Dioskórea huňatá (Wild Yam): poradí si so ženskými problémami

dioskorea

Dioskórea huňatá je z rodu rastlín, ktoré viedli k vývoju antikoncepčných tabliet. Domorodí obyvatelia na americkom kontinente dioskóreu dlho používali na zmiernenie „ženských problémov“ všetkého druhu, vrátane bolestí pri pôrode, kŕčov a symptómov menopauzy. Prostredníctvom vedy vieme, že dioskórea obsahuje „prekurzory“, na ktoré telo reaguje tvorbou veľmi potrebných prírodných hormónov. Diskórea je súčasťou prírodnej hormonálnej substitučnej liečby pre tisíce žien v menopauze. Pomáha však na viacero ochorení, ako je hypertenzia, vyrážky, zápaly kĺbov, osteoporóza a artritída.

dioskorea hunata

Kde rastie / Kde kúpiť kvalitnú dioskóreu

Dioskórea pôvodne pochádza z Ekvádoru, preto sa jej najviac darí v rovníkových oblastiach. Dioskórea huňatá rastie najčastejšie v Strednej a Južnej Amerike. Aztékovia a Mayovia ju podávali ženám na zmiernenie problémov súvisiacich s hormónmi. Rastlina totiž obsahuje silné fytoestrogény vyrovnávajúce hladinu hormónov, ako aj látky zmierňujúce kŕče pri menštruácii. V súčasnosti sa dostáva do popredia aj vďaka doplnkom s ňou, ktoré sú určené na zväčšenie poprsia.

Výživové doplnky s dioskóreou

• overte si, či je doplnok testovaný a schválený príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva;  

• kvalita sa zväčša odrazí na cene, no nie ej to pravidlom. Treba však rátať s tým, že najkvalitnejšie produkty, ktoré pochádzajú z udržateľného a ekologického hospodárstva, budú o niečo drahšie;

• nie každý doplnok je rovnaký, záleží aj na kvalite kapsuly alebo tablety –kvalitnejšia forma znamená lepšiu bioaktivitu, teda lepšiu vstrebateľnosť do tela – preto je pre najrýchlejší nástup účinku najpopulárnejší softgel;

• pre viditeľný účinok potrebujete doplnok s výťažkom z koreňa, ktorý má byť 100% čistý.

• V lekárni bývajú produkty drahšie ako na internete. Ak chcete ušetriť a objednávať z internetu, zvoľte výrobcu, ktorý vie kvalitu svojho produktu preukázať certifikátmi.   

• Ak vás zaujíma dioskórea najmä kvôli zmierneniu symptómov menopauzy, jej účinok bude silnejší, ak ju skombinujete s inými bylinnými preparátmi, ktoré majú rovnaký účinok – výborne funguje napríklad damiána alebo senovka grécka.

Tip:

Vyskúšajte revolučné sofgél kapsule, ktoré v sebe ukrývajú všetky látky a vitamíny, ktoré moderná žena potrebuje: výťažky z dioskórey, damiány, senovky + ďalších liečivých rastlín + vitamín C, D + zinok:

Pestovanie dioskórey doma

Pretože dioskórea pochádza z Ekvádoru, v našom podnebnom pásme nemá práve najvhodnejšie podmienky. Dajú sa simulovať jedine v skleníku.

Semienka zasaďte na jar do pôdy pohnojenej kvalitným hnojivom. Dioskórea má značne rozvetvené korene, preto semienka umiestnite aspoň meter od seba. či vo vašom skleníku prežije alebo nie, záleží najmä na teplote – udržujte v ňom stabilnú teplotu nad 20 °C. Pôdu pravidelne hnojte, aby mala rastlina dosť živín, a zároveň ju udržiavajte dostatočne vlhkú. Na jeseň sa vám dioskórea odvďačí zásobou koreňov, ktoré následne môžete tepelne upraviť a použiť ako liečivú bylinku.

diskorea hunata pestovanie

Aké látky dioskórea obsahuje?

Fytoestrogény

Tieto prírodné látky sa po vstrebaní do tela začnú správať ako ľudské hormóny. Majú teda vplyv na endokrinnú sústavu, pomáhajú jej v optimálnej činnosti. Ženám pomáhajú pri bolestivej alebo problémovej menštruácii. Dioskórea sa uplatní aj pri prechode – pomáha mierniť fyzické prejavy menopauzy, ako sú napríklad návaly tepla. Mnoho žien dokonca zaznamenalo po užívaní doplnkov s dioskóreou mierne zväčšenie a spevnenie poprsia.

