tlak, predchádza chronickej únave a uľaví pri psychickej záťaži, tetánii, úzkostiach a depresiách – posledné tri menované sú najčastejšie príznaky nedostatku horčíka v tele.

ginkgo biloba

Na čo je ginko dobré a prečo ho užívať? Účinky pre zdravie

1 Obsahuje silné antioxidanty

Ginko obsahuje veľké množstvo flavonoidov a terpénov, ktoré sú známe svojimi silnými antioxidačnými účinkami. (x) (x) Antioxidanty pomáhajú organizmu bojovať s voľnými radikálmi, čím prispievajú k optimálnemu fungovaniu celého organizmu a predlžujú životnosť orgánov.

2 Pomáha bojovať so zápalom

Zápal je prirodzenou obrannou reakciou organizmu pri napadnutí tela cudzou látkou alebo pri zranení. Imunitný systém takouto reakciou lieči poranenú oblasť alebo sa snaží vypudiť z tela látky, ktoré doň nepatria.

Roky výskumov na zvieratách a v skúmavkách ukazujú, že extrakt z ginkga môže znižovať markery zápalu v ľudských aj zvieracích bunkách pri rôznych chorobných stavoch. (x) (x)

3 Zlepšuje cirkuláciu krvi

Jedna štúdia u ľudí so srdcovými chorobami, ktorí brali ginko, preukázala okamžité zlepšenie prietoku krvi do všetkých častí tela, vrátane periférii. Udialo sa tak vďaka tomu, že ginko o 12% zvýšilo hladiny oxidu dusnatého v tele. Ten je zodpovedný za rozšírenie ciev, čo zlepšuje celkovú krvnú cirkuláciu.

4 Povzbudzuje činnosť srdca

Dodatočný výskum poukazuje na fakt, že ginko má ochranný efekt na zdravie srdca a nervovej sústavy, vrátane mozgu. Pomáha aj pri prevencii mŕtvice. Vedci si nie sú celkom istý, vďaka čomu má ginko tieto svoje účinky. Možným vysvetlením je, že za tento efekt ginkgo biloba vďačí protizápalovým látkam, ktoré rastlina obsahuje. (x) (x) (x)

5 Pomáha pri demencii

Štyri štúdie zistili, že ľudia, ktorí užívali ginko 22 až 24 týždňov zaznamenali zníženie viacerých symptómov spojených s demenciou. (x)

6 Zlepšuje funkciu mozgu

Účastníci niekoľkých menších štúdií hlásili zvýšenie kognitívnych funkcií, najmä pokiaľ ide o sústredenie, krátkodobú pamäť a schopnosť učiť sa. Vedci predpokladajú, že je to vďaka schopnosti ginkga rozšíriť cievy a zlepšiť prietok krvi v celom tele. Dôsledkom toho sa mozog lepšie okysličí a teda je aj výkonnejší. (x) (x)

7 Znižuje úzkosť

Štúdia, ktorá skúmala účinky ginkga na ľudí s generalizovanou úzkostnou poruchou, preukázala výrazné zníženie symptómov. 170 účastníkov štúdie výskumníci rozdelili do dvoch skupín – výskumnej a kontrolnej. Ľudia vo výskumnej skupine dostávali 240 až 480 mg ginkga, pričom kontrolná vzorka dostávala placebo. Výskumná skupina na konci štúdie hlásila zníženie príznakov úzkosti až o 45%.

8 Pomáha pri liečbe depresie

Výskum na zvieratách naznačuje, že ginko biloba by mohlo byť efektívne ako podpora liečby ľahších prejavov depresie. Tento účinok je spôsobený protizápalovými účinkami ginka. Vďaka nim sa vie organizmus lepšie vyrovnať s vyššou hladinou kortizolu v tele, ktorý v príliš vysokých hladinách spôsobuje chronický stres, úzkosti a depresiu.

9 Zlepšuje zrak a zdravie očí

Doterajší výskum naznačuje, že ginko môže spomaľovať postup degeneratívnych chorôb očí. Tým, že zlepšuje prekrvenie sietnice, pomáha predchádzať niektorým problémom so zrakom, ktoré sú spôsobené nedostatočným prekrvením.

10 Uľaví pri migrénach a bolestiach hlavy

Protizápalové a antioxidačné účinky ginkga sú už jasne vedecky dokázané. Ak bolesť hlavy alebo migrénu vyvoláva nadmerný stres, ginko môže byť nápomocné. Vďaka svojím protizápalovým a antioxidačným účinkom môže zvýšiť obranu organizmu proti zvýšenému stresu a tým pomôcť pri liečbe bolesti.

11 Zmierňuje príznaky astmy a CHOCHP

Ginkgo biloba chráni organizmus pred problémami, ktoré súvisia so znečisteným životným prostredím. Patrí sem kašeľ, bronchitída, astma, nedostatočná imunita, alergické ochorenia. 

Ginko obsahuje látky, ktoré v tele liečia zápaly a povzbudzujú činnosť imunitného systému. Keďže astma je chronické zápalové ochorenie, ginko môže byť účinné ako podpora liečby. Takisto stimuluje krvný obeh, čím rozšíri žily v pľúcach, čo zväčšuje ich kapacitu a uľahčuje dýchanie.

Ďalšia štúdia skúmala použitie zmesi čínskych bylín, ktorá obsahovala aj ginko, na liečbu príznakov CHOCHP. Po troch mesiacoch účastníci hlásili výraznú redukciu kašľa a bronchitídy.

12 Redukuje symptómy PMS

Podľa tejto štúdie ginko dokázalo zredukovať príznaky PMS až o 23%.

13 Potláča sexuálnu dysfunkciu

Ginko zvyšuje hladinu oxidu dusnatého v krvi, ktorý rozširuje cievy a zlepšuje prietok krvi, najmä mikrocirkuláciu.