DHEA

Za touto skratkou sa skrýva dehydroepiandrosterón, ktorý sa považuje za hormón mladosti. Najviac sa v ženskom tele nachádza v 25. roku života, potom jeho hladiny postupne klesajú a s tým prichádzajú aj prvé známky starnutia. Vo veľkých dávkach môže rozhodiť hladiny hormónov a spôsobiť aj zdravotné ťažkosti, no z výťažku z dioskórey ho do tela neprijmete toľko, aby vám to ublížilo. Pri zdravej hladine DHEA budete mať silnejšiu imunitu, nižšiu hladinu cholesterolu. Posilní aj libido, zlepšuje zrážanlivosť krvi a pomáha predchádzať rednutiu kostí (osteoporóze) a depresiám. Celkovo zvyšuje odolnosť organizmu.

dioskorea hunata ucinky

Steroidné saponíny

Saponíny sa v súvislosti s rastlinami spomínajú čoraz častejšie. A to nie len medzi ľudovými liečiteľmi, ale najmä medzi vedcami, ktorí tieto látky skúmajú pre ich potenciál ako liečiva na širokú paletu chorôb. Saponíny preukázateľne pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu v krvi – pomáhajú spriechodniť žily, čím prispievajú k lepšej pružnosti žíl a ozdravujú celý kardiovaskulárny systém. Skúmajú sa ich možnosti ako prevencie proti niektorým druhom rakoviny. Majú výrazné protizápalové účinky – to sa hodí pri reume, zápalových ochoreniach tráviaceho systému alebo močových ciest. Pozitívne vplývajú na stavbu kostí a celkovo posilňujú imunitný systém. (x) Najdôležitejšie saponíny vo Wild Yam sú Dioscín a Diosgenín.

Dioscín: V súčasnosti sa skúmajú protirakovinové účinky, doterajší výskum ukazuje sľubné výsledky. (x) (x) (x) (x) (x) Má aj hepatoprotektívne (chráni pečeň), antivírusové, nefroprotektívne (chráni obličky), kardioprotektívne (chráni srdce), protiplesňové, antihyperurikemické účinky. (x)

Diosgenín: Je obľúbený najmä medzi športovcami, keďže stimuluje rast svalovej hmoty a povzbudzuje organizmus k väčším výkonom. Má však aj zaujímavé účinky pre ženy: podporuje optimálnu hladinu hormónov, čím zlepšuje ,,ženské problémy“ ako bolestivá menštruácia, priebeh PMS, fyzické aj psychické príznaky menopauzy. Zvyšuje mentálnu odolnosť, pomáha teda aj na výkyvy nálad a zvýšenú úzkosť či melanchóliu spôsobenú hormónmi. Stimuluje aj mliečne žľazy, čím ženám pomáha dosiahnuť opticky väčšie poprsie, ktoré navyše krásne spevní.

dioskorea hunata vacsie prsia

Fytosteroly

Tieto látky rastlinného pôvodu sú súčasťou našich tkanív. Steroly sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie organizmu, no v diéte západného typu ich prijímame najmä zo živočíšnej potravy. Živočíšna potrava obsahuje veľké množstvá najznámejšieho sterolu – cholesterolu. Fytosteroly, na ktoré je diskórea bohatá, znižuje cholesterol v krvi prirodzeným spôsobom. Fytosteroly tak zlepšujú priechodnosť ciev, čo podporuje prietok krvi do periférii tela – vrátane intímnych partií. To ozdravuje nielen celú kardiovaskulárnu sústavu, ale privodzuje napríklad aj kvalitnejší pôžitok zo sexu. Najvýznamnejším fytosterolom vo Wild Yame je beta-sisterol.

Aminokyseliny

Určite ste už o nich počuli. Sú nevyhnutné pre život a správne fungovanie organizmu. Dioskórea ich obsahuje hneď niekoľko: tyrozín, arginín, glutamín a leucín.

Tyrozín: Je neurotransmitterom pre dopamín, norepinefrínu a epinefrín – inak povedané, bez tyrozínu by sme nemohli cítiť šťastie. Pomáha udržiavať dobrú náladu, pomáha s ľahšími príznakmi depresie a úzkosti. Je aj prekurzorom hormónov štítnej žľazy, nepriamo teda ovplyvňuje takmer každý systém v tele. Optimalizuje metabolizmus a stimuluje obehový systém. Dostatok tyrozínu zabezpečuje správny chod mozgu a zdravú pokožku.

dioskorea hunata anti-aging

L-Arginín: Podobne ako tyrozín, aj l-arginín má blahodarné účinky na chod nášho organizmu. Taktiež spomaľuje starnutie a je must-have najmä pre športovcov. Podporuje činnosť srdca a chráni ho, rovnako ako aj celý cievny systém. Znižuje aj inzulínovú rezistenciu a má plno ďalších účinkov, ktoré bojujú s civilizačnými ochoreniami. Viac sa dočítate tu.

Glutamín: jeho nedostatok v tele vedie k rozpadu svalového tkaniva a spomaleniu imunitnej odpovede tela.

Leucín: pomáha regenerovať svaly a dodáva im potrebnú výživu, je dobrým doplnkom pri redukčnej diéte, keďže pomáha spaľovať tuk.

Taníny (triesloviny): Ak si občas doprajete zdravotný pohár vína, robíte tak kvôli obsahu tanínov, ktoré sa nachádzajú najmä v kvalitnom suchom červenom víne. Preto sa hovorí, že víno je dobré na srdce. Taníny umocňujú antioxidačný účinok rastlinky, zlepšujú absorpciu vitamínu C, likvidujú prebytočný cholesterol v krvi, upravujú krvný tlak a posilňujú celkový imunitný systém. (x)

Mucíny: chránia zubnú sklovinu pred baktériami.

Vitamíny a minerály: obsahuje najmä vápnik, chróm, meď, železo. Z vitamínov je najvýraznejšie zastúpený vitamín C.

dioskorea hunata vitaminy

Prečo dioskóreu užívať? Účinky pre zdravie

 1. Je obľúbená ako alternatívna náhrada hormonálnej liečby. Avšak výskum naznačuje, že dioskórea nie je taká účinná ako tradičná hormonálna liečba. (x)
 2. Redukuje kŕče pri bolestivej menštruácii. (x)
 3. Zmierňuje psychické aj fyzické prejavy menopauzy. (x) (x)
 4. Podporuje správnu funkciu maternicových svalov. (x)
 5. Spevňuje poprsie, čím ho opticky zväčšuje. (x)
 6. Zvyšuje ženám libido, teda chuť na sex.
 7. Pomáha predchádzať vysychaniu vaginálnej sliznice.(x)
 8. V niektorých prípadoch dámam výrazne znižuje bolesť pri pohlavnom styku. (x)
 9. Udržuje pokožku mladistvú a pleť čistú. (x) (x)
 10. Pomáha predchádzať osteoporóze, ktorou trpí väčšina žien v prechode. (x)
 11. Znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu. (x)
 12. Regeneruje a čistí pečeň. (x)
 13. Posilňuje imunitný systém. (x)
 14. Pôsobí protizápalovo a pomáha tlmiť bolesť. (x)
 15. Stimuluje telo, potláča stres a úzkosť. (x)
 16. Skúmajú sa jej protirakovinové účinky, doterajší výskum ukazuje sľubné účinky.
dioskorea ucinky

Vedľajšie účinky a interakcie, kontraindikácie s liekmi

Rastlina je dobre tolerovaná, treba však dodržiavať dávkovanie na etikete výrobku. Pri prekročení dávky môže spôsobiť:

• podráždenie žalúdka,

• tráviace ťažkosti,

• nevoľnosť.

Surový koreň obsahuje veľa látok, ktoré sú vo väčšom množstve toxické. Preto je nutné koreň pred konzumáciou tepelne upraviť.

Doplnky s touto rastlinou tiež nie sú vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Ak máte vážnejšie hormonálne problémy a užívate niektoré lieky (napríklad aj antikoncepcia), poraďte sa pred užívaním so svojim lekárom alebo lekárnikom.

S čím je prospešné dioskóreu kombinovať?

Na zvýšenie libida:

Na zmiernenie problémov s bolestivou menštruáciou:

Na menopauzu:

Na podporu redukčnej diéty:

Tip:

Na slovenskom trhu je len jeden výživový doplnok, ktorý obsahuje súčasne: dioskóreu, ploštičník, damiánu, ashwagandhu, krpčiarku šípolistú + ďalšie liečivé rastliny + vitamín C, D + zinok:

Skúsenosti s dioskóreou a recenzie doplnkov

Vždy sa treba pýtať na skúsenosti ostatných pred tým, ako niečo dáte do svojho tela. Aby ste všetko mali na jednom mieste, pozberali som pre vás niekoľko recenzií z internetov. Opravili sme len diakritiku, interpunkciu a sem-tam nejaké to i/y.

(zdroje: modrykonik.sk, reddit, diva.forum.sk, FB skupina Bylinkáreň – zdravie – poraďme si).

Mgr. Andrea Balážová

Vyštudovala som psychológiu a environmentálne štúdia v Brne. 👩‍⚕‍ Ako psychologička pomáham ľuďom dozvedieť sa viac o ich sexualite, keďže zdravý intímny život je prevenciou mnohých moderných civilizačných ochorení. 🍀 Ako environmentalistka využívam svoje vedomosti a záľubu v písaní na to, aby ste sa spolu so mnou dozvedeli, ako vám príroda môže pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Nákupný košík

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

60.00  ostáva do dopravy ZADARMO

Loading...