To pre mužov znamená viac krvi v penise počas erekcie, čoho výsledkom je pevnejšia a dlhotrvajúca erekcia.

Ženám zase ginko pomáha lepšie prekrviť pohlavné orgány, čo zvyšuje ich citlivosť. Podľa tejto štúdie je ginkho ideálna podpora tradičnej liečby sexuálnej dysfunkcie žien.

Tip:

Skúste výživové doplnky s ginkom, ktorých zloženie je vyskladané špeciálne na podporu intímneho života mužov
.

 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH
 • Force X VITAL
  Force X VITAL
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

Vedľajšie účinky a interakcie, kontraindikácie s liekmi

Medzi najčastejšie (1 z 20 ľudí) vedľajšie účinky patria:

• zvýšené riziko krvácania,

• gastrointestinálne ťažkosti,

• nevoľnosť,

• vracanie,

• hnačky,

• bolesti hlavy,

• závraty,

• búšenie srdca a nepokoj.

Väčšina vedľajších účinkov ginkga je spôsobená príliš vysokou dávkou. Teda dá sa im vyhnúť jej znížením.

Ginkgo biloba a tehotenstvo

Keďže neexistuje dostatok dôkazov o bezpečnosti ginkga pre tehotné ženy, je lepšie sa mu počas tehotenstva a kojenia vyhnúť.

Ginko a poruchy krvného obehu

Extrakt z ginkga môže mať nežiadúci efekt pre pacientov, ktorí berú lieky na riedenie krvi ako napríklad warfarin.

Ginko a krvný tlak

Ginko nevplýva výrazne na krvný tlak.

S čím je prospešné ginkgo bilobu kombinovať?

Ginko a rakytník

Podobne ako ginko, aj rakytník je plný antioxidantov, stopových prvkov a vitamínov. Najznámejší je vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Preto je táto kombinácia výborná na posilnenie imunity napr. cez chrípkové obdobia.

Ginko a lecitín

O lecitíne sa hovorí ako o dobrom stimulante pre mozog. Doplnky s ním sa užívajú na zlepšenie pamäte, sústredenia a ako pomoc pri prevencii Alzheimerovej choroby a demencie. Avšak v priebehu 80. a 90. rokov prebehlo viacero štúdií, ktoré skúmali vplyv lecitínu na kognitívne funkcie. Väčšina z nich však nezistila žiadne prospešné účinky lecitínu. (x)

Ginko a guarana

Guarana je najznámejšia pre svoje stimulačné účinky na organizmus. Pôsobí veľmi podobne ako káva – zabraňuje únave a povzbudzuje telo aj myseľ k väčším výkonom. V kombinácii s ginkom teda ide o výborný preparát na prebudenie, zlepšenie sústredenia, efektívnejšie učenie sa, lepšiu krátkodobú pamäť.

Je však potrebné byť opatrný pri dávkovaní, keďže guarana s ginkom môže spôsobiť búšenie srdca, nepokoj.

Ginko a ženšen / ginseng

Ženšen je ďalšia významná čínska bylina, ktorá sa používa ako životabudič. Taktiež zlepšuje prekrvenie vrátane mikrocirkulácie a povzbudzuje mentálne funkcie. Táto kombinácia je teda všestranná a účinná. Najčastejšie sa využíva na eliminovanie problémov s erektilnou dysfunkciou a nízkym libidom.

Tip:
Skúste produkty obsahujúce ginko, ženšen a ďalších šesť rastlín, minerály a vitamíny pre najlepší efekt na libido a erektilnú dysfunkciu.

 • Force X DAILY
  Force X DAILY
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH
 • Force X VITAL
  Force X VITAL
  Zľavnený produkt
  39.90  s DPH

Ako sa ginko užíva? Čaj, extrakt, prášok, káva, tablety, tinktúra či kapsule?

Tablety, pilulky a gélové kapsuly

Jednoduchosť a zachovanie všetkých zdraviu prospešných látok robí z gélových kapsúl najpopulárnejšiu formu užívania prípravkov z ginka. Do kapsúl sa dajú vložiť aj iné látky, ktoré umocňujú účinky ginka. Takisto pri spracovaní zložiek byliniek na kapsule sa žiadna zložka nezhodnocuje a neničí – napríklad pri varení čaju sa z byliny vytrácajú niektoré antioxidanty.

Na čo si dať pozor: 

 • venujte pozornosť aj tomu, z akého materiálu sú gélové kapsule. Niektoré sú na prírodnej báze, niektoré nie. “Obal” kapsule ovplyvňuje vstrebávanie liečivých látok v tele – za svoje peniaze si zaslúžite 100% vstrebateľnosť všetkých účinných látok, za ktoré platíte. Revolučnou technológiou výroby gélových kapsúl, ktoré zaručujú maximálnu vstrebateľnosť, je novinka na slovenskom trhu – softgél. Okrem toho nekvalitná kapsula môže spôsobiť, že sa liečivé látky časom znehodnotia aj pri správnom skladovaní.

Čaj, odvar, nálev

V lekárni aj na internete nájdete mnoho čajových zmesí, či už vo forme porciovaných vrecúšok alebo vňate. Čaj pripravíte tradičným spôsobom – zalejte ho 250 ml horúcej vody a nechajte 5-10 minút lúhovať. Ginko má prijemnú chuť, preto ho netreba sladiť.  

Tinktúra, kvapky, sirup

Takisto kúpite na internete alebo v lekárni. Dávkovanie sa v závislosti od kvality a sily produktu mení, preto si vždy pozrite dávkovanie na obale tinktúry, alebo v príbalovom letáku.

Skúsenosti s ginkom a recenzie doplnkov s gingko bilobou

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